fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať brazílsku filu

Brazílska fila, ako už jej meno napovedá, pochádza z Brazílie. Jedná sa o psa vyšľachteného špeciálne pre potreby miestnych obyvateľov. Je to sebavedomý a neústupný pes, ktorý je tým preslávený. Často je zamieňaný s plemenom bloodhound, z ktorého vychádza. Poďme sa pozrieť bližšie na tohto fenomenálneho psa.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ brazílsku filu

  • Pokiaľ máte záujem o NEÚSTUPNÉHO strážcu, ktorý dokáže tvrdo zakročiť, mala by sa fila objaviť vo výbere plemien. Je priamo zrodená pre stráženie.
  • Skvele sa hodí k domu s veľkou záhradou, pokojne aj k celoročnému pobytu. Základom je samozrejme dobre zateplený koterec a prípadne prístup do domu.
  • Napriek vzhľadu, ktorý nevyvoláva pocit vysokej inteligencie, je fila šikovným psom. Akonáhle sa raz povel naučí, nie je potrebné ho viac opakovať.
  • Charakteristická je tiež jej oddanosť majiteľovi a jeho rodine. Dá sa povedať, že sa jedná o jednu z najdôležitejších povahových vlastností.
  • Nevšedný vzhľad patrí medzi ďalšie aspekty, ktoré je možné si na file ceniť. Má veľkú škálu farieb, ale najčastejšie sa jedná o rôzne farby žíhania.
  • Nie je náročná na starostlivosť o srsť, bežne stačí raz týždenne vykefovať, aby sa koža zbavila odumretých chlpov.
  • Miluje deti a oddane ich bráni, dokonca aj tie cudzie. Čo je medzi strážnymi plemenami veľká výnimka.
  • Brazílska fila má perfektný čuch, ktorý zdedila po bloodhoundovi. Dobre sa teda hodí na pachové práce – napríklad stopovanie alebo záchranárčinu.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ brazílsku filu

  • Fila má špecifické nároky na majiteľa. Vzhľadom k tomu, že je to silný a neústupný pes, musí byť taký aj majiteľ, ale zároveň musí mať dostatočný cit pre výchovu takéhoto psa.
  • Čo sa výchovy týka, zle znáša dril. Čoskoro sa začne nudiť a v prípade cvičiska si dlhú chvíľu bude krátiť provokáciou ostatných psov.
  • V niektorých krajinách je jej chov zakázaný, musíme teda v prípade cestovania zistiť, ako na tom je naša vybraná destinácia.
  • Má lovecké vlohy, pri pohybe na voľno musíme dbať na správnu výchovu psa.
  • Veľmi zle znáša pobyt v byte, predovšetkým v hustej mestskej zástavbe.
  • Brazílska fila je ostražitá voči cudzím ľuďom, dokáže zaútočiť bez varovania. V prípade, že sa k vám chystá návšteva, odporúčame filu zavrieť do koterca.
  • K ostatným psom sa môže správať nadradene. Pri zoznamovaní s ostatnými psami je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť.

Zhrnutie

Brazílska fila je unikátny pes so špeciálnymi nárokmi na majiteľa. Dalo by sa povedať, že sa naozaj nehodí do každého domu. Správny majiteľ musí byť silný ako fyzicky tak aj duchom, aby sa pripravil na sebavedomú povahu psa. Výnimočné požiadavky má fila aj ohľadom výcviku, výchovy a stravovania. Naopak, nenáročnou ju robí starostlivosť o srsť. Ale aj napriek týmto vlastnostiam, alebo možno vďaka nim, sa dokonale hodí k deťom. Bude ich do nekonečna chrániť a milovať. Rovnako ako svojho majiteľa a jeho rodinu.

Všeobecná charakteristika brazílskej fily

V Brazílii sa hojne využívala ako poľovný, pastiersky a strážny pes. Presne preto bola vyšľachtená. Slovo „fila“, presne preložené zo starej portugalčiny, znamená „držať“. Najprv strážila otrokov na plantážach, neskôr sa využívala k lovu púm a jaguárov. Teraz sa využívajú ako sprievod ostrahy v koridoroch väzníc.

I. Povaha

„Ojeriza“ je portugalské slovo majúce význam – zlý voči niekomu, odpor, neľúbosť či averzia. V Brazílii je toto hlavným povahovým rysom, ktorým sa toto plemeno musí vyznačovať. Je teda k cudzím vysoko ostražitá a môže útočiť bez varovania. Fily bývajú dominantné aj k ostatným psom. Avšak je to oddaný spoločník, verný svojej rodine. Tú bude brániť do roztrhania tela. Milovať bude deti, dokonca aj tie cudzie.

II. Vzhľad

Fila je statný pes s charakteristickou voľnou kožou, ktorá vytvára laloky na krku. Hlava je mohutná, široká, oči ďaleko od seba, uši veľké a zvesené. Krk sa javí krátky kvôli vyvinutému osvaleniu. Hruď aj zadok sú široké a silné, chvost dlhý, nosený pod líniou chrbta. Kohútiková výška výstavných psov je 65 – 75 cm, sučiek 60 – 70 cm. Hmotnosť psov je minimálne 50 kg, sučky 40 kg. Niektorí psi môžu vážiť aj okolo 80 kg, avšak pre pracovné nasadenie sa preferujú jedinci s váhou okolo 70 kg. Brazílska fila môže na prvý pohľad pôsobiť ťažkopádnym dojmom, ale opak je pravdou. Je to pes s veľmi rýchlymi reakciami. Srsť je krátka a hladká s mnohými farebnými variantmi, okrem bielej, myšacej sivej a grošovanej.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Miluje deti akéhokoľvek veku. Dokonca aj tie cudzie. Jedná sa však o veľkého robustného psa so 70 kilami živej váhy. Neodporúča sa nechávať psa a deti osamote, bez dohľadu dospelej osoby.

Vrodené lovecké schopnosti z fily nerobia príliš vhodného psa k ďalším zvieratám, ale pri správnej socializácii je samozrejme možné psa vychovať tak, aby vaše zvieratá nechal na pokoji. Otázkou zostáva, ako by to vyzeralo pri zvieratách cudzích.

K ostatným psom sa chová nadradene, musíme dbať na pokojné zoznamovanie – najlepšie s náhubkom. Nie sú to typickí svorkoví psi.

IV. Zdravie a starostlivosť

Brazílska fila je náchylná k dyspláziám lakťových a bedrových kĺbov. Táto choroba sa dá už veľmi dobre testovať RTG vyšetrením, ktoré fily potrebujú k uchovneniu. Vďaka tomu sa v chovateľských staniciach nepríliš často vyskytujú jedince s vysokým stupňom dysplázie.

Ako väčšina obrích plemien trpí na nadúvanie, ktoré môže spôsobiť torziu žalúdku. Torzia žalúdka je veľmi nevyspytateľná choroba, vďaka ktorej zahynulo množstvo inak zdravých jedincov. Dbať teda musíme na kontrolu krmiva a pohybu pred a po kŕmení.

Ďalej nie je náročným psom na starostlivosť o srsť, ale dlhé zvesené uši prirodzene viac trpia na zápaly. Je teda vhodné ich častejšie čistiť. Predovšetkým vo vlhkom období a po kúpaní.

V. Výchova a výcvik

Fila je veľmi náročný pes na výcvik a výchovu. Veľmi zle znáša dril, nekonečné opakovanie povelov a zvyšovanie hlasu. A o fyzických trestoch ani nehovoriac.

Majiteľ teda musí preukázať silu, odhodlanie a veľkú láskavosť, aby pes chcel pracovať. Ideálny je výcvik formou hry a odmeňovania. Ak by sa fila začala nudiť, bude vymýšľať veľmi nepríjemné aktivity, z ktorých určite nebudeme nadšení. 🙂

Pozitívom zostáva, že v okamihu keď sa fila niečo naučí, bude to vedieť už na stálo. Netreba zbesilé opakovanie jedného povelu.

Vďaka jej povahe ale nesmieme výchovu a výcvik opomenúť, v rukách zlého majiteľa sa brazílska fila ľahko stane doslova zbraňou, nebezpečnou pre svoje okolie.

VI. Náročnosť

Cena brazílskej fily sa pohybuje medzi 1 200 a 1 400 eur. Avšak, cena je závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Veľkou položkou sú predovšetkým zdravotné testy, kvalitná strava. Z hľadiska ďalších nákladov nie je fila o nič viac náročná než iné, rovnako veľké plemená.

Z časového hľadiska sa nejedná o príliš náročného psa. Samozrejme je nutné pravidelné venčenie, na ktoré nesmieme zabudnúť ani v prípade veľkého pozemku, kde má pes voľný pohyb. Dbať musíme na kúpu kvalitného obojku a vôdzky so silnými karabínami, aby nedošlo k jej poškodeniu.

VII. História

Bola vyšľachtená z bloodhoundov a mastifov. V Brazílii slúžili k ochrane majetku, stád a stráženiu otrokov na plantážach. Najprv sa jednalo predovšetkým o pastierske psy, ktoré sa nebáli postaviť aj veľkým šelmám. Neskôr sa ich využitie presunulo na stráženie otrokov na plantážach. V prípade, že otrok utiekol, bola fila schopná ho vystopovať a pevným zákusom udržať na mieste.

Dnes sa bežne využíva pre stráženie rodiny a jej majetku. Naďalej má v sebe vrodené lovecké pudy a skvelý čuch, vďaka tomu sa dá využiť v mnohých ďalších odvetviach psích športov.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:40-80 kg
Výška v kohútiku:Psy: 65-75 cm, Sučky: 60-70cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši, veľkosť, voľná koža
Požiadavky na tréning:viac ako 60 min denne
Energia:skôr pokojnejšia
Dĺžka života8-10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký, ovčiarsky a strážny pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:všetky okrem bielej, myšacej sivej a grošovanej
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť brazílsku filu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre brazílsku filu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka fily na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár