fbpx

Najlepšie fontány pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Nielen pre ľudské telo je pitný režim dôležitý. Rovnaký, ak nie väčší dôraz by sme naň mali klásť aj u našich mačacích spoločníkov. Tí totiž príliš často smäd nepociťujú a sami od seba väčšinou nepijú. Z nedostatočného prísunu tekutín pre nich však plynie celý rad zdravotných ťažkostí, ktorým sa pritom dá celkom jednoducho vyhnúť – kúpou mačacej fontány.

Fontány robia vodu pre mačky oveľa príťažlivejšou a pitie zábavnejšie a podporujú tak ich pitný režim. Mačky sú známe svojou vyberavosťou a vodu, ktorá už v miske deň leží, skrátka z mnohých dôvodov nechcú. Fontány im však ponúkajú vodu neustále čerstvú a okysličenú a zachutí tak aj mlsným mačacím jazýčkom.

Najlepšie fontány pre mačky

Na trhu je nespočetné množstvo fontán pre mačky ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie fontány pre mačky dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať fontánu pre mačky?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší fontána pre mačky

Fontána Catit Senses 2.0 Flower

Objem: 3 l
Orientačná cena: €38
2. najlepší fontána pre mačky

Hagen Catit fontána Fresh and Clear

Objem: 3 l
Orientačná cena: €26
3. najlepší fontána pre mačky

Zolux vodní fontána pre mačky

Objem: 2 l
Orientačná cena: €18
4. najlepší fontána pre mačky

Argi plastová fontána na vodu s protiskluzem

Objem: 2 l
Orientačná cena: €27

Ako vybrať fontánu pre mačky

Fontána je skvelým prostriedkom ako mať pitný režim vášho chlpatého miláčika pod kontrolou. Nielen, že ich tečúca voda k pitiu motivuje, ale zároveň im aj vďaka cirkulácii viac chutí. Pri pití z misky sa tiež často stane, že je voda okamžite po výmene opäť znečistená – chlpmi, granulami či inými zvyškami jedla.

Väčšina mačacích fontán je však vybavená aj filtrom, ktorý sa o tieto nečistoty postará. Cirkulujúca voda tiež zabraňuje rastu nechcených organizmov, ako sú baktérie alebo riasy. Vďaka širokému výberu si dnes môžete zaobstarať takú fontánu, ktorá sa bude páčiť nielen vašej mačke, ale svojím dizajnom poteší aj vás. Podľa čoho ju vyberať?

Podľa materiálu

Výber správneho materiálu pre mačaciu fontánu je skôr subjektívnou záležitosťou. Nedá sa povedať, že jeden je výrazne lepší ako druhý a pri všetkých nájdeme pre a proti. Na trhu sa stretnete s týmito tromi základnými:

  • Plast

Jedným z najbežnejších a tiež najlacnejších materiálov je plast. Jeho nevýhody spočívajú predovšetkým v nutnosti častejšieho čistenia a taktiež v jeho ľahkosti – mačka s ním môže pohybovať či ho napríklad aj rozbiť.

  • Nerez

Výhodou nerezových fontán je ich dizajn, ktorý je často minimalistický a zapadne do interiéru. Tiež sa oproti plastovým fontánam ľahšie čistia a sú pevnejšie. Očakávať však môžeme vyššiu cenu.

  • Keramika

Keramika patrí k najhygienickejšiemu materiálu. Nepohlcuje pachy a ani nehrozí, že by z nej do vody unikali škodlivé látky. Patrí k tým ťažším, čo môže byť ako výhoda (nehrozí, že by sa rozbila), tak i nevýhoda a to napríklad pri prenášaní. Ďalším negatívom je najvyššia cena zo všetkých spomínaných materiálov a je tiež potrebné ju čistiť opatrnejšie. (zdroj)

II. Podľa objemu

Ďalší parameter, na ktorý pri vyberaní narazíte, je objem. Ten vyberajte predovšetkým podľa toho, koľko máte v domácnosti mačiek.

V prípade, že máte iba jedného mačacieho priateľa, bude vám stačiť menšia fontána, napríklad s objemom okolo jedného litra. Existujú však napríklad aj fontány s objemom piatich litrov, ktoré sú prispôsobené pre viac maznáčikov.

III. Podľa spôsobu filtrácie

S otázkou filtra je to jednoduché – buď sa rozhodnete pre variant so zabudovaným filtrom, alebo pre prístroj bez neho.

  • Fontány s filtrom – ich výhoda spočíva v tom, že odfiltrujú z vody chlpy, zvyšky granúl či iné nečistoty a voda tak je pre mačku stále čistá. Je však potrebné ich pravidelne čistiť a meniť, s čím súvisia ďalšie výdavky.
  • Fontány bez filtra – ak už do fontány dodatočne investovať nechcete, môžete zvoliť lacnejší variant bez filtra. Bude však nutné vodu častejšie meniť a tiež častejšie fontánu čistiť.

IV. Podľa praktickosti

V prípade fontán pre mačky je pomerne ťažké odhadnúť, aká sa bude vášmu domácemu miláčikovi pozdávať najviac. Môžete tak do výberu zahrnúť aj niektoré, pre vás praktické, parametre – napríklad čistenie, tvar aj hluk, ktorý vydáva.

Ak si chcete uľahčiť prácu, vyberajte takú fontánu, ktorej časti sa dajú umývať v umývačke riadu. Bude tak vyčistená bez práce a zrejme aj precíznejšie.

Čo sa týka tvaru, majú mačky radšej tvar misky, kde sa ich citlivé fúziky nedotýkajú stien. Z akého však bude materiálu či akú bude mať farbu, už bude mačkám jedno.

Hoci je už väčšina dnešných fontán takmer bezhlučná, môže vás stále rušiť napríklad zvuk dopadajúcej či bublajúcej vody. Zvlášť, ak bývate v malom byte a fontánu budete mať neustále blízko miest, kde sa bežne pohybujete, zvážte aj tento faktor. Je teda dobré sa na fontánu pozrieť priamo v prevádzke alebo sa pokúsiť odhadnúť hlučnosť podľa tvaru. Napovie napríklad veľkosť spádu.

V. Podľa ceny

Ceny fontán sa pohybujú v rozmedzí desiatok eur a cenu zvyšuje predovšetkým objem či použité materiály. Zvážte teda skôr praktické parametre, pretože na cene pri tomto type tovaru nijako výrazne neušetríte.

Často kladené otázky

Ako často je potrebné fontánu čistiť?

Fontána by sa mala čistiť aspoň raz za mesiac, prípadne častejšie, ak by už znečistenie bolo pozorovateľné. Je potrebné celý prístroj rozobrať, dôkladne očistiť jednotlivé časti a nechať ich pred zložením dostatočne oschnúť. (zdroj)

Koľko mačacích fontán by som si mal zaobstarať?

Do menších či stredných domácností s jednou mačkou bude stačiť jedna fontána. Ak však máte mačiek viac a tiež bývate vo väčšom byte, určite ocenia fontán viac – napríklad jednu v každej izbe či aspoň poschodí.

Čo iné okrem vody môžu mačky piť?

Okrem pitia vody z misky prijímajú mačky tekutiny tiež z jedla. V granulách je obsah tekutín nízky, ale ak im doprajete aj mokrú stravu, môžu z nej prijímať tekutín oveľa viac. Rozhodne sa však mačkám nesnažte spestriť pitný režim napríklad mliekom, ktoré je pre nich absolútne nevhodné.

Zhrnutie

Zatiaľ čo u iných mačacích potrieb môžete na základe zvyklostí svojho maznáčika všeličo odvodiť, u fontán to ide ťažko. Pokiaľ ju teda kupujete pre svojho zvieracieho priateľa prvýkrát, môžete skôr vyberať podľa svojich preferencií, napríklad čo sa materiálu, vzhľadu i praktickosti týka.

Všeobecne sa dá povedať, že mačky samotné preferujú skôr fontány v tvare klasickej misky. Niektoré z nich by mohol desiť príliš hlasný zvuk, ktorý niektoré fontány vydávajú, preto bude aj pre vás vhodnejšia kúpa tichšej fontány. Ďalej pre vás bude dôležitá jednoduchosť čistenia fontány a zvážte aj prítomnosť filtra, ktorý sa stará o čistotu vody.

4.8/5 - (5 votes)

Vložiť komentár