fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať írskeho setra

Dlhé nohy, mahagónovo hnedá, lesklá srsť a hrdo nesená hlava robia z írskeho setra elegantného psa, ktorý pôsobí vznešeným dojmom. Od setra ale nečakajte žiadne uhladené správanie! Pravdou je, že írsky seter je jedno z plemien, ktoré si po celý život zachováva hravosť a nevinnú príjemnosť šteňaťa. Poďme ale zistiť, aký je írsky seter parťák a pre koho je to dobrá voľba!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ írskeho setra

  • Jeho vzhľad je vážne dychberúci, navyše sa írsky seter dokáže aj elegantne pohybovať a tak budete vždy stredobodom pozornosti.
  • Vľúdnejšie plemeno by ste však hľadali len ťažko. Írsky seter je naozaj miláčik a každý si ho pre jeho srdečnú povahu ihneď obľúbi.
  • Je veľmi bystrý a naozaj rýchlo sa učí. Základný výcvik zvládnete veľmi rýchlo.
  • Je to bežec. Beh je jeho prirodzenosť. Ak teda radi beháte a chcete natrénovať napríklad na maratón, alebo radi jazdíte na bicykli, bude írsky seter skvelým parťákom.
  • Tento pes nikdy nebude ležať v kúte, je pre každú srandu.
  • Miluje deti a ostatné zvieratá. S väčšími deťmi bude nadšene behať vonku a bude pre nich naozaj skvelým priateľom.
  • Írsky seter je poľovný pes a tak niet asi divu, že je naozaj odolný. Nejaký dážď alebo sneh im len tak neublíži.
  • Hoci mu nástrahy počasia nevadia a nepatrí medzi vreckových psíkov, je to pes vhodný aj do bytu. Potrebuje byť v centre diania a na záhrade by sa trápil.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ írskeho setra

  • Írsky seter je veľmi inteligentný, s tým ale tiež súvisí ich prešibanosť a tvrdohlavosť. Ak sa pre niečo rozhodnú, sú vo svojom názore neoblomní a len ťažko ich budete presviedčať, aby vás poslúchli.
  • Hoci deti milujú, k bábätku nie je seter tá najlepšia voľba. Sami sú totiž prerastené šteňatá takmer celý život a často si neuvedomujú svoju veľkosť a silu.
  • Seter tiež pomerne dosť pĺzne a tak sa vopred zamyslite, ako veľmi vám chlpy v dome vadia. Z vypadaných chlpov by ste si totiž mohli ľahko upliesť sveter zo setra.
  • Potrebujú spoločnosť a často trpia separačnou úzkosťou. Pokiaľ teda bývate dlho v práci a nie je nikto z rodiny, kto by sa psovi venoval, radšej sa poobzerajte inde.
  • Ak nemáte denne hodinu až dve na tréning, radšej o setrovi ani neuvažujte. Seter je plný energie a tú jednoducho musí vybiť. Či to bude tréningom alebo zničením nábytku, už záleží len na pánovi.
  • Seter je síce pomerne veľký, má bohatú srsť a je odolný, ale aj napriek tomu to nie je pes na záhradu. Neznáša totiž samotu.
  • Výcvik je so setrom väčšinu času síce jednoduchý, ale problém môže nastať pri privolaní. Setri sú lovci a tak je veľmi ťažké ich naučiť neloviť zver.

Zhrnutie

Írsky seter je plemeno vznešeného vzhľadu a veselej povahy. Milujú ľudí i psov a nepokazia žiadnu zábavu. Majú naozaj more energie, ktorú najradšej vybehajú. Írsky seter je oddaný a najšťastnejší so svojou rodinnou, nech už je to kdekoľvek. Sú tiež veľmi učenliví ale pri výcviku môžete naraziť na jeho tvrdohlavosť a problémom môže byť aj jeho lovecký pud. Pomerne dosť pĺznu a ich srsť vyžaduje aspoň raz týždenne vyčesať.

Všeobecná charakteristika írskeho setra

Írsky seter je plemeno ľahkej stavby tela, ich srsť je mahagónovo hnedá a celkovo pôsobí veľmi jemne. Ich povaha je radostná a veľmi láskavá. Pokiaľ ale stále nemáte jasno, prečítajte si zvyšok článku a zistite o írskom setrovi všetko, čo potrebujete vedieť.

I. Povaha

Írsky seter je naozaj veselá kopa. Je veľmi hravý a vždy pripravený k nejakej akcii. Rovnako tak dokáže byť ale aj tvrdohlavý a pokiaľ mu nedáte zábavu vy, zoženie si ju sám. Je to športovec a najviac zo všetkého miluje behanie. Sú otvorení a s ľuďmi sú naozaj kamaráti. Veľkého obrancu z neho mať asi nikdy nebudete, ale na prípadných nepozvaných hostí vás hlasno upozorní bez ohľadu na to, či išlo o zlodeja alebo napríklad len ježka či túlavú mačku. Írsky seter je po väčšinu svojho života rozjarený ako malé šteňa.

II. Vzhľad

Tohto krásavca by mohlo charakterizovať jediné slovo: elegancia. Je to stredne veľký pes s váhou 20 až 25 kg a výškou asi 60 cm v kohútiku. Má dlhú hladkú srsť bez kaderí, ktorá sa vyskytuje len v červenej farbe bez znakov, má vyvážené atletické telo s úzkou lebkou, dlhým krkom, hlbokou hruďou a svalnatými bedrami. Stredne dlhý chvost nosí v úrovni chrbta alebo nižšie. Írsky seter sa pohybuje voľne s majestátne vzpriamenou hlavou a v porovnaní s ostatnými setrami pôsobí štíhlejším a ladnejším dojmom.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Pokiaľ máte už väčšie deti a hľadáte pre nich veselého psieho parťáka, je írsky seter dobrá voľba. Avšak k malým deťom to nie je najvhodnejšie plemeno. Sú to dobráci ale zároveň sú ako vrece bĺch a poriadne nepozerajú doprava ani doľava, a tak by mohlo ľahko dôjsť k nehode. Ale aj s batoľaťom môže byť seter parťák, len to vyžaduje viac úsilia zo strany dospelých. Pes musí mať svoje pokojné miesto, kam mu dieťa nebude zasahovať a zároveň musíte mať psa i dieťa vždy pod dohľadom.

K iným psom býva seter spravidla priateľský a nevyvoláva konflikty, ale aj pri ňom je dôkladná socializácia na mieste. Voči iným zvieratám je priateľský, ak si na ne zvykne. Menšie zvieratá by však mohol skúšať loviť a tak je najlepšie, ak s nimi vyrastá už od šteňaťa.

IV. Zdravie a starostlivosť

Írsky seter sa radí medzi plemená všeobecne zdravé, ale aj toto plemeno zužujú niektoré ochorenia viac, než by chovatelia chceli. Medzi základné a časté problémy patrí dysplázia bedrových kĺbov a osteochondrolýza, čo je nekrotické ochorenie kĺbov. Aj pri nich nie sú neobvyklé poruchy funkcie štítnej žľazy a epilepsia. Avšak obstaraním jedinca od overených chovateľov, ktorí testujú svoje chovné psy, znížite riziko ochorenia v budúcnosti.

V. Výchova a výcvik

Je to lovecké plemeno, ale medzi poľovníkmi je zastúpené len minimálne. Údajne kvôli horšej trénovateľnosti v oblasti poľovníctva. Aj tak si tento írsky krásavec veľmi rýchlo našiel miesto v ľudských srdciach ako rodinný priateľ a parťák pre šport. V skutočnosti je írsky seter dobre trénovateľný, pri výcviku je zvedavý a veľmi rýchlo chápe, čo má robiť. Problém by mohol robiť jeho lovecký pud. Najviac pozornosti je teda potrebné venovať privolaniu a to už od šteňaťa, kedy vás bude nadšene nasledovať kamkoľvek – toto správanie čo najviac podporujte. Napriek tomu, že nadobudnete dojem, že ste privolanie zvládli, v lesoch je dobré mať svojho setra pod kontrolou, napríklad stopovačkou (dlhá vôdzka 5-20 metrov).

Írsky seter má pomerne jemnú povahu a tak nie je dobrý nápad vyvíjať na neho pri výcviku nátlak a ani fyzickými trestmi u neho príliš nepochodíte. Ďaleko lepšie bude spolupracovať, ak budete pri výcviku používať pozitívnu motiváciu. Či už to pre vášho setra bude nejaká skvelá mňamka alebo napríklad hodená loptička.

VI. Náročnosť

Než si zaobstaráte nového parťáka, je potrebné tento krok premyslieť aj po finančnej stránke. Zaobstaraním psa totiž všetko len začína. Šteňa írskeho setra zoženiete v rozmedzí od 400 do cca 500 eur. Nie je to teda plemeno, ktoré by vás zruinovalo a na obstarávacej cene sa nesnažte šetriť. Všeobecne sú setri pomerne zdravé plemeno a tak ani veterinárna starostlivosť zrejme nepôjde do závratných čísel. Avšak nehody sa stávajú a smola nechodí po horách ale po ľuďoch a tak by ste mali mať vždy nejakú finančnú rezervu na prípadné veterinárne výdavky, alebo si svojho parťáka poistite. Toto však platí pre všetky plemená.

Náročnejší pre vás však bude z hľadiska času. Najmä v čase dospievania je dôležité sa svojmu setrovi venovať, no aj počas zvyšku jeho života vám zaberie dosť času mu „vybiť baterky“. Preto vopred zvážte, či máte možnosť mu dopriať dostatok aktivity.

VII. História

Ako názov napovedá, írsky seter bol vyšľachtený v Írsku a to krížením pôvodného červeno-bieleho setra s neznámym červeným psom. Dlho potom boli tieto dve variety chované ako jedno plemeno. Červených setrov bolo len pomenej a až neskôr, keď začalo sfarbenie naberať na obľúbenosti, sa jeho chov rozšíril a osamostatnil.

Najväčší rozmach v chove írskych červených setrov nastal v druhej polovici 19. storočia. Na našom území sa začal írsky seter objavovať najskôr predovšetkým na šľachtických poľovných revíroch, ale koncom 19. storočia, kedy nastal rozvoj poľovníctva a chovu zveri, vzrastal aj počet chovných staníc. Dnes je u nás registrovaných niekoľko desiatok chovných psov a súk v reprodukčnom veku.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:20-25 kg
Výška v kohútiku:55-67 cm
Požiadavky na tréning:viac ako 40 minút denne
Energia:vysoká
Dĺžka života12-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecké plemeno
Dĺžka srsti:polodlhá
Typ srsti:rovná a hladká
Farba srsti:červená
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:prirodzene sklopené uši

Kde kúpiť írskeho setra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre írskeho setra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka setra na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (12 votes)

Vložiť komentár