fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať chameleóna

Snáď každý pozná podivného a nezameniteľného jaštera, ktorému sa hovorí chameleón. Pýši sa vymrštitelným jazykom podobným žabímu, svojimi očami, ktoré môže gúľať každé inam a nakoniec samozrejme jeho najzaujímavejšou a najznámejšou schopnosťou meniť farby. Ako exotické zvieratko môže byť na starostlivosť trochu náročnejšie, pretože sa o jeho chove človek bežne nič nedozvie. Práve preto vám prinášame všetky dôležité informácie, aby ste sa nemuseli báť si jedného priniesť domov.

OSEM dôvodov, prečo si obstarať chameleóna

  • Svojimi vlastnosťami a správaním vás zabaví na dlhé hodiny, čoskoro zistíte, že pozorovanie terária je lepšie ako televízia.
  • Starostlivosť o chameleóna je určite jednoduchšia ako o psa alebo mačku. Môže to teda byť dobrá voľba, ak chcete mať doma zvieracieho miláčika, ale non-stop spoločník, ktorý potrebuje vaše aktívne zapojenie a prítomnosť je nad vaše sily.
  • Chameleon je rád vo svojej komfortnej zóne a nerád býva príliš rušený. Pre vás to znamená, že ho nemusíte „venčiť“, alebo sa oňho neustále starať. Chameleon bude najspokojnejší, keď mu doprajete dostatok pokoja.
  • Menenie farby je nielen krásne na pohľad, ale aj unikátny spôsob komunikácie. Vďaka farbe môžete spoznať, ako sa váš chameleón cíti a či je v poriadku
  • Jedná sa o nehlučné a nenápadné zvieratko, ktoré vás nebude rušiť alebo v noci budiť svojou aktivitou.
  • Nemôžeme Chameleónovi uprieť jeho exotický vzhľad. Tento maznáčik je tak unikátny, že stretnutie s ním je skrátka zážitok sám o sebe.
  • Chov chameleóna dáva domácim aj návštevám možnosť spoznať tvora, ktorého inokedy uvidíte maximálne v zoo.
  • Na výber je hneď niekoľko druhov chameleóna, ako si povieme neskôr. Každý je niečím zaujímavý a ponúka iný vizuálny zážitok.

OSEM důvodů, prečo si neobstarať chameleona

  • Jaštery všeobecne nie sú práve na maznanie. Pokiaľ chcete zvieratko často hladkať a túliť sa, poobzerajte sa radšej po nejakom chlpatom cicavcovi ako morča alebo králik.
  • Chameleon je v porovnaní s inými zvieratami do terária veľký a zaberie teda dosť priestoru. Dorastá až 60 cm a to už je celkom dosť.
  • Pre úplných začiatočníkov v obore by sa iste našli aj jednoduchšie zvieratká. Chameleóni sú náchylní na stres, zmeny a nevhodné podmienky, navyše môžu byť pomerne krehkí pri manipulácii.
  • Chameleóni sú veľkí jedáci a živia sa prevažne hmyzom. Nemal by vám vadiť kontakt s cvrčkami, muchami a podobne.
  • Sú to samotári. Zmierte sa s tým, že veľmi pravdepodobne budete chovať len jedného, ​​inak by bojovali o svoje teritórium.
  • Hoci jeho chov nie je až tak náročný, pre nič netušiaceho začiatočníka to je celkom veľa informácií, rozhodne je potrebné pred zaobstaraním chameleóna preštudovať literatúru a najlepšie sa priamo opýtať skúsenejších chovateľov.
  • Chameleon potrebuje dostatok svetla, vlhkosti, pokoja, vetvy pre pohyb, živín, správnu teplotu a čo najmenej stresu. Vybavenie a umiestnenie terária je teda nemenej zložitá úloha.
  • Chameleóni sa dožívajú okolo 5 rokov. Na jednej strane ide teda o dlhý záväzok, na stranu druhú je to v porovnaní napríklad s papagájmi pomerne málo a musíte počítať s tým, že vás váš maznáčik opustí skôr, než by ste si priali.

Zhrnutie 

Chameleon je z určitého hľadiska pomerne náročný na chov, je to ale hlavne pretože s ním v týchto končinách nemáme toľko skúseností a pred jeho obstaraním je potrebné si niečo naštudovať. Bežná starostlivosť je však už pomerne nenáročná. Ostatne – chameleon nevyžaduje príliš kontaktu, najspokojnejší je v pokoji a bez vyrušovania. Je to samotár, trávi život vo vetvách svojho vlhkého terária a vyžaduje dostatok svetla a hmyzu k jedlu. Za to ponúkne unikátne predstavenie a náhľad do života exotického jaštera. 

Chov chameleóna – všetko, čo potrebujete vedieť 

Najdôležitejšia úloha pri chove chameleóna prichádza ešte predtým, než si ho zaobstaráte domov. Vlastne sú to hneď úlohy dve – po prvé je potrebné si starostlivosť o tohto tvora vopred naštudovať, pretože je pomerne náchylný na stres a zlé podmienky, nemožno sa teda príliš učiť za pochodu. Po druhé je to potom príprava terária.

Terárium – príprava chameleonieho domova 

To by malo byť hlavne dostatočne veľké. To v prípade najčastejšieho chameleóna jemenského znamená aspoň polmetrovú základňu a metrovú výšku. Ak by sme plánovali chovať viac jedincov, bude pre každého z nich potrebné samostatná ubikácia – spoločnosť totiž príliš nemajú radi a súperia spolu (nielen) kvôli teritóriu. V teráriu by potom nemal chýbať dostatok konárov a rastlín na šplhanie, pretože práve na nich trávia chameleóni celý svoj život. Ak pôjde o živé alebo umelé rastliny je už na vás. Pokračujeme ďalej a dostávame sa k svetlu – chameleón bude potrebovať osvetlenie asi 12 hodín denne, a to zo žiarivky s podielom UVB. Ďalej nezabudnime na teplotu okolo 25 až 30° C a nakoniec dostatok vzduchu treba vo forme ventilačných mriežok.

V teráriu je potreba pravidelným „striekaním“ a „poprašovaním“ udržovať dostatočnú vlhkosť a sprístupňovať Chameleónovi vodu na pitie. Každodenné kŕmenie obsahuje hmyz, a to hlavne cvrčky a sarančatá. Občas mu môžete spestriť dávku jedla aj niečím zaujímavejším, napríklad aj niektorými druhmi ovocia, pozor však na bodavý hmyz alebo príliš tučné červi. Hmyz dávajte Chameleónovi živý, umožníte mu tak, aby si svoju potravu poctivo ulovil.

Aby sme si to teda zhrnuli, v rámci terária musíte v závislosti od druhu chameleóna myslieť na tieto body:

  • dostatok priestoru, teda terárium s približne 50 cm základňou a 1 m výškou
  • vetvy na lezenie
  • správnu teplotu (25 až 30 ° C)
  • vlhkosť, ktorú treba každý deň dopĺňať rosením
  • svetlo a teplo, vrátane špeciálnej UVB žiarovky
  • pestrú stravu založenú hlavne na živých cvrčkoch s dostatkom vitamínov a živín
  • pokoj a súkromie

Každodenné spolužitie

Pre začiatočníkov sa z viacerých dôvodov odporúča samec, lepšie znáša stres, nemá problémy spojené s rozmnožovaním a koniec koncov je v dospelosti aj o niečo zaujímavejší na pohľad.

Bežné spolužitie je pomerne jednoduché, ak zaistíte vyššie zmienené základné potreby. Chameleon nepotrebuje venčiť, maznať ani meniť prostredie kvôli nude. Ba naopak, najšťastnejší je v kútiku svojich vetiev, bez rušenia a prílišného kontaktu. Na ten ho samozrejme môžete navyknúť, ak budete na tom pracovať už od jeho mladosti. Lepšie je ale buď rešpektovať chameleonovu potrebu súkromia a skôr ho pozorovať, alebo si zaobstarať niečo maznavejšie a kontaktnejšie.

Zdravie chameleóna 

Zo zdravotného hľadiska sa bavíme väčšinou o dostatočne pestrej strave, ktorej nedostatok môže mať na svedomí niektoré problémy. Na trhu je však dostatok doplnkov stravy, a tak sa zodpovedný chovateľ nemusí báť, že by nemal ako svojmu miláčikovi tieto nedostatky zabezpečiť. Výhodou u chameleónov je ich schopnosť meniť farbu, ktorá často naznačuje, ako sa práve cíti, či je mu zima, je v strese, alebo je naopak zrelaxovaný a spí. Že je s vaším miláčikom niečo v neporiadku môžete spoznať podľa vypúlenosti očí (u chameleóna je vypúlenosť práve žiadaným javom!), zápalovo vyzerajúcich procesov a tekutiny v papuli, alebo napríklad zmäknutých rožkov. Samozrejmosťou je dobrá kondícia, nemali by sa mu rysovať rebrá či kĺby.

Medzi jaštermi sa iste nájde mnoho jednoduchších druhov, avšak chameleóni sú natoľko jedineční, že si trochu tej počiatočnej investície do vedomostí o nich zaslúži. Ich typický trhavý pohyb, menivá farba, bleskurýchly jazyk aj vypúlené oči vás budú neustále fascinovať a do vašej domácnosti prinesú nádych exotiky.

Dôležité informácie 

Váha:individuálne, podľa druhu a pohlavia, okolo 200 g
Pôvod:hlavne Afrika, Saudská Arábia, Jemen
Vhodná ubikácia:terárium
Cena:približne 15 – 30€
Dĺžka života:4-5 rokov
Aktivita: počas dňa, len mierna aktivita, viacmenej neopúšťa svoju vetvu 

Druhy chameleóna

Chameleón jemenský 

Radí sa medzi väčšie druhy chameleónov (samec dorastá až 60 cm) a je asi tým najčastejšie doma chovaným. Ako už jeho názov napovedá, pochádza z Jemenu (a Saudskej Arábie), kde žije prevažne v hornatých oblastiach. Je veľmi žravý a na chameleónove zvyklosti aj dosť kontaktný. Pre chov je zaujímavý nielen krásnym sfarbením, ale aj výrazným „rohom“.

Chameleón jacksonov

Stredne veľký chameleon s dopredu smerujúcimi rohmi. Jeho sfarbenie nie je tak pestré, ako u ostatných druhov, ale aj tento chameleón má čo ponúknuť. Ostatne práve spomínané rohy sú naozaj pôsobivé, až desivé. Tie ale rastú väčšinou len samcom, u tohto druhu môžeme sledovať veľmi výrazný tzv. pohlavný dimorfizmus. Pôvodom patrí do Afriky, konkrétne ho môžete nájsť v Keni, Ugande a Tanzánii.

Chameleón obyčajný 

Chameleón obyčajný je ďalší stredne veľký druh chameleóna, ktorý sa môže pýšiť výraznými farbami v odtieňoch zelenej, žltej, ale napríklad aj čiernej. Mimo to je zdobený zaujímavou a nepravidelnou pruhovitou kresbou. Ak sú chameleóni všeobecne nekontaktné, potom chameleón obyčajný je priamo expertom – aspoň čo sa vlastného druhu týka, je veľmi teritoriálnely a agresívny. Je to jediný druh, ktorý žije okrem iného aj v Európe. 

Chameleón Pardak

Čo sa týka farieb, tak je asi najzaujímavejší práve chameleón Pardal. Vo voľnej prírode žije hlavne na Madagaskare, ale našiel si cestu aj k nadšeným chovateľom. Okrem naozaj extrémnej farebnej škále sa pýši aj svojou veľkosťou, patrí k jedným z najväčších chameleónov a dorastá až pol metra. Žasnete  nad nádhernými fotkami chameleónov v sýto zelenej, červenej, žltej či modrej farbe, potom je to iste práve chameleón Pardal, ktorý vás tak zaujal.

4.9/5 - (56 votes)

2 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať chameleóna”

  1. Dobrý deň!
    Zvažujeme kúpu chameleóna, avšak nie sme si istí, či musí byť jeho potrava (cvrčky, šváby a podobne) živá, alebo stačí tieto tvory kúpiť niekde v obchode napríklad vysušené. Je to pre zvieratko veľký rozdiel alebo je to úplne jedno?

    Odpovedať
    • Dobrý deň, potrava by mala byť živá. Hlavne je vtedy výživnejšia a pri mŕtvej potrave sa môže stať že ju začne odmietať. Pokiaľ by ste chceli kúpiť cvrčkov tak odporúčam cvrčkov banánových. Starostlivosť je rovnaká ako pri iných cvrčkoch ale veľká výhoda je že nevydávajú žiadny zvuk. 🙂

      Odpovedať

Vložiť komentár