fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kaukazského ovčiaka

Lojálny, silný a odvážny. Kaukazský pes bol vyšľachtený v oblastiach drsného Kaukazu. Tento pes je majestátny a má osobné čaro. Ale stretnúť ho sami niekde by ste určite nechceli. A niet sa čomu čudovať. Toto plemeno dokáže ochrániť stádo oviec aj dom a rodinu, či už pred vlkmi alebo napríklad pred zlodejmi. Poďme sa pozrieť tomuto psiemu „drsňákovi“ na zúbok!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kaukazského ovčiaka

 • Je to pán pes. Sebavedomý a statný, je radosť naňho pozerať.
 • Ak neholdujete psom, ktorí na vás visia pohľadom, je kaukazák dobrá voľba. Je oddaný ale aj samostatný a dokáže sa rozhodovať sám.
 • Na záhradu alebo do domu, ktorý stráži kaukazák, si netrúfne ani noha. Môžete si byť istí, že váš majetok bude v bezpečí.
 • Hoci je to veľký pes, je zároveň pokojný a nepotrebuje príliš mnoho aktivít. Nemusíte nutne denne behať vonku, ale ak na to dôjde, zvládne aj dlhšiu túru.
 • Sučky spravidla hárajú len raz ročne, čo znamená menej starostí so strážením aby nedošlo k nechcenému nakrytiu.
 • Je veľmi odolný a zlé počasie s ním rozhodne nezamáva. Bude spokojný vonku na záhrade, stačí len zateplená búda alebo koterec. Nie je to plemeno vhodné do domu.
 • Má hustú srsť, ktorá by mohla vyvolať pocit, že je ťažké sa o ňu starať. Opak je ale pravdou, stačí iba raz týždenne srsť vykefovať.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ kaukazského ovčiaka

 • Je sebavedomý a rozhoduje sa sám za seba. Je preto dôležité dbať na riadnu výchovu. Mladý nevychovaný kaukazák môže narobiť peknú paseku.
 • Nie je to plemeno pre začiatočníkov. Je potrebné k nemu pristupovať zodpovedne a vedieť, ako sa k takémuto psovi chovať.
 • Ku svojej rodine sú lojálni a oddaní, zároveň však sú nezávislé povahy a majú radi svoj priestor. Nie je to práve plemeno na maznanie pre deti.
 • K cudzím ľuďom sú ostrí a tak je potrebné mať pozemok dôkladne zabezpečený.
 • Rovnako tak nie sú príliš kamarátski voči iným psom. Sú to proste psí samotári.
 • Sú chytrí a ak sa naučíte ako s nimi pracovať, rýchlo pochopia, čo po nich chcete. Avšak nikdy nebudú mať také športové úspechy ako napríklad nemecký ovčiak.
 • Ak hľadáte plemeno do bytu alebo k malým deťom, radšej hľadajte ďalej. Kaukazák je veľký pes, ktorý potrebuje priestor.

Zhrnutie

Kaukazský ovčiak je veľké a statné plemeno, ktoré má svoju hlavu a svoj rozum. Je to jeden z najlepších strážcov, akého by ste mohli mať. Je to ideálny pes na záhradu, nástrahy počasia im rozhodne ťažkú ​​hlavu nerobia. K cudzím ľuďom a psom môže byť kaukazák ostrý, takže je dôležité nezanedbať výcvik a mať svojho veľkého ochrancu vždy pod kontrolou.

Všeobecná charakteristika kaukazského ovčiaka

Pokiaľ teda zháňate veľkého a drsného ochrancu, našli ste vhodného adepta. Je však potrebné si pamätať, že tento pes potrebuje pevnú ruku. Ak stále váhate a alebo sa chcete dozvedieť viac o tomto plemene, stačí čítať ďalej.

I. Povaha

Kaukazák nie je pre ľudí bez skúseností so psami. Dokážu byť vernými a milujúcimi rodinnými psami. Zároveň sú ale aj diví, nespútaní a teritoriálni. Sú nedôverčiví k cudzím ľuďom, vďaka čomu sú tiež skvelí strážcovia. Zároveň to ale pre majiteľa znamená zvýšenú opatrnosť a naozaj veľa socializácie. Ani s inými zvieratami nie sú spravidla za dobre, avšak aj tu platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Sú to psy s vlastnou hlavou a v kombinácii s ich inteligenciou a tvrdosťou sa z nich v nesprávnych rukách môže stať časovaná bomba.

Ak však majú od šteňaťa poriadok, dôslednú a spravodlivú výchovu a dostatok socializácie, sú kaukazskí pastierski psi tí najlepší psí ochrancovia na svete.

II. Vzhľad

Je to mohutné plemeno, suky sú výrazne drobnejšie a nemajú tak bohatú srsť ako psy. Vážia okolo 70 kg, avšak sú aj jedinci, ktorí sa blížia k 90 kg. Pri kaukazských psoch sa môžeme stretnúť s tromi dĺžkami srsti – krátkou, strednou a dlhou. Čím dlhšia je srsť, tým je tiež výraznejší golier okolo krku. Ich srsť je hustá s jemnou podsadou, v období zmeny srsti naozaj výrazne pĺznu. Vyskytujú sa v sivej, plavej, krémovej, červenej, s pálením a dokonca aj v bielej farbe, tiež sa môžu vyskytovať rôzne fľaky a kombinácie viacerých farieb.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Pri správnej výchove a socializácii môžu byť kaukazáci dobrými rodinnými psami. Avšak je potreba psa na deti navykať od šteňaťa a pamätať, že je to pes, ktorý nemá rád cudzích ľudí. Ak teda do domu príde cudzie dieťa, je dôležité psa s návštevou dôkladne oboznámiť a vždy strážiť, aby deti psa príliš neotravovali napríklad pri jedle alebo počas odpočinku. Je to totiž teritoriálne a veľké plemeno a k nehode môže dôjsť počas sekundy.

Ani s inými psami nemajú práve vrelé vzťahy, najmä samce dokážu byť veľmi agresívne voči iným psom. Všeobecne pri kaukazákoch ale platí, že čo sa naučia v šteňacom období, už nezabúdajú. Základom pre pokojné a pohodové spolužitie je teda správna výchova a už niekoľkokrát spomínaná socializácia.

VI. Zdravie a starostlivosť

Kaukazský ovčiak je obrie plemeno a aj keď je všeobecne považované za zdravé, ani jemu sa niektoré ochorenia, ktoré sú pre veľké plemená typické, nevyhýbajú. Dysplázia bedrových kĺbov je jeden z najčastejších problémov, tiež môžu trpieť na šedý zákal. Ďalší z neduhov tohto plemena je sklon k obezite. Váhu je dôležité strážiť a prípadne upraviť kŕmnu dávku.

V. Výchova a výcvik

Ako už bolo spomenuté vyššie, kaukazák nie je plemeno pre každého. V neskúsených rukách by sa mohol premeniť v nezvládnuteľného psieho teroristu. Ak však máte už nejaké skúsenosti, dostatok času a dokážete byť dôslední, zvládnete ho naučiť poslušnosť v zmysle základných povelov. Nikdy zrejme nebudú majstrami v poslušnosti, s tým by mal ale nový majiteľ počítať dopredu. Sú to psy nezávislé a hrdé, ktoré neodpúšťajú nedôslednosť a pamätajú si každú nespravodlivosť. Ku kaukazákovi je teda potrebné pristupovať prísne a dôsledne, ale hlavne a predovšetkým vždy spravodlivo. Základom, ktorý by mal každý kaukazák vedieť na jednotku, je privolanie a zotrvanie na mieste – tieto dva povely sú u tohto plemena ďaleko dôležitejšie ako čokoľvek iné.

VI. Náročnosť

Prvotnou investíciou je určite obstarávacia cena šteňaťa. Vždy by sa mal človek zamyslieť, aké riziká nesie obstaranie šteňaťa bez PP, či už zdravotné a alebo psychické. Pri kaukazákovi to platí dvojnásobne, šteňa by malo byť po vyrovnaných rodičoch, čo vám zaručí jedine chovateľ. Cena šteniat s PP sa teda pohybuje v priemere okolo 600 eur, avšak záleží na množstve faktorov, napríklad dosiahnuté tituly a skúšky rodičov, takže sa jednotlivé ceny môžu líšiť.

Ďalej je potrebné počítať s tým, že výcvik nie je hračka a v prvých troch rokoch vám pes zaberie pomerne dosť času. Pretože kaukazák, ktorý si rastie ako drevo v hore, je pomerne dosť nebezpečná kombinácia.

VII. História

Pôvod tohto plemena je tak trochu záhadou. Je ale fakt, že sa jedná o jedno z najstarších plemien. Najnovšie vedecké výskumy hovoria, že pôvod plemena siaha až do Mezopotámie. Nech už je ich pôvod akýkoľvek, je jasné, že už stovky rokov sú neoceniteľnými pomocníkmi kaukazských pastierov. Okrem toho boli v ZSSR využívané ako väzenské psy a v Nemecku boli používané u hraničiarov. V Kaukaze sú to dodnes ochrancovia stád hospodárskych zvierat, vo zvyšku sveta sú to dnes už skôr psy rodinné alebo strážcovia a ochrancovia majetku.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:50 a viac kg
Výška v kohútiku:Psy: nad 68 cm kg Sučky: nad 64 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: 20-30 minút denne
Energia: priemerná
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu: priemerné
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:priemerné
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti:nízka
Pôvodné využitie: pastiersky
Dĺžka srsti: krátka, stredná alebo dlhá
Typ srsti: rovná a hustá
Farba srsti:sivá, plavá, krémová, červená, s pálením, biela
Potrebná starostlivosť o srsť:priemerná

Kde kúpiť kaukazského ovčiaka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre kaukazáka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka kaukazského ovčiaka na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
3.2/5 - (80 votes)

Vložiť komentár