fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať agamu bradatú

Kto by nemiloval tohto roztomilého jašterieho miláčika, ktorí svojím vzhľadom pripomínajú mýtické draky? Hoci agamám narozdiel od (ne)skutočných drakov chýbajú krídla, na úžasnosti im to absolútne neuberá. Naopak sú to parádni, veľmi zaujímaví maznáčikovia, ktorí sa náramne hodia aj pre tých, ktorí nemajú s terárijnými zvieratami doteraz žiadne skúsenosti. Ak vás toto zvieratko zaujalo, poďte s nami poodhaliť čaro týchto sympatických „jašteríc“.

DESAŤ dôvodov, prečo si obstarať agamu bradatú

  • S chovom agamy si dobre poradia aj ľudia, ktorí zatiaľ nemajú žiadne skúsenosti s teraristikou.
  • Táto pozoruhodná „jašterica“ ​​nemá zvyčajne problém zvyknúť si na manipuláciu a všeobecne na kontakt s ľuďmi. Niektoré agamy naopak rady využívajú náklonnosť ľudí a nechávajú sa s obľubou hladiť. Avšak, keď na to majú náladu.
  • Agama je živočích s dennou aktivitou, takže si ju dosýtosti užijete cez deň a v noci nebude robiť zhon.
  • Na údržbu terária nepotrebujete ani silný žalúdok, ani príliš času. Rutinné by malo byť pre každého chovateľa denné odstraňovanie zvyškov potravy – tým myslíme nielen potravu, ktorú agama nedojedla, ale aj tú, ktorá už prešla jej tráviacim traktom (bezpečne ju spoznáte podľa zápachu). Pri zvleku samozrejme odstraňujeme aj starú kožu, ktorá už odpadla.
  • Chcete viacero „vetiverovú silicu“? Žiadny problém! Ak zaistíte dostatočne veľký príbytok, môžete ich chovať niekoľko pohromade (to neplatí u samcov, ktorí by spolu v jednom teráriu nemuseli robiť dobrotu). Vždy sa však hodí mať jedno terárium naviac pre prípad, kedy je nutné jedinca oddeliť.
  • Agama bradatá sa v zajatí dožíva veku, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani hociktorý pes. Pokiaľ sa o ňu budete dobre starať a vydrží jej dobré zdravie, môže sa dožiť napríklad pätnástich rokov.
  • Na tohto krásavca je skutočne radosť pozerať. Chovajú sa v rôznych farebných variantoch. Upútať dokážu aj svojou veľkosťou – tá môže od hlavy ku koncu chvostíka dosiahnuť až šesťdesiat centimetrov.
  • Obydlie vášho plazieho maznáčika dokážu byť okrem iného tiež skvelý relax, alebo pôsobivý doplnok každého interiéru. Máte veľa možností, ako zariadiť agame bývanie, ktoré bude vyhovovať všetkým jej potrebám a navyše bude tiež lahodiť vášmu oku.
  • Agamu zoženiete veľmi ľahko – patrí k miláčikom, ktorí sú medzi chovateľmi veľmi rozšírené a ich odchovy nebývajú problematické. Pozitívnym faktorom je častokrát tiež obstarávacia cena týchto zvieratiek, ak hovoríme iba o nákladoch za nákup jašterice.
  • Tieto zvieratká sú prirodzene veľmi zvedavé a zvyčajne majú veľký záujem o dianie vo svojom okolí. Aj napriek tomu, že agamám pripravíme priestranné terárium s prvkami na šplhanie, schovávačkou a iným spestrením, niektoré sa s radosťou vydávajú preskúmavať obydlia svojich majiteľov – ak je im to umožnené. Vyhrievanie na zabezpečenom parapete, či na zasieťovanom okne je blahodarné pre zdravie i psychiku agamiek.

ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať agamu bradatú

  • Už vo chvíli, keď si domov nadšene donesiete maličkú agamu, musíte myslieť na fakt, že potrebuje celkom dosť priestoru vo forme terária. Hoci nie je potrebné zariaďovať tak rozmerné terárko ako napríklad pre leguána, určite je potrebné počítať s tým, že nejaký ten kúsok miesta zaberie.
  • Pre agamku je okrem terária nevyhnutné zabezpečiť aj jeho vybavenie, bez ktorého sa spokojný život tohto obľúbeného plaza nezaobíde (výhrevné prvky, žiarovky a pod.). Samozrejme je potrebné počítať s tým, že vám kompletne vybavený „palác“ môže pekne prevetrať peňaženku.
  • Pýtate sa, čo taký malý dráčik žerie? Výborná otázka. Agama potrebuje pestré menučko plné živín, ktoré zahŕňa rastlinnú aj živočíšnu zložku. Dospelá agama s radosťou papá okrem cvrčkov a kobyliek aj lysé myši – zvážte teda, či zvládnete také kŕmenie zvieraťu podávať.
  • Odchov mláďat agamy nie je príliš zložitý, ak viete, ako na to. Každopádne je k tomu potrebné vybavenie, ktoré môže opäť trochu pustiť žilou vašej pokladničke. Pre úspešný chov je rozhodne potrebné naštudovať si veľa informácií o rozmnožovaní – počnúc rozlíšením pohlavia, zariadenie inkubátora, končiac starostlivosťou o malé jašterice.
  • Ako nevýhodu vnímame aj to, že agamy neošetrí zďaleka každý veterinár. Ak plánujete obstaranie tohto maznáčika, vopred si zistite, aká veterinárna ordinácia v okolí zvládne v prípade potreby jašteričku ošetriť.
  • Hoci je agama tvorom, ktorého zvládnu ľahko zaopatriť aj rozumnejšie deti, určite by nemala byť nimi nadobudnutá deťmi, ktoré zatiaľ nezvládnu pochopiť, ako s agamou manipulovať a svojím zaobchádzaním by jej mohla ublížiť. Pokiaľ zháňate typického miláčika, radšej zvoľte iné zvieratko.

Zhrnutie

Agama bradatá je impozantný tvor, ktorého aj napriek jeho trochu exotickému vzhľadu zvládne chovať aj začiatočník. Základom úspechu je vhodne zariadené terárium, pestré kŕmenie a tiež dostatok vnemov, bez ktorých prirodzene zvedavá agamka psychicky trpí. Veľkou výhodou je, že si pomerne ľahko zvykne na kontakt s ľuďmi, od ktorých sa nechá vziať na ruku, alebo sa nechá napríklad poškrabkať pod bradou. Aj agama však nemusí mať vždy náladu na spoločnosť – či už ľudskú, alebo zvieraciu. To by mal chovateľ vždy rešpektovať a nechať svojho miláčika v pokoji, alebo ho v prípade rozporov s ostatnými agamami oddeliť do iného terária. Samotné terárium a jeho vybavenie (prípadne i inkubátor) vás však môžu stáť pomerne dosť peňazí. Za zmienku stojí aj fakt, že všetci veterinári nie sú expertmi na plazy a v prípade zranenia, alebo choroby agamy je často potrebné vyhľadať špecialistu na exotické „jašterice“.

Chov agamy bradatej

Hoci sú agamy vo voľnej prírode veľmi spoločenské a združujú sa v skupinách, určite nemusíte mať žiadne výčitky, ak si zaobstaráte len jednu – vystačí si totiž aj sama, ak jej ponúknete  dostatočné rozptýlenie. Keď sa naopak rozhodnete pre viacero miláčikov, nič vám nestojí v ceste! V takom prípade je však dôležité vybrať dostatočne veľké terárium a vhodne ho zariadiť tak, aby v ňom mohlo v harmónii spolužitť hneď niekoľko zvierat. Pri výbere skupiny vezmite určite na vedomie, že sa u agamy bežne vyskytuje kanibalizmus. Nikdy k sebe teda nedávajte dve agamy, medzi ktorými je veľký veľkostný rozdiel! Tiež dva samce v jednom teráriu zvyčajne nerobia príliš dobrotu. Odporúčame skôr zaobstarať pár, či viacero samíc a k nim jedného samca – ak teda túžite po mláďatách. Pokiaľ po nich netúžite, ponúka sa možnosť jednej agamky, alebo niekoľkých samičiek. Pri chove samičiek bez samca ale bohužiaľ existuje riziko zadržania neoplodnenej znášky, ktorá môže agamy ohroziť na živote! V každom prípade nezabúdajte, že ak máte viacero jašteríc, je vhodné zaobstarať jedno ďalšie terárium pre prípad, že si agamy nebudú rozumieť, alebo budete potrebovať umiestniť niektorú z nich do karantény. Častokrát sa tiež môžeme stretnúť s prílišnou náruživosťou samca, ktorý uháňa samice bez ohľadu na to, či majú energiu na párenie, alebo nie – aj vtedy využijete ďalší priestor k oddeleniu zvierat. Inak zvyčajne prebieha rozmnožovanie agam bezproblémovo. Úplným základom pre úspešné rozmnožovanie je rozlíšenie pohlavia, čo nemusí byť úplne jednoduché. Hoci sú samce a samice na prvý pohľad úplne rovnakí, kľúčom k odhaleniu pohlavia je nájdenie samčích orgánov (pozrite si TU a TU). 

Párenie agam možno pozorovať v priebehu celého roka, ale najväčší apetít samcov väčšinou nastáva po konci zimovania až do konca leta. Pred obdobím zimovania záujem o párenie v mnohých prípadoch opadá, aby si samička udržala kondíciu a lepšie prekonala hibernáciu (zimný spánok). Pre pripúšťanie samíc by mal však chovateľ rešpektovať viacero pravidiel: rozhodne je vhodné počkať až agama dospeje a jej rast prestane vyžadovať toľko vápnika, aby ho mohla investovať do tvorby vajec. Ideálna je teda agama, ktorá je stará rok a pol, meria aspoň 40 cm a váži minimálne 300g. Hoci je samica schopná naklásť vajcia aj päťkrát do roka, nemali by sme ju nechať klásť viac, než 3x ročne (počítajte aj neoplodnené znášky). Samozrejme nikdy nepripúšťame samicu príbuzným samcom! Ak plánujete mláďatá, je vhodné začať samicu pripravovať už pred zimováním tak, že zvýšite príjem vápnika a budete dbať na dostatočný prísun UVB žiarenia, či syntetického vitamínu D3. Po zimovaní sa odporúča pridávať viac živočíšnych proteínov – to platí aj v období gravidity, kedy opäť dbáme na dostatočný prísun vápnika a nezabúdame ani na dostatok vody.

Zhruba po dvadsiatich šiestich, až tridsiatich dvoch dňoch po prvom párení v roku samica nakladie vajíčka do kladiska, ktoré vopred pripravíme. Jedna znáška môže obsahovať osem, až tridsať vajec, ktoré najneskôr druhý deň po znáške preložíme do inkubátora (samicu je lepšie pri predkladaní vajec na chvíľu presunúť). Pretože sa medzi prvým a druhým dňom vo vajci uchytáva plôdik, je veľmi dôležité, aby sa vajíčka NEPRETOČILI!

(ako zariadiť vyhovujúce kladisko, inkubátor a ako sa starať o vajce?) Dĺžka inkubácie znášky závisí najmä od teploty v inkubátore, ale minimálna dĺžka inkubácie by mala byť aspoň 56-58 dní.

Pre samičky je kladenie vajec skutočne značná záťaž, preto dbajte na pestrosť kŕmenia a dostatok vody aj po vykladení!

Zaujímavosti z rozmnožovania agám:

  • Samice často kladú niekoľko znášok po sebe v intervale cca 20-25 dní
  • Niektoré samice začínajú s produkciou vajíčok ešte pred oplodnením samcom. Aj vtedy sa môžu prvé znášky v roku objaviť za kratší čas po párení, ako je obvyklé.
  • Bežne sa stáva, že je samčia spermia z jediného párenia uchovaná v tele samičky a sú ním oplodnené dve, až štyri ďalšie znášky.
  • U samíc môže dôjsť k zadržaniu neoplodnených vajec, čo znamená život ohrozujúci stav a je ho potrebné riešiť.

Starostlivosť o zovňajšok agamy

Agamy patria k tým plazom, ktorí dávajú v priebehu rastu zbohom starej, zoschnutej vrchnej vrstve kože – takzvane ju vyzliekajú. Narozdiel napríklad od hadov sa nevyzliekajú celé naraz, ale koža sa odlupuje po častiach (hoci je na mieste spomenúť, že u mláďat je zvyčajne vyzliekanie rovnomerné a tiež častejšie, než u dospelých jedincov). Tento proces je pre agamy úplne prirodzený, takže im nemusíme vo väčšine prípadov nijako pomáhať. Ak však nastane problém, odporúča sa agamy namočiť do teplej vody, aby sa odumretá koža lepšie uvoľnila. V každom prípade je veľmi užitočné po každom zvleku zviera skontrolovať a zistiť, či naozaj zvliekla všetky časti tela.

Náš zásah ale častejšie potrebujú pazúriky agam, ktoré si v teráriu často dostatočne neobrúsi. (ako a kedy agame strihať pazúriky?)

Terárium 

Ako sme už spomenuli, agama sa chová obvykle v teráriu s vybavením, ktoré zaistia všetky jej prirodzené potreby. Veľkosť samotného terária závisí samozrejme od počtu a veľkosti chovancov, ktorí ho obývajú. Názory na rozmery minimálnej veľkosti terária sa líšia, ale my sa prikláňame k názoru, že by nemalo byť menšie, než 100x50x50cm za predpokladu, že tam bude iba jedna dospelá agama. Vhodné prostredie pre mláďa môžete vytvoriť aj z plastového boxu (Ako na to?). Odporúčané rozmery terárka pre pár, či skupinu, nájdete opäť  TU (Ale čím väčšie, tým rozhodne lepšie). Agamky sa síce radi zdržujú na zemi, ale tiež si radi vylezú niekam, kde budú mať prehľad o dianí okolo seba – aj to by sme mali vziať pri výbere a vybavenie terária do úvahy. Ideálne sú teda prvky, po ktorých bude môcť jašterica šplhať nahor (zväčšujú plochu terária). Dôležitým artiklom je tiež vetranie skleneného paláca. To by malo zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, ale zároveň by v žiadnom prípade nemalo tvoriť prievan a zázemie pre plesne. V teráriu si strážte v neposlednom rade aj vlhkosť, ktorá by vzhľadom k podmienkam v mieste prirodzeného výskytu nemala byť príliš vysoká.

Čo by nemalo v teráriu chýbať :

  • Osvetlenie – Osvetlenie v teráriu nie je zďaleka len o poskytovaní svetla, ale musí byť tiež zdrojom tepla v neposlednom rade poskytnúť agamy nevyhnutné UVA / UVB žiarenia. O to sa samozrejme nepostará len jedna žiarovka, teda je ich treba hneď niekoľko a rozhodne sa bez nich nezaobídete. Správne osvetlenie veľmi ovplyvňuje zdravie agamy.
  • Substrát – Agama je zvieraťom zo suchých austrálskych planín, kde zem pokrýva piesok. Logicky je teda práve on najprirodzenejším substrátom, ktorý možno použiť. Niektorí chovatelia však používajú keramické dlaždice, lino, alebo dno terária nechajú skrátka prázdne. Určite je potrebné dať si pozor na to, aby substrát nebol príliš prašný, alebo aby nemohol spôsobiť agamy ťažkosti v prípade jeho požitia spolu s potravou.
  • Dekorácie – Ako sme už spomenuli, agamy rady šplhajú. K tomu je napríklad vhodné „3D“ pozadie terária s väčšími odpočívadlami, alebo silnejšie konáre s hrubšou kôrou (napríklad z duba, slivky, či hrušky). Vhodné sú tiež väčšie kamene, či jaskyne. Ťažšie dekorácie nezabudnite zabezpečiť proti preklopeniu, aby nehrozilo poranenie zvieraťa!
  • Rastliny – Môžete zvoliť živé, či umelé. V prípade živých rastlín je na mieste zvoliť také druhy, ktoré prežijú nešetrné zaobchádzanie obyvateľov terária – napr. Aloe, Crassula, Skalnica, či drobné sukulenty. Radšej sa zasadením rastliny počkajte tri nedele, aby z nej vyprchala všetky hnojivá, ktoré by mohli Agamu otráviť! Pri nákupe umelých rastlín dbajte zas na to, aby sa žiadna časť nedala zožrať.

* Voda – pri tomto bode máme hviezdičku schválne. Nádržku s vodou niektorí chovatelia považujú za nevyhnutnosť a druhí ju do terária naopak neumiestňujú. Jasný názor nepanuje ani na početnosť rosenie terárka, ani samotnej agamy (napríklad pri zvleku). Odporúčame teda prejsť si rôzne zdroje a robiť to tak, ako to vyhovuje vám a vašej Agame.

* Misky na kŕmenie – Nie sú nutnosťou. 

Podrobnejšie informácie o vhodnom zariadení terária pre agamy nájdete na webových stránkach chovateľa Davida Mužíčka, kde sú všetky informácie prehľadne vypísané. Alebo napríklad na stránkach www.reptile.cz.

Veľa užitočných informácií o agamách nájdete aj TU.

Kŕmenie 

Poďme sa voľne presunúť k téme kŕmenia. Ako sme si povedali v úvode, pre agamy je dôležitá pestrá strava zložená z rastlinnej i živočíšnej zložky, ktorú navyše dopĺňame o nevyhnutné minerály. Požiadavky na stravu agam sa mení s ich vekom – kým mláďatá a mladší jedinci sa živia predovšetkým hmyzom, u dospelých jedincov prevažuje „na tanieri“ rastlinná zložka. Tá by sa mala agamám ponúkať od útleho veku, aby si na ňu čo najskôr zvykli. Väčšinu rastlinného podielu v jedálničku týchto tvorov tvoria byliny, ktoré dopĺňame zeleninou a ovocím (75% byliny, 15-20% zelenina, 5-10% ovocia).

Skvelý prehľad o vhodnom zelenom krmive nájdete TU.

Aj živočíšna zložka je však pre agamy nevyhnutná. Do ich jedálnička sa najčastejšie dostanú rôzne bezstavovce ako napr. Cvrčky, šváby a sarančatá. Menej častejšie sa podávajú holiatka myší, potkanov, alebo prípadne celá usmrtená myš (vzhľadom k veľkosti agamy). Holiatka, myši, či dokonca drobní jaštery by ale mali byť len výnimočným spestrením jedálnička len pre aktívnejší jedinca, alebo pre samice po znáške (či znášku očakávajúce), ktorí takúto kalorickú bombu skutočne ocenia. Preháňať by sa to nemalo ani s červami, ktoré obsahujú veľké množstvo tuku. Ako už bolo povedané, živočíšna zložka vo väčšej miere je skôr záležitosťou mláďat, alebo samíc „v očakávaní“ a dospelým agamám stačí prídel hmyzu ob deň, prípadne aj v dlhšom intervale. Na početnosť kŕmenia agam nie sú žiadne predpisové tabuľky, podľa ktorých by ste sa mali riadiť, takže sa vždy riaďte potrebami konkrétneho zvieraťa. Pozor si však dajte na prekrmovanie! To v kombinácii s nedostatkom pohybu spôsobuje ukladanie tuku na orgánoch, ktorý je tichým zabijakom.

Voda môže byť podávaná v miske, či napríklad rozprašovačom priamo do papule. Väčšinu potrebných tekutín však získavajú agamy z rastlinnej zložky v potrave a vody sa poriadne napijú len raz za čas. Zvýšený dohľad na dostatočný prísun tekutín venujte najmä mláďatám vo veku šiestich až ôsmich týždňov, ktorá ľahko podliehajú dehydratácii a tiež samiciam po vykladení.

Stravu agam tiež musíme dopĺňať o minerály, medzi ktorými je najdôležitejší vápnik (hlavne u mláďat v raste a samíc v období znášky). Ten môžete pridávať do kŕmenia denne (minimálne však dvakrát týždenne), najlepšie v „čistej forme“, bez pridaných látok. Vápnik doplnený o vitamín D3 sa chovateľmi príliš neodporúča, pretože môže ľahšie dôjsť k predávkovaniu týmto vitamínom – to sa vám s „čistým“ vápnikom za normálnych okolností nestane. Čo sa týka vitamínov všeobecne, nie je nutné pridávať ich do potravy tak často, ako práve vápnik. Mimo letné mesiace, postačuje pridávať vitamíny raz za 7-14 dní a v lete môžete interval ešte predĺžiť, vďaka prirodzenému výskytu vitamínov v kŕmení získanom napríklad na záhradke.

Dôležité informácie o agame bradaté

Váha:‌ ‌ 300 – 500g‌ ‌(hmotnosť môže byť aj vyššia)
Pôvod:‌ ‌ Austrália (púšte, polopúšte, buše a savany)
Vhodná‌ ‌ubikácia:‌ ‌ Terárium, či vhodne vybavený plastový box (ten je vhodný skôr pre mláďatá)
Cena:‌ ‌ 12€ a viac (podľa farebnej mutácie apod.) ‌
Dĺžka ‌života:‌ ‌ Až ‌15‌ ‌rokov
Aktivita:‌ ‌ ‌ Denná 

Špecifiká agamy bradatej

Pretože z predchádzajúcich odsekov už poznáme takmer všetky základné aspekty chovu tohto úžasného plaza, tu si iba podrobnejšie rozoberieme len tie, ktoré sme zatiaľ len „načali“. Pre Agamu je špecifická predovšetkým oblasť, kde sa prirodzene vyskytuje a podľa ktorej by sa mal chovateľ riadiť, pri zariaďovaní terária. Prirodzené je pre nich okrem vyzliekania kože i zimovania, o ktorom sme sa v tomto článku zmienili už veľa krát. Pri tomto procese agama utlmí svoj organizmus a jednoducho povedané odpočívajú. Dĺžka zimovania môže trvať až päť mesiacov, ale bohato postačí 8-12 týždňov. Ako agamu pripaviť na zimovanie a aké jej pripraviť podmienky? Po tomto zimnom odpočinku telo aktivuje hormóny, ktoré nabudí Agamu k rozmnožovaniu. Aj samotné rozmnožovanie skrýva množstvo zaujímavostí, ktorý sme si už odhalili v odseku zameranom na chov. Ak ste čítali pozorne, viete, že sú agamy veľmi spoločenské a spolužitie s ostatnými agamami zvláda dobre, ak eliminujeme riziko kanibalizmu a spory medzi samcami. Spolužitie s človekom môže priniesť veľa radosti pre obe strany – tieto jašterice si totiž dobre zvykajú na kontakt s ľuďmi. Sú to veľmi čulé a zvedavé zvieratká, ktoré si získala srdcia nejedného chovateľa.

Kde kúpiť agamu?

Cesta za Agamou vás rozhodne nemusí viesť až do Austrálie, pretože je veľmi rozšírená aj u nás, kde sa chová často. Pravdou je, že je tento plaz často zaradený v sortimente mnohých väčších zverimexov-tu sa o neho bohužiaľ nevedia často vhodne postarať, nieto poradiť niekomu s chovom. Odporúčame obstarať si Agamu skôr od chovateľa, ktorý má s chovom skúsenosti a dbá na spokojnosť a zdravie svojich chovancov. Vybrať si môžete z množstva farebných mutácií. Ak ste sa teda rozhodli, že je agama tým pravým miláčikom práve pre vás, ostáva už len vyhľadať seriózneho chovateľa vo vašom okolí a vybrať si tú pravú. Prajeme úspešný výber!

4.8/5 - (90 votes)

Vložiť komentár