fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pointera

Zaujal vás na prvý pohľad svojou elegantnou, športovou postavou? Alebo jeho dlhými ušami? Prípadne ste ho videli ako pomocníka pri love? Poďme sa naň pozrieť bližšie!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pointera

 • Bojíte sa, že z neho nezvládnete urobiť vychovaného psa? Strach mať nemusíte, bude vám stačiť hromada maškŕt a trpezlivá ruka. Je ľahko cvičiteľný.
 • S jeho jednoduchým výcvikom ide aj ruka v ruke jeho prirodzená inteligencia. Vyniká v mnohých športoch, predovšetkým agility, canicross a scootering.
 • Je to vynikajúci poľovný pes.
 • Máte deti? Vychádza s nimi skvele!
 • Výborný vzťah má tiež s ostatnými psami i inými zvieratami.
 • Hľadáte psa, ktorý môže byť vonku? Hľadáte správne! Pointer tam môže byť celoročne, avšak iba pod podmienkou, že mu na zimu zaistíte zateplenú búdu.
 • Bojíte sa, že so svojím psom strávite veľa času na veterine? Pri ňom sa báť nemusíte, bude mu stačiť pravidelné očkovanie. Je to plemeno prirodzene zdravé.
 • Nebaví vás pravidelné dlhé vyčesávanie psa? Vôbec nevadí! Pointera stačí občas vykefovať.
 • Radíte sa medzi aktívnych ľudí? Super správa! Môžete športovať spolu. Jeho akčnosť snáď nemá konca kraja.
 • Máte veľa priateľov a známych? Všetci si ho určite čoskoro zamilujú! Je to veľmi milý pes.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pointera

 • Je to výborný lovec, to sa ale tiež môže obrátiť proti vám. Vďaka svojmu loveckému inštinktu môže mať problém s naháňaním zveri.
 • Veľmi aktívny pes. Nebude mu teda stačiť trikrát denne obísť dom.
 • Niektorí jedinci môžu byť tvrdohlaví a dominantní.
 • Pokiaľ chcete psa na stráženie, hľadajte ďalej. Pointer sa k tomu rozhodne nehodí.
 • Ak mu nebudete dopriavať pravidelný pohyb, môže doma ničiť veci. On sa pri tom nudiť nebude a vy pri následnom upratovaní tiež nie.
 • Plemeno celkovo nie je veľmi vhodné do bytu.

Zhrnutie

Pointer je jedným z najlepších loveckých psov. Jeho hlavným loveckým znakom je ukazovanie zveri, čo je jeho prirodzená a vrodená vlastnosť. Skvelý pes je to tiež na hony. Pointer je výborný športovec, vyniká teda hlavne v poľovníckom výcviku, nestratí sa ale ani v agility, canicrosse, scooteringu atď. Je ľahko cvičiteľný, prirodzene inteligentný pes. Vhodný skôr na záhradu, kde môže byť celý rok. V byte mu to veľmi nesvedčí. Strážiť dom ale nebude. Má výborný vzťah k deťom, psom aj iným zvieratám, k cudzím ľuďom je milý. Plemeno je celkovo zdravé bez sklonu k ochoreniu. Známy je tiež svojou vrodenou nechuťou k vode.

Všeobecná charakteristika pointera

To, že je to skvelý poľovný pes s poriadnou dávkou energie, sme si už povedali. Vieme tiež, že by mal bývať vonku. Poďme sa ale spolu naňho pozrieť podrobnejšie.

I. Povaha

Ide o skvelého loveckého psa, v dnešnej dobe už s väčším využitím aj v iných typoch výcviku. Je to veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje svoju energiu vybiť. Pointer je tiež dosť kamarátsky, či už k deťom alebo psom či iným zvieratám. Ako lovecký pes ale môže mať problém s vtákmi alebo malými zvieratami. To sa dá ale všetko naučiť a zvieratá spolu môžu bez problému žiť. Niektorí jedinci sú tvrdohlaví a dominantní, tomu sa ale tiež dá zabrániť správnou a včasnou výchovou. So zvieraťom by sa malo cvičiť už v čo najútlejšom veku.

II. Vzhľad

Ide o elegantného, ​​športovo stavaného psa väčšieho vzrastu. Na prvý pohľad vás zaujme hrdým a ušľachtilým držaním tela. Má krátku, priliehajúcu srsť, povolených je viac farebných variantov. Uši má vysoko nasadené, priliehajú k tvári. Oči má stredne veľké, hnedé. Dodávajú mu inteligentný výraz.

Sfarbenie:

 • Jednofarebné varianty: čierne, plavé, kofeínové
 • Dvojfarebné varianty: čiernobiele, žltobiele, červeno-biele
 • Môžu sa vyskytovať aj trojfarebné varianty.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Pointer má kamarátsky vzťah k deťom. Bude im oporou i priateľom. Viac sa ale teda hodí k starším deťom. Nie je to z dôvodov, že by bol útočný alebo zlý. Je to väčšie plemeno, takže by mohol mladším ublížiť, hoci nechtiac.

Na domácich miláčikov si iste zvykne, ale musí tomu predchádzať riadne zoznámenie.

IV. Zdravie a starostlivosť

Ide o plemeno zdravé, bez sklonov k ochoreniam. Avšak ako u každého veľkého plemena musíme upozorniť na dyspláziu bedrového alebo lakťového kĺbu, prípadne na torziu žalúdka.

So starostlivosťou o pointera to nie je nijako zložité. Nepotrebuje žiadne veľké vyčesávanie, stačí keď ho raz za čas prejdete kefou a odstránite odumreté chlpy.

V. Výchova a výcvik

Výchovu aj výcvik zvládnu aj menej skúsení psovodi. Ide o psa prirodzene inteligentného, ​​ktorý rád pracuje. Nemá veľmi rád tvrdé zaobchádzanie, častejším odmeňovaním a jemnejšou rukou určite budete postupovať oveľa rýchlejšie. Výchova by ale mala začať v čo najútlejšom veku psa, niektorí jedinci majú totiž sklony byť dominantní a tvrdohlaví. Akonáhle ale psovi ukážete jasne dané pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, máte vyhrané.

VI. Náročnosť

Celé spolužitie s pointerom začína kúpou šteňaťa. Psa s preukazom pôvodu zoženiete v rozmedzí cca 230 až 470 eur. Ďalším výdavkom bude iste krmivo. Ide o veľkého psa, musíte teda počítať s vyššou dávkou kvalitného krmiva.

Na veterine pravdepodobne nenecháte žiadne milióny. Je to zdravý pes, takže okrem očkovania sa pravdepodobne veterine budete vyhýbať.

Najnáročnejší je tento pes v ohľade časovom. Obísť dom trikrát denne mu určite nebude stačiť. Pointer je veľmi aktívny pes, takže počítajte skôr s nejakým športom, dlhými prechádzkami, výcvikom a podobne. Najradšej chodí do lesa, ktorý považuje za svoje prirodzené prostredie a chová sa tu veľmi inštinktívne. Tam by mal byť najlepšie aspoň raz denne.

VII. História

Plemeno pochádza z Anglicka z 18.storočia. Prvé zmienky o ňom boli už v roku 1725, je teda možné, že sa jedná o najstaršieho stavača. Ku koncu 17. storočia vojaci zo Španielska priviezli krátkosrstého stavača navarro, ktorý je priamym predkom pointera. Ten sa potom ďalej krížil s nemeckým krátkosrstým stavačom, weimarským a maďarským stavačom. Prvýkrát bol vystavený v roku 1859 v Newcastli. Veľká zásluha v chove patrí Wiliamovi Arkwrightovi, ktorý o nich tiež napísal knihu. Celú dobu bol pes šľachtený za účelom jeho využitia ako poľovného psa.

Počas 2. svetovej vojny celkovo zaostal chov psov, pointera nevynímajúc. Po nej sa plemeno vrátilo len vďaka importu psov z Ameriky do Anglicka. Najrozšírenejší je tento pes v Taliansku a Anglicku. U nás sa rozšíril až v polovici dvadsiateho storočia.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Pes: 25-35 kgSučka: 20-30 kg
Výška v kohútiku:Pes: 63-69 cmSučka: 61-66 cm
Typický znak:zvesené uši
Požiadavky na výcvik:>40 min/deň
Energia:veľmi energetický
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes ukazujúci korisť
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:priliehavá
Farba srsti:čierne, plavé, kofeínové, čiernobiele, žltobiele, červeno-biele, trojfarebné
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť pointera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pointera dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka pointera na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár