fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať andulku

Kto by nepoznal andulku? Jeden z najmenších a najobľúbenejších papagájov na celom svete. Z pôvodnej žlto-zelenej andulky vlnkovanej chovatelia počas rokov chovu tohto roztomilého vtáčika vyšľachtili stovky farebných mutácií. Môžete tak mať andulku čisto bielu, strakatú, žltú a dokonca aj fialovú. Tento malý papagáj snáď prešiel takmer každou domácnosťou v Slovenskej republike. Na to, že je to naozaj drobček, je pomerne inteligentný a dokonca sa zvládne naučiť aj niekoľko slov. Poďme zistiť, či je andulka tým pravým kamarátom práve pre vás.

TRINÁSŤ dôvodov, prečo si KUPOVAŤ andulku

  • Andulky sa pri trpezlivom prístupe majiteľa veľmi ľahko skrotia. Prispieva k tomu aj ich prirodzená zvedavosť.
  • Niektoré andulky sú schopné sa naučiť aj prekvapivé množstvo slov, ktoré opakujú. Pokiaľ túžite po malom a nenáročnom papagájovi, ktorý vám občas niečo povie, môžete ho nájsť práve v andulke.
  • Ako sme spomenuli už v úvode, človekom odchované andulky oplývajú množstvom farebných mutácií. Na výber sú ich skutočne stovky.
  • Ak chcete si vyskúšať, aké to je odchovať si papagája takpovediac od vajíčka, je andulka ideálny kandidát na drobný domáci chov. K odchovu netreba mnoho rokov skúseností ani nákladná voliéra.
  • Andulky sú vo všetkých smeroch nenáročné vtáčiky. Čo sa týka krmiva, vystačíte si s kŕmnou zmesou zo zoo predaje, namiešanou špeciálne pre andulky a niekoľkými kúskami ovocia a zeleniny.
  • Tento malý papagájik nenapne váš rodinný rozpočet ani pri obstaraní. Ceny anduliek začínajú na niekoľkých eurách.
  • Andulky môžete chovať ako doma v klietke, tak aj vo vonkajšej voliére. V porovnaní s inými druhmi papagájov netreba budovať ani vykurované zázemie.
  • Tieto malé papagáje nemajú problémy ani s inými druhmi vtákov. V spoločnej voliére alebo dostatočne veľkej klietke ich môžete chovať spolu s korelou, neofémou, zebričkami a inými vtákmi.
  • V priemere sa andulky dožívajú asi 10 – 12 rokov. Pri dobrej starostlivosti a s trochou šťastia však nie sú veľkou výnimkou ani andulky staré 17 až 20 rokov.
  • Čo sa pohlavia týka, úplne presne spoznáte či ide o samca alebo samicu. Zostavenie chovných párov alebo len výber pohlavia pri kúpe andulky – jedináčika, je tak hračka. Zvládne to aj úplný začiatočník.
  • Ak viete ako na to, neoklame vás ani nepoctivý predajca. U anduliek veľmi jednoducho spoznáte, či ide o mláďa alebo sa vám snažia predať už dospelého jedinca.
  • Andulky sú vďaka svojej nenáročnosti a veľkosti vhodné ako pre začiatočníkov z radov dospelých, tak pre deti, ktoré túžia po farebnom priateľovi.
  • Ak sa rozhodnete pre dve andulky alebo iného opereného spoločníka pre vašu andulku, nebude vyžadovať takmer vôbec vašu pozornosť. Je teda aj časovo nenáročným miláčikom.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ andulku

  • Aj keď nemajú nijako zvlášť prenikavý ani silný hlas, andulky sú ako kolovrátok. Od rána do doby, než idú spať, ustavične tárajú a drmolia.
  • Na to, ako je to drobný vtáčik, zvládne behom niekoľkých minút narobiť okolo svojej klietky pomerne veľký neporiadok.
  • Ak chcete chovať andulku len jednu, bude vyžadovať pravidelne vašu pozornosť. Vo voľnej prírode žijú andulky vo veľkých kŕdľoch a spoločnosť iných papagájov by ste jej mali nahradiť teda vy, aby sa necítila sama.
  • Andulky sú veľmi vhodné ako prvé operené maznáčiky aj pre menšie deti. Dbajte však na to, aby deti s andulkou zaobchádzali jemne. Pri neopatrnej manipulácii alebo pocite ohrozenia môže andulka bolestivo ďobnúť zobákom.

Zhrnutie

Andulka je skvelým domácim miláčikom ako pre dospelých, tak pre deti. Malých prírodovedcov a chovateľov – začiatočníkov nadchne možnosť odchovávať andulky aj v byte. Môžu tak pozorovať vývoj tohto roztomilého papagája od vyliahnutia až po dospelosť. Andulky nie sú tak dlhoveké ako väčšie papagáje, avšak pri dobrej starostlivosti sa môžu dožiť až dvadsiatich rokov. Kde je andulka, tam nikdy nemáte pocit samoty. Jej roztomilé „mrmlanie popod nos“ vám ​​dáva pocit, že nikdy nie ste sami. Aj napriek svojej veľkosti sú andulky neuveriteľne obratné a inteligentné. Okrem toho sa môžu ako niektoré iné papagáje naučiť veľmi dobre hovoriť.

Chov andulky

Pohlavný dimorfizmus anduliek veľmi dobre vyjadrený. Dospelý samec má nápadne modro sfarbené ozobie. Samička má ružovkasté alebo hnedasté. Samčeky tiež bývajú väčšie a mohutnejšie. Viac o určení pohlavia anduliek nájdete tu.

Odchov mladých anduliek nie je nijako náročný. Ak sa budete o odchov pokúšať doma, je potrebné zabezpečiť andulkám dostatočne veľkú klietku (minimálny rozmer pre jeden pár je 40 × 40 × 60 cm – výška, šírka, dĺžka) alebo bytovú voliéru, kam sa pohodlne zmestia aj s búdkou a mláďatami. Obdobie rozmnožovania nie je viazané na určité ročné obdobie a andulky môžu hniezdiť takpovediac kedykoľvek počas roka. Skúsení chovatelia andulky pripravujú na túto dobu tým, že zvýšia množstvo a hlavne výživnosť podávanej potravy. Ako pri väčšine ostatných papagájov nechýba i živočíšna zložka – vajcia, tvaroh alebo biely jogurt. Dopriať andulkám môžeme tiež máčané piškóty, naklíčené zrno a iné nutrične bohaté krmivo. Vhodné je ponúkať aj dostatok ovocia a zeleniny. Zhruba 14 dní po párení znesie samička andulky do búdky 4 – 8 vajíčok. Andulky dávajú všeobecne prednosť búdke vertikálnej, ideálne s rozmermi 15 × 15 × 20 cm (vך×d) s vletovým otvorom s priemerom 5 cm. Po 18 – 21 dňoch sa z vajíčok začnú liahnuť malé andulky. Rodičia sa o ne v búdke starajú asi mesiac. Potom mladé andulky vyletujú von. Ešte 7 – 15 dní ich rodičia mimo búdku prikrmujú. V dvoch mesiacoch veku sú mladé andulky plne samostatné. (zdroj)

Pred zaobstaraním andulky je vhodné zabezpečiť jej dostatočne veľké a vybavené ubytovanie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.

Hoci sú veľmi dekoratívne, nie sú okrúhle klietky pre andulky vhodné. Vtáky sú v týchto klietkach dezorientované a sú zbytočne v strese.

V klietke minimálneho rozmeru 50 × 30 × 50 cm (dĺžka, šírka, výška) by nemala chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobopne prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • hračky
  • kúpeľňa

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre andulku, nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vašej andulke a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Väčšina anduliek sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo špeciálnej vtáčej kúpeľne, ktorá sa vešia z vonkajšej strany klietky.

Ak budete kupovať pre andulku klietku v zoo predajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Ideálna úprava drôtov klietky je bez rôznych náterov, ktoré andulky budú ozobávať. Jednak potom klietka nepôsobí esteticky a tiež môžu andulkám spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Základnou potravou pre andulky je zmes rôznych semien tráv a zrnín, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s chovom anduliek skúsenosti. K suchej zmesi pridávame občas ovocie a zeleninu. Pred obdobím rozmnožovania a v čase kŕmenia mláďat sa odporúča zvýšiť prísun živín, ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chovu anduliek. V jedálničku anduliek sa radšej vyhnite orechom či olejnatým semenám. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme andulkám spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili. Vhodné sú aj vetvičky ovocných stromov alebo vŕby a rôzne druhy listov – púpava, hviezdica, skorocel a pod. Andulky tiež radi konzumujú celé klasy prosa alebo ciroku, ktoré lúpu a majú ich čiastočne aj ako hračku.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solené jedlá. Zvyšky z nášho taniera andulkám nedávame ani v minimálnom množstve.

Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije andulka! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte s veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o andulkách

Veľkosť:asi 18 cm
Pôvod:Austrália
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa veku, pohlavia, pôvodu, odchovu a farebnej mutácie od zopár eur až do niekoľko desiatok
Dĺžka života:10 – 20 rokov
Aktivita:denná

Špecifiká andulky

Andulka má proti iným, väčším, druhom papagájov značné výhody. Nie je tak hlučná ako napríklad korela alebo agapornis. Veľmi ľahko sa skrotí a oproti spomínaným druhom malých papagájov nemá ani takú silu v zobáku, aby mohla ublížiť. Aj keď je ďobnutie rozhnevanej alebo bojazlivej andulky pomerne citeľné, len málokedy sa jej podarí poraniť vám kožu.

Chov andulky je veľmi jednoduchý a zvládne ho bez ťažkostí aj úplný začiatočník alebo dieťa. Práve to robí z anduliek najobľúbenejšieho malého papagája naprieč kontinentmi.

Andulky ako jedny z mála druhov nepotrebujú ani špeciálne voliéry na prelet alebo s vykurovanou časťou a je možné ich celoročne chovať vonku – ak voliéru postavíte do závetria a je čiastočne krytá proti nepriazni počasia.

V porovnaní s inými druhmi papagájov nie je ani odchov malých anduliek nijako náročná záležitosť.

Obstarávacie ceny anduliek a klietok nie sú nijako finančne náročné. Kilové vrecko krmiva pre andulku vám vydrží pre jedného vtáčika dlhšie ako mesiac. S andulkou tiež odpadá zložité zháňanie špecializovaného veterinárneho lekára, ako tomu býva u väčších a náročnejších druhov papagájov. Vďaka ich rozšírenosti s nimi má skúsenosť snáď každý veterinárny lekár.

Andulky sú však všeobecne veľmi odolné vtáčiky a netrpia často na ochorenia tak ako chúlostivejšie druhy papagájov.

Aj keď literatúra uvádza priemerný vek anduliek okolo 12 rokov, veľakrát sa dožívajú oveľa vyššieho veku. Je to dané hlavne starostlivosťou, ktorú svojej andulke poskytnete. Najväčším zabijakom anduliek, rovnako ako mnohých väčších druhov papagájov, je ich nevhodné kŕmenie a nadmerný prísun potravy. Prekrmovanie nerobí dobre nielen ľuďom, psom alebo mačkám, ale aj andulkám. Aj keď tieto papagáje vedia byť v „žobraní“ snáď väčšími majstrami ako sú psy, kŕmenie ľudským jedlom im vyslovene škodí. Bohužiaľ, ani mnoho výrobcov krmiva pre papagáje nedbá na správne a vhodné zloženie krmiva čo sa týka pomerov rôznych druhov semien a zrnín.

Vo všeobecnosti je andulka nenáročný papagáj ako na chov, financie, tak i čas. Pokiaľ nikto vo vašej rodine netrpí alergiou na perie, bude andulka ideálnym miláčikom práve pre vás.

Ako a kde si kúpiť andulku?

Andulku môžete kúpiť od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Cena anduliek sa odvíja od ich veku, pohlavia, farebnej mutácie a tiež podľa toho, či sa jedná o skroteného alebo ručne dokŕmeného vtáka. Pohybuje sa cca od 3 eur vyššie. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným „návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď.) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity).

Kontakty na chovateľov anduliek nájdete tu.

4.7/5 - (23 votes)

1 komentár k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať andulku”

  1. prosim vas, neviem, ako vas kontaktovať, ale rada by som ohľadom anduliek medializovala jednu vec – treba ľudí upozorniť na pozinkované klietky… mne tak teraz zahynuli dve andulky za sebou… (nemala som ich naraz, ale postupne)
    človeka nenapadne, že klietka môže byť pre vtáčika toxická!!!
    keďže som sa predtým o andulky starala a obe sa dožili cez 13 rokov, nemohla som zistiť príčinu smrti
    vtáčiky umreli takmer identicky, do dvoch týždňov, priebeh rovnaký, chradnutie zo dňa na deň, dala som urobiť pitvu, môžem vám ju preposlať; z primeraných 20 mg/kg namerali v pečeni 115 mg/kg zinku
    a to tu klietku nijako neolupovali, takže hrôza pomyslieť
    veľmi by som na to rada upozornila aj ostatných ľudí, spokojne to rozpíšem aj podrobne a pridám naskenovanú správu

    Odpovedať

Vložiť komentár