fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať afganského chrta

Keď sa spýtate majiteľov afganských chrtov, prečo si vybrali práve toto plemeno, dozviete sa, že to bolo kvôli jeho elegancii, nádhernej srsti a kráse v pohybe. Vďaka jeho hrdosti, slobodnej mysli, nezávislosti a obrovskému srdcu. Že svojich pánov uchvátili svojou inteligenciou a aristokratickým správaním. Afganského chrta si môžete kúpiť, ale nikdy ho nemôžete vlastniť, ak toho nebudete hoden.

Nech už si myslíte, že si dokážete jeho náklonnosť a vernosť zaslúžiť alebo si ešte nie ste úplne istí, zistite si spolu s nami o tomto nádhernom plemene niečo viac.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ afganského chrta

 • Najnádhernejší rys afganca sa dá definovať jediným slovom – elegancia.
 • Spája v sebe hrdosť, dôstojnosť, jedinečnú osobnosť a majestátnosť – to všetko afganský chrt ponúka.
 • Nie je to pes len na okrasu, ako každý chrt je veľkým športovcom a najšťastnejší bude pri behu – najobľúbenejšie sú dostihy a coursing.
 • Ak hľadáte rovnocenného spoločníka, a nie na slovo počúvajúceho sluhu, afganec bude ideálnym adeptom.
 • Hoci cudzie osoby príliš nemusí a môže k nim byť nedôverčivý, nebojte sa agresie. Afganský chrt si nebude na nikoho zbytočne vyskakovať, pretože to by bolo pod jeho úroveň. Skôr si udrží svoju predvídavosť a ľadový pokoj.
 • Sú radi v spoločnosti svojej rodiny, chcú ju mať pod dohľadom a stanú sa nevtieravým spoločníkom.
 • Afganský chrt vás neprestane prekvapovať. Na jednej strane pokojný spoločník, na druhej aktívny bežec, ktorý sa dokáže poriadne vyblázniť.
 • Sú to veľmi inteligentní psi. Ak niekto tvrdí opak, najskôr iba nepochopil afgancovu povahu.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ afganského chrta

 • Afganský chrt je slobodný a samostatný pes. S jeho tvrdohlavosťou by si mal poradiť skôr skúsenejší chovateľ.
 • Jeho dlhá splývavá srsť vyžaduje nadpriemernú starostlivosť – kúpanie, kefovanie, kozmetika, vitamíny a kvalitná strava budú vaším denným chlebom.
 • K cudzím je afganec odťažitý, ale strážca z neho nikdy nebude.
 • Ako pri iných chrtoch, ani tu nemôžeme opomenúť tendencie loviť všetko, čo sa hýbe. Vôdzka aspoň v podobe stopovačky je v podstate nutnosť.
 • Afganský chrt je hrdý, je to aristokrat. Hoci bude svoje rodinne veľmi verný, nečakajte, že sa bude plaziť a prosiť o ľudskú pozornosť.
 • Potulky po prírode môžu byť predsa len komplikovanejšie, pretože o nejakom predieraní sa krovím si s ich srsťou môžete nechať len zdať.
 • Aj keď toto plemeno nie je nijako nezdravo závislé na svojej rodine, rozhodne nepatrí k búde. Už len spomínaná srsť napovedá, že patrí k svojmu pánovi ako verný spoločník.
 • Už je zrejme jasné, že afganca nemôžete drilovať a očakávať stopercentnú poslušnosť. Na výcvik si kúpte radšej iné plemeno.
 • Keďže sa jedná o vzácne a náročné plemeno, nie je tak jednoduché zohnať šteniatka. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, hľadajte a starostlivo vyberajte.

Zhrnutie

V afganskom chrtovi objavíte ohromnú osobnosť. Získate partnera a seberovného spoločníka. Nikdy nebude úplne dokonale „vychovaným“ psom, pretože dokáže byť tvrdohlavý, panovačný a je až veľmi šikovný na to, aby zahodil svoje samostatné myslenie len kvôli počúvnutiu niektorých povelov. Ak jeho povahu pochopíte a budete k nemu pristupovať s dávkou empatie, pokoja, trpezlivosti a dôslednosti, odmení sa vám svojím veľkým srdcom, vernosťou a aristokratickým vystupovaním. Jeho sympatie si skrátka musíte zaslúžiť.

Najvýraznejším rysom je jeho elegancia, ktorú možno pripísať ako ladnosti pohybu, tak ale hlavne jeho dlhej, splývavej srsti.

Ako hovoria ich majitelia, afganci sú psi s charakterom, všetci rovnakí a pritom každý úplne originálny. A kto sa do afganských chrtov raz zamiluje, už ich nikdy neopustí.

Všeobecná charakteristika afganského chrta

Afganský chrt sa v dave nestratí. Medzi ostatnými plemenami bude vynikať ako povahou, tak vzhľadom a je jasné, že tým bude klásť pomerne veľké požiadavky aj na svojho majiteľa. Čo konkrétne teda máme očakávať?

I. Povaha

Veľká osobnosť spájajúca v sebe eleganciu, samostatné rozhodovanie, pokojný a odmeraný prístup, dôstojnosť a vznešenosť spolu s veľkou energiou a nadšením pre pohyb. Zložitá povaha afganského chrta nepatrí do rúk úplne neskúseného chovateľa a vyžaduje nutnú dávku tolerancie, empatie a pokojnej mysle – a to hoci je plemenom veľmi inteligentným a veľmi rýchlo chápe, čo po ňom chcete. Nikdy ho plne nevycvičíte a potlačiť jeho lovecké inštinkty je v podstate nemožné. Túto energiu radšej využite na už spomínaných športoch ako coursing či dostihy. Pre tie sú afganské chrty ako stvorené a nielen, že sa poriadne vybehajú, ale vidieť tieto majestátne psy v pohybe je krásny pohľad. Úspechy zožnete ale aj ak sa budete venovať výstavám, aj tam mávajú afganci svoje pevné miesto – to už sa však dostávame hlavne k ich vzhľadu.

II. Vzhľad

Typický zástupca chrtov, afganský chrt, je svojím pôvodom z Ázie, dorastá až do výšky 70 cm v kohútiku a pritom si zachováva ľahkú kostru a váhu do 30 kg. Je jasné, že najviac priestoru tu musíme dať srsti afganského chrta. Jemné a hodvábne, splývajúce dole pozdĺž tela. Je hlavným poznávacím znamením tohto plemena. Môžeme sa stretnúť s celým radom farebných variantov, pretože štandard pripúšťa všetky možnosti. Najčastejšie však narazíte na červenú, béžovú či čiernu verziu. Výnimkou nie je ani tmavá maska ​​v tvári.

Vzhľadom k svojmu pôvodu má afganec veľmi exotický, orientálny výraz lemovaný zvislými a priliehajúcimi ušami. Hlavu nesie hrdo, rovnako ako chvost stočený do slučky.

Plynulý pohyb potom dopĺňa celkový dojem ľahkosti a elegancie.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Podľa skúseností chovateľov sa nedá povedať nič iné, než že afganci deti milujú. Samozrejme treba deťom vysvetliť, ako sa k psíkovi správať a že je tiež potrebné dopriať mu pokoj. Inak ale spolu mávajú krásny vzťah a afganec sa stáva verným spoločníkom detí. Otázkou skôr ostáva, či bude rodič zvládať starostlivosť o malé deti a ešte o náročné plemeno. Lepšie je teda kupovať afganca k odrastenejším deťom, a to preto, aby ani jeden z nich netrpel nedostatkom vášho času. Ak si však dokážete všetko skoordinovať, dieťa a pes medzi sebou určite problém mať nebudú.

S ostatnými zvieratami je to už zložitejšie, lovecký pud sme už niekoľkokrát spomínali a nesmie sa naň zabúdať. S ďalšími psíkmi vo svorke si ale starosti robiť nemusíte a k cudzím psom sa potom afganec bude správať pravdepodobne odmerane, rezervovane a prezieravo.

IV. Zdravie a starostlivosť

Všeobecne sa dá povedať, že afganský chrt je zdravé plemeno. Je ale dôležité ustrážiť si genealógiu, teda predkov obstarávaného šteňaťa. Občas sa môže vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, šedý zákal alebo alergie. Zdraví jedinci sa dožívajú priemerne 13 rokov.

Najvýznamnejší faktor v rámci starostlivosti je samozrejme srsť. Tá vyžaduje pravidelnú údržbu, strihanie, kúpele a kefovanie – to by malo prebiehať zásadne po vykúpaní, kedy je srsť ešte vlhká. Pripravte sa na to, že v kúpeľni bude veľmi skoro viac psej kozmetiky, šampónov a kondicionérov, než tej vašej. Dôkladne sa venujte tiež ušiam, nech predídete zápalom.

V. Výchova a výcvik

Ako už sme spomenuli, od afganského chrta nemôžete očakávať slepú poslušnosť. Je pomerne neúplatný, tvrdohlavý a samostatný, a tak by sa jeho výchove mal venovať už skúsenejší človek. Ak si nie ste istí, rozhodne sa obráťte na odborníka. Pozor ale na dril z bežných cvičísk, kde budú chcieť z afgana urobiť poslušného ovčiaka. Tým toto plemeno len pokazíte. Venujte radšej dostatok priestoru včasnej socializácii a naučte sa rešpektovať jeho povahu.

Radšej vopred nepočítajte s púšťaním na voľno, afganský chrt má silné lovecké inštinkty a najskôr už by ste ho nemuseli vôbec nájsť, keďže od prenasledovania zveri ho neodvoláte.

Počítajte s tým, že aj napriek svojej nádhernej srsti nie je afganský chrt žiadny gaučový povaľač a bude vyžadovať dostatok pohybu. Mal by patriť k aktívnemu pánovi, ktorý ho dostatočne vybehá a umožní mu využiť všetku energiu, ktorú v sebe skrýva. Alfou a omegou sa v rámci vášho spolužitia stane beh, bicykel, coursing, dostihy a pod.

VI. Náročnosť

Náročnosť na starostlivosť sme si už načrtli. Doplňme teda ešte finančnú stránku. Obstarávacia cena afganského chrta sa pohybuje okolo 800 – 1 000 eur. Veľké výdavky potom zahŕňa kvalitná strava, kozmetika a pomôcky v rámci starostlivosti o srsť, a to vrátane rôznych oblečkov a iného, ktoré vám umožnia lepšie každodenné fungovanie – napr. v zlom počasí. Veľmi pravdepodobne budete afganca brať do psieho salónu, ďalej potom môžu vzniknúť výdavky v rámci športov, ktorým sa budete spoločne venovať. Afganský chrt nepatrí medzi lacné „koníčky“ a zaobstarať by si ho mali teda pevne rozhodnutí ľudia, ktorí vedia, do čoho idú.

Ďalej myslite na to, že budete potrebovať dostatok času, a to ako na zmienenú starostlivosť, tak pre športové aktivity. Dobrá fyzická kondícia sa bude len hodiť.

VII. História

Ako už názov plemena napovedá, afganský chrt pochádza z Afganistanu. Je to starobylé plemeno o ktorom nájdeme prvé zmienky už v časoch Sumerskej ríše (pohybujeme sa teda v období neuveriteľných 2000 rokov pred n. l.). Jeho pôvodné využitie bolo lovecké, a to aj na lov takých zvierat ako šakalov, leopardov a vlkov. Ďalej pomáhali pastierom s ochranou stáda a ich kvality boli veľmi vážené, život predchodcu dnešného afgana mal často väčšiu cenu ako ten ľudský. Ostatne vývoz týchto psov z ich domoviny bol veľmi dlho trestaný smrťou.

Aj tak sa však afganský chrt rozšíril do Európy, kde zaujal svoje miesto po boku šľachticov a aristokratov. Predstavoval symbol aristokracie a vysokého spoločenského postavenia. V priebehu 20. storočia sa potom vyprofilovala jeho súčasná podoba a vytvoril sa jasný štandard. Z histórie afganca je potom veľmi ľahké pochopiť jeho povahu. Kombinácia spoločníka aristokrata a samostatného lovca v ňom zostáva dodnes.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:27 kg
Výška v kohútiku:63 – 72 cm
Požiadavky na tréning:40 minút denne
Energia:stredná
Dĺžka života:12 – 14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:nízka
Pôvodné využitie:lovecký pes, coursing
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:hebká, splývavá
Farba srsti:všetky farebné varianty
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká
Typický znak:dlhá srsť, orientálna tvár s dlhými ušami

Kde kúpiť afganského chrta?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre afganského chrta dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka afganského chrta na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár