fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať airedalského teriéra

Pes obranár, ktorý bude strážiť váš dom, bude vhodný takmer pre akýkoľvek náročný výcvik, bude bystrý a intuitívny, zároveň však poslušný a vyrovnaný, naviac aj vhodný k deťom, ktoré by priam miloval, ktorý by bol tak všestranný, že by mohol behať agility, ale dal sa vycvičiť napríklad aj ako lavínový pes? Že taký neexistuje? Tak to asi nepoznáte airedalského teriéra (=erdelteriéra)!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si obstarať airedalského teriéra

 • Jedná sa o veľmi inteligentné plemeno, ktoré je schopné a predovšetkým ochotné sa naučiť nespočet základných, ale tiež zložitejších povelov.
 • Vďaka svojej zásobe nevyčerpateľnej energie je erdelteriér ako stvorený pre drvivú väčšinu psích športov ako napríklad flyball, agility, coursing, frisbee a veľa ďalších.
 • Erdelteirér je neuveriteľne húževnatý pes, ktorý bude rád behať vonku za každého počasia. Sneh, dážď, vietor, krúpy? Žiadny problém!
 • Máloktorý pes je tak všestranný ako práve erdelteriér. Uplatniť sa môže pri správnom vedení v službách polície aj záchranárov, ale aj ako lovecký pes pre poľovníkov!
 • Erdelteriér miluje deti, a to tie, ktoré pojmú za svoje, aj tie cudzie. Sú voči nim obzvlášť znášanliví a trpezliví.
 • Títo psi sú veľmi oddaní a milujúci, voči svojej rodine sú nesmierne lojálni a za každých okolností ju bráni a opatruje.
 • Toto plemeno síce vyžaduje veľa pohybu, nie však priestoru, najlepšie sa cíti tam, kde je jeho rodina. Je čistotný a učenlivý, život v byte pre neho nebýva problém.
 • Erdelteriéri bývajú poväčšine veľmi zdravé psy, ktorí na dedičné genetické choroby trpia absolútne minimálne a dožívajú sa tiež vysokého veku.

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať airedalského teriéra

 • Srsť Erdelteriéra má pomerne špecifické nároky na starostlivosť, pretože sa nečeše, ale trimuje (pretrháva), čo vyžaduje opatrnosť, veľa času a tiež cvik.
 • Erdelteriéry dokážu byť pomerne tvrdohlaví, sú veľmi inteligentní, a tak často počúvajú trochu nárazovo, ak si u nich človek nevie zjednať rešpekt.
 • Tieto psy trpia už krátkodobou samotou, na svoju rodinu sú citovo veľmi silne pripútaní a smútok prežívajú a prejavujú veľmi intenzívne.
 • Erdelteriéra je potreba zamestnávať nielen fyzicky, ale aj psychicky, nerád sa nudí, nutné dodať, že akonáhle k tomu dôjde, máva často ľahko deštruktívne sklony.
 • Erdelteriér je pôvodom lovecké plemeno a inštinkty lovca má tak stále v sebe. Kvôli tomu sa neznesie s ostatnými zvieratami (výnimky potvrdzujú pravidlo).
 • Títo psi dokážu byť pomerne hluční, ich obľúbenou zábavou býva často behať pozdĺž plotu a vytrvalo štekať na okoloidúcich.
 • Erdelteriér je veľký a silný pes a týchto svojich vlastností si je veľmi dobre vedomý a nebojí sa ich použiť, aby komukoľvek ukázal svoju dominanciu.
 • Toto plemeno je neuveriteľne temperamentné a vyžaduje veľkú dávku pohybu a po svojom boku iba aktívneho človeka, ktorý mu ho rád dopraje.

Zhrnutie 

Erdelteriéry jednoducho nie sú žiadne gaučové typy. Samozrejme si tiež radi oddýchnu, väčšinu času sú ale v pohybe. Radi behajú, plávajú, skáču, nosia aport, ak im ponúknete aj možnosť poľovného vyžitia, iste touto možnosťou nepohrdnú. K tomu, aby bol tento pes vyrovnaný a ľahko ovládateľný, je však bezpodmienečne potrebné nezanedbať včasnú výchovu a tiež socializáciu.

Všeobecná charakteristika airedalského teriéra

Inteligencia, sila a všestrannosť robí z Erdelteriéra plemeno vhodné pre naozaj široké spektrum ľudí, to však neznamená, že je ideálnym spoločníkom pre každého. Ak máte vo zvyku si ráno pospať a popoludnie po práci stráviť doma pred televízorom, vaše spolužitie s erdelteriérom by najskôr naozaj nebolo to pravé orechové. Tieto psy sú veľmi temperamentné a potrebujú sa hýbať, zároveň ale radi trávia čas so svojou rodinou a hrajú sa, teda ani vypustiť psa samotného na záhradu nie je v tomto prípade riešením. (zdroj)

I. Povaha

Nie že by snáď mali Erdelteriéry výrazne komplikovanú povahu a bolo ťažké s nimi vyjsť. Len je potrebné si uvedomiť, že ide o typ psa s pomerne špecifickými životnými nárokmi, ktoré by ste mali spĺňať, ak uvažujete o jeho obstaranie. V opačnom prípade budete nešťastní vy i pes. Erdelteriér je skrátka športový typ a ideálne by mal mať rovnako založeného pána. Erdelteriér bude s nadšením behať vedľa bicykla, kolobežky alebo kolieskových korčúľ, v zime ho so sebou pokojne môžete vziať na bežky či sánkovanie, bude rád všade tam, kde sa niečo deje, ale tiež kde má svojich blízkych. Toto plemeno má veľmi silne vyvinutý obranársky inštinkt, ktorý často posilňuje aj jeho nedôveru ku všetkému novému a nevšímavosť voči cudzím ľuďom. Hostí síce Erdelteriér víta s nadšením, avšak za plotom je pre nich každý potenciálny nepriateľ. (zdroj)

II. Vzhľad 

Erdelteriér sa radí medzi stredne veľké psie plemená. Kohútiková výška u súk 56 cm a u psov 58 cm robí z týchto psov najväčšieho zástupcu skupiny teriérov. Erdelteriér má, dalo by sa povedať, valcovú hlavu s výrazne dlhším, avšak širokým ňufákom a papuľou a viditeľným stopom. Ušká má tento pes pomerne malé, preklopené dopredu do tvaru písmena V. Čierne mandľové oči posadené skôr vpredu než po stranách hlavy dodávajú Erdelteriérovi jeho inteligentný a mierny výraz. Hlava je posadená na krátkom a silnom krku. Pes má vodorovný dlhý chrbát s hlbším ale úzkym hrudníkom a stojí na štyroch tiež rovných vyšších nohách s dobrým rozmiestnením osvalenia, ktoré Erdelteriérovi prepožičiavajú silu a mrštnosť. Chvost je kratší, pes ho nosí vztýčený nahor a na konci zahnutý do oblúka smerom k zadku. Celkovo je pes viditeľne a predovšetkým rovnomerne osvalený, atleticky stavaný, nepôsobí ani príliš mohutne, ani maličko, jeho vzhľad je veľmi reprezentatívny. Srsť Erdelteriéra je úplne typická svojou mäkkou krátku podsadou, ktorú pokrýva hrubšia, mierne zvlnená dlhšia krycia vrstva. Farebné varianty sú u tohto plemena len tri, jej základ vždy tvorí tanínová, tá môže potom byť v kombinácii s čiernym, šedým alebo grizzly sedlom.(zdroj

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Erdelteriéry sú viac než vhodní pre rodiny s deťmi. Tieto psy sú naozaj veľmi trpezlivé, nevadia im detské ruky, behanie, ani hluk, všetko berú ako súčasť hry a sú spravidla neskonale šťastní, keď môžu svoj čas tráviť v spoločnosti detí, ktoré sršia rovnakou energiou ako práve Erdelteriér. Toto plemeno je voči všetkým členom svojej rodiny, či už sú akéhokoľvek veku, nesmierne lojálni, sú to veľkí obranári. Hoci k ľuďom, ktorích nepoznajú, bývajú väčšinou nedôverčiví, deti bez problémov prijímajú do partie aj cudzie. Spolužitie s ďalšími domácimi miláčikmi je však oproti deťom jeden veľký kameň úrazu. Erdelteriéry síce už dnes nie sú ako lovecké psy využívané tak často ako predtým, avšak ich lovecké inštinkty im zostali a môžu sa kedykoľvek prebudiť, hoci konkrétny pes nikdy loveckým výcvikom neprešiel. Ak šteňa vyrastá odmalička pri dome napríklad s mačkou, môže pri správnej výchove a socializácii časom pochopiť, že si ju jednoducho nemá všímať. V prípade, že vo vašej domácnosti však žijú iní drobní maznáčikovia ako škrečky, potkany, morčatá, králiky a podobne, dôrazne sa odporúča psovi v bezprostrednom kontakte s nimi zabrániť a predchádzať tak nemilým nehodám.

IV. Výchova a výcvik

Erdelteriér je plemeno, pre ktoré je ideálne po zvládnutí základného výcviku akýkoľvek nadväzujúce uplatnenie v psích športoch, verejných i neverejných službách a podobne. Jedná sa o psa, ktorý je veľmi inteligentný, má výbornú pamäť a rád sa učí, hoci býva veľmi ostražitý, ak sa objaví pred ním niekto alebo niečo, čo nepozná. Dôležité je vo výchove predovšetkým poradiť si s dominanciou, ktorá je u tohto plemena v dospelosti pomerne výrazná, a naučiť ho neobracať ju proti vám. Rešpekt Erdelteriéra si nepochybne musíte zaslúžiť, pes poslúchne síce rád, avšak rozhodne nie každého. Práca ho baví, určite však nie je vhodné ho prehnane drezurovat a opakovať stále ten istý cvik dokola, psa to pravdepodobne skôr či neskôr prestane baviť. Výchova tohto plemena musí byť dôsledná a zároveň nenútená a vľúdna, na Erdelteriéra sa rozhodne neoplatí zvyšovať hlas, či do výcviku zakomponovávať akékoľvek fyzické tresty, ak nechcete v psovi pestovať odmietavý až agresívny prístup k práci a k ​​vašej osobe. Dôležitá je tiež včasná socializácia, ktorá by mala pomôcť predchádzať tomu, aby pes pri prechádzke štartoval na ostatných štvornohých kolegov, ktorí okolo neho prejdú.

V. Zdravie a starostlivosť 

Ak skutočne máte v pláne zaobstarať si Erdelteriéra, mali by ste rozhodne počítať s tým, že starostlivosť o jeho srsť je náročnejšia než u iných krátkosrstých plemien. Srsť je hrubá, česať sa nemusí, nestretnete sa ani s pĺznutím, avšak je nevyhnutná pravidelná údržba v podobe trimovania. Ak chcete svojmu psovi srsť pretrhávať sami, bude to chcieť trochu cviku a tiež obetovať veľa vášho času, ak si na toto sami netrúfate, je potreba navštevovať s vašim miláčikom pravidelne psí salón, kde sa o psa postarajú profesionáli. Potom je samozrejme dobré vziať do úvahy aj finančné výdavky, ktoré nie sú síce nijak závratné, ale ani zanedbateľné. Inak je ale erdelteriér na starostlivosť pomerne nenáročné plemeno, zdravie majú tieto psy veľmi pevné. Rovnako ako iné väčšie aktívne psy sú v neskoršom veku erdeleteriéry ohrození dyspláziou bedrového kĺbu, je nutné ale podotknúť, že sa toto ochorenie vyskytuje u tohto plemena v oveľa menšej miere ako u ostatných. (zdroj)

VI. Náročnosť 

Ako už bolo povedané, najväčšou starosťou bude pre vás počas života s erdelteriérom pravdepodobne starostlivosti o srsť, jedno trimovanie vás vyjde cca na 20 až 40 €, vykonávať sa musí aspoň raz za dva mesiace. Plemeno je náročné aj časovo, pes má veľmi silný temperament, potrebuje sa často hýbať a vyžaduje pre svoju duševnú pohodu pravidelné cvičenie. Je teda potrebné vziať do úvahy, že vás erdelteriér bude zamestnávať denne, ak bývate v byte a pes nemá možnosť sa aspoň v čase vašej neprítomnosti prebehnúť po záhrade, mali by ste mu venovať dvakrát toľko času. Pre začiatočníkov s kynológiou môže byť ťažšia tiež výchova, dôležité je si psa získať a osvojiť si pár trikov, jednoducho vedieť, ako na neho, potom už s ním nebýva nijako ťažké obchádzanie. So stavbou koterca si hlavu lámať nemusíte, erdelteriér by sa v ňom len trápil, popremýšľať však môžete o obstaraní búdy, tieto psy veľmi radi trávia čas vonku za každého počasia.

VII. História 

Teriéry všeobecne boli na samom počiatku svojho vývoja a šľachtenia považovaní všetci za jednu veľkú skupinu psov, mali medzi sebou vtedy len drobné rozdiely, pretože takmer všetci vrátane práve Erdelteriérov sa používali ako lovci malých hlodavcov, škodnej ako lasičiek a kún, ale tiež na prinášanie zastrelených či ranených kačíc z vody. Základné rozlišovanie teriérov podľa vzhľadu na prvé samostatné plemená sa datuje od začiatku 19. storočia na britských ostrovoch. Spoločne s Erdelteriérom bola vtedy v tejto oblasti cenené ďalšie povahovo veľmi podobné plemená teriérov ako napríklad broken-haired terrier, rough-haired terrier, Waterside či Bingley terrier. Niektoré názvy týchto psích plemien boli odvodené od krajín či miest, odkiaľ pôvodne plemená pochádzali. Nebolo tomu inak ani u Erdelteriérov, ktorého anglický názov znie Airedale terrier. Presný pôvod a vznik tohto plemena je trochu sporný, niektoré zdroje však uvádzajú, že po prvýkrát sa Erdelteriéry objavili roku 1879 na výstave v Bingley, ktorú organizovali vtedajšie organizácie Airedale Agricultural Society. Do Európy sa toto plemeno dostalo roku 1905, vtedy sa prvýkrát Erdelteriér zúčastnili výstavy v Nemecku. Isté je, že v roku 1892 bol založený Old English Terrier Club, ktorý tiež priniesol prvé oficiálne predklady štandardu plemena a započal ich prvú chovnú líniu čítajúcu v tom čase 24 psov. (zdroj)

VII. Dôležité informácie

Hmotnosť:ideálne 20-30 kg
Výška v kohútiku:psy: minimálne 58 cm sučky: minimálne 56 cm
Požiadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:dlhé rovné nohy a vodorovný chrbát 
Energia:vysoká
Dĺžka života:cca 13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:stredné 
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovec hlodavcov aj väčšej škodnej
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: s podsadou
Sfarbenie srsti:základ hnedočervená farba a čierne, šedé alebo grizzly sedlo
Potrebná starostlivosť o srsť :vysoká

Kde kúpiť airedalského teriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Erdelteriér dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá Erdelteriéra na predaj. 

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (13 votes)

Vložiť komentár