fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať cane corso

Cane corso je plemeno, ktoré vás na prvý pohľad ohromí a je hneď jasné, že to nie je gaučový povaľač. Jeho statná svalnatá postava a veľká papuľa budí prinajmenšom rešpekt. Je cane corso ale vážne taký psí drsňiak? A pre koho je toto plemeno vhodné? Prečítajte si šestnásť dôvodov, prečo si cane corso (ne)obstarať a zistíte, či by pre vás bolo toto plemeno vhodné.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ cane corso

 • Je oddaný a miluje svoju rodinu.
 • Na záhradu, ktorej vládne zástupca tohto plemena, sa žiadny nepozvaný hosť rozhodne nevkradne.
 • Ak máte skúsenosti so psami a cane corso od malička socializujete, sú vhodnými rodinnými psami, ktorí bez problémov zvládnu aj spolužitie s deťmi.
 • Síce by sa mohlo zdať, že nie sú príliš aktivny, opak je pravdou. Cane corso potrebuje zamestnať, inak sa zamestná sám. A to činnosťami, z ktorých majiteľ nebude mať radosť.
 • Ich srsť je krátka a starostlivosť o ňu je naozaj minimálna.
 • Pri správnom vedení sú vhodnými psami pre výcvik poslušnosti, ale aj na stopové práce alebo obrany.
 • Je to odolné a veľké plemeno. Pokiaľ sa mu budete dostatočne venovať, bude spokojný aj na záhrade.
 • Sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učí.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ cane corso

 • Aj keď majú krátku srsť, veľmi pĺznu. Naviac sa ich krátke chlpy ľahko zapichujú do oblečenia. U tohto plemena sa skrátka musíte zmieriť aj s kopou chlpov.
 • Cane corso slintá. A to riadne. Pokiaľ si pamätáte film o bernardýnovi Beethovenovi, dokážete si predstaviť, ako veľmi môže cane corso slintať.
 • Nie sú príliš vhodným psom pre začiatočníkov. Sú veľmi chytrí a budú skúšať, kam až môžu zájsť. V neskúsených rukách by sa tak zo skvelého spoločníka mohol stať nezvladateľný veľký pes.
 • Potrebujú zamestnanie. Pokiaľ sa budú nudiť, nájdu si svoju zábavu. Či už prekonávanie plota, hrabanie dier až k protinožcom, alebo ničenie vybavenia domu.
 • Je to veľké plemeno, ktoré nie je najvhodnejším psom do bytu. Najspokojnejší bude v dome so záhradou, ktorú výborne postrážia. 
 • Toto plemeno môže byť agresívne voči iným psom. Je u nich preto veľmi dôležitá socializácia a výchova.
 • Toto plemeno, podobne ako iné molossoidné plemená, sa nedožíva príliš vysokého veku.
 • Sú náchylné k niektorým chorobám. Najmä k ochoreniam kĺbov a k torzii žalúdku.

Zhrnutie 

Cane corso je veľké molossoidné plemeno, ktoré na prvý pohľad budí rešpekt. Je to skvelý strážca, ale svoju rodinu bude milovať. Nie je príliš vhodný pre začiatočníkov, pretože vyžaduje pri výcviku pevnú ale láskavú ruku a je nutné ho denne zamestnať. Je to vhodný pes do domu so záhradou, zvládne spolužitie aj s deťmi. Voči iným psom môže byť ale agresívny. Ako väčšina veľkých plemien trpí na choroby kĺbov a torziu žalúdku a nedožíva sa vysokého veku. 

Všeobecná charakteristika cane corso

Cane corso patrí do skupiny molossoidných plemien. Je to talianske plemeno, ktoré má aj taliansky temperament. Jeho krátka srsť sa vyskytuje najčastejšie v čiernej, šedej a žíhanej farbe. Štandardne sú však uznané aj ďalšie farby ako je bridlicová, plavá a jelenia červená.

Povaha

Cane corso je kľudné a vyrovnané plemeno, ktoré je oddané svojej rodine a je vždy pripravený ju chrániť. Skvelo vychádza aj s deťmi, ktoré má ale tendenciu až príliš ochraňovať. K cudzím ľuďom by mal byť rezervovaný, ale nie agresívny. Zároveň je to ale temperamentné plemeno, ktoré vyžaduje prácu. Pokiaľ sa dostane do konfliktu s iným psom, bráni sa. Spravidla však konflikty nevyvoláva.

Vzhľad 

Cane corso je veľké mohutné plemeno, ktoré dosahuje kohútikovú výšku od 58-68 cm a môžu vážiť až 52 kg. Má širokú hlavu a krk a celkovo pôsobí ako mohutný svalnatý pes. Ich srsť sa vyskytuje v rôznom sfarbení od čiernej po plavú. V niektorých krajinách sa u tohto plemena kupírujú uši, v ČR je tento zákrok zakázaný.

Vztah k deťom a ostatným zvieratám

Cane corso, hoc sa to na prvý pohľad nezdá, je skvelým psom do rodiny s deťmi. Svoju rodinu miluje a najmä deti chráni. Toto správanie je potrebné strážiť, často totiž môže prerásť a pes tak deti stráži aj pred ľuďmi, ktorých pozná.

S inými psami môže mať jedinec tohto plemena problém, dá sa tomu ale predísť včasnou a dôslednou socializáciou. S inými zvieratami cane corso problém nemá, pokiaľ je na nich zvyknutý ideálne od šteňaťa.

Zdravie a starostlivosť 

Cane corso patrí medzi molossov a rovnako ako ostatní zástupcovia týchto statných psov trpí chorobami kĺbov, najmä dyspláziou. Môžu sa u nich tiež vyskytovať očné vady a často sa vyskytuje torzia žalúdku. Je to pomerne krátkoveké plemeno, ktoré dlho dospieva a rýchlo starne.

Starostlivosť o cane corso nie je nijak náročná, srsť je krátka a postačí občasné česanie. Väčšia starostlivosť je potrebná o kvalitnú strau a u starších psov je dobré kĺby podporovať nejakými kĺbovými doplnkami. Plemeno je tiež náročné z hľadiska času, pretože celodenný pobyt na záhrade im stačiť nebude.

Výchova a výcvik

Cane corso je plemeno, ktoré nie je vhodné pre začiatočníkov. Je veľmi inteligentné a pre spokojný život potrebuje zamestnať. Ak však nadobudne dojem, že je jeho majiteľ príliš benevolentný, začne skúšať, kam až môže zájsť a ľahko si tak môžete spôsobiť problém.

Socializácia je chápaná ako univerzálna rada a akési kúzlo, ale práve u cane corso je skorá socializácia základom pre celý vzťah medzi psom a pánom. Správne socializovaný cane corso bude voči cudzím rezervovaný, ku svojej rodine lojálny, ale nikdy nebude agresívny.

Náročnosť 

Cane corso nepatrí k najlacnejším plemenám, z hľadiska kúpy, aj z hľadiska kŕmenia, veterinárnej starostlivosti a ďalších nákladov. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčšie plemeno, tým väčšia finančná náročnosť. Pokiaľ si vyberiete šteňa od zodpovedného chovateľa, je pravdepodobnosť niektorých chorôb podstatne nižšia než u psov bez PP, ale aj pes s PP bude v starobe zrejme vyžadovať zvýšenú veterinárnu starostlivosť. U veľkých plemien je naozaj dôležité kvalitné kŕmenie.

Toto všetko je dobré pred kúpou psa zvážiť, pretože kúpna cena je iba počiatočná investícia. Cena šteňaťa cane corso sa pohybuje od 500 až 1000 eur.

História 

Pôvod cane corso siaha až do starovekého Ríma, kde boli predkovia tohto plemena využívaní ako vojnové psy. Po zániku ríše sa začali tieto psy chovať najmä ako strážcovia. Ich populácia sa udržala až do konca 19. storočia, kedy s nástupom techniky nebol pes na farme nutnosťou a tak se ich stavy znížili na minimum.

Niekoľko jedincov sa však uchovalo na juhu Talianska, z týchto jedincov sa tak zachovalo celé plemeno. Plemeno bolo FCI uznané až v roku 2007.

Dôležité informácie 

Hmotnosť : 45-55 kg
Výška v kohútiku : 58-68 cm
Požiadavky na tréning : 40 minut denne
Energia : priemerná 
Dĺžka života : 10-11 rokov
Sklony k slintaniu : vysoké
Sklony k hrabaniu : priemerné 
Sklony k štekaniu : priemerné 
Potreba pozornosti : priemerná 
Pôvodné využitie : strážny pes
Dĺžka srsti : krátka
Typ srsti : rovná
Farba srsti : čierna, šedá, červená, bridlicová, plavá, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť : nízka

Kde kúpiť cane corso?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre cane corso dobrým majiteľom? Tak teda dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá cane corso na predaj. 

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku    

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (12 votes)

Vložiť komentár