fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať gekona

Gekón je jedným z ďalších obľúbených jašterov, ktoré začali ľudia bežne chovať v domácich teráriách. Samozrejme ale stále nejde o bežného člena rodiny a starosť o takého netradičného maznáčika má radu špecifík. Čo teda môže svojim majiteľom ponúknuť práve gekón, keď určite nebude na maznanie? A čo naopak potrebuje k spokojnému životu on? Všetky tieto potrebné informácie sme dali dokopy, aby sme vám pomohli sa rozhodnúť, či je práve gekón vhodným spoločníkom do vašej domácnosti. 

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ gekona

 • V rámci farieb a variantov ponúka pomerne pestrú škálu a vy si tak môžete vybrať tú pre vás najzaujímavejšiu kombináciu.
 • Netradičné jašteri do domácnosti skrátka prinášajú nádych exotiky, zaujímavú tému rozhovoru pre hostí a jeho pozorovanie vás zabaví na dlhé hodiny.
 • Zábavou pre vás môžu byť aj zvuky, ktoré vydávajú na dorozumievanie. S trochou fantázie môžu pripomínať aj štekanie.
 • Sú výnimoční svojimi prísavnými končekmi prstov, vďaka ktorým sa udrží aj na skle terária.
 • Ak vás zaujal chov jašterov, gekóni sú dobrým štartom a zvládne ich aj začiatočník.
 • Jedná sa o ideálneho maznáčika pre zaneprázdnených ľudí. Väčšinu dňa rovnako nie je vôbec aktívny, a tak by si sotva všimol vašu neprítomnosť.
 • Oproti väčším jašterom gekónom stačí menšie terárium – nie sú teda na priestor nijako nároční.
 • Gekón sa dožije pri správnej starostlivosti pokojne aj 15 rokov, a tak sa z jeho spoločnosti budete môcť tešiť pomerne dlho.
 • Ak ste alergik a chlpatí miláčikovia sú problém, jašter je skvelou alternatívou.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ gekona

 • Hoci je chovaný doma, nejedná sa o žiadneho maznáčika. Nepočítajte s maznaním a hladením tohto tvora, ktorý svoju divokú jašteriu krv nezaprie.
 • Na tak malého tvora sa dožíva veľmi vysokého veku, a tak by ste si mali poriadne rozmyslieť, či ste schopní sa o neho postarať napríklad aj 15 rokov.
 • Nie že by bol nejako nadmieru hlasný, ale predsa len je gekón nočný tvor. Vo dne teda nebude príliš aktívny a asi si ho veľmi neužijete. Naopak keď je čulý, vy pravdepodobne dávno spíte.
 • Gekóni sa živia hmyzom, ale veľké druhy tiež myškami alebo vtáčími mláďatami. Nič pre slabé a citlivé povahy.
 • Jedlo pre gekona musí byť živé, pretože je to lovec. V lete žiadny problém, ale zháňať kobylky v zime už tak jednoduché mať nebudete. Naviac ich musíte mať kde živé uchovávať, než ich zkrmíte.
 • Sú pomerne teritoriálne, a tak sa odporúča v jednom teráriu chovať iba jedného samca.
 • Spolužitie s gekónom nie je nijako náročné, napriek tomu je najskôr nutné si niečo naštudovať, aby ste pre gekona pripravili vyhovujúce bývanie.
 • Manipulácia s gekónom môže byť náročná. Po prvé je celkom krehký a zraniteľný a po druhé je schopný a ochotný sa brániť napríklad bolestivým uhryznutím.

Zhrnutie

Gekóni sú menšie, nenáročné jaštery, ktoré sú aktívne hlavne v noci a okrem vybaveného terária (o ktorom sa budeme zmieňovať nižšie oveľa podrobnejšie) a dostatku jedla v podobe živého hmyzu od svojho majiteľa nič viac nevyžadujú. Hodí sa aj pre začiatočníkov, ktorí by radi do svojej domácnosti priviedli trochu exotiky, ale nie sú si ešte toľko istí v starostlivosti o takého tvora. Na druhú stranu sa príliš nehodí pre niekoho, kto chce klasického maznáčika na správanie a „ňuchanie“. Gekóni sú totiž skôr na pozeranie a nie sú milovníci príliš častej manipulácie. 

Chov gekona – všetko, čo potrebujete vedieť 

Jednou z výhod gekónov je pomerne slušná rozmanitosť v tom, akého jaštera si môžete domov zaobstarať. Často navyše začujete okrem gekona aj o gekončíkoch. Pár najobľúbenejších druhov ešte na konci článku zmienime. V rámci chovu sú si však jednotlivé druhy veľmi podobné a až na drobné detaily majú rovnaké nároky. Nijako však neuškodí, keď si neskôr podrobnejšie naštudujete konkrétny druh, ktorý vás zaujal.

Terárium ako základ

Ešte pred prísunom samotného gekona domov je potreba zariadiť priestor, do ktorého ho umiestnite. Gekony v domácom prostredí umiestňujeme do terária a prvé, čo by sme mali zistiť, je jeho veľkosť (gekona, a v závislosti na tom aj terária). Menším gekonom môže stačiť základňa s rozmermi 25 cm, tým väčším je potrebná aspoň 50 cm základňa. Samozrejme že ak máte dostatok priestoru, tak isto neurobíte chybu väčším variantom, gekón aspoň bude mať pestrejšiu možnosť pohybu.

Dovnútra potom patrí hlavne kvalitný substrát, každý chovateľ uprednostňuje trochu iný typ, vhodný je napr. piesok alebo terárijný či akvarijný substrát. Rozhodne sa však vyhnite lignocelu. Na substrát potom navrstvite konáre a kôru, kamienky, škrupiny, skrátka vytvorte príjemné a prirodzené prostredie s dostatkom skrýš a zákutia.

Ďalej je potrebné zabezpečiť jašterov dostatok tepla. Na to existuje už rada riešení a technológií, či už ide o žiarovky alebo vykurovacie fólie a kamene. Dôležitá je teplota okolo 28 až 35 ° C.

Dôležité je potom pravidelné rosenie, ktoré gekónovi zaistí pitný režim a v teráriu udrží požadovanú vlhkosť.

Strava

Základnou zložkou potravy pre gekona je hmyz. Pre mladých gekonov sú dobré octomilky, pre tie staršie bývajú základom cvrčky. Chybu neurobíte ani švábmi a sem tam doplnením o sarančatá, červi. Veľmi výnimočne môžete pridať aj myš alebo vtáčie hoľatká, čo chce ale už o niečo väčšiu „psychickú otužilosť“. Najlepšie variant je, ak hmyz zoženiete tzv. otrasmi, teda zberom hmyzu priamo z lúky.

Ani vitamíny nesmieme zabudnúť. Tu existuje opäť mnoho variantov a druhov a každý chovateľ iste odporučí trochu inú možnosť. Dobré je však určite poskytnúť vašim gekonom prístup k čistému vápniku.

Okrem spomínaného rosenia kvôli pitnému režimu je vhodné umiestniť aj misku s vodou, ale natoľko plytkú, aby sa v nej gekón nemohol utopiť.

Zdravie a starostlivosť  

Gekón sa, ako sme už spomenuli, dožíva pomerne slušného veku a celkom iste ich dlhovekosť môžete ovplyvniť vašou starostlivosťou. Kvalitná strava a vybavené terárium sú úplne základné faktory.

Dôležitou fázou v rámci starostlivosti o vaše gekony je zazimovanie. To trvá zhruba mesiac až tri a jeho hlavným zmyslom je to, aby si zvieratá mohli oddýchnuť – zvlášť samičky, ktoré sa týmto chystajú na prípadné párenie a znášanie vajec. Pre vás ako chovateľa to znamená na prelome jesene a zimy vypnúť zdroj tepla v teráriu a nechať teplotu prirodzene klesnúť na izbových 20 ° C. Počas zimovania ako takého sa o gekona viacmenej nemusíte starať, jesť pravdepodobne nebude, avšak pravidelne ho kontrolujte a prispôsobte sa situácii. Pre ukončenie zimovania stačí opačný postup – postupné pridávanie teploty a pomalé nabehnutie na kŕmenie.

Ako gekony rozmnožovať by však už bolo na ďalší odborný článok a ak sa pre chov gekón nadchnete, určite si nájdete dostatok skúsených chovateľov, ktorí poradia. 

Záver

Starostlivosť o gekona nie je nijako náročná a vo chvíli, keď pre neho pripravíte „bývanie“, máte veľkú časť práce za sebou. Základom spokojného života je pre neho správne vybavené terárium, teplo a kvalitná potrava hlavne v podobe hmyzu. Ak túžite po exotickom zvieratku, ktoré však nebude potrebovať príliš vašej pozornosti, môže byť gekón tým pravým. Stačí nezabudnúť na vyššie spomínané rady a vybrať si, ktorý konkrétny druh pre vás bude tým najzaujímavejším a najvhodnejším.

Dôležité informácie 

Váha:5 g až 1 kg, v závislosti na druhu 
Pôvod:trópy a subtrópy, daždivé pralesy, ale aj mestá 
Vhodná ubikácia:terárium, na kľudnom mieste mimo priameho slnka
Cena:12 – 60€ 
Dĺžka života:10 – 15 rokov
Aktivita: aktívne hlavne v noci

Druhy gekona

Gekónov je celý rad – niektorí úplne bežne dostupné, niektoré vzácnejšie a náročnejšie. Vybrali sme preto pre predstavu niektoré z nich a stručne ich predstavili, nebojte sa však zapátrať aj po oveľa menej známych! Medzi ďalšie zaujímavé patrí napr. Gekón obrovský, Pagekon nariasený, felzúma klemmerova alebo Gekončík africký.

Gekon panenský 

Malý a nenáročný jašter vhodný aj pre začiatočníkov. Vďaka jeho veľkosti (dorastá asi 10 cm) mu stačí aj menší variant terária. Má hnedastú farbu s čiernymi a béžovými prúžkami na chrbte. Svoj odtieň však dokáže podľa podmienok a nálady meniť. Pozor si dajte pri obstaraní samičky, okrem pohlavného rozmnožovania to vie totiž aj partenogeneticky, teda že samčeka nepotrebujú a aj tak nakladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu ďalšie samičky.

Gekončík noční

Aj Gekončík nočný je nenáročný, hoci je o trochu väčší a dorastá asi 20 až 30 cm. Má pestré žltohnedé sfarbenie s výraznými čiernymi znakmi a je jedným z chovateľsky najrozšírenejších jašterov. Potrebujú už väčšie terárium, s dostatkom starostlivosti sa dajú na jašterie pomery aj celkom skrotiť (stále ale nečakajte žiadne maznanie – máme na mysli, že si napr. vezmú kŕmenie od vás z pinzety).

Gekon modrý

Gekón modrý je na rozdiel od ostatných spomínaných druhov, ktorý žije prevažne vo dne. Snáď aj preto si ho rada chovateľov obľúbila, pretože môžu ľahko sledovať jeho správanie a nemusia ponocovať, len aby svojho maznáčika uvideli v akcii. Je navyše malý (asi 8 cm), nepotrebuje teda toľko priestoru a aby toho nebolo málo, má krásne – ako už názov napovedá – modré sfarbenie.

4.8/5 - (10 votes)

1 komentár k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať gekona”

 1. Pozor gekon Modrý (Lygodactylus williamsi) bol preradený z prílohy CITES B do A takže podliehajú registrácii chovu ak bude dakto predávať bez papierov tak hoci kúpa bude lákavá riskujete pokutu do. Takmer 10000€ pre FO

  Odpovedať

Vložiť komentár