fbpx

Najlepšie králikárne 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Či už sa rozhodnete chovať vonku králička ako domáceho maznáčika či ako hospodárske zviera, je nevyhnutné pripraviť mu adekvátne bývanie. Králikáreň by mala zviera ochrániť pred najrôznejšími rozmarmi počasia aj pred prípadnými predátormi.

Preto sa oplatí voliť kvalitné typy, v ktorých králik prežije spokojný život a ktoré budú spĺňať všetky jeho potreby. V opačnom prípade hrozí ako možnosť napadnutia iným zvieraťom, tak aj celý rad zdravotných komplikácií.

Najlepšie králikárne

Na trhu je nespočetné množstvo králikární ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie králikárne dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať králikáreň?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší králikáreň

Trixie kralikáreň s výbehom 104x97x52 cm

Rozmery: 116 x 92 x 63 cm
Orientačná cena: €120
2. najlepší králikáreň

Trixie kralikáreň 2 poschodia

Rozmery: 116 x 111 x 65 cm
Orientačná cena: €205
3. najlepší králikáreň

Kralikáreň s výbehom

Rozmery: 111 x 45 x 78 cm
Orientačná cena: €112

Ako vybrať králikáreň?

Aby bol králik spokojný, potrebuje čisté, pokojné, svetlé a suché miesto na čerstvom vzduchu. Niečo z toho zariadi vhodné umiestnenie králikárne, ale o ďalšie faktory sa postará samotná klietka.

Vďaka našim tipom budete vedieť na ktoré špecifiká sa pri výbere zamerať, aby ste kúpili ten najlepší možný variant. Podľa čoho teda králikáreň vyberať?

I. Podľa veľkosti

Veľkosť patrí k zásadným faktorom. Nielen, že sa musíte riadiť veľkosťou králika (prípadne králikov), ale ste obmedzení aj priestorom, ktorý pre králikáreň máte k dispozícii.

Čo sa týka zvierat, ocenia samozrejme tú najväčšiu možnú klietku. Králiky radi skáču, behajú, hrajú sa a preto potrebujú ku svojim aktivitám čo najviac voľného priestoru. Nie vždy však podmienky dovolia zaobstarať si niekoľko metrov širokú a vysokú klietku.

Preto však majte na pamäti aspoň tie najmenšie rozmery, ktoré králik potrebuje. Bez problémov by sa mal v králikárni postaviť na zadné a na dĺžku klietky by mu malo byť umožnené urobiť aspoň pár skokov. Inak mu hrozí nedostatočná aktivita, čo môže viesť napríklad aj k zdravotným komplikáciám.

To všetko platí v prípade bežných, stredných veľkostí chovaných zvierat a tiež iba pre chov jedného králika. Pokiaľ chováte nadmerne veľký druh, alebo chcete mať v králikárni maznáčikov hneď niekoľko, treba tomu priestor samozrejme prispôsobiť.

II. Podľa materiálu

Hoci je úplná väčšina dostupných králikární tvorená drevom a kovovými mrežami, stretneme sa aj s plastovými variantmi. Hoci by sa mohlo zdať, že drevené sú aj vzhľadom k ich nadvláde jednoznačne lepšie, i plastové majú svoje výhody.

  • Drevené králikárne

V obchodoch aj na internete sa najčastejšie stretnete s králikárňami s drevenou konštrukciou a kovovými mrežami či pletivom. Okrem týchto materiálov hľadajte u tohto typu tiež špeciálnu úpravu zásobníka na odvod moču a vlhkosti a z odolnejšieho materiálu by mala byť zhotovená aj strecha králikárne. Drevo, ako hlavný materiál konštrukcie, má výhodu vo svojom prírodnom vzhľade a tiež sa v prípade, že sa oň budete dobre starať, môže pýšiť aj dlhou životnosťou.

  • Plastové králikárne

Na trhu sa objavujú tiež králikárne zhotovené z pevného plastu. Ich výhodou je jednoduchšie čistenie a celková údržba a tiež sú pevné a kvalitné. Negatívom je ale menší výber a často nespĺňajú vyššie estetické nároky.

III. Podľa odolnosti

Pri králikárňach sa predpokladá, že v nich bude králik ustajnený po celý rok. Vzhľadom na rozmanitosť nášho počasia je tak potrebné, aby králikáreň vydržala ako horúco a sucho, tak i dážď, vietor, mrazy aj sneh. Pri výbere sa preto zamerajte na to, či sú použité materiály aj samotná konštrukcia dostatočne kvalitné.

Sledujte, či je použité drevo ošetrené tak, aby vonkajšie podmienky bez problémov zvládalo. Rovnako tak sa oplatí pozrieť aj kovové kusy konštrukcie a presvedčiť sa, že sú odolné proti hrdzaveniu.

IV. Podľa bezpečnosti

Ako sme už spomínali na začiatku, jednou z funkcií králikárne by mala byť aj ochrana zvierat pred prípadnými predátormi. Aj to teda pri výbere zohľadnite. Vyššiu bezpečnosť zaručí predovšetkým vyvýšená králikáreň. Čím bližšie je stavba zemi, tým je ľahšie pre predátorov dostať sa do klietky. Vyberajte teda najlepšie klietky stojace na pevných, vyšších nohách, čím sa možnosť útoku zníži. Ďalším variantom je umiestnenie králikárne na vyvýšené miesto.

Nielen predátori však predstavujú pre králiky možné nebezpečenstvo. Pozor si dajte aj na materiál konštrukcie králikárne. Tieto zvieratá totiž majú prirodzenú potrebu hrýzť a tak je pravdepodobné, že budú okusovať aj samotnú klietku. Uistite sa, že najmä náter drevených častí je netoxický a pre králiky bezpečný.

Často kladené otázky

Kam králikáreň postaviť?

Nad otázkou, kam králikáreň postavíte, sa ideálne zamyslite ešte pred jej kúpou. Budete tak môcť zvoliť ten najpraktickejší variant. Králiky zle znášajú priame slnečné žiarenie, preto by mala klietka stáť síce na svetlom mieste, ale nie priamo na slnku. Zároveň by malo byť miesto suché, vlhkosť im môže spôsobiť rad zdravotných komplikácií.

Králikáreň tiež postavte tak, aby bola chránená pred vetrom a zvieratá neboli vystavené prievanu. Ak sa aj napriek riziku napadnutia zvieraťa predátorom rozhodnete postaviť králikáreň na zem, zaistite zvieratám zateplenie na dne klietky. (zdroj)

Môže byť králik vonku celoročne?

Áno, králiky sú prispôsobené životu v rozmanitých podmienkach i teplotách. Ak dodržíte základné pravidlá, teda že budú v suchom a svetlom mieste bez prievanu, vydržia vonku celý rok. Pri veľmi nízkych teplotách je však vhodné dodať ďalšie zateplenie v podobe napríklad plachty. (zdroj)

Aké druhy králikov sú najvhodnejšie pre chov vonku?

Niektoré druhy králikov znášajú život vonku lepšie ako iné. Medzi ne patrí napríklad belgický zajac, anglický strakáč alebo hototský biely králik. Preto sa vždy radšej presvedčte, či práve druh ktorý vlastníte, nemá problémy s pobytom vonku.

Zhrnutie

Výber správnej králikárne je zložitý predovšetkým preto, že musí spĺňať celý rad špecifikácií pre spokojný život zvieraťa. K tým najdôležitejším patrí správna veľkosť, ktorá by mala zodpovedať počtu zvierat či napríklad chovanému druhu. Platí tu jednoduché pravidlo – čím väčšia, tým lepšia. Ďalej sa zamerajte na kvalitu použitých materiálov, ktoré by mali byť ako pevné a odolné, tak aj bezpečné a zdravotne nezávadné. V neposlednom rade zvážte umiestnenie králikárne, čomu potom môžete prispôsobiť dizajn.

4.2/5 - (6 votes)

Vložiť komentár