fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať užovku červenú

Chovať hada, to už chce trochu odvahy. Veľa ľudí má z hadov rešpekt, ak nie priamo strach. Pritom aj oni môžu byť zaujímavým a milým maznáčikom, ktorý vám bude z terária robiť spoločnosť. My sa dnes pozrieme konkrétne na užovku červenú, o ktorej sa všeobecne tvrdí, že je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí s hadmi vo všeobecnosti nemajú žiadne skúsenosti. Čo by pre vás teda znamenalo zaobstaranie takého červeného plaza?

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ užovku červenú 

 • Užovka červená je dobrá voľba pre začiatočníkov. Pre svoju nenáročnosť je veľmi obľúbená a starostlivosť o ňu vám nebude robiť toľko starostí.
 • Ako už meno tohto hada napovedá, má krásne a výrazné sfarbenie. Užovka červená je naozaj krásna už na prvý pohľad.
 • Hada treba kŕmiť len niekoľkokrát do mesiaca. Ideálna voľba pre modernú dobu, kedy nikto nič nestíha a pravidelná každodenná starostlivosť by bola nad vaše sily.
 • Dožíva sa zhruba 15 rokov, samozrejme za správne starostlivosti. Stane sa teda vaším spoločníkom na dlhé roky.
 • Oproti iným druhom terárijných zvierat si vystačia s pomerne malým priestorom – viac si povieme neskôr.
 • Nejedná sa o jedovatého hada. Aj keď môže stále uhryznúť, nemusíte sa báť otravy.
 • Keďže je všeobecne obľúbená, nebudete mať problém užovku kúpiť, a rovnako tak ľahko získate rady a názory od skúsenejších chovateľov.
 • Užovka je mierumilovnej a kľudnej povahy, správnym zaobchádzaním teda nebude mať problém s kontaktom a nebude na vás zbytočne útočiť.
 • Užovky možno chovať i po viac „kusoch“ pohromade. Chce to síce trochu naštudovať pravidlá čo a ako, ale potom nie je problém!

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ užovku červenú 

 • Hoci si užovka na váš dotyk zvykne, nikdy ju plne neskrotíte. Stále je to had a na maznanie by bol vhodnejší nejaký chlpáč.
 • Kŕmenie hadov vo všeobecnosti nie je pre slabšie povahy. Kŕmite ich totiž živými mláďatami hlodavcov a vtáčikov.
 • Užovka červená je nočný tvor, a tak si príliš neužijete jej aktivitu – v tú dobu budete totiž pravdepodobne spať vy.
 • Dlhé roky dožitia pre vás znamenajú dlhodobý záväzok, že sa o ňu dokážete postarať.
 • Užovka síce nemá sklony útočiť, vždy sa ale môže stať, že vás bolestivo uhryzne.
 • Je to zdrhač a k úspešnému úniku jej stačí naozaj málo, musíte teda starostlivo zabezpečiť terárium a v takom stave ho neustále udržiavať.
 • Veľa ľudí sa hadov buď naozaj bojí, alebo k nim majú rôzne predsudky. Nie vždy sa teda stretnete s nadšením, keď k vám napríklad príde návšteva.

Zhrnutie 

Ak vás zaujíma chov hadov, užovka červená je ideálnym štartom. Je pokojná a mierumilovná, všeobecne úplne nenáročná a navyše má nádhernú kresbu. Je však aktívna hlavne v podvečer av noci a stále zostáva hadom, nemôžete od nej teda očakávať vyložene „maznanie“ v pravom slova zmysle. Pokiaľ ju budete brať ako samostatného spolubývajúceho, iste vám prinesie veľa radosti.

Chov užovky červenej – všetko, čo potrebujete vedieť

Síce sme niekoľkokrát spomenuli, že užovka červená nevyžaduje žiadne náročné opatrovanie, je potrebné sa naučiť všetky základy, ktoré zabezpečia jej spokojný život. A nebude to zas až tak náročné – stačí trocha voľného priestoru pre vybavené terárium a ochota kŕmiť užovku mláďatami. Ale pozrime sa na to trochu podrobnejšie.

Terárium ako základ

Užovku červenú ubytovávame do terária. Čo sa týka veľkosti, každý z chovateľov uvedie trochu odlišné čísla, niekto sa dokonca orientuje podľa 1,5 násobku dĺžky hada. Približne hovoríme o teráriu 80x50x50 cm, ale ak ste na pochybách a máte dosť priestoru, tak väčším variantom nikdy nič nepokazíte.

V teráriu pre vytvorenie prirodzeného prostredia môžete trochu využiť kreativitu a za pomoci substrátu, kameňov, rôznych úkrytov a konárov (užovka veľmi rada šplhá) pripraviť útulný domov. Na úkryt určite nezabudnite. Síce na svojho hada občas neuvidíte, ale zaistíte mu potrebné súkromie a pokoj. Jediné, čo ešte chýba, je miska s vodou (najlepšie plytká ale veľká, aby sa mohla užovka i vykúpať) a máte hotovo.

Ďalším bodom je teplota, ktorú je potrebné udržiavať okolo 25 ° C, v noci môže klesnúť až k 20 ° C. Rozmiestnenie tepla by však malo byť rôznorodé – zariaďte teda primeraný prístup pod bodové svetlo, kde bude nad 30 ° C a k tomu naopak trochu chladnejší kút, kde sa v prípade potreby schladí. Myslite aj na dostatočnú vlhkosť vzduchu rosením. Pokiaľ už teraz váhate, kúpte si špeciálne merače, ktoré vám presne povedia, ako to v teráriu zrovna vyzerá a nemusíte sa tak spoliehať na svoj inštinkt.

Strava

Užovku stačí kŕmiť len raz až dvakrát za dva týždne (mláďatá častejšie, teda asi dvakrát týždenne). Živí sa hlodavcami a niekedy aj mláďatami vtákov. Dôležitá je veľkosť potravy, väčšina chovateľov a článkov odporúčajú, že by nemala byť väčšia, než najširší priemer užovky. 

Keďže sú to lovci, potravu im poskytujeme živú a had si ju potom sám uloví. Či mu kŕmenie dáte v teráriu alebo mimo neho je na vás, opäť má každý chovateľ trochu iné skúsenosti. Rozhodne je dobré si však k tejto otázke vyhľadať pár diskusií a názorov a potom sa rozhodnúť.

Po kŕmení hady dlho trávia a je potrebné im na to nechať dosť pokoja.

Zdravie a starostlivosť 

Ak budete dodržiavať všetky rady a o svoju užovku sa budete starostlivo starať, dožívajú sa títo plazy niekedy aj 20 rokov a nemajú časté zdravotné problémy. Sú totiž pomerne odolné – vo voľnej prírode sú rozšírené skoro všade a poradia si s množstvom podmienok.

Nie je nutné ich zazimovať, touto otázkou sa zaoberajte vo chvíli, kedy by ste chceli užovky množiť. Než sa však k takémuto rozhodnutiu dostanete, iste už budete mať dosť skúseností, aby ste vedeli, čo a ako.

Nezabudnite, že hady vyzliekajú svoju kožu, stáva sa tak minimálne raz za štvrť roka, skôr ale ešte častejšie. V takej chvíli doprajte vašej užovke pokoj a nechajte ju odpočívať a prejsť celým procesom bez vyrušenia. Kožu by mal had vyzliecť v celku, ak sa však stará koža divne trhá, na hadovi zostávajú zdrapy a prekážajú mu, mali by ste zistiť, čo je zle a svojmu hadovi pomoci – v najbežnejších prípadoch tak, že mu kožu namočíte asi na štvrť hodiny, ide ale už o konkrétny problém mimo obsah tohto článku a na odbornejších miestach vám poradia lepšie a konkrétnejšie k prípadnej situácii.

Najčastejšie zranenia, ku ktorým môže dôjsť, sú pravdepodobne popálenia od žiarovky (v takom prípade je vyhrievanie príliš blízko žiarovke a musíte ho trochu oddialiť) a zranenia od hlodavcov, ktoré ste dali hadovi ako potravu (odporúča sa hlavne nenechávať nezjedené myši s hadom v čase, kedy spí).

Záver

Ak chcete chovať užovku červenú, nemusíte sa ľakať veľkých nárokov. Ba naopak, po preštudovaní základných pravidiel to budete mať jednoduchšie, než úplne bežní psičkári či majitelia mačiek. Dôležité je mať zázemie pre hada pripravené ešte pred jeho obstaraním. Najhoršie, čo môžete urobiť, je priviezť si zviera domov v improvizovanej krabici a až potom premýšľať, čo s ním.

Dôležité informácie

Veľkosť 130 – 200 cm
Váha:asi 0,5 kg 
Pôvod:Severná Amerika až severné Mexiko
Vhodná ubikácia:Terárium
Cena:20 – 60€
Dĺžka života:12 – 16 rokov 
Aktivita: kľudná povaha, nočný had

Špecifiká tohto druhu 

Hady sami o sebe sú naozaj početnou skupinou. Konkrétne Užovkovité sú potom menšie až stredné hady, momentálne poznáme asi 2 000 druhov užovkovitých. Práve medzi chovateľmi si získali na popularite, či už kvôli nenáročnosti alebo krásnym farbám.

Užovka červená je chovaná úplne najčastejšie a spoznáme ju podľa výraznej oranžovo-červené kresby a šachovnicového vzoru na spodnej časti tela. Konkrétne tento druh pochádza z USA a severného Mexika, kde obýva borovicové lesy a krovinaté porasty. Odtiaľ si nesie aj svoju lásku ku šplhaniu po vetvách.

4.9/5 - (17 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať užovku červenú”

 1. Dobrý deň.
  Chcel by som sa podeliť o moju skúsenosť s chovom užovky červenej. Tá moja mala 1.6.2021 24 rokov. Neviem či je to bežné, s nikým som to nekonzultoval. Som ochotný poradiť.

  Odpovedať

Vložiť komentár