fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bernardína

Tento dobromyseľný velikán psej ríše sa preslávil vďaka filmu o Beethovenovi, ktorého hral práve zástupca z radu svätobernardských psov. Určite si pamätáte, aký skvelý oddaný rodinný pes to bol. Bernardín je naozaj z duše dobrák a áno, tiež výdatne slintá. Poďte ale o tomto plemene zistiť trochu viac, než nám odkryli televíznej obrazovky.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bernardína

 • Ak by sme mali charakterizovať bernardína dvoma slovami, bolo by to nežný obor. Rovnako ako jeho vzrast, je obria aj jeho príjemnosť a vrelé srdce.
 • Milujú ľudí a sú naozaj ústretoví a spoločenskí. S väčšími deťmi sú jedna ruka a sú im skvelými kamarátmi.
 • Ich kožuch je naozaj huňatý a nemajú preto problém s nízkymi teplotami. Naopak, zima je pre ne ideálnym ročným obdobím.
 • Rovnako ako filmový Beethoven, sú bernardíni jedáci. Pri tréningu sa to dá dobre využiť a výcvik bude pre vás i bernardína zábava.
 • Ak nie ste príliš skúsení vo výcviku psov, ale predsa len chcete veľkého psa, je bernardín jedna z dobrých volieb. Aj pri nich je výcvik od šteňaťa nevyhnutnosť, ale ak budete starostliví a dôslední, zvládnete to aj bez skúseností.
 • Je to síce dobrák, ale vďaka svojej veľkosti a hlbokému hlasu budí viac než dostatočný rešpekt. Ako strážca teda tiež nie je márny.
 • Svoju rodinu zbožňujú a radi s ňou trávia čas, ale nevynucujú si pozornosť, ako iné plemená. Sú skôr tichými spoločníkmi.
 • Tiež to nie sú žiadni agresori. Majú nadhľad a aj keď na nich robí iný pes ramená, dokážu situáciu upokojiť bez agresie.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bernardína

 • Máte radi poriadok? V tom prípade nie je bernardín ten pravý pre vás. Dokážu byť niekedy ako slony z porcelánu a veľmi pĺznu.
 • Tiež veľmi slintajú. Budúci majiteľ sa musí vybaviť pevnými nervami a uterákmi. Utieranie slín bude váš denný chlieb.
 • Že tento kolos zje nemalé množstvo krmiva, je určite tiež viac než jasné. Nakŕmiť bernardína nie je lacná záležitosť.
 • Ako kopa ďalších obrích plemien, aj bernardín má pomerne krátky život.
 • Dospievajú až okolo troch rokov veku, počítajte teda s tým, že tri roky budete mať doma dobromyseľné, ale nevycválané teliatko.
 • Nie sú najlepšou voľbou k malým deťom. Sú to síce dobráci a úmyselne by neublížili ani muche, však ich veľkosť a fakt, že si svoju váhu často neuvedomujú, z nich robí psy nevhodné k malým deťom, ktoré by mohli neúmyselne zraniť.
 • Sú zvyknuté na mrazivé počasie a horúce letné dni im nerobia dobre. V lete bernardínovi musíte zaistiť možnosť sa ochladiť.
 • Hoci je bernardín inteligentný, nehodí sa pre športovú kynológiu. Základy sa síce naučí, ale dril a precíznosť pri plnení povelov od neho nečakajte.

Zhrnutie

Bernardín (=svätobernardský pes) je pes s veľkosťou poníka, je to ale z duše priateľský a milý pes. Okrem jeho milej povahy je preňho typické aj nadmerné slintanie. Milujú jedlo a vďaka tomu sa s nimi dobre spolupracuje. Sú vhodní do rodiny s väčšími deťmi aj k iným zvieratám. Bohužiaľ, tento odolný pes sa dožíva len krátkeho veku a to okolo 9 rokov. Aj počas tohto krátkeho života sa vám však vryje do srdca.

Všeobecná charakteristika bernardína

Bernardín je obrie plemeno, ktoré bolo šľachtené pre hľadanie stratených a pod lavínami uväznených ľudí. Má preto výborný čuch a je naozaj priateľský a to nielen k ľuďom, ale aj k iným psom. Ak teda hľadáte psieho dobráka s veľkým srdcom i vzrastom, ste určite na správnej adrese. Poďte si ale predsa len prečítať o tomto zaujímavom plemene viac.

I. Povaha

Bernardín je jednoducho dobrák. Nie je agresívny, ale ak by došlo na ochranu jeho rodiny, dokázal by za ňu položiť svoj život. Sú to záchranári a majú to proste v sebe, majú skvelý čuch a nájsť človeka v závejoch alebo strateného v horách je pre nich najväčšou odmenou. Preto sú skvelými adeptmi pre záchranársky výcvik, alebo napríklad canisterapiu.

II. Vzhľad

Bernardín môže dosahovať váhy až 90 kg. Mal by byť vzhľadovo impozantný a harmonický, svalnatý pes. Má mohutnú hlavu s priateľským pohľadom, stredne veľké oči, ktoré sú primerane hlboko vsadené a okraje horných aj spodných viečok majú malý záhyb. Vyskytujú sa v krátkosrstej a dlhosrstej variete, v oboch prípadoch je ich srsť naozaj veľmi hustá. Vyskytujú sa v červenohnedej, žíhanej a hnedej farbe – vždy v kombinácii s bielou.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Bernardín je pes do rodiny, k deťom je naozaj ohľaduplný a priateľský, je im ochrancom aj parťákom. Avšak u malých detí je potrebné byť na pozore, bernardín je totiž niekedy dosť neohrabaný a neuvedomuje si svoju váhu. K nehode tak môže dôjsť veľmi ľahko. S inými psami vychádza veľmi dobre. Niektorí jedinci môžu byť teritoriálni, ale pri správnej socializácii to sú psí diplomati, ktorí konflikty nevyvolávajú.

IV. Zdravie a starostlivosť

Bernardín, rovnako ako ostatné obrie plemená, trpia na niektoré ochorenia. Najčastejším problémom sú končatiny. Či už hovoríme o dysplázii alebo napríklad artritíde. Kvalitné krmivo a kĺbová výživa sú základom pre ich zdravie. Tiež môžu trpieť na vchlípenie viečka a ďalšími očnými neduhmi. Okrem toho sú náchylnejší k potravinovým alergiám a k epilepsii. Kúpou šteňaťa od prevereného chovateľa výrazne znížite riziko budúcich zdravotných problémov.

V. Výchova a výcvik

S výcvikom je dôležité začať už od šteňaťa. Rovnako dôležitá je aj socializácia. Čím viac toho váš bernardín spozná ako šteňa, tým vyrovnanejší bude v dospelosti. Pri výcviku je dôležité byť trpezlivý a neuchyľovať sa k násiliu. Bernardíny sú totiž prekvapivo citlivé a agresívne zaobchádzanie by neniesli dobre, rovnako ako to nie sú psy, ktoré budú opakovať jeden povel desaťkrát za sebou. Na druhú stranu pri správnej motivácii sa pre vás bude snažiť urobiť, čo bude v jeho silách a základné povely zvládne veľmi rýchlo.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa bernardína sa pohybuje od 550 do 1 000 eur. Na tomto sa však nesnažte šetriť. Skúsený a poctivý chovateľ vám dáva istotu, že vám zo šteňaťa naozaj vyrastie bernardín so všetkým, navyše je u papierového šteňaťa nižšie riziko neskorších zdravotných problémov.

Okrem obstarávacej ceny je dôležité si tiež uvedomiť, že čokoľvek budete pre psa potrebovať, je vždy drahšie. Čím väčší pes, tým viac výdavkov. Len krmivo vás bude niečo stáť, tiež veterinárna starostlivosť je u veľkých plemien nákladnejšia. Ale aj veci ako obojky, vôdzky či pelechy. Preto obstaranie zvážte aj z finančného hľadiska.

VII. História

Celý rad nálezov lebiek v Alpách a tiež v blízkosti Hory svätého Bernarda dokladajú, že v alpských oblastiach zostali rímske molosoidné psy. Nájdené lebečné kosti vykazujú značnú podobnosť s lebkou bernardína, a preto sa predpokladá, že bernardín pôvodne pochádza z týchto veľkých plemien psov – hoci sa počas storočí zmiešal tiež s inými plemenami. Mali za úlohu viesť pútnikov nebezpečnými a nepriaznivými podmienkami Álp. Neskôr sa využívali ako lavínoví psi, toto využitie ale s nástupom techniky postupne vymizlo.

Keď na začiatku minulého storočia snehová búrka silne zdecimovala celý chov psov v kláštore, pokúsili sa chovatelia obnoviť toto odolné pracovné plemeno zo psov, ktorí sa kedysi dostali k ich milovníkom v údolí. Prvým, kto sa pustil do tejto práce, bol Heinrich Schumacher. Za ním nasledovali ďalší a v roku 1884 bol vo Švajčiarsku založený prvý špeciálny klub chovateľov svätobernardských psov. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1891, bol založený klub milovníkov svätobernardských psov v Nemecku. Tento klub je dnes celosvetovo najväčším špeciálnym chovateľským klubom tohto plemena.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:50-91 kg
Výška v kohútiku:61-95 cm
Požiadavky na tréning:menej ako 20 minút denne
Energia:nízka
Dĺžka života:8-10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:priemerné
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:priemerné
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:záchranárske plemeno
Dĺžka srsti:krátka alebo dlhá
Typ srsti:rovná a hustá
Farba srsti:žíhaná, červeno-hnedá alebo hnedá v kombinácii s bielou
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:prirodzene sklopené uši, ospalý výraz

Kde kúpiť svätobernardského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bernardína dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bernardínov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
5/5 - (43 votes)

Vložiť komentár