Dnes sa zameriame na je jedno z českých národných plemien. Český fúzač je plemeno, ktoré si rozhodne zaslúži pozornosť. Tento vynikajúci lovec je chovaný prevažne pre poľovníctvo a je v tom naozaj dobrý! Poďme sa ale na toto plemeno pozrieť trochu viac zblízka a z iného pohľadu. Je to naozaj čisto lovecké plemeno, alebo si ho môžete zaobstarať aj bez poľovníckych ambícií? To zistíte v našom dnešnom článku.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ českého fúzača
- Sú plemená, ktoré si prešli módnou vlnou, alebo sú práve na výslní slávy – na ulici môžete vidieť bišónikov, jorkšírov, border kólie a buldočky. Na českého fúzača s najväčšou pravdepodobnosťou nenarazíte. Ak teda chcete originálneho psa, s fúzačom sa trafíte!
- Ich srsť je takmer bezúdržbová. Dvakrát do roka ju nechajte vytrimovať a ďalej sa o ňu starať nemusíte.
- Strapatá hlava skrýva veľmi bystrý mozog. Český fúzač sa učí rýchlo a rád.
- Je plný energie a s nadšením bude robiť čokoľvek, čo vás napadne. Túry po horách, plávanie, behanie. Nič preňho nie je problém.
- Majú radi spoločnosť. Ako ľudskú tak psiu. Fúzač je milý a priateľský a vychádza prakticky s každým.
- Hoci je priateľský, pokiaľ ide o stráženie je nekompromisný, votrelca nielen hlasno ohlási, ale ak k tomu dôjde, dokáže aj zasiahnuť.
- Nemusíte sa báť ani spolužitia s deťmi. Vychovaný fúzač sa znesie ako s menšími, tak väčšími ratolesťami.
- Teplota pod nulou alebo dážď? To fúzača rozhodne nerozhádže, sú to otužilí psi.
- Dom alebo záhrada? Pre fúzača je ideálne, ak má možnosť výberu. Majú radi kontakt s ľuďmi, ale ak majú dostatok pozornosti, môžu byť aj vonku.
ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ českého fúzača
- Lov majú v génoch a tak sa najmä v lese nevyhnete vôdzke. Prenasledovať zver je pre nich prirodzené a ťažko ich to odnaučíte.
- Potrebujú akciu, nejakú činnosť. Pokiaľ ju nemajú, vybijú si energiu inak- na záhone s kvetinami, alebo doma na gauči.
- Môžu trpieť genetickou chorobou tzv. lysivosťou. Toto ochorenie v minulom storočí chov takmer zdevastovalo a tak je potrebné vyberať jedinca z testovaných chovov.
- Hodia sa na záhradu, do garsónky v paneláku to nie je najlepšia voľba, aj keď s dostatkom vybitia bude spokojný aj tam.
- Malé zvieratá pre nich predstavujú korisť, pokiaľ teda chováte napríklad hydinu alebo králiky, je dôležité si zvieratá zabezpečiť.
- Vzhľadom k tomu, že nie sú príliš rozšírení medzi laickou verejnosťou, pravdepodobne sa budete stretávať s názormi, že máte pekného orieška.
Zhrnutie
Český fúzač je české národné plemeno, ktoré vyniká svojimi loveckými vlohami. Sú to všestranní a inteligentní psi, ktorí sa hodia aj ako rodinní spoločníci. Potrebujú veľa pohybu a najspokojnejší sú v dome so záhradou. Hodia sa aj k deťom a iným psom s ktorými vychádzajú bez problémov. Môže sa u nich vyskytovať lysivosť, ktorá je dedičná a v chove s PP sú jedinci s touto chorobou vyraďovaní.
Všeobecná charakteristika českého fúzača
Český fúzač je české národné plemeno s dlhou históriou. V dnešnej dobe však zažíva úpadok. Ak teda uvažujete, že jeho chov podporíte obstaraním šteňaťa, pokračujte v čítaní a dozviete sa o tomto plemene všetko, čo potrebujete vedieť!
I. Povaha
Fúzač je pes jedného pána. Nie je to tak, že by zvyšok rodiny ignoroval, ale vyberá si jedného člena rodiny, pre ktorého sa rozhodne žiť zvyšok života. A keď píšem, že si vyberá pes, tak je to presne tak. Často sa stáva, že si fúzača zaobstará jeden člen rodiny, ale pes sa rozhodne, že jeho pánom bude niekto iný z rodiny. Zároveň dokážu byť majstri v ignorácii. Ak im z nejakého dôvodu nepríde dôležité počúvnuť, proste sa na to vykašlú. Sú to ale tiež veľmi veselí a maznaví psi. Vydržia sa váľať so svojím pánom na gauči celé hodiny. K cudzím ľuďom sú ale skôr odmeraní.
II. Vzhľad
Český fúzač je všestranný lovecký stavač. Stredne veľká hlava je úzka a dlhá, so zreteľným stopom. Tmavé oči mandľového tvaru majú pozorný a láskavý pohľad. Vysoko nasadené uši bývajú nesené zvesené pozdĺž hlavy. Stredne dlhý krk prechádza v široký hrudník s dobre klenutými rebrami. Končatiny sú, rovnako ako zvyšok tela, svalnatý. Chvost býva nesený na línii chrbta alebo mierne nad ňou. Srsť českého fúzača sa skladá z troch druhov srsti: z krátkej, hustej podsady, dlhších pesíkov a najdlhších vlníkov. Na tvári vytvára srsť typickú bradu a briadku. Tiež nad očami je srsť dlhšia a dodáva plemenu typický výraz.
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Český fúzač a deti je kombinácia, ktorá dobre funguje. Fúzač je vyrovnaný mierny pes a tak zvláda detský plač a neustále pobehovanie. Avšak, ako pri všetkých plemenách, je dôležité psa nechať na deti zvykať a stanoviť mantinely na oboch stranách. Pes musí vedieť, že malé dieťa je krehké a nesmie doňho len tak napáliť v plnej rýchlosti a deti zase musia vedieť, že psí chvost nie je hračka. Sučky sú k deťom vhodnejšie ako psi, pretože majú jemnejšiu a citlivejšiu povahu a celkovo sú k deťom ohľaduplnejšie.
S inými zvieratami spolužitie zvláda za predpokladu, že s nimi vyrastá. Vzhľadom k loveckým pudom je ale potrebné byť vždy na pozore. Pokiaľ mu pred nosom prebehne mačka, bude sa fúzač len ťažko ovládať. S ostatnými psami je český fúzač spravidla bezkonfliktný, iba psí pubertiaci niekedy robia ramená na iných psích chlapcov.
IV. Výchova a výcvik
Český fúzač je stavač. Je teda dôležité si uvedomiť, že lovecké plemeno bude loviť. Naučiť ho privolanie je ťažké, nie však nereálne. Český fúzač je veľmi učenlivý a všeobecne nie je jeho výcvik príliš náročný. Pri výcviku je dôležité s fúzačom zaobchádzať jemne a v pokoji. Tvrdé zaobchádzanie nie je vo výcviku týchto psov vhodné a naopak – výcvik spomalí a skomplikuje.
Fúzač vyniká v poľovníckom výcviku, ale poslednou dobou je čím ďalej častejšie chovaný v rodine ako spoločník. V takom prípade je dôležité nájsť niečo, čo fúzača dostatočne unaví. Vhodný je pre ne napríklad canicross alebo dogtreking, ale nestratí sa ani pri tréningu poslušnosti alebo napríklad agility. Je to skrátka všestranný pes, ktorý s nadšením pôjde do všetkého, čo vás napadne.
V. Zdravie a starostlivosť
Zoznam chorôb, ktoré sa objavujú u českého fúzača, je naozaj krátky. Je to prirodzene zdravé a húževnaté plemeno. Rovnako ako u ostatných väčších plemien sa môžeme stretnúť s dyspláziou a šedým zákalom. Typická pre toto plemeno je lysivosť, čo je dedičné kožné ochorenie.
Starostlivosť o srsť nie je nijako náročná, stačí ju raz za čas prečesať kefou a je dobré nechať svojho fúzača dvakrát do roka vytrimovať. Ak bude potreba fúzača vykúpať, je dobré použiť špeciálny šampón, ktorý nespôsobí kožné problémy a udrží srsť lesklú a zdravú.
VI. Náročnosť
Český fúzač je jedno z českých národných plemien a tak by sa mohlo zdať, že bude na „každom rohu“. Dnes je však český fúzač vidieť čím ďalej menej a záujem oňho nie je veľký. Vďaka tomu, že nie je fúzač žiadne módne plemeno, jedná sa o zdravých a chovom nezničených psov. Tiež ich cena bude pre niekoho prekvapivo nízka. Šteňa od dobrého chovateľa totiž môžete zohnať v priemere od 200 do 350 eur.
S čím je ale potrebné počítať je, že je to lovec. Lov je pre neho prirodzený a tak nie je múdre si kupovať stavača a čakať od neho, že nebude loviť. Výcvik teda zaberie dosť času. Tiež má kopu energie. Počítajte teda s tým, že je potrebné ho denne unaviť a vybehať.
VII. História
Zmienky o českom stavačovi, ktorý bol podľa dochovaných záznamov podobný dnešnému fúzačovi, sú už z doby vlády Karola IV… Z tejto doby tiež existujú záznamy o predaji týchto psov do Nemecka a Poľska. Je teda možné, že európske stavače v sebe majú krv predkov dnešných fúzačov. Môžeme o nich s istotou povedať, že je to jedno z najstarších európskych plemien stavačov.
V roku 1882 vznikol prvý štandard plemena, vtedy pod názvom český stavač. Tento štandard bol uvedený v časopise Poľovníctvo pánom Josefom V. Černým. Počas prvej a druhej svetovej vojny išiel chov stavačov a iných loveckých plemien bokom a tak došlo takmer k zániku tohto plemena. Po II. svetovej vojne došlo k obnoveniu plemena za použitia iných hrubosrstých stavačov. Štandard, ktorý je platný dodnes, bol uverejnený v roku 1963.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | 22-34 kg |
Výška v kohútiku: | 58-66 cm |
Typický znak: | prirodzene zvesené uši |
Požiadavky na tréning: | cca 40 minút denne |
Energia: | vysoká |
Dĺžka života: | 12-13 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k chrápaniu: | nízke |
Sklony k štekaniu: | mierne |
Sklony k hrabaniu: | mierne |
Potreba pozornosti: | stredná |
Pôvodné využitie: | lov |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | hrubá |
Farba srsti: | beloš s hnedými platňami, alebo bez nich, hnedák s bielymi znakmi na hrudi, alebo bez nich |
Potrebná starostlivosť o srsť: | priemerná |
Kde kúpiť českého fúzača?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre českého fúzača dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka fúzačov na predaj.
Chovné stanice na Slovensku
Chovné stanice v Česku
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Psy a ďalšie domáce zvieratá sú mojou dlhoročnou vášňou. Mám svoje dva psy, robím dočaskárku, jazdím po chovateľských akciách, s hafanmi robíme psie športy a v neposlednom rade píšem články na tento parádny chovateľský magazín!