fbpx

Najlepšie granule pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Správna strava je základom spokojného mačacieho života. Nejde samozrejme iba o to, aby si náš zvierací miláčik pochutil, ale hlavnou úlohou je zabezpečiť mu zdravý rast a dostatok všetkých potrebných minerálov a vitamínov. Venujte tak výberu granúl pre mačky veľkú pozornosť a nenechajte sa ovplyvniť len reklamami.

Je dôležité starostlivo preštudovať obal produktu a podľa neho posúdiť, či obsahuje všetko, čo vaša mačka potrebuje. Nie je to vždy ľahké a preto vám dnes poradíme, na čo sa sústrediť a čo je pri mačacích granulách najdôležitejšie.

Najlepšie granule pre mačky

Na trhu je nespočetné množstvo granúl pre mačky ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie granule pre mačky dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať tie správne granule pre mačky?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

1) Najlepšie granule pre dospelé mačky

Granule pre dospelé mačky majú vyvážený obsah mäsa a bielkovín. Je tu dôležité posúdiť energetický výdaj mačky, čo napovie to, či máte mačičku doma alebo behá aj po vonku. Orientovať sa však môžete samozrejme aj podľa jej aktivity. Na základe toho môžete správny pomer všetkých živín odhadnúť. Granule pre dospelé mačky bývajú označené ako „Adult“.

Najlepšie granule pre dospelé mačky

Taste of the Wild Rocky Mtn Feline

Typ mäsa: kuracie, losos
Množstvo: 2 kg
Orientačná cena: €11
2. najlepšie granule pre dospelé mačky

Whiskas Adult hovězí

Typ mäsa: hovädzie
Množstvo: 14 kg
Orientačná cena: €20
3. najlepšie granule pre dospelé mačky

Brit Premium Cat Adult Salmon

Typ mäsa: rybie
Množstvo: 8 kg
Orientačná cena: €22
4. najlepšie granule pre dospelé mačky

Applaws kočky Adult kuře a losos

Typ mäsa: kuracie, losos
Množstvo: 7,5 kg
Orientačná cena: €37
5. najlepšie granule pre dospelé mačky

Purina Cat Chow Special Care Urinary

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 15 kg
Orientačná cena: €40
6. najlepšie granule pre dospelé mačky

Ontario Adult

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €37
7. najlepšie granule pre dospelé mačky

Friskies Indoor

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €37

2) Najlepšie granule pre kastrované mačky

Granule pre kastrované mačky majú špeciálne diétne zloženie, ktoré zabezpečí, že nezačnú priberať na váhe. Po kastrácii totiž veľa z nich zlenivie. Typický je napríklad vyšší podiel mäsa a nižšia energetická hodnota aj obsah bielkovín. Zároveň by tento typ granúl mal pomáhať k udržiavaniu zdravého močového traktu. Obzrite sa po granulách s nápisom „Castrate“ alebo „Sterilised“.

Najlepšie granule pre kastrované mačky

Royal Canin Sterilised

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €53
2. najlepšie granule pre kastrované mačky

Brit Care Cat Missy for Sterilised

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 7 kg
Orientačná cena: €26
3. najlepšie granule pre kastrované mačky

Purina Cat Chow 3v1 15 kg

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 15 kg
Orientačná cena: €39

3) Najlepšie granule pre mačiatka

Mačiatka potrebujú pre svoj rast viac živín ako dospelé mačky, čomu je ich strava prispôsobená. Granule pre mačiatka obsahujú viac tuku i vitamínov a sú tiež menšie či špeciálne tvarované, aby nebol problém ich pohrýzť. V obchode takéto granuly nájdete vďaka nápisu „Kitten“.

Najlepšie granule pre mačiatka

Brit PREMIUM Cat Kitten

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 8 kg
Orientačná cena: €23
2. najlepšie granule pre mačiatka

Whiskas Junior kuře

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 14 kg
Orientačná cena: €30
3. najlepšie granule pre mačiatka

Brit Care Cat Crazy I'm Kitten 7 kg

Typ mäsa: kuracie
Množstvo: 7 kg
Orientačná cena: €25

Ako vybrať tie správne granule pre mačky?

Ak vám na zdraví a spokojnosti vášho štvornohého miláčika záleží, potom na granulách nešetrite. Rovnako ako tušíme, že párok za pár centov nebude samé mäso, ani tie najlacnejšie granule nemôžu obsahovať vysoký podiel pre mačky dôležitých živín.

Aby si ich mačka doplnila, bude navyše lacného krmiva spotrebovávať viac a budete ho tak musieť dokupovať častejšie. Skôr než na kvalite teda šetrite napríklad formou výhodných väčších balení a podobne. Pri výbere sa však primárne orientujte podľa iných faktorov.

I. Podľa zloženia

Zloženie je ten najdôležitejší faktor, na ktorý by ste mali pri výbere granúl pozerať. A tiež ten najzložitejší. Ak nie ste práve expert alebo vyberáte z rôznych dôvodov mačacie granuly cez internet, kde vám nemôže predajca poradiť, sledujte predovšetkým prvých päť zložiek. Na obale sú totiž zostupne uvedené zložky v poradí od tej, ktorej je v granulách najviac, až po tú obsiahnutú v najmenšom množstve.

Pri čítaní etikety asi nebudete rozumieť všetkému, a tak sledujte predovšetkým obsah týchto surovín:

 • Mäso

Mačka je mäsožravec a bielkoviny obsiahnuté v mäse pre svoj život nevyhnutne potrebuje. Obsah mäsa v granulách je teda zásadný. Platí tu jednoduché pravidlo – čím viac, tým lepšie. Určite nemá zmysel venovať pozornosť takým granulám, v ktorých je obsah mäsa nižší ako 30 %.

 • Tuky

Tuky sú nevyhnutnou súčasťou mačacích granúl. Ich obsah by však mal zodpovedať aktivite vašej mačky – čím aktívnejšia je, tým môže byť obsah tukov vyšší. Pokiaľ máte doma skôr lenivejšieho maznáčika, obzrite sa po granulách s obsahom tuku okolo 9 %, ktoré sa radia k tým nízkotučnejším. (zdroj)

 • Prírodné konzervanty

Klasické konzervanty nie sú v mačacích granulách vhodnou ingredienciou a v zložení tak hľadajte tie prírodné. Tie sú pre mačky naopak prospešné, pretože sa často jedná o vitamíny ako C a E.

 • Obilniny

Pozor si dajte na obsah obilnín. V granulách byť vôbec nemusia, pretože ich mačky nepotrebujú a ak už v nich obsiahnuté sú, malo by ich byť naozaj malé množstvo. Druh použitého obilia by mal byť tiež uvedený na obale.

 • Farbivá

Farbivá by sa v mačacích granulách nemali vyskytovať vôbec a podivne sfarbeným typom sa teda oblúkom vyhnite.

II. Podľa individuálnych požiadaviek

Počas životného obdobia mačky sa jej požiadavky môžu meniť. Krmivom pre dospelé mačky síce väčšinou nič nepokazíte, ale môžete prostredníctvom špeciálnych typov granúl urobiť niečo navyše. Existujú totiž granule určené pre:

 • Staršie mačky – tento typ sa snaží starším miláčikom uľahčiť život napríklad špeciálnym tvarom, lepšou chuťou, vyšším obsahom bielkovín a menším energetickým výdajom.
 • Dojčiace a gravidné mačky – v tomto období potrebuje telo mačky väčší obsah takmer všetkých živín, na čo sa tieto granule zameriavajú.
 • Pre mačky s nadváhou – ak má mačka sklony k obezite, je potrebné už existujúcu stravu vymeniť za diétnejšiu verziu, napríklad s menším obsahom tukov.
 • Pre citlivé mačky – niektoré mačky majú problém s citlivosťou tráviaceho ústrojenstva alebo trpia alergiami. Aj pre ne už sú v dnešnej dobe dostupné krmivá, ktoré napríklad neobsahujú obilniny a sú ľahšie a stráviteľnejšie.

III. Podľa energetického výdaja

Aby ste predišli obezite alebo naopak nedostatočnému prísunu energie, zohľadnite pri výbere granúl aj fyzickú aktivitu mačky. Napovie vám už to, či chováte mačku v byte alebo či má neobmedzený prístup von. Bytové mačky majú spravidla energetický výdaj nižší ako tie vonkajšie.

Na obaloch produktov býva táto informácia znázorňovaná ako počet kalórií na kilogram živej váhy. Orientovať sa môžete podľa tohto návodu:

 • Veľmi aktívna mačka – 70 kcal/kg
 • Stredne aktívna mačka – 60 kcal/kg
 • Málo aktívna mačka – 50 kcal/kg (zdroj)

IV. Podľa ceny

Hoci je cena tým posledným faktorom, podľa ktorého by ste sa mali pri výbere mačacích granúl riadiť, je pre majiteľov pochopiteľne dôležitý. Granule s vysokým obsahom mäsa a vyváženým množstvom potrebných vitamínov a ďalších živín síce budú drahšie ako krmivo plné náhradiek, ale ušetriť môžete napríklad tak, že nebudete siahať po značkách známych z televízie.

Tie totiž nie sú vždy zárukou stopercentnej kvality a môžete medzi menej známymi značkami objaviť oveľa lepšie krmivo. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť je kúpa väčších balení, ktoré bývajú výhodnejšie.

Často kladené otázky

Ako spoznám, že krmivo mačke prospieva?

Dobre zvolený druh granúl sa na mačke prejaví predovšetkým lesklou, krásnou srsťou a dobrým trávením.

Prečo je lepšie suché krmivo ako mokré?

Mačky majú často problémy s tým, že málo pijú. Z toho dôvodu ste možno počuli o tom, že je pre nich lepšie mokré krmivo, ktoré nedostatočný prísun vody vyrieši. Tento typ krmív je síce tvorený z 80 % vodou, zároveň to ale znamená že živiny si mačky berú iba z tých zvyšných 20 %, čo je veľmi málo. Pri granulách tvoria živiny viac ako 85 % ich obsahu! Granule tiež prispievajú k zdravšiemu chrupu, dlhšie vydržia a sú praktickejšie, pretože neoschýnajú. (zdroj)

Akým zložkám v granulách sa radšej vyhnúť?

Ako už sme načrtli vyššie, v granulách by sa nemali objavovať obilniny a obzvlášť tie lacné, ako je napríklad kukurica či pšenica. Ďalej sa vyhýbajte chemickým konzervantom, farbivám aj zvýrazňovačom chuti.

Zhrnutie

Rovnako ako si už mnohí z nás čítajú etikety na najrôznejších potravinách, malo by sa to isté robiť pri mačacích granulách. Práve zloženie je totiž pri výbere to úplne najdôležitejšie, pričom hlavný dôraz je predovšetkým obsah mäsa. Naozaj sa v tomto prípade oplatí nenechať sa zlákať reklamnými trikmi a poctivo zloženie preštudovať.

Do úvahy vezmite tiež aktuálny stav mačky a prihliadnite k špeciálnym požiadavkám, ak je váš miláčik mačiatko, senior, citlivý či alergický alebo napríklad čaká mačiatka.

4.7/5 - (6 votes)

3 komentáre k “Najlepšie granule pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)”

 1. suhlasim, že Brit patri medzi najlepšie značky granul pre mačky, aj ja ich kupujem našej mačke a vždy po nej ostane iba prazdna miska

  Odpovedať
  • Z granúl určite Purizon. Sú bez obilnín, aj naša mačička čo granuly nikdy nechcela tieto zje. Obe naše šelmy majú krásnu srsť a sú zdravé.

   Odpovedať

Vložiť komentár