fbpx

Najlepšie klietky pre potkany 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Nech už máte doma akéhokoľvek maznáčika, vytvoriť mu čo najpríjemnejšie a najbezpečnejšie prostredie pre život je pre vás iste prioritou. A práve po takomto túžia aj zdanlivo tak nenáročné zvieratká, ako sú potkany. Aj oni majú svoje nároky a tie by im ich bývanie – vo väčšine prípadov klietka – malo splniť.

Aby ste sa na trhu v širokej ponuke rýchlejšie zorientovali, zostavili sme pre vás kompletného sprievodcu výberom klietok pre potkany.

Najlepšie klietky pre potkany

Na trhu je nespočetné množstvo klietok pre potkany ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie klietky pre potkany dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať klietku pre potkana?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší klietka pre potkany

Savic Freddy 2

Rozmery: 80 x 50 x 63 cm
Orientačná cena: €120
2. najlepší klietka pre potkany

Ferplast Jenny s výbavou

Rozmery: 80 x 50 x 79,5 cm
Orientačná cena: €112
3. najlepší klietka pre potkany

Ferplast Furet Extra Large

Rozmery: 80 x 75 x 86 cm
Orientačná cena: €157
4. najlepší klietka pre potkany

Klietka Maxi Baldo Twin

Rozmery: 100 x 53 x 86 cm
Orientačná cena: €115
5. najlepší klietka pre potkany

Klec SAMO 120 C2

Rozmery: 120 x 58 x 136 cm
Orientačná cena: €200

Ako vybrať klietku pre potkana?

Hoci je ponuka klietok pre potkany veľmi pestrá čo sa veľkostí i materiálov týka, zďaleka nie všetky sú pre ich chov najvhodnejšie. Veľa skrytých nevýhod môžete totiž zistiť až po niekoľkých týždňoch používania.

Ľahko sa totiž napríklad môže stať, že zvolený materiál je síce praktický, ale veľmi nekvalitný a potkan klietku rýchlo prehryzie. Tento článok slúži na to, aby ste sa podobným situáciám vyhli. Na čo sa teda pri výbere zamerať a podľa čoho sa rozhodovať?

1. Podľa veľkosti

Veľkosť klietky je kľúčovým faktorom pre spokojný potkaní život. Tieto zvieratká totiž potrebujú veľa miesta na behanie a hranie, čo im môže pomôcť vyhnúť sa v budúcnosti napríklad obezite či iným zdravotným ťažkostiam.

Rozhodovanie o veľkosti klietky vám môže zjednodušiť jednoduché pravidlo – čím väčšia, tým lepšia. Nie vždy však náš byt či rozpočet ponúka neobmedzené možnosti. Vždy však majte na pamäti aspoň tie najmenšie parametre, ktoré by mala klietka mať. Všeobecné pravidlo znie, že každý potkan v klietke by mal mať k dispozícii priestor aspoň 50 cm2.(zdroj)

Ideálna veľkosť klietky pre dva dospelé potkany sa potom uvádza ako 80 × 50 × 60 (80) cm. (zdroj) Pri výbere tvaru klietky voľte radšej tú vyššiu – potkany totiž radi šplhajú.

Ak sa chystáte kúpiť potkanie mláďa možno premýšľate nad tým, že mu kúpite špeciálnu klietku pre malé potkany. Nie je to však nutné a vzhľadom k tomu, že z nej počas 3 – 4 mesiacov vyrastie, jednalo by sa o pomerne zbytočnú investíciu. Bez obáv ho tak môžete umiestniť do klietky s rozmermi vyhovujúcimi dospelým potkanom. Dajte si pozor iba na to, aby od seba mreže neboli vzdialené tak, že by medzi nimi mohol prekĺznuť a utiecť.

2. Podľa materiálu klietky

Najčastejšie sa na trhu stretneme s klietkami tvorenými kovovými mriežkami. Práve tento materiál je zároveň pre potkany najvhodnejší. Zaisťuje dobré odvetrávanie klietky a umožňuje šplhanie, čo je pre tieto zvieratá obľúbená forma zábavy.

Vyhnúť by ste sa mali predovšetkým dreveným klietkam, ktoré vsakujú moč a tiež skleneným akváriám, ktoré neposkytujú potrebnú ventiláciu.

Pri výbere sa v obchode spýtajte na povrchovú úpravu mreží, ktorá by mala zabezpečiť dlhšiu životnosť klietky, byť odolná proti okusovaniu ale zároveň musí byť pre potkany samozrejme zdravotne nezávadná. Medzi bežné a odporúčané formy úpravy je prášková farba, ale vhodný je napríklad aj pozink či elox, s ktorým sa však v SR takmer nestretneme. (zdroj)

3. Podľa materiálu dna

Klietky z kovových mreží sú síce najpopulárnejšie, ale pozor, rozhodne by mreže nemali mať aj na svojom dne. Tenké mreže sú totiž pre potkanie labky úplne nevhodné a spôsobujú im bolesť, v najhorších prípadoch aj nezvratné poškodenie. Vždy teda dbajte na to, aby bol materiál dna klietky celistvý. Najbežnejším materiálom dna tak býva plast, ktorý sa zároveň ľahko čistí.

4. Podľa hĺbky dna

Výber hĺbky dna klietky nie je zložitá záležitosť. Do úvahy berte predovšetkým otázku praktickosti a voľte radšej hlbšie dno. Potkany z klietky radi vyhadzujú podstielku, ktorú síce ani hlbšie dno nedokáže úplne eliminovať, ale aspoň zníži jej množstvo. Upratovanie v okolí klietky tak bude o niečo jednoduchšie.

5. Podľa vzdialenosti mreží

Častou starosťou majiteľov býva to, aby potkany z klietky neutiekli. Tomu zabráni klietka v ktorej sú mreže v správnej vzdialenosti od seba. Pozornosť teda venujte aj tejto informácii. Všeobecne platí, že by od seba mreže nemali byť ďalej než 1 cm. Týmto by priemerne veľké potkany od 3 týždňov veku preliezť nemali.

Ak doma chováte samca väčšieho vzrastu, môže byť táto vzdialenosť aj o pol centimetra väčšia. Naopak, po rozostupe 0,5 cm radšej siahnite pri klietkach pre mláďatá či potkany menšieho vzrastu. (zdroj)

6. Podľa vybavenia

Zatiaľ čo niektoré klietky si zaobstaráte prázdne a všetko potrebné vybavenie musíte dokúpiť, iné sa už s vybavením predávajú. Ale pozor, hoci to tak na prvý pohľad vyzerá, nemusí sa vždy jednať o výhodu.

Niektoré klietky sú už vopred vybavené schodíkmi, aby mali potkany miesto pre hru a šplhanie. Dajte si pri nich pozor na to, aby schody neboli upevnené a dalo sa s nimi pohybovať a presúvať ich podľa potreby. Usporiadanie totiž môže zviera čoskoro omrzieť a ocení aspoň nejakú zmenu. Tiež si dajte pozor na ich materiál a voľte plastové schodíky, nie z kovových mreží či dreva.

Stretnete sa však aj s takými klietkami, ktoré už majú aj ďalšie vybavenie ako sú misky, napájačky či záchody. Odporúčame však zadovážiť si toto vybavenie zvlášť, lebo tak si vyberiete presne podľa svojich preferencií. Niekedy sa tiež môžete stretnúť s tým, že tieto klietky s vybavením sú určené hneď pre niekoľko druhov zvierat (napríklad ďalšie hlodavce) a je tak jasné, že rovnaké vybavenie nemôže byť ideálne pre všetkých.

Často kladené otázky

Kam klietku v byte umiestniť?

Miesto pre postavenie klietky vyberajte starostlivo, mala by totiž zostať na rovnakom mieste a nie je ju vhodné sťahovať. Vyhnite sa umiestneniu na priamom slnečnom žiarení, vedľa kúrenia či krbu a tiež tam, kde je prílišný hluk. Najlepšie je pokojné miesto v rohu, kde bude mať potkan dobré podmienky aj na odpočinok.

Prečo nie je vhodné použiť akvárium namiesto klietky?

Potkany potrebujú pre spokojný život väčšie množstvo priestoru a tiež dobré odvetrávanie. To väčšina akvárií nespĺňa. Hoci niektoré z nich, predovšetkým akvária pre plazy, určité prúdenie vzduchu umožňujú, stále nie je dostatočné a rýchlo sa tak v nich začína tvoriť vlhkosť.

Tá sa navyše spoločne so zápachom objavuje veľmi rýchlo aj po dôkladnom vyčistení akvária. Dajú sa teda použiť ako dočasné obydlia napríklad pre chorých jedincov alebo rodiace samičky, ale ako permanentný potkaní domov ich neodporúčame. (zdroj)

Aké dať do klietky vybavenie?

V potkanej klietke by nemala chýbať vhodná podstielka (napríklad hobliny), miesto na spanie, misky na potraviny, napájačka na vodu, schodíky a hračky ako tunely či kolotoče. Niektorí majitelia do klietok umiestňujú aj WC, na ktoré sa potkany často naučia chodiť.
(zdroj)

Ako by mal vyzerať potkaní pelech?

Ako podstielku pre pohodlie potkana by ste najprv mali na dno klietky umiestniť drevené hobliny, papier alebo kukuričný granulát. Následne by nemal chýbať pelech z textilu, ako je napríklad hojdacia sieť alebo závesná strieška. Potkany sa tiež radi zahrabávajú a tvoria hniezda, kde potom odpočívajú. K tomu im poslúži seno či papierové roličky.

Musím klietku pravidelne čistiť? Príp. ako?

Áno, klietku je potrebné čistiť a niektoré úkony je nutné vykonávať denne. Medzi ne patrí čistenie misiek na jedlo a vodu, odstránenie mokrej a znečistenej podstielky a vynesenie všetkých výkalov. Raz za týždeň je potom dobré podstielku kompletne vymeniť, vyčistiť hračky, schodíky a ďalšie doplnky klietky.

Aké hračky sú pre potkany vhodné?

Hračky sú dôležité preto, aby sa potkan nezačal nudiť a zostal aktívny. Potkany majú radi hračky, ktoré môžu okusovať, v ktorých sa môžu schovávať a preliezať nimi a nič nepokazíte ani populárnym kolotočom. Pozor si dajte na mäkké gumové hračky, ktoré môže zviera rozhrýzť, časti prehltnúť a tie sa následne môžu zaseknúť v jeho žalúdku.

Zhrnutie

Hoci je väčšina klietok pre potkany podobná, oplatí sa na určité aspekty zamerať viac. Medzi ne patrí predovšetkým materiál klietky, ktorý musí byť odolný, praktický a musí zvieraťu vyhovovať. Najviac tomu zodpovedá klietka s kovovými mrežami a plastovým dnom. Ďalej je samozrejme dôležité vybrať správny rozmer, ktorý zvoľte predovšetkým na základe počtu chovaných potkanov. Dbajte aj na bezpečnosť zvierat a na to, aby zviera nemohlo z klietky samovoľne uniknúť.

4.8/5 - (5 votes)

Vložiť komentár