fbpx

Najlepšie klietky pre zajace 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Hoci väčšina chovateľov svojho zajace necháva prebehnúť po byte alebo napríklad v malom výbehu na záhrade, klietka je miestom, kde váš maznáčik trávi podstatnú časť svojho života. Je preto dôležité ju plne prispôsobiť jeho potrebám.

Ponuka klietok pre králiky je síce široká, ale stále sa na trhu objavujú modely, ktoré sú pre týchto domácich miláčikov nevhodné. S našim radcom sa však zlého výberu báť nemusíte.

Najlepšie klietky pre zajace

Na trhu je nespočetné množstvo klietok pre zajace ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie klietky pre zajace dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať klietku pre zajace?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší klietka pre zajace

Ferplast CASITA 100

Rozmery: 96 x 57 x 56 cm
Materiál: kov, plast
Orientačná cena: €51
2. najlepší klietka pre zajace

Ferplast Rabbit 100

Rozmery: 95 x 57 x 46 cm
Materiál: kov, plast
Orientačná cena: €35
3. najlepší klietka pre zajace

Klietka Maxi Baldo Twin

Rozmery: 120 x 53 x 86 cm
Materiál: kov, plast
Orientačná cena: €130
4. najlepší klietka pre zajace

Ferplast Králik XL

Rozmery: 120 x 60 x 50 cm
Materiál: kov, plast
Orientačná cena: €80

Ako vybrať klietku pre zajace?

Pri výbere správnej klietky radšej zabudnite na prepracovaný dizajn. Vzhľadovo sa klasické klietky príliš nelíšia a pravdou je, že nie sú práve najväčšou ozdobou interiéru. Záleží však predovšetkým na tom, ako budú vyhovovať vášmu králičkovi. Sústreďte sa teda pri výbere na otázky praktickosti a funkčnosti, aby v nej váš maznáčik mohol žiť spokojný a plnohodnotný život. Podľa čoho klietku vyberať?

I. Podľa veľkosti

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere je veľkosť. Ak máte v tomto smere neobmedzené možnosti, je pravidlo jednoduché – voľte tú najväčšiu možnú klietku.

Ak vám veľkú klietku napríklad veľkosť bytu nedovoľuje, kúpte králikovi takú, ktorá bude mať aspoň rozmery 80 × 40 × 40 centimetrov. Do úvahy však vezmite veľkosť svojho maznáčika. Bez problémov by sa mal v klietke postaviť a kratšia strana by mala zodpovedať minimálne dĺžke zvieraťa. Dlhšia strana by potom mala byť aspoň dvakrát dlhšia ako králik.

Nemá zmysel kupovať menšiu klietku pre mláďa. Rastú rýchlo a počas niekoľkých týždňov by ste museli kupovať väčšiu. Radšej si tak zaobstarajte rovno klietku pre dospelého králika.

II. Podľa materiálu

Hneď po veľkosti klietky je aj jej materiál faktorom, ktorý by ste nemali podceňovať. Stretnete sa najčastejšie s týmito typmi:

  • Kov

Kov je suverénne najčastejším materiálom používaným pri výrobe králičích klietok. Je totiž veľmi praktický – kovové mreže (najčastejšie s plastovým dnom) umožňujú dobré odvetrávanie, ľahké čistenie a navyše dovoľujú nášmu maznáčikovi výhľad po okolí. Okrem toho sú pevné a majú tak dlhú životnosť. Ich negatívom je dizajn, ktorý väčšinou s interiérom príliš neladí.

  • Drevo

Stretnúť sa môžeme aj s drevenými klietkami, ktoré si majitelia obľúbili predovšetkým kvôli ich peknému dizajnovému prevedeniu. Ich nevýhodou je ale veľmi zložité čistenie. Pokiaľ k pravidelnému a dôkladnému čisteniu nedochádza, môžu sa v klietke začať množiť rastliny či plesne.

III. Podľa typu dna

Pri nákupe klietok pre králiky narazíte väčšinou na mrežové klietky s plastovým dnom. Stále sa ale na trhu občas objavujú aj klietky celé z mreží, ktoré sú pre zvieratá nepohodlné a navyše z nich vypadáva seno aj potrava a pridávajú tak veľa práce s upratovaním.

Pri výbere teda voľte variant s plastovým dnom a zohľadnite to, aby bolo dostatočne vysoké. Všeobecne platí, že čím je dno vyššie, tým lepšie pre vás – nehrozí totiž, že z klietky bude králik vyhadzovať seno či iné veci.

IV. Podľa umiestnenia vchodu

Väčšina klietok má dvierka umiestnené na prednej strane. Stretneme sa však aj s takými, ktoré majú odklápaciu strechu. Ak sa budete rozhodovať medzi týmito dvoma variantmi, zvážte predovšetkým priestor, kde bude klietka umiestnená. Podľa toho potom vyberte možnosť, ktorá je pre vás praktickejšia.

Dvere umiestnené na prednej strane klietky majú navyše tú výhodu, že môžu zostať otvorené a umožniť králikovi kedykoľvek klietku opustiť a preskúmať byt. Ak však nechcete, aby králik voľne pobehoval po byte, zrejme túto možnosť neoceníte.

V. Podľa veľkosti vchodu

Častým problémom klietok je nedostatočná veľkosť vchodových dvierok. Pri výbere sa teda presvedčte, že do nich budete môcť bez problémov vsunúť ruky i s králikom, aby ste ho mohli bez problémov do klietky umiestňovať.

VI. Podľa bezpečnosti

Hoci väčšina klietok v predaji spĺňa nároky na bezpečnosť zvieraťa, určite si to pri nákupe preverte. Mreže by mali byť od seba tak ďaleko, aby nimi zviera nemohlo preskočiť či medzi nimi uviaznuť. Konce mreží by tiež nemali byť ostré, aby nijako králika či vás neohrozovali.

Často kladené otázky

Kam klietku umiestniť?

Pri výbere miesta, kam klietku s králikom postavíte, zvážte všetky okolité faktory, ktoré ho môžu ovplyvňovať. Nevhodné je napríklad umiestnenie v blízkosti okna. Králikovi nebude svedčiť prievan ani priame slnko, ktoré ho môže prehrievať. Váš maznáčik neocení ani umiestnenie v izbe, kde je veľký hluk či veľké množstvo pachov, ako je napríklad kuchyňa.

Berte tiež do úvahy, že králik je aktívny v noci i vo dne a nejaký hluk tak bude vydávať aj on sám. Ako najvýhodnejšie sa teda javí umiestnenie trebárs v obývacej izbe. (zdroj)

Čo by mala klietka pre králika ďalej obsahovať?

Pred zaobstaraním králička by ste mali klietku vybaviť tiež miskami na vodu a potravu, toaletou, domčekom či krabicou, kde bude mať úplné súkromie a tiež hračkami, aby sa zabavil počas vašej neprítomnosti.

Ako klietku čistiť?

Čistenie klietky je dôležité predovšetkým preto, aby ste predišli prípadným ochoreniam svojho domáceho maznáčika. Toaleta a misky na jedlo a pitie by sa mali čistiť denne.

Samotná klietka potom aspoň raz za mesiac. Použiť k tomu môžete napríklad vodu a ocot. Pri použití iných prípravkov sa presvedčte, že nie sú pre vaše zviera toxické. (zdroj)

Zhrnutie

Pri výbere klietky je najzásadnejšia jej veľkosť. Čím väčšiu klietku zvolíte, tým šťastnejší váš králik bude. Množstvo klietok na trhu je však pre dospelého králika svojou veľkosťou nedostatočné a dôkladne tak jej rozmery preverte. Zamerajte sa aj na použité materiály, ktoré by mali byť pevné, príjemné pre králika a jednoduché na čistenie. Ďalej už sa môžete sústrediť na individuálne faktory, ako je napríklad spôsob otvárania klietky.

4.6/5 - (9 votes)

Vložiť komentár