fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kanársku dogu

Tento španielsky žíhaný drsňák nepatrí k tým najznámejším psom u nás, ale ani vo svete. Sfarbením by mohla pripomínať tigra, rovnako tak i mohutnou postavou a tak nie je divu, že vo väčšine ľudí budí minimálne rešpekt. Aká je ale Kanárska doga v skutočnosti? Klame telom, alebo je to naozaj jeden z psích gladiátorov? Čítajte ďalej a možno budete prekvapení, aké oddané a odvážne stvorenie sa v kanárskej doge skrýva.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si obstarať kanársku dogu

 • Kanárska doga je pes jedného pána. Pre svojho človeka by urobila čokoľvek.
 • Lepšieho strážnika by človek hľadal len ťažko. Už jej predkovia mali za úlohu strážiť domy a pozemky a aj dnešné kanárske dogy sa tejto úlohy zhostia so 100% nasadením.
 • Dobre vychádza s deťmi. Berie ich ako rodinu a tá je v očiach kanárskej dogy to najcennejšie.
 • Majú svoju dôstojnosť. Ak nemáte v obľube psy, čo by vám pre pohladenie liezli až za krk, je kanárka skvelou voľbou. Sú oddané a milujúce, na druhú stranu sa nevtierajú a nevnucujú.
 • Kanárska doga môže žiť vonku, ale vzhľadom k tomu, že pochádza z teplého Španielska je nutné zaobstarať zateplenú búdu alebo koterec.
 • Nie je to pes na dlhé túry alebo beh, avšak obrany alebo tréning poslušnosti zvládne aj Kanárska doga.
 • Majú krátku srsť, ktorá vyžaduje len minimálnu starostlivosť.

SEDEM dôvodov, prečo si neobstarať kanársku dogu

 • Nie je to pes pre každého. Vyžaduje dôslednú výchovu a aj pri výcviku je potrebné mať už nejaké skúsenosti.
 • Zvyknú si aj na život v byte, avšak v paneláku uprostred mesta nebude doga príliš šťastná.
 • Čím väčší pes, tým väčšie náklady. Krmivo a ďalšia starostlivosť o kanársku dogu holt bude stáť o poznanie viac než u iných plemien.
 • Je to tvrdohlavý pes. S pánom síce spolupracuje dobre a rada, ale akonáhle si niečo zmyslí, odradíte ju od toho len veľmi ťažko.
 • Sú náchylné k obezite a artróze. Je teda nutné strážiť koľko toho pes zje a zároveň mu dopriať kvalitné krmivo.
 • Niektorí jedinci môžu byť pomerne ostrí na iné psy. Preto je dôležité nepodceniť socializácii a výchovu.
 • Nie je to pes na maznanie. Kanárska doga svojho pána zbožňuje, ale príliš veľký kontakt nevyhľadáva. Je rada v jeho blízkosti, ale nevyžaduje neustálu pozornosť.

Zhrnutie 

Kanárska doga je lojálny a sebaistý pes, ktorý skvele postráži dom pri záhrade. Nemá problém vychádzať s deťmi a svoju rodinu miluje, väčšina jedincov sa však fixuje na jedného pána. Nevyžaduje extrémne množstvo aktivity, ale je u nich potrebný výcvik a dôkladná socializácia. Je to plemeno vhodné skôr do skúsených a zodpovedných rúk, pre začiatočníkov sa nehodí.

Všeobecná charakteristika kanárskej dogy

Akákoľvek žíhaná farba, vrásky v tvári a uprený sebavedomý pohľad, sú charakteristickými rysmi tohto plemena. Je to pes so svojráznou povahou, ale v správnych rukách je to skvelý strážca a oddaný rodinný pes.

I. Povaha 

Kanárska doga je nezávislá, pokojná a môže pôsobiť odmeraným dojmom. Často sa upína na jedného človeka, ktorý je pre ňu všetkým. Dokáže byť tiež tvrdohlavá a ak sa pre niečo rozhodne, tak to urobí za akúkoľvek cenu. K cudzím ľuďom je odmeraná a nevšíma si ich, k rodine je však milá a oddaná. Má špecifický hlboký štekot a vďaka svojmu pôvodnému využitiu je naozaj výborný strážca.

II. Vzhľad 

Kanárska doga je veľký a mohutný pes. V kohútiku meria 60 až 65 cm, sučky 56 až 61 cm, váha sa pohybuje okolo 50 kg, suky bývajú cca o 10 kíl ľahšie. Má dlhý a široký trup s hlbokým hrudníkom a klenutými rebrami. Chvost je silný, pri vzrušení nesený šabľovite nahor. Nohy má silné a svalnaté a pohybuje sa pružne. Kanárska doga má pomerne mohutnú hlavu. Má menšie tmavé oči umiestnené ďaleko od seba. Zuby sú silné a skus nožnicový, povolený je aj kliešťový. Uši má kanárska doga stredne veľké, zvesené, predtým sa uši kupírovali. Srsť je krátka, hustá, hrubá a priliehajúca. Farba je pásikavá vo všetkých odtieňoch od tmavej až po svetlú. Povolené sú biele škvrny.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Kanárska doga nemá v zásade problém vychádzať s deťmi. Najmä ak medzi deťmi vyrastá a pozná ich od šteňaťa. Väčšinou má k nim silné puto a rovnako ako zvyšok rodiny, je pripravená ich chrániť. Avšak je to veľký pes a tak by deti rozhodne nemali zostávať so psom osamote.

Iné zvieratá väčšinou ignoruje. Ale napríklad bežiacu mačku by mohla s chuťou prehnať. Naopak nemá problém s hospodárskymi zvieratami a to najmä s hovädzím dobytkom. S inými psami je to už iné. Vzhľadom na využitie pri psích zápasoch v minulosti, nepatrí Kanárska doga medzi najpriateľskejšie plemená. Na druhej strane nie je väčšinou pôvodcom konfliktu. Menšími psami sa nenechá príliš rozhádzať. Pokiaľ sa ale rozhodne, že pohár trpezlivosti pretiekol, ide do konfliktu naplno a bez srandy. Aj z tohto dôvodu je dôležité pred zaobstaraním zvážiť svoje schopnosti a možnosti.

IV. Výchova a výcvik 

Kanárska doga už od pohľadu budí rešpekt. A naozaj to nie je medvedík na maznanie. Kanárska doga potrebuje disciplínu, pravidlá a pána, ktorý chápe ich povahu. Sú to psy sebaistí a vyrovnaní. Najmä v dospievaní sa ale dokážu správať prudko. Pri výcviku je potrebné byť pokojný a trvať si na svojom. Na druhú stranu, to čo sa raz naučí, bude si pamätať po zvyšok života. Ako u všetkých psov i Kanárska doga potrebuje včasnú a dostatočnú socializáciu. Je vhodné šteňaťu ukázať čo najviac ľudí, psov, rôznych prostredí a hluku. Čím viac toho spozná ako šteňa, tým vyrovnanejšia a pokojnejšia bude v dospelosti.

V. Zdravie a starostlivosť  

Ako u všetkých veľkých plemien, aj u kanárskej dogy je potrebné počítať s niektorými chorobami viac ako u iných, menších psov. Aj keď Kanárska doga nepatrí medzi plemená, ktoré by boli zaťažené chorobami, často sa u nich najmä v staršom veku môže vyskytnúť artróza, problémy so srdcom a obezita. U chovných jedincov sú tiež sledované výsledky vyšetrenia na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov a je u nich veľmi dôležitá kvalitná strava a kĺbové doplnky.

VI. Náročnosť 

Ak sa pre toto plemeno rozhodnete, asi si budete musieť na svojho nového parťáka chvíľu počkať. Vrhov v Českej republike nebýva veľa a tak je potrebné byť trpezlivý. Hoci sa chov psov bez PP nevyhol ani kanárskej doge, rozhodne nie je dobrý nápad toto plemeno obstarávať unáhlene. Cena šteňaťa s PP je rôzna a závisí od mnohých faktorov, v priemere sa však dá povedať, že sa cena kanárske dogy pohybuje okolo 700€. Zaobstaraním psa však náklady len začínajú a Kanárska doga nie je žiadny drobček. Kvalitné krmivo, kĺbové doplnky, veterina a ďalšie potrebné veci ako sú obojky, vodítka, pelechy … To všetko vás bude stáť mnohonásobne viac, ako u menších plemien.

Kanárska doga je mimo financií náročná aj na výchovu. Rozhodne to nie je pes pre začiatočníkov a aj psičkári, ktorí síce psa mali, by sa mali zamyslieť, či na tohto obra budú stačiť. Výchova je náročná a okrem trpezlivosti vyžaduje aj skúsenosti. Preto obstaranie tohto plemena vopred dostatočne zvážte.

VII. História  

Ako už názov napovedá, Kanárska doga je pôvodom z kanárskych ostrovov v Španielsku. Jej korene siahajú až do 15. storočia, kedy jedinci podobní tomuto plemenu strážili stáda dobytka a obydlia svojich majiteľov. Neskôr sa začali používať aj pre psie zápasy. V 19. storočí, kedy došlo k zákazu psích zápasov sa ich počet rapídne znížil a plemeno ako také takmer zaniklo. Skupina nadšencov tohto plemena sa však pokúsila o jeho záchranu a vďaka nim sa plemeno podarilo udržať.

V staršej literatúre kanársku dogu nájdete pod názvom perro de presa canario a aj po uznaní plemena FCI v roku 2001 zostala tomuto plemenu pôvodná skratka PPC. V Českej republike existuje iba niekoľko chovateľských staníc, najstaršia chovateľská stanica u nás je CHS Chamjan, ktorá bola zaregistrovaná v roku 1996.

VII. Dôležité informácie  

Hmotnosť:50-60  kg
Výška v kohútiku:55-65 cm
Typický znak:mohutná stavba tela
Požiadavky na tréning: 40 minút denne
Energia: nadpriemerná 
Dĺžka života:9-11 rokov
Sklony k slintaniu: mierne
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony ke štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti: nízka
Pôvodné využitie: strážny a ochranársky pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná 
Farba srsti:čierno a hnedo žíhaná, plavá
Potrebná starostlivosť o srsť: malá

Kde kúpiť kanárskou dogu? 

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Kanárske dogu dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá kanárskej dogy na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (11 votes)

Vložiť komentár