fbpx

13 dôvodov, prečo si (ne)obstarať korelu

Vedeli ste, že toľko obľúbená korela je príbuzná oveľa väčších a vzácnejších papagájov kakadu? Tomuto faktu napovedá aj jej charakteristický chocholček, podľa ktorého dostala svoje druhové meno. Aj keď korely nie sú tak nápadne sfarbené ako iné papagáje, majú po celom svete mnoho nadšených priaznivcov a obdivovateľov. Tiež pri nich chovatelia nelenili a vyšľachtili množstvo farebných mutácií. Môžeme tak vidieť korelu čisto bielu, strakatú, perlovú alebo takmer celú sivú. Farebných variantov korely je skutočne veľa. Okrem zaujímavých sfarbení má však korela aj veľa skvelých vlastností, vďaka ktorým prenikla do mnohých domácností. Poďme si teda korelu chocholatú predstaviť v našom článku bližšie.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ korelu

  • Korely žijú vo svojom prirodzenom prostredí v pároch, menších skupinách aj veľkých kŕdľoch. Nie sú to samotárky. Táto vlastnosť korely priamo predurčuje k tomu, aby sa dali ľahko skrotiť a stali sa tak vaším miláčikom.
  • Korela je všeobecne nenáročným papagájom. Nie je náročná na priestor, čas ani na financie. Ak zaobstaráte korele kamaráta v podobe druhého papagája, vystačí si s jeho spoločnosťou.
  • Tieto papagáje nemajú síce vlohy k rozprávaniu, zato sa môžu veľmi dobre naučiť imitovať melódie. Tiež sú vynikajúci letci a všeobecne veľmi pohybovo nadané. Naučiť korelu rôzne zábavné kúsky – napríklad aportovanie malej loptičky, nebýva nijak zložité.
  • Korely sú pomerne dobre znášanlivé aj čo sa týka iných druhov papagájov. Najviac si budú rozumieť s andulkou, rozelou alebo neofémou. Tie bežne stretávajú aj vo voľnej prírode a majú aj podobné nároky na krmivo.
  • Ak nemáte s papagájmi skúsenosti alebo chcete zaobstarať papagája pre svoje deti, je korela jedným z mnohých vhodných kandidátov.
  • Rovnako ako je tomu pri andulkách, ani odchov korely nie je nijako náročný. Zvládne ho aj začiatočník. Korela nepotrebuje k hniezdeniu žiadny extrémne veľký priestor, je možné ju teda rozmnožovať aj v bytových podmienkach.
  • Korela je otužilec. V dobre zaistenej voliére zvládne aj celoročný pobyt vonku.
  • Túžite po maznáčikovi, s ktorým sa nebudete hneď tak lúčiť? Aj to korela spĺňa. Bežne sa dožíva dvadsiatich rokov. Čo nie je na takto malého vtáčika práve málo.
  • Hoci je korela príbuzná s kakadu, v prírode aj v domácnostiach sú jej počty natoľko hojné, že nepodlieha registrácii CITES. Nemusíte preto kvôli jej chovu absolvovať žiadne besedy na úradoch.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ korelu

  • Korely, rovnako ako veľké papagáje, rady vítajú nový deň a k večeru sa s ním lúčia. Ich zvukový prejav je trochu hlasný. Pri kúpe korely je nutné s tým počítať.
  • Sú to „bordelári“. Ostatne ako takmer každý papagáj. Korely pri lúpaní semienok odhodia šupky do okruhu niekoľkých desiatok centimetrov okolo klietky. Ak ste úzkostliví na poriadok, nebude korela ten správny parťák do vášho bytu.
  • Aj napriek pomerne malej veľkosti má korela celkom silný a ostrý zobák. Ďobnutie nahnevanou korelou môže zanechať na koži aj nepeknú jazvu.
  • Ak svojej korele nedoprajete spoločnosť v podobe druhého papagája, počítajte s pomerne veľkou časovou náročnosťou tohto papagája. Tam, kde bude korela jedináčikom, by ste jej mali nahradiť spoločnosť druha vy.

Zhrnutie

Korela je skvelým domácim miláčikom ako pre dospelých, tak pre deti. Malých prírodovedcov a chovateľov – začiatočníkov nadchne možnosť odchovávať korely aj v byte. Môžu tak pozorovať vývoj tohto roztomilého papagája od vyliahnutia až po dospelosť. Korely sú, napriek svojej veľkosti, pomerne dlhoveké papagáje. Dvadsaťročná korela nie je žiadny rekordman. Preto je potrebné aj pri obstaraní korely počítať s tým, že tento maznáčik s nami pri dobrej starostlivosti strávi podstatnú časť života. Aj napriek svojej veľkosti sú korely neuveriteľne obratné a inteligentné. Nadaním k rozprávaniu sa korely pýšiť nemôžu, zato však ich pohybové nadanie môžete využiť na nácviku rôznych veselých kúskov a trikov. Korely sú veľmi kontaktné. S dobrou motiváciou vo forme niečoho dobrého do zobáčika, sú ochotné sa naučiť doslova psie kusy.

Chov korely

Pohlavný dimorfizmus korely celkom dobre vyjadrený. Dospelý samec v prirodzenej farbe má výrazne oranžovo sfarbené lícne škvrny, medzi žltou hlavou a sivou farbou tela má biely prúžok. Chvostové perá sú veľmi tmavé, až čierne. Samička v prirodzenej farbe má hlavičku menej jasne žltú a aj lícne škvrny nemajú tak sýtu farbu. Chvostové perá samičiek sú pruhované. U farebných mutácií korely môže byť rozoznanie pohlavia trochu problematické, najmä pre laika. Viac o rozlíšení pohlavia korely nájdete tu.

Odchov mladej korely nie je nijako náročný. Ak sa budete o odchov pokúšať doma, je potrebné zabezpečiť korelám dostatočne veľkú klietku (minimálny rozmer pre jeden pár je 120 × 60 × 60 cm – dך×v) alebo bytovú voliéru, kam sa pohodlne zmestia aj s búdkou a mláďatami. Obdobie rozmnožovania začína väčšinou v apríli, kedy korelám ponúkneme búdky. Skúsení chovatelia korely pripravujú na hniezdenie tým, že zvýšia množstvo a hlavne výživnosť ponúkanej potravy. Ako pri väčšine ostatných papagájov nechýba i živočíšna zložka – vajcia, tvaroh alebo biely jogurt. Dopriať korelám môžeme tiež máčané piškóty, naklíčené zrno a iné nutrične bohaté krmivo. Vhodné je ponúkať aj zelené kŕmenie ako je púpava, hviezdica, vetvičky ovocných stromov. Zhruba 14 dní po párení znesie samička korely do búdky 4 – 8 vajíčok. Pri sedení na vajciach sa rodičia striedajú. Korely dávajú všeobecne prednosť búdke horizontálnej, ideálne s rozmermi 25 × 25 × 30 – 40 cm (š×d×v) s vletovým otvorom s priemerom 8 cm. Po 18 – 24 dňoch sa z vajíčok začnú liahnu malé korely. Rodičia sa o ne v búdke starajú 4 – 5 týždňov. Potom mladé korely vyletujú von. Ešte 3 – 4 týždne ich rodičia mimo búdku prikrmujú. (zdroj)

Pred zaobstaraním korely je vhodné zabezpečiť jej dostatočne veľké a vybavené obydlie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.

Hoci sú veľmi dekoratívne, nie sú okrúhle klietky pre korely vhodné. Vtáky sú v týchto klietkach dezorientované a sú zbytočne v strese.

V klietke minimálneho rozmeru 80 × 60 × 80 cm (dך×v) by nemala chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobopne prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • hračky
  • kúpeľňa

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre korelu, nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vašej korele a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Väčšina koriel sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo špeciálnej vtáčej kúpeľne, ktorá sa vešia z vonkajšej strany klietky.

Ak budete kupovať pre korelu klietku v zoo predajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Ideálna úprava drôtov klietky je bez rôznych náterov, ktoré korely budú ozobávať. Jednak potom klietka nepôsobí esteticky a tiež môžu korelám spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Základnou potravou pre korely je zmes rôznych semien tráv a zrnín, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s chovom korely skúsenosti. K suchej zmesi pridávame občas ovocie a zeleninu, aj keď korely zvyčajne bývajú v kŕmení konzervatívne a ovociu či zelenine príliš neholdujú. Pred obdobím rozmnožovania a v čase kŕmenia mláďat, sa odporúča zvýšiť prísun živín ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chovu korely. V jedálničku korely sa radšej vyhnite orechom či olejnatým semenám. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme korelám spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili. Vhodné sú aj vetvičky ovocných stromov alebo vŕby a rôzne druhy listov – púpava, hviezdica, skorocel… Korely tiež rady konzumujú celé klasy prosa alebo ciroku, ktoré lúpu a majú ich čiastočne aj ako hračku.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solené jedlá. Zvyšky z nášho taniera korelám nedávame ani v minimálnom množstve.

Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije korela! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte s veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o korelách

Veľkosť:asi 33 cm
Pôvod:Austrália
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa veku, pohlavia, pôvodu, odchovu a farebnej mutácie od cca 4 do niekoľkých eur
Dĺžka života:20 a viacej rokov
Aktivita:denná

Špecifiká korely

Korela je v slovenských domácnostiach druhým najobľúbenejším papagájom hneď po andulke vlnkovanej. Korela má oproti andulke značnú výhodu v tom, že sa príliš neviaže na konkrétneho človeka. Preto sa viac hodí do rodín s deťmi a tam, kde sa jej nemôže stabilne venovať iba jeden človek. Pokiaľ ani tak nenájdete veľa času pre svoju korelu a nebudete trvať na tom, že musí byť úplne skrotená, odporúčame zaobstarať jej kamaráta. Môže to byť druhá korela alebo aj iný znášanlivý papagáj. Pri korele zvyčajne nezáleží na tom, či obývajú jednu klietku dve samičky, dvaja samčekovia alebo pár.

Korely veľmi dobre vychádzajú ako s andulkou, neofémou tak aj s rozelou či rôznymi druhmi malých spevavcov – pestúnky alebo zebričky tiež často môžete vidieť v spoločnej voliére, ktorú obývajú korely.

Odchov korely nie je nijako náročný a preto ju vrelo odporúčame pre nazbieranie prvých skúseností s chovom papagájov. Hoci je k odchovu vhodnejšia priestranná voliéra, nie je nemožné korely odchovávať aj v byte v dostatočne priestrannej klietke.

Korely nie sú zďaleka tak pestro sfarbené ako iné druhy malých papagájov. Chovateľom sa však podarilo vyšľachtiť mnoho zaujímavých farebných mutácií korely. Články zamerané na rôzne farebné mutácie korely nájdete tu.

Korely sú, proti iným papagájom, pomerne konzervatívne čo sa týka kŕmenia. Mnohí chovatelia aj z tohto dôvodu dávajú ku korelám do voliér aj iné druhy. Jednak zjedia to, čo korely odmietnu, a tiež tým, že konzumujú krmivo, ktoré korely nepoznajú (a z toho dôvodu nechcú – napríklad ovocie a zeleninu) ich učia prijímať aj neznámu potravu.

Ak sa rozhodnete pre chov jedinej korely a budete jej venovať dostatok času, získate skvele skroteného a veľmi zábavného spoločníka. Aj keď korela nemá predispozíciu na to, aby sa naučila opakovať slová (aj keď aj také jedince existujú) veľmi pekne sa učia melódie. Najmä samce korely, ktoré v čase párenia svojím vyvoleným dámam spievajú, sú v tomto naozaj skvelé.

Korely sú vo voľnej prírode skvelí letci a mnohokrát za potravou preletia značné vzdialenosti. Pre správnu pohodu vašej korely je teda vhodné jej dopriať pravidelne možnosť preletieť sa voľne po byte.

Ako a kde si kúpiť korelu?

Korelu môžete kúpiť od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o papagájovi, vrátane návodu na správne kŕmenie. Cena korely sa odvíja od ich veku, pohlavia, farebnej mutácie a tiež podľa toho, či sa jedná o skroteného alebo ručne dokŕmeného vtáka. Pohybuje sa od cca 4 eur vyššie. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným „návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď.) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity).

Kontakty na chovateľov korely nájdete tu.

4.6/5 - (29 votes)

Vložiť komentár