fbpx

17 dôvodov, prečo (ne)obstarať leonbergera

Keby ste tohoto krásavca stretli niekde na samote bez majiteľa, najskôr by vám ihneď napadlo vziať nohy na plecia. To by bolo ale zbytočné, pretože pokiaľ pre niektoré psie plemeno platí označenie „nežný obor“, tak je to práve leonberger. Veľké srdce ale nie je jediný poklad, ktorý sa v tomto psisku o veľkosti menšieho poníka ukrýva.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄT  dôvodov, prečo obstarať leonbergera

 • Sú to obri s obrovským srdcom. Nemusíte sa báť prejavov agresie voči ľuďom, ani ostatným zástupcom zvieracej ríše.
 • Leonberger je rodinný typ! Najradšej by bol stále obklopený svojou rodinou, ktorej členov nekonečne miluje – zvlášť tých najmladších. 
 • Mierumilovnosť a skvelá ovládateľnosť tohto plemena naznačuje, že jeho výchova nebude žiadny oriešok. 
 • Aj výcvik je pre nich hračkou. Kombinácia vysokej inteligencie a snahy potešiť svojho pána, robí z leonov veľmi učenlivých psíkov.
 • Leonberger môže byť vďaka svojej bystrej hlave a odhodlanosti skvelý partner pre mnoho športov či aktivít. 
 • Sú to milovníci pohybu a zábavy! Pri vylomeninách s majiteľom neváhajú rozhýbať každý chlp v kožuchu. 
 • Vďaka svojmu hustému kožúšku leonberger hravo odolá nástrahám zlého počasia. S predpokladom zateplenej búdy môže bývať aj vonku.
 • Napriek svojej láskyplnej povahe dokáže byť “leon” skvelým strážcom – keď ide o bezpečie jeho rodiny, dokáže bez váhania zaútočiť.
 • Milujú vodu! Skvele zvládajú rolu vodných záchranárov.

OSEM  dôvodov, prečo neobstarať leonbergera

 • Dlhovekosť nie je ich silnou stránkou. Leonberger vám bude robiť radosť približne desať rokov.
 • Leoni sa necítia dobre, keď sú izolovaný od svojej rodiny. Pobyt v koterci, či samostatné stráženie objektu, by pre nich znamenalo utrpenie. 
 • Sú veľmi citlivý a zle nesú spory v rodine – preto by sme sa pred leonom nikdy nemali hádať, alebo zvyšovať hlas. V opačnom prípade by mohol cítiť potrebu do hádky zasiahnuť. 
 • Do garzónky leonbergera určite nevtesnáte. Ideálny je pre nich domček so záhradou
 • Veľkosti leonov sa musíte prispôsobiť. Potrebuje nie len veľký pelech, ale v neposlednom rade tiež dostatočne priestranné auto, v ktorom ho zvládnete bezpečne dopraviť k veterinárovi.
 • Pripravte sa, že v období, keď pĺzne, budú chlpy vášho psieho miláčika doslova všade.
 • Spotreba krmiva je naozaj veľká. Či už kŕmite granulami alebo mäsom, pravdepodobne vás to bude stáť poriadne draho
 • Ani leonbergerom sa nevyhýbajú zdravotné problémy. Vyskytujú sa u nich problémy s pohybovým aparátom, ale aj toľko obávaná rakovina – ktorá je najčastejším dôvodom ich úmrtia.

Zhrnutie

Pre spokojný život po boku leonbergera potrebujete mnoho miesta nie len doma, ale hlavne vo vašom srdci, kam sa vám toto plemeno hlboko zaryje. Mierumilovná povaha robí z týchto chlpatých obríkov ideálnych spoločníkov k deťom, alebo ďalším zvieracím maznáčikom. Vďaka svojej inteligencii môže byť tiež skvelým pracovným psom – vyniká najmä pri záchrane života v službe vodných záchranárov, stopárov a lavínarov.

Leonberger potrebuje ku šťastiu pohyb na čerstvom vzduchu, priestranný pelech a najmä blízkosť svojej rodiny, ktorá je pre neho všetkým. Pre zaobstaraním tohto impozantného psíka však musíte zvážiť, či je vo vašich silách živiť túto masu pozitívnej energie, ktorá váži až osemdesiat kíl nasledujúcich skoro desať rokov. 

Obecná charakteristika leonbergera

Pokiaľ teda nemáte program na ďalších desať rokov života a páči sa vám myšlienka súžitia  s horou lásky v chlpatom kamizole, určite o zaobstaraní leonbergera uvažujte. A ak stále nemáte jasno, neváhajte čítať ďalej – nižšie sa dozviete ďalšie informácie o tomto úžasnom psom plemene.

I. Povaha

Leonberger je pes povestný svojou priateľskou a láskyplnou povahou. Nemá vo zvyku byť agresívny k ľuďom, ani zvieratám – ba naopak! Leoni sú sebavedomým plemenom s pokojnou hlavou, ale neposedným telom, ktoré sa rado hýbe a vystrája. Veľkým plusom leonbergerov je tiež ich vysoká inteligencia a pracovitosť, vďaka ktorej môžu vykonávať mnoho aktivít po boku svojho pána, ktorého nekonečne zbožňujú. Sú tiež veľmi citliví. Nemajú radi, keď sa na nich zvyšuje hlas a zle znášajú i akékoľvek rodinné rozbroje či hádky. Bezpečie rodiny je pre leonbergerov nadovšetko, preto v prípade ohrozenia člena rodiny, či pri obrane majetku neváhajú zaútočiť.

II. Vzhľad

Leonbergeri sa môžu pýšiť majestátnym telom, ktoré je pokryté nielen množstvom svalov, ale tiež bohatou, veľmi hustou srsťou, ktorá pripomína leviu hrivu – tá zdobí nielen psích chlapcov, ale aj vzrastom drobnejšie sučky.

U niektorých jedincov pripomína kráľa zvierat aj farba srsťi, ktorá môže mať pieskový až zlatistý odtieň. Nemenej ojedinelé je aj červené, červenohnedé či krémové sfarbenie. Hlava leonov je pomerne veľká, ozdobená úmerne veľkými prevesenými ušami a maskou, ktorá k leonbergerom neodmysliteľne patrí. Patrí k nim aj huňatý chvost nesúci sa pod líniou chrbta.

III. Vzťah k deťom a domácim miláčikom

O deti sa v prítomnosti leonbergera určite báť nemusíte – rozhodne by im úmyselne neublížil. Vaše ratolesti bude naopak opatrovať a strážiť ako oko v hlave.

Čo sa týka vzťahu k ostatným domácim maznáčikom, určite nieje nutné sa obávať, že by leonbergeri vyvolávali nejaké rozbroje – títo obri skrátka neublížia ani muche.

IV. Výchova a výcvik 

Výchovu leonbergera nie je radno zanedbávať. U psov, ktorí často dosahujú hmotnosť dospelého človeka, neskôr určite oceníte dobrú ovládateľnosť a aspoň základy poslušnosti.

Môžete ale zostať kľudní – leonberger nepotrebuje hodiny drilu na cvičáku, ani nemá potrebu byť voči ľuďom dominantný. Naopak! Z týchto dobrákov dostanete to najlepšie predovšetkým láskavým prístupom, trpezlivosťou a láskou. Veľmi vám to uľahčí i leonbergerova vysoká inteligencia, vďaka ktorej sa veľmi rýchlo učí. Tiež jeho nadšenie je úžasným pomocníkom pri výcviku. Všetko, čo sa leon naučí, s veľkým zapálením predvádza svojmu pánovi a snaží sa mu urobiť radosť.

V. Zdravie a starostlivosť

Pretože sa jedná o molossoidné plemeno, ktoré miluje pohyb, je nutné dbať na zdravie jeho kĺbov – a to najmä v období rastu, kedy telesná hmotnosť psa rýchlo stúpa. V tomto období nie je vhodné psa fyzicky preťažovať. Dôležité je tiež kvalitné a vyvážené kŕmenie, ktoré poskytne kĺbom dostatočnú výživu (zdroj). U leonov sa môže vyskytnúť taktiež dysplazia bedrových a lakťových kĺbov, alebo torzia žalúdku. Zo závažných ochorení je u tohto plemena známa napríklad dedičná polyneuropatia leonbergerov, alebo rakovinové ochorenia, ktoré sú najčastejším dôvodom ich úmrtia. 

Co sa týka starostlivosti o leonbergiu srsť, nemusíte sa obávať žiadnych náročných procedúr. Pravidelné vyčesávanie je ale potrebné, aby hustá hriva nezačala plstnatieť. V období pĺznutia budú chlpy úplne všade, aj keby ste sa na hlavu postavili. 

VI. Náročnosť

Pred tím, než začnete o Leonbergerovi uvažovať, je potrebné zvážiť vaše finančné možnosti. Šteniatko s PP vás vyjde približne na  500 – 700 eur (12-20 tisíc českých korún) (zdroj) – záleží na chovateľovi. Ale kúpnou cenou šteňaťa všetko len začína – pri veľkosti tohoto plemena je treba počítať s nemalou spotrebou kvalitného kŕmenia, s prípadnými výlohami za veterinára a v neposlednom rade s nákupom všetkého, čo k psíkovi potrebujete. 

Inak leonbergeri toľko náročný nie sú – nepotrebujú dril ako pracovní psi, ani prehnanú starostlivosť o srsť. Stačí im milujúci majiteľ, ktorý sa bude tešiť z ich prítomnosti a bude so svojím leonom tráviť čas na prechádzkach aj v teple domova.

VII. Historia plemena

Leonberger dostal svoje meno podľa nemeckého mestečka Leonberg, kde bol v roku 1846 vyšľachtený Heinrichem Essigem. Ten krížením bernardína, novofundlandského psa a pyrenejského ovčiaka získal plemeno, ktoré svojím vzhľadom veľmi pripomínalo leva. Možno aj pre svoju podobnosť s kráľom zvierat získal leonberger veľkú pozornosť a čoskoro sa stal spoločníkom mnohých panovníkov naprieč Európou.

S príchodom vojen ale populácia leonbergerov postupne upadala – a to takmer na samú hranicu zániku. Našťastie sa našlo niekoľko milovníkov tohoto plemena, ktorým sa podarilo počty leonov opäť obnoviť. Teraz je leonberger veľmi obľúbený nie len v Európe, ale aj za veľkou mlákou. (zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psi: 45-68 kg Suky: 40-63 kg (horná hranice nie je určená,psi môžu vážiť aj 80kg)
Výška v kohútiku:Psi: 76 cm kg Suky: 68 cm
Typický znak:Prirodzene sklopené uši
Požiadavky na výcvik: priemerné
Energia: kľudnejší
Dĺžka života:8-10 rokov
Sklony ku slintaniu: nízka
Sklony ku chrápaniu:nízka
Sklony ku štekaniu:nízka
Sklony k hrabaniu :nízka 
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie:Ochranca, pekný spoločník
Dĺžka srsti: stredná
Typ srsti: dvojvrstvá
Farba srsti:zlatá či načervenalá s čiernou maskou
Potrebná starostlivosť o srsť: stredná

Kde kúpiť leonbergera

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre leonbergera dobrým pánom? Tak teda dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohoto plemena a pravidelne mávajú šteniatka leonbergera na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (31 votes)

Vložiť komentár