fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať leguána zeleného

Najznámejší druh leguána, leguán zelený, často pripomína príbuzných divokých a bájnych drakov. Či už je to jeho mohutným lalokom, šupinami v tvare ostňov na chrbte, alebo na jaštera pôsobivým vzrastom až 2 metre do dĺžky, rozhodne sa tomu nemožno čudovať. O to prekvapivejšia je potom leguánova pomerne krotká povaha, ktorá z neho robí veľmi zaujímavého a atraktívneho domáceho maznáčika.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ leguána zeleného

  • Mať doma veľké zelené jašteri je skrátka zaujímavé a lákavé. Váš život bude s príchodom leguána rozhodne exotickejší.
  • Leguán je aktívny hlavne vo dne, a tak budete môcť jeho správanie bežne sledovať.
  • Hoci občasným hmyzom nepohrdnú, sú leguány prevažne bylinožravce, a tak nebudete musieť zápasiť s „chovom“ ich potravy.
  • Dožívajú sa až 25 rokov, ak im teda poskytnete správne podmienky, stanú sa vašimi dlhoročnými spoločníkmi.
  • Leguán je dobrou voľbou pre alergikov.
  • Je pomerne dobre skrotiteľný a oproti iným jašterom s ním môžete nadviazať oveľa bližší vzťah – možno ho naučiť pohybu voľne po byte, alebo aj s dostatkom trpezlivosti venčenie na „vodítku“.
  • Ako aj iní jaštery, môže byť leguán dobrou voľbou pre toho, ktorý sa nemôže zvieraciemu spoločníkovi aktívne venovať veľkú časť dňa a starostlivosť o psa alebo mačku by bola príliš náročná.
  • Základnou farbou je zelená, aj tak vás však leguán môže prekvapiť radom odtieňov a odznakov.
  • Leguán je medzi chovateľmi jašterov častou voľbou, a tak nebude problém zohnať spoľahlivého a zodpovedného chovateľa.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ leguána zeleného

  • Leguán môže aj po skrotení byť nebezpečný, a tak by s ním nemali manipulovať malé deti – ostatne by to mohlo potom dopadnúť aj naopak a ony by mohli ublížiť leguánovi.
  • Nejde o typického maznáčika a jeho chov je trochu náročnější. Je potrebné si teda vopred všetko starostlivo naštudovať.
  • Leguán je medzi jaštermi pomerne urastený, dostatočne veľké terárium zaberie veľa priestoru, ktorý musíte byť schopní poskytnúť.
  • Ide o záväzky na dlhú dobu, je potrebné si rozmyslieť, či po tomto zvieratku naozaj túžite, aby ste ho za rok neskúšali predať niekomu ďalšiemu.
  • Hoci leguán je na jaštera pomerne krotký, nikdy z neho nebude úplný maznáčik na držanie v náručí.
  • Obstaranie veľkého terária súvisí tiež so všetkým potrebným vnútorným vybavením. Je dôležité nič nezanedbať a celkovo to môže byť finančne pomerne náročné.
  • Samce môžu byť pomerne teritoriálne. Ak uvažujete o chove viacerých jedincov (čo sa aj často odporúča) musíte ale dať pozor na kombináciu dvoch samcov, ktorí by sa mohli aj zabiť.

Zhrnutie 

Leguán zelený zaujme milovníkov jašterov už na prvý pohľad – svojou krásnou zelenou farbou, ostňami na chrbte i typickou hlavou. Či už niekomu pripomína draka či dinosaura a svojou veľkosťou môže trochu naháňať strach, tak ide o ľahko skrotiteľné a krotké exotické zviera. Samozrejme len v prípade, že sa o neho budete správne starať a jemne s ním zaobchádzať – inak by sa dokázal slušne brániť. Zabezpečiť leguánovi vhodné podmienky a naučiť sa o neho starať nie je jednoduché, ale stojí to za to. Získate totiž milého a originálneho spoločníka, s ktorým si vytvoríte jedinečný vzťah.

Chov leguána zeleného – všetko, čo potrebujete vedieť

Leguán sa množstvu chovateľov naozaj zapáčil a našiel si tak svoje pevné miesto v rade domácností. Je to však ešte stále exotické zviera, s čím súvisí rad osobitných a špecifických požiadaviek, na ktoré nesmieme zabúdať. Navyše to nie je žiadny drobček, a tak je potrebné počítať s tým, že sa v domácnosti nestratí, ale naopak si veľkú časť spolu so svojím teráriom zaberie pre seba. Čo všetko teda bude potrebné?

Terárium ako základ

Rovnako ako ostatné jaštery, aj leguán zelený potrebuje pre spokojný život vo vašej domácnosti vlastné terárium. V jeho prípade však hovoríme naozaj o poriadne veľkom bývaní, v dospelosti hovoríme o zhruba 2 m na dĺžku, 1 m hĺbky a 2 m na výšku (minimálne!). A niet divu, keďže leguány dorastajú až do dvoch metrov. Navyše sa do interiéru musí zmestiť všetko potrebné – počnúc hlavne dostatočným množstvom vetiev. Práve na nich bude váš leguán tráviť svoj voľný čas a potrebuje po nich liezť, musia byť teda veľké a pevné, aby sa na nich udržal. Dno terária potom rieši každý chovateľ podľa svojich skúseností a vkusu, najlepšie môžeme odporučiť rašelinu alebo čistú hlinu s pieskom.

Leguány sú denné tvory, a tak nesmieme zabúdať aj na svetlo a teplo. Špeciálne osvetlenie s UVB žiarivkou umiestnime nad terárium tak, aby k nemu mal leguán dobrý prístup. Ideálna teplota priamo pod lampou by mala byť asi 40 ° C, vo zvyšku terária okolo 27 ° C a v noci sa môže o trochu znížiť – asi na 22 ° C.

Aby sa zabránilo plesniam, je potrebné dbať na správne odvetrávanie – aj z toho dôvodu je dobré siahnuť naozaj po prispôsobenom teráriu, a nie po starom akváriu po rybičkách.

Posledná a najdôležitejšia úloha je udržiavanie vlhkosti, ktoré sa dosahuje pravidelným rosením terária vodou dvakrát denne.

Strava

Hoci pre väčšinu jašterov treba zháňať hmyz, prípadne hoľatká, a kŕmenie im podávať ešte živé, leguán vás týchto starostí ušetrí, je totiž vegetariánom! Teda bylinožravcom – živia sa hlavne listami, ďalej zeleninou a ovocím. Kŕmenie je najlepšie umiestniť do misky vo vetvách a zabezpečiť, aby mal leguán prístup k jedlu po celý deň.

Jedálniček je potrebné udržiavať pestrý a vyvážený, najlepšie si pochutnajú napr. na listoch brezy, rôznych ovocných stromoch alebo aj na púpave a ďateline.

Pestrý jedálniček by mal zabezpečiť dlhovekosť vášho zvieracieho spoločníka, od veci však nie sú ani špeciálne vitamíny.

Pozor, nie je zelenina ako zelenina a ovocie ako ovocie. Niektoré sú pre leguána ideálne, iné mu môžu ublížiť. Preto vždy, keď mu budete chcieť dať niečo nové, zistite si, či je konkrétne táto plodina alebo rastlina vhodná. 

Zdravie a starostlivosť 

Ešte čiastočne k vybaveniu terária aj strave – zariaďte pre leguány misku s vodou, báť sa nemusíte ani menšieho a bezpečného priestranného bazénika. Leguány vodu milujú a budú mať radosť – zaistíte im nielen pitný režim, ale aj malé miesto na čľapkanie a kúpanie. Len samozrejme dohliadnite na čistotu tejto vody a jej teplotu – mala by mať okolo 25 ° C.

Ak dodržíte všetky odporúčania a budete sa o leguána starať zodpovedne, môže sa dožiť aj viac ako dvadsiatich rokov a bude vám teda robiť radosť dlhé roky.

S dostatkom času sú leguány oveľa skrotiteľnejší ako iní jaštery. Môžete ich naučiť chodiť voľne po byte a s trochou šťastia a veľkou dávkou trpezlivosti dokonca chodenie na vodítku. Stále ide ale o divoké jaštery, a tak ich nestresujte a do ničoho nenúťte – mohli by ublížiť vám, aj sami sebe.

Leguány bývajú často chované vo viacerých kusoch, pozor však na spolužitie samcov, a to hlavne v čase párenia.

Ďalej počítajte s tým, že sa leguán vyzlieka – je to úplne normálny jav a nie je potrebné sa ho ľakať. Okrem toho dokáže nechať odpadnúť svoj chvost, robí tak však vo chvíľach ohrozenia a pre vás to je teda veľký varovný signál, že je niečo zle, keď musel váš jašter spustiť svoj náročný obranný mechanizmus.

Záver

Leguán je majestátny jašter, ktorý bude vo vašej domácnosti neprehliadnuteľným obyvateľom. Vzťah s leguánom zeleným je založený na vzájomnom rešpekte, je dôležité chápať jeho divokú stránku a poskytnúť mu ideálne podmienky. Pred jeho obstaraním to vyžaduje trochu štúdia, keďže chov jašterov neumožňuje metodiku pokus-omyl. Množstvo chovateľov vám však potvrdí, že to za to stojí.

Dôležité informácie

Veľkosť:1 – 2 m
Váha:3 – 5 kg
Pôvod:lesy Strednej a Južnej Ameriky
Vhodná ubikácia:terárium, možné aj púšťanie z terária
Cena:60 – 120€
Dĺžka života:až 25 rokov 
Aktivita: denní plaz, ktorý výborne šplhá aj pláva 

Špecifiká tohto druhu 

Leguán zelený pochádza zo skupiny leguánovitých, ktorá dnes zahrňuje vyše 600 druhov. Je teda jasné, že ide o veľmi pestrú škálu a nájdeme medzi nimi malinké leguány s veľkosťou asi 8 cm, rovnako ako dvojmetrové kusy. Leguán zelený patrí práve do tej druhej kategórie a je tak jedným z najväčších leguánov vôbec. Je mimochodom tiež najznámejším druhom.

V prírode sa zdržiava v blízkosti vody a nemá problém s plávaním pod vodou, čo tiež nevie každý leguán – niektorí naopak žijú v púšťach. Ďalšou zaujímavosťou je jeho bylinožravosť, s ktorou sa taktiež nestretnete u každého leguána.

Okrem zelenej farby leguána zeleného spoznáme aj podľa trnistého hrebeňa na chrbte a hrdelného laloku.

Najpodstatnejšie je, že leguán zelený je skrátka najčastejšie chovaný a medzi chovateľmi najobľúbenejší. Ak by ste teda zatúžili po inom druhu, bude oveľa náročnejšie nejakého zohnať a taktiež všetky rady a informácie sú prevažne k tomuto druhu.

Vďaka jeho obľúbenosti je ľahšie zohnať spoľahlivého chovateľa najlepšie s európskym chovom a spoločne s ním prekonzultovať, či ste na leguána zeleného pripravení.

4.9/5 - (66 votes)

Vložiť komentár