fbpx

15 dôvodov prečo si (ne)obstarať hovawarta

Hovawart je plemeno s majestátnym vzhľadom, ktoré vás očarí aj svojou povahou. Všeobecne je považovaný za strážneho psa vhodného na záhradu. Ako je to ale s jeho povahou? A je vhodný naozaj len na stráženie? Poďme zistiť, ako to s týmto plemenom je a či by ste si s hovawartom rozumeli!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov prečo si obstarať hovawarta

 • Vznešený vzhľad a hlboký pohľad. Hovawart sa vyznačuje vyrovnaným zovňajškom, ktorý pôsobí prirodzene krásne.
 • Je to pes s akčným temperamentom, ktorý rád pracuje a bude s vami robiť čokoľvek, pre čo ho dokážete nadchnúť.
 • Je pokojný. Aj keď bude rád tráviť čas športom a výletmi, je to pes, ktorý si udržuje svoju dôstojnosť a aj pri práci sa bude správať kľudne a kontrolovane..
 • Skvele postráži váš dom aj záhradu. Pre stráženie bol vyšľachtený a nie je potrebné ho to učiť. Nie je však agresívny.
 • Je oddaný a miluje svoju rodinu. Je to skvelý rodinný pes, ktorý sa hodí aj k deťom.
 • Má výborný čuch. Vyniká v pachových prácach. Často je využívaný v záchranárstve.
 • Oproti iným psom, ktorí sú často využívané na stráženie je pokojný a je teda dobrou voľbou aj pre zodpovedného začiatočníka.
 • Je to všestranné plemeno a ak budete pri výcviku trpezliví, nadšene bude robiť čokoľvek na čo si spomeniete, zvládne agility, obedienc, ale aj napríklad canicross.
 • Ide o zdravé plemeno. Nevyskytuje sa u nich žiadne typické ochorenia, okrem dysplázie bedrových kĺbov, ktorá zaťažuje väčšinu veľkých plemien.

ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať hovawarta

 • Jeho srsť je krásna, ale veľmi pĺzne. Je potrebné s tým počítať a s chlpmi sa zmieriť.
 • Hoci je možné chovať hovíka vonku, vyžaduje pozornosť svojho pána, inak bude trpieť.
 • Je veľmi dôležitá socializácia najmä s cudzími ľuďmi. Kvôli svojmu pôvodnému využitiu môže totiž mať sklony byť na cudzích ľudí až príliš ostrý.
 • Hovawart dospieva až okolo 3. roku života, musíte sa teda obrniť trpezlivosťou, pretože ich detstvo a vzdorovité obdobie bude trvať o niečo dlhšie ako je zvykom.
 • Hovawart je šikovný a učenlivý, na všetko ale potrebuje svoj čas. Nečakajte teda, že bude všetko plniť počas sekundy.
 • Aby bol naozaj šťastný, potrebuje priestor a hoci si v byte zvykne, rozhodne to nie je plemeno vhodné do bytu.

Zhrnutie

Hovawart je majestátne plemeno, ktoré bude oddane strážiť svoju rodinu a majetok. Je to pes vhodný na záhradu, v byte nebude veľmi šťastný. K rodine je lojálny ale k cudzím ľuďom je odmeraný, je preto dôležitá včasná socializácie. Je všestranný a bude s vami robiť takmer akýkoľvek šport, pokiaľ bude dostatočne motivovaný. Toto plemeno sa vyznačuje dobrým zdravím a ich psychický vývoj trvá dlhšie ako u iných plemien.

Všeobecná charakteristika hovawarta

Hovawart je veľké plemeno, ktorého pôvodné využitie bolo ako strážny pes. Dnes sa mimo pôvodné využitie chová ako rodinný pes, ale je veľmi dobrý aj v psích športoch. Najmä vyniká v tréningu poslušnosti a v pachových prácach. Vyskytuje sa v troch farebných rázoch a teší sa dobrému zdraviu.

Povaha

Hovík je inteligentný a pracovitý pes, zároveň si ale zachoval istý pokoj s ktorým pracuje. Je to prirodzený strážca, ale v prítomnosti pána alebo mimo svoje teritórium nie je agresívny k cudzím ľuďom. Je skôr odmeraný a kontakt s cudzími ľuďmi priamo nevyhľadáva, avšak ich toleruje.

Vzhľad

Hovawart sa vyskytuje v troch rôznych farbách: čierne s pálením, čierne a plavé. Pričom plavý jedinci sú často zamieňaný so zlatým retríverom. Jeho vzhľad pôsobí vznešeným, vyrovnaným a majestátnym dojmom. Má polodlhú srsť, ktorá hlavne u psov vytvára golier okolo krku.

Jedná sa o väčšie plemeno. Váha sa pohybuje od 30-40 kg a výška v kohútiku od 58-70 cm.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Hovík má pevný vzťah k svojej rodine, ktorú bude chrániť a strážiť bez toho aby ste ho to učili. Na rozdiel od iných plemien využívaných na strážne, je ale veľmi jemný a pokojný a je teda vhodný aj k deťom, ku ktorým je veľmi tolerantný. Ani ten najlepší pes, by však nemal nikdy byť sám s malými deťmi.

Pomerne dobre vychádza aj s inými zvieratami a pokiaľ ho na kontakt s inými zvieratami socializuje už od šteňaťa, bude ich brať ako súčasť rodiny a bude ich strážiť rovnako ako Vás a Váš majetok.

Zdravie a starostlivosť

Hovawart sa vyznačuje veľmi dobrým zdravím a odolnosťou. Všeobecne sa odporúča chovať ho na záhrade, ktorú veľmi dobre postráži. Jeho srsť nevyžaduje prílišnú pozornosť, stačí ju raz za čas vyčesať.

 Jediné ochorenie, ktoré sa nevyhýba žiadnemu veľkému plemenu je dysplázia. Je dobré starostlivo vyberať a šteňa si brať iba od chovateľa.

Výchova a výcvik

 Hovawart je plemeno učenlivé a pracovité. Je vytrvalý a nad tréningom premýšľa. Skvele sa hodí k pachovým prácam a tiež na obrany. Dobre sa mu darí aj pri výcviku poslušnosti. Hovawarta je potrebné viesť trpezlivo a láskavo. Pre človeka, ktorý túži po úspechu a je výbušný, nie je hovawart vhodným plemenom.

 U nás sa často hovawart využíva aj v záchranárstve a zástupca plemena nájdeme aj v iných odvetviach, ako je agility, alebo napríklad flyball. Pri správnom vedení bude hovawart s radosťou robiť takmer čokoľvek.

Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje v rozmedzí okolo 460 – 580 eur. Rovnako ako u ostatných veľkých plemien je potrebné počítať s tým, že pes toho pomerne dosť zje a je dôležité, psovi dopriať kvalitnú stravu. Na druhú stranu sa plemeno vyznačuje dobrým zdravím a pokiaľ šteňa zaobstaráte od zodpovedného chovateľa, je pravdepodobné, že na veterinu budete chodiť iba na očkovanie.

Najmä mladí jedinci ale potrebujú zamestnať a vybiť energiu. Výcvik poslušnosti je u tohto plemena tiež viac než vhodný. A preto je potrebné počítať s tým, že sa psovi budete musieť pomerne dosť venovať.

História

 Prvé zmienky o plemene sú už z obdobia stredoveku. Postupne však plemeno vymizlo a bolo považované za zaniknuté. Po prvej svetovej vojne došlo k znovuobjaveniu plemena. Kynológovia si všimli, že v odľahlých horských oblastiach je rozšírený typ psa, nápadne podobné pôvodnému Hovawartovi.

Za novodobého tvorca plemena je považovaný pán Köning, ktorý na začiatku 20. storočia zachytil psov tohto plemena na fotografii. Oficiálne bolo plemeno uznané v roku 1937 a dnes sa plemeno rozširuje do celého sveta a jeho obľuba stále stúpa.

Dôležité informácie

Hmotnosť:30-40 kg
Výška v kohútiku:58-70 cm
Požiadavky na tréning:40 minút a viac
Energia:Vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony ku slintaniu:Nízke
Sklony k hrabaniu:Nízke
Potreba pozornosti:Priemerná
Pôvodné využitie:pracovné plemeno
Dĺžka srsti:polodlhá
Typ srsti:hustá, rovná
Farba srsti:Čierna, čierna s pálením, plavá
Potreba starostlivosti o srsť:stredná

Kde kúpiť Hovawarta?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre hovawarta dobrým pánom? Tak dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku,  ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka hovawarta na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (13 votes)

Vložiť komentár