fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kakadu

Martini, baby? Spomínate si na televíznu reklamu, kde exceloval impozantný biely papagáj s roztomilým chocholčekom? Práve ten chocholček je charakteristický pre celú čeľaď papagájov, ktorými sú kakaduovité. Okrem rôznych druhov papagájov kakadu k nim patrí aj korela, ktorú si predstavíme v samostatnom článku nášho seriálu. Chov papagájov kakadu je tak trochu vysoká škola chovateľstva. Ani starostlivosť o kakadua ako domáceho maznáčika nie je práve jednoduchá. Všetky druhy papagájov kakadu sú veľmi špecifické aj pokiaľ ich chcete len ako miláčika. Poďme zistiť, či je kakadu pravým operencom práve pre vás.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kakadu

  • Kakadu je, ako mnoho veľkých druhov papagájov, naozaj dlhoveký spoločník. Pokiaľ ho neskolí choroba, je dosť pravdepodobné, že vám váš kakadu bude robiť spoločnosť po celý zvyšok života… a ešte ho budú musieť opatrovať vaši vnuci.
  • Tieto nádherné papagáje sú doslova maznáčikovia. Milujú tesný fyzický kontakt so svojím majiteľom a pokiaľ to ide, sú vám neustále nablízku. Predčiť ich v tomto môžu snáď len naozaj kontaktné psy alebo mačky.
  • Kakadu sú veľmi inteligentné. Chovatelia a majitelia porovnávajú inteligenciu papagájov kakadu k troj alebo dokonca päťročným deťom. Svojho kakadu tak môžete zabaviť, okrem iného, ​​aj jednoduchými detskými vkladačkami.
  • Ruka v ruke s inteligenciou týchto papagájov ide aj ich zručnosť. Kakadu vie používať nástroje. Otvoriť si kúskom vetvičky západku klietky, vyrabovať zásuvky alebo skrinky v kuchyni opatrené detskou poistkou, to všetko kakadu, ak má k tomu príležitosť, hravo zvládne.
  • Kakadu je zdatným imitátorom, hoci kvality napríklad žaka nikdy nedosiahne. Zvuky, melódie i hovorené slovo mu zvyčajne nerobia problém. Aj keď naučiť rozprávať kakadua nie je tak jednoduché, naučí sa prekvapivo veľa slov.
  • Sú to akrobati. Kakaduovia sú neuveriteľne fyzicky zdatní a obratní. Oveľa viac než k rozprávaniu inklinujú k rôznym trikom, hlavolamom a akrobatickým číslam.
  • Kakadu je veľmi citlivý papagáj. Aj keď sa dá povedať o väčšine veľkých druhov, že sú nežné duše, kakadu v tomto smere naozaj vyniká. Koho si raz obľúbi, toho zbožňuje po celý život.
  • Väčšina kakadu je chovaná v byte či dome, avšak nie je problém ich chovať celoročne vonku. Potrebujú však nielen priestrannú voliéru, ale aj zázemie s možnosťou vykurovania ako úkryt pred nepriaznivým počasím.

DESAŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ kakadu

  • Návšteve úradu sa v prípade obstarania papagája kakadu zrejme nevyhnete. Niektoré druhy kakadu podliehajú registrácii CITES.
  • Odchovať malé papagáje kakadu už chce znalosť, skúsenosti a v neposlednom rade aj veľký kus chovateľského šťastia. Chovatelia, ktorí tieto papagáje pravidelne odchovávajú, bývajú medzi svojimi kolegami považovaní za skutočných odborníkov.
  • Držanie a chov kakadua je pomerne finančne náročný koníček. Ak opomenieme samotnú cenu kakadua (pri niektorých druhoch až v rádoch desaťtisíc eur) ani špeciálne krmivo, klietka alebo veterinárna starostlivosť týchto vtákov nestojí práve málo.
  • Kakadu je veľmi náročný na pozornosť. Dalo by sa povedať, že najnáročnejší zo všetkých druhov papagájov. Je veľmi fixovaný na svojich majiteľov a v drvivej väčšine sa celý chod domácnosti podriaďuje práve kakaduovi.
  • S čistým svedomím naozaj nemôžeme kakadua odporučiť nikomu ako prvého papagája. Starostlivosť o ne a hlavne ich výchova naozaj vyžaduje skúsenosti.
  • Kakaduovia sú veľmi hlučné vtáky. Hoci nedosahujú zvyčajne takú hlučnosť ako trebárs ary, majú naozaj silný a nepríjemný hlas. K chovu v panelovom dome tak kakadu veľmi vhodný nie je.
  • Ostrý a silný zobák papagája kakadu môže byť ako šikovným nástrojom, tak obávanou zbraňou. Okrem toho, že kakadu svoj zobák používa ako ruku, môže vás s ním veľmi bolestivo ďobnúť.
  • Ako už sme načrtli v odseku vyššie, kakadu sú veľmi citlivé vtáky. Má to ako svoje pozitíva, tak i tienisté stránky. Akákoľvek nepohoda (a stačí k tomu aj len to, aby papagáj vyhodnotil, že sa niečo deje) môže mať neblahý dôsledok v sebapoškodzovaní vášho kakadu. „Obľúbené“ býva u týchto vtákov najmä vyšklbávanie peria.
  • V čase keď dospievajú prechádza kakadu búrlivou pubertou a aj v dospelosti sa stávajú trochu nevypočítateľnými. Kakadu sa tak naozaj nehodí do domácnosti, kde sú deti.
  • Tieto papagáje sú snáď najnáročnejšie na dôslednú výchovu zo všetkých druhov veľkých papagájov. Vzhľadom k veľkosti niektorých kakadu tak môže byť taký vták sa zanedbanou výchovou naozaj nebezpečným miláčikom.

Zhrnutie

Kakadu sa delia podľa farieb na čierne, ružové a biele. Nech už si vyberiete akýkoľvek druh, získate naozaj originálneho maznáčika. Držanie a chov kakadu však nesie aj značné proti. Tak, ako sa napríklad jeho dlhovekosť môže zdať byť veľkým pozitívom, môžeme ju vnímať aj ako zásadný nedostatok. Kakadu patrí k najdlhšie žijúcim papagájom vôbec. Priemerný vek veľkých kakadu sa blíži hravo k 70 rokom a boli zaznamenané aj vtáky s vekom vyše sto rokov. A to už je záväzok. Jednak pre súčasného majiteľa kakadua, ale aj pre jeho príbuzných – ak majiteľa jeho kakadu prežije. Vzhľadom na citlivosť týchto papagájov chovaných ako domáci maznáčikovia, býva väčšinou taká zmena pre ne príliš zdrvujúca. Obstaranie kakadua má však aj mnoho pozitív a nechceme, aby článok vyznel tak, že papagáj kakadu je istý problém. Kakadu sú mimoriadne inteligentné, veľmi kontaktné a maznavé papagáje. Ak nezanedbáte výchovu a venujete im podstatnú časť svojho voľného času, získate okúzľujúceho spoločníka, ktorý vás bude milovať celým srdcom.

Chov kakadu

Pohlavný dimorfizmus pri kakadu nie je vyjadrený. Skúsení chovatelia týchto papagájov sú schopní spoznať pohlavie dospelých vtákov podľa farby očí. Samce majú dúhovku čiernu, samice skôr hnedú. Ale ani táto metóda nie je vždy stopercentná. Väčšinou je spoľahlivá metóda testom DNA, zvyčajne z peria vtáka, alebo sa zisťuje pohlavie sondovaním.

Kakadu sú schopné sa páriť až okolo veku 4 – 5 rokov.

Tieto papagáje určené na chov väčšinou umiestňujeme do vonkajšej voliéry so zázemím, ktoré sa dá vykurovať. Voliéra by mala mať dostatočný výletový priestor. Pre menšie druhy 6 × 1,25 × 1,5 m, pre veľké 10 × 2 × 3 m (d×vך). Kakadu môžu hniezdiť v klasickej búdke alebo v búdke vyrobenej z kmeňa stromu. To záleží jednak od druhu kakadu, ale aj na tom, akú búdku si vyberú konkrétne jedince.

V čase hniezdenia a výchovy mláďat podávame kakaduom nutrične bohaté krmivo. Môžeme zaradiť aj živočíšne bielkoviny ako je vajce, tvaroh alebo jogurt. Prilepšujeme aj máčanými piškótmi alebo granulami a naklíčenými zrnom.

Samička znáša vajcia zvyčajne asi 14 dní po párení. V znáške býva 3 – 5 vajec, na ktorých sedí asi 30 dní, ak jej to je umožnené. Mnoho chovateľov nenecháva nič na náhodu a pri zriedkavých alebo ťažko chovateľných kakadu znášku samici odoberajú a liahnu vajíčka v inkubátore. Potom mláďatá ručne dokrmujú až do úplnej samostatnosti.

Ak necháme voľný priebeh prirodzenému odchovu, vyletujú mladé kakadu z búdky okolo 2 – 3 mesiaca života. Potom sú ešte dlhú dobu dokrmované rodičmi. Vo voľnej prírode sa mláďatá niektorých druhov držia rodičov aj rok, než sú plne samostatné.

Pred zaobstaraním kakadu je vhodné zaistiť mu dostatočne veľké a vybavené obydlie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.

V klietke minimálneho rozmeru 150 ×150 × 200 cm (dך×v – pre veľké druhy) by nemala chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes/granule, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobopne prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • hračky

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre kakadu, nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu kakaduovi a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Väčšina kakadu sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo ich naučiť na sprchu u vás v kúpeľni. Ak budete kupovať pre kakadu klietku v zoo predajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Ideálna úprava drôtov klietky je bez rôznych náterov, chrómu a zinku.

Základnou potravou pre kakadu je zmes rôznych semien tráv a zrnín, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s chovom kakadu skúsenosti. K suchej zmesi pridávame ovocie a zeleninu. Niektorým druhom doprajeme živočíšnu zložku aj počas roka. Mnoho chovateľov dáva prednosť špeciálnym granulám pre veľké papagáje/kakadu. Tieto granule obsahujú vyvážený pomer všetkých látok, ktoré papagáj potrebuje a vtáky si tak nemôžu vyberať len to, čo im chutí. Pred obdobím rozmnožovania a v čase kŕmenia mláďat sa odporúča zvýšiť prísun živín, ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chovu kakadu. V jedálničku kakadu sa radšej vyhnite väčšiemu množstvu orechov či olejnatým semenám. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme papagájom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili. Vhodné sú aj vetvičky ovocných stromov.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solené jedlá. Zvyšky z nášho taniera korelám nedávame ani v minimálnom množstve. Avokádo je pre kakadu toxické.

Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije kakadu! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o kakadu

Veľkosť:30 – 60 cm
Pôvod:Austrália a Tichomorské ostrovy
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa veku, pohlavia, pôvodu, chovu a druhu od cca 600 do 20 000 eur
Vek:môžu sa dožiť až 100 rokov
Aktivita:denná

Najčastejšie chované druhy papagájov kakadu

Kakadu ružový

Jeden z najčastejšie chovaných druhov kakadu. V prírode sa vyskytuje po celom vnútrozemí Austrálie a umelo bol vysadený aj v Tasmánii. Jedná sa o malý druh kakadu dorastajúci dĺžky 35 cm s hmotnosťou okolo 400 g.

Vrchná časť tela je sfarbená nenápadnou sivou farbou. Spodná časť tela tohto kakadu je výrazne ružová. Čelo a chocholček majú svetlo ružovú farbu. V zajatí bolo vyšľachtených pomerne veľa mutácií tohto druhu kakadu.

V mnohých domácnostiach je obľúbeným maznáčikom. Má milú a prítulnú povahu a neozýva sa tak prenikavým hlasom ako veľké druhy. Ani jeho odchov nie je tak náročný ako pri veľkých druhoch papagájov kakadu. Stal sa tak pomerne dobre dostupným druhom kakadu.

Samička kladie 2 – 5 vajec, na ktorých sa v sedení strieda so samčekom. Mladé kakadu sa liahnu po asi 25 dňoch. Z búdky vyletujú mláďatá po 49 dňoch.

Vo svojej domovine je tento druh kakadu až premnožený a pri honbe za potravou spôsobuje značné škody na kultúrnych plodinách.

Tento druh nepodlieha registrácii CITES.

Priemerne sa dožíva asi 40 rokov.

Cena mláďat odchovaných rodičmi sa pohybuje okolo 500 eur.

Kakadu zlatochocholatý

Ďalší z veľmi obľúbených druhov kakadu býva často zamieňaný s kakadu žltolícim. Tento druh zahŕňa ďalšie 4 poddruhy, ktoré celkom obývajú pobrežie Austrálie, Tasmánie a niekoľko indonézskych ostrovov. Z nich najväčší kakadu zlatochocholatý dorastá do dĺžky až 50 cm s hmotnosťou až 800 g.

Celkovo je tento kakadu biely. Príúšie má žltkasté, spodná strana letiek a chvosta má intenzívny žltý nádych. Chochol tvoria taktiež žlté perá.

Z veľkých bielych kakadu je to asi najobľúbenejší a najčastejšie chovaný druh. Má sklony byť pomerne deštruktívny, preto by mal mať neustále k dispozícii konáre a hračky na okusovanie. Ako takmer každý kakadu, je aj on veľmi hlasný papagáj aj ak sa mu venuje dostatočná pozornosť.

V prírode je pomerne hojný a ani jeho odchov nie je z najnáročnejších.

Samica znáša 2 – 3 vajcia na ktorých sa 25 – 27 dní strieda sa samcom v sedení. Mláďatá hniezdo opúšťajú v 9 – 12 týždňoch.

Tento druh nepodlieha registrácii CITES.

Vo voľnej prírode sa dožíva 20 – 40 rokov, v zajatí výrazne dlhšie.

Cena mláďaťa odchovaného rodičmi sa pohybuje okolo 1000 eur.

Kakadu biely

Spoločne s kakadu červenochocholatým sa delí o prvé miesto vo veľkosti bielych kakadu. Vo voľnej prírode obýva tento druh kakadu len niekoľko juhoázijských ostrovov, strednú a severnú Moluku a niekoľko ďalších ostrovčekov v Indonézii. Bežne dorastá do dĺžky 50 cm s váhou okolo 1 kg.

Ako určite uhádnete podľa druhového mena, je tento kakadu úplne biely. Jemný žltkastý nádych má iba na spodnej strane letiek a chvoste, rovnako ako na holom okruží okolo oka.

Rovnako ako ostatné veľké druhy kakadu je aj kakadu biely veľmi deštruktívny. Treba tomu prispôsobiť klietku a dodávať mu množstvo konárov alebo odolných hračiek, na ktorých sa môže týmto smerom vybiť. Samce kakadua bieleho môžu byť veľmi agresívne, najmä v období párenia a hniezdenia, kedy môžu napádať aj samice. Aj keď sa celkom pravidelne objavuje v inzercii a každoročne je zaznamenaných pomerne dosť odchovov, je celkom náročný na chovateľské zariadenie, dokáže byť veľmi hlučný a chovné zvieratá sú veľmi drahé.

Samica znáša 2-3 vajcia na ktorých sedí asi 28 dní. Mláďatá vyletujú z búdky približne 80. deň.

Tento druh podlieha registrácii CITES. V zajatí sa dožíva 40 – 60 rokov. Cena mláďaťa odchovaného rodičmi sa pohybuje okolo 1200 eur.

Ako a kde si kúpiť kakadu?

Kakadu môžete zohnať z odchytu z voľnej prírody, od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov, avšak nesú veľa špecifík. Také papagáje môžu trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedince chce ako komplexné znalosti, tak naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu papagája. Ak nejde o naozaj malé mláďa, tieto vtáky je takmer nemožné skrotiť. Navyše môžu prenášať choroby prenosné aj na človeka – napríklad chlamydiózu vtákov. (zdroj)

Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať kakadu na špecializovaných vtáčích burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie kakadu v špecializovaných zoo predajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Niektoré druhy podliehajú registrácii CITES. Certifikát o pôvode takéhoto vtáka je pri predaji jeho neoddeliteľnou súčasťou! Cena kakadu sa odvíja od ich druhu, veku, pohlavia, farebnej mutácie a aj podľa toho, či sa jedná o skroteného alebo ručne dokŕmeného vtáka. Pohybuje sa v rozmedzí 600 až niekoľko desiatok tisíc eur. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným „návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity).

Kontakty na chovateľov kakadu môžete nájsť tu.

4.7/5 - (34 votes)

Vložiť komentár