fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať českého strakatého psa

Začiatky českého strakatého psa neboli vôbec ľahké. Pôvodne slúžil ako laboratórny pes, na ktorom sa z medicínskeho hľadiska skúmala napríklad epilepsia. Vznikol skrížením dvoch psov, ktorí tiež boli kríženci neznámeho pôvodu. Teraz sa stal plnohodnotným spoločenským plemenom, ktoré má širokú základňu fanúšikov.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ českého strakatého psa

  • Jeho základnou a hlavnou dominantou sa stáva prispôsobivosť. Perfektne sa zvládne prispôsobiť akémukoľvek prostrediu, ktoré preňho jeho pán pripraví.
  • Spoločenská povaha českého strakatého psa predurčuje stať sa rodinným spoločníkom. Bude si užívať každú minútu úlohy domáceho maznáčika.
  • Perfektne zapadne do väčšej psej svorky, mimo obdobia puberty nebýva dominantný a preto skvele vychádza s ostatnými psami.
  • Je veľmi málo agresívny a aj napriek tomu dokáže strážiť majiteľa a jeho majetok. Páchateľa označí hlasným štekotom.
  • Dalo by sa povedať, že český strakatý pes je ľahko vychovateľné plemeno, predovšetkým v rukách tých, čo so psami majú skúsenosti.
  • Temperament mu nie je cudzí, patrí medzi aktívne plemená, ktoré potrebujú dostatok pohybu.
  • Skvele sa hodí ako do bytu, tak aj ako vonkajší pes. Samozrejme, musíme prispôsobiť koterec aj zimnému obdobiu.
  • Srsť nie je náročná, ale v čase pĺznutia ju musíme pravidelne vyčesávať.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ českého strakatého psa

  • Vzhľadom k tomu, že sa jedná o veľmi mladé plemeno, nie je ešte uznané najväčšou organizáciou FCI. Niekomu by tento aspekt mohol vadiť.
  • Vďaka pôvodnému využitiu v laboratóriách, si so sebou nesie epilepsiu. Jej výskyt nie je extrémne častý, ale prípady sa objavujú.
  • Ďalej sa hojne vyskytujú luxácia pately a dysplázia kĺbov, ale novo je povinnosť na tieto vady vykonávať vyšetrenia, ktoré sú potrebné na uchovnenie.
  • Chovateľská základňa českého strakatého psa je veľmi malá. Dalo by sa povedať, že všetci strakáči sú príbuzní.
  • Nie je exteriérovo vyrovnané plemeno. To znamená, že každý jedinec má napríklad inú dĺžku srsti, proporcie alebo farbu srsti.
  • V čase puberty musíme dbať na výchovu a výcvik, zle vychovaný strakáč sa môže rýchlo stať nepríjemným spoločníkom.
  • Horšie zvládajú samotu, tomu sa však dá zabrániť včasným zvykaním.

Zhrnutie

Český strakatý pes sa dá považovať za univerzálneho spoločníka pre každú rodinu, ale skôr pre tých aktívnejších z nás. Je veselý a hravý kamarát do nepohody. Úplne dokonale sa vďaka svojej aktívnej a temperamentnej povahe hodí na agility. Vďaka tomu si našiel veľké množstvo priaznivcov predovšetkým medzi mladými psíčkarmi. Avšak stále sa jedná o málo známe a predovšetkým málo početné plemeno.

Všeobecná charakteristika českého strakatého psa

Je príjemný, nenáročný a skromný spoločník ako do veľkej rodiny, tak i pre jednotlivcov. Vzhľadom k jeho pôvodu je zvyknutý žiť vo svorke a pri správnej socializácii sa dobre zžije aj s ďalšími domácimi miláčikmi. Veľmi kvalitne stráži, každého nepozvaného návštevníka ohlási štekotom. Výchova vyžaduje pevnú ruku, nie je preto pre každého.

I.Povaha 

Strakáč je spoločenský pes, so svojím majiteľom a jeho rodinou si vytvára veľa silné puto. Vďaka tomuto rysu horšie znáša samotu, preto treba dbať na včasné naučenie na samotu, inak vás to môže stáť nemalé množstvo peňazí a predovšetkým nervov. Všeobecne by sa dalo povedať, že je dobre cvičiteľným psom, ale prihliadnuc k jeho temperamentu, je treba aj istá dávka rešpektu zo strany majiteľa. Potom sa stáva perfektným rodinným spoločníkom. Medzi jedincami sa stále objavujú povahové odchýlky, ktoré je nutné brať do úvahy. Nie každý pes je rovnaký.

II. Vzhľad

Ako som už spomínala, vo vzhľade majú strakáči veľké odchýlky. Všeobecne môžeme povedať, že sa jedná o stredne veľké plemeno psa, ktoré má výšku v kohútiku medzi 43 a 53 centimetrami. A váha sa pohybuje medzi 15 a 20 kilami. Strakáč má rôzne dĺžky srsti, ale vždy je opatrený podsadou. Srsť je vždy trojfarebná s bodkami.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vďaka svojmu pôvodu, kedy boli šľachtené v laboratóriu – predovšetkým vo veľkých svorkách, nie sú agresívne ani dominantné voči ostatným psom. Samozrejme, sú aj výnimky, ale je ich veľmi poskromne. V období puberty toto neplatí, jedince bývajú vzdorovité.

Skvele sa hodia do rodín s deťmi. Vďaka svojej aktívnej povahe sa hodia predovšetkým k väčším deťom. Batoľatám by mohol nechtiac ublížiť, je preto dôležité mať deti a psa vždy pod dozorom a nenechávať ich osamote.

IV. Zdravie a starostlivosť

Zásadné vady na kráse českého strakatého psa nájdeme predovšetkým po zdravotnej stránke. Aj keď sa jedná o mladé plemeno, trpí radom neduhov. Častým problémom je epilepsia, ktorá pochádza z pôvodu plemena. Ešte sa objavujú luxácia pately, dysplázia kĺbov, alergie a rôzne potravinové intolerancie. Zriedka aj rôzne chyby srdca.

Z hľadiska starostlivosti o srsť je veľmi nenáročným psom, vyčesávanie je nutné len v období pĺznutia. Osobitným aspektom, na rozdiel od iných plemien, je nenáročnosť na potravu.

V. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje medzi 470 a 600 eurami. Avšak, cena je závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Z hľadiska ďalších nákladov sa chov českého strakatého psa nijako nelíši.

Z časového hľadiska je český strakatý pes náročný po celý život. Vyžaduje aktívny spôsob života. Je to pes plný energie a na nás je, na toto myslieť a dopriať mu kvalitné životné podmienky.

VI. História

Plemeno českého strakatého psa vzniklo v 50. rokoch 20. storočia vo fyziologickom ústave ČSAV v Prahe. Jeho tvorcom bol kynológ František Horák, odtiaľ pochádza aj jeho pôvodný názov „Horákov laboratórny pes“. Vznikol krížením dvoch krížencov neznámeho pôvodu, ktorí boli majetkom ústavu. Neskôr chceli zlepšiť isté vlastnosti krížením s ovčiakmi, bulteriérmi a pointermi. Štandard bol schválený 1960, oficiálne sa toto plemeno predstavilo až v roku 1961, do tej doby slúžilo iba pre potreby ústavu. Tu na strakáčovi skúmali epilepsiu, predovšetkým jej spúšťače. Druhým dôvodom bolo skúmanie dedičnosti chýbajúcich zubov.

VII. Dôležité informácie

Hmotnosť:15-20 kg
Výška v kohútiku:Psy: 43-53 cm, Sučky: 41-51 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning:viacej ako 120 minút denne
Energia:veľmi energický
Dĺžka života:12-17 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:laboratórny pes
Dĺžka srsti:krátka i dlhá
Typ srsti: hladká
Farba srsti:trojfarebná
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť českého strakatého psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre českého strakatého psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka českého strakáča na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár