fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať českého horského psa

S týmto zaujímavým plemenom sa pravdepodobne v meste nestretnete, horskí záchranári by vám však o ňom mohli rozprávať! Tento veľký nebojácny, napriek tomu však oddaný a priateľský pes, sa chová ešte len krátko, za tú dobu sa však stal veľmi žiadaným a užitočným pomocníkom pri práci na horách a na rozľahlých vidieckych usadlostiach, ale aj parťákom do nepohody k domčeku so záhradou.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ českého horského psa

  • Mimoriadne odolný a silný pes, ktorý sa nebojí ako tvrdej práce, tak aktívneho odpočinku.
  • Vďaka vzhľadu, ktorý tak trocha pripomína “orieška”, sú české horské psy extrémne roztomilé a pôsobia príjemným domáckym výzorom.
  • Jedná sa o veľmi lojálne a verné zviera so silným obranárskym inštinktom.
  • Plemeno je veľmi húževnaté, nie je tak náchylné k chorobám, zvládne aj extrémne nepriaznivé podmienky, skvele sa adaptuje prakticky kdekoľvek.
  • Títo psi milujú deti i iné zvieratá, harmonické spolužitie v početnej rodine tak nebýva problém.
  • Plemeno je využiteľné na mnoho spôsobov, uplatní sa skvele ako strážca, záchranár, nadšený športovec, ale aj ako chlpatý miláčik celej rodiny.
  • Pes je odvážny a sebavedomý, nie však agresívny. Krízové ​​situácie je schopný riešiť s ľadovým pokojom.
  • Čechohorák je nesmierne inteligentný a vnímavý a má fenomenálnu pamäť, dokáže sa tak naučiť nespočet povelov a cvikov.
  •  S českým horským psom sa nikdy nebudete nudiť a zbytočne zaháľať, sedieť doma na zadku totiž naozaj nie je jeho šálka kávy!
  • Pes je to síce komunikatívny a priateľský, napriek tomu ale nie nijako vtieravý, dokáže byť veľmi samostatný a nebude trpieť, ak mu na niekoľko hodín zmiznete z dohľadu.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ českého horského psa

  • Ak nemáte v pláne stráviť minimálne šesť hodín denne na nohách aktívnym pohybom a zamestnávaním psa, nie je toto plemeno pre vás rozhodne to pravé orechové.
  • Český horský pes je plemeno uspôsobené na život vonku v horách – v snehu a zime. Do bytu si ho tak radšej naozaj nezaobstarávajte.
  • V horúcom letnom počasí je potreba psa neustále kontrolovať a svojpomocne chladiť, aby sa neprehrial.
  • Títo psi potrebujú pevnú ruku a jasne nastavené hranice, je tak potrebné sa pred zaobstaraním zamyslieť nad tým, či ste naozaj schopní zvládnuť jeho výchovu.
  • Nečakajte, že vám bude český horský pes robiť spoločnosť celý deň na gauči pri televízii, toto plemeno je veľmi živé a hravé a vyžaduje k spokojnosti veľa aktívneho pohybu.
  • Pes je to veľmi šikovný a učenlivý, vďaka tomu ale dokáže byť niekedy pekne tvrdohlavý.
  • Pri tomto plemene je dôležitá pravidelná starostlivosť o srsť a zvlášť z jari jej časté vyčesávanie, pretože výrazne pĺzne.
  • K cudzím ľuďom je nedôverčivý. Je potrebné mu pomôcť pochopiť, že nie všetci ľudia, ktorých nepozná a ktorí vstúpia do jeho teritória, chcú ublížiť jemu alebo jeho rodine.

Zhrnutie

Český horský pes teda rozhodne nie je pre každého. Je to plemeno, ktorého výchove a celkovej spokojnosti a zachovaniu duševného zdravia musíte ako majiteľ obetovať veľkú časť svojho času a trpezlivosti. Ak ste si však istí, že to zvládnete, a že by sa vám tento pes hodil do služby, kde by mohol dostáť svojmu menu, neváhajte! Pretože energia, ale aj láska, ktorú mu svojím úsilím odovzdáte, sa vám z jeho strany stokrát vráti!

Všeobecná charakteristika českého horského psa

Český horský pes je dnes hojne využívaný skutočne predovšetkým na horách ako pomocník horskej služby a pes do záprahu saní. Na tento účel bol od doby samotného vzniku plemena šľachtený a na to je tiež stavaný. Potrebuje tak byť neustále zamestnaný a cítiť sa užitočný. Najradšej trávi čas vonku, výborne sa tiež hodí napríklad ako strážca stád na rozľahlých pastvinách. Z tohto nám teda musí jasne vyplývať, že v byte sa tento pes bude skôr cítiť ako slon v porceláne a že sa naozaj hodí najlepšie k domu s možnosťou stáleho prístupu von, na veľkú záhradu.

I. Povaha

Títo psi sú zvyčajne veľmi priateľskí a k svojmu pánovi neskutočne lojálni. Hoci by mali byť účelne vedení k tomu, aby sa príliš nefixovali na jedného človeka a boli schopní samostatnej práce, veľmi radi trávia čas so svojou rodinou, sú hraví a milujúci. K ľuďom ani iným psom sa spravidla nesprávajú dominantne. Ak vedia, kde je ich miesto, dokážu byť naopak veľmi poslušní. K cudzím môžu byť nedôverčiví. Najmä na území, ktoré pojmú za svoje, sa v nich prebúdza silný obranársky inštinkt. Chránia svojho pána a jeho rodinu. Agresivita je u českého horského psa veľmi vzácna a býva skôr prejavom poruchy správania, či psychickej nepohody. Pre majiteľa by to mal byť vždy signál, že niečo nie je v poriadku a je potrebné zistiť čo a problém riešiť. (Zdroj)

II. Vzhľad

Český horský pes je už na prvý pohľad veľmi huňatý, srsť má hustú a tvrdšiu, asi 10 cm dlhú, kratšie chlpy môžeme nájsť len po bokoch ňufáku a na nohách. Pes je veľkého vzrastu – ideálna kohútiková výška by mala byť 62 až 70 cm, sučky sú o niečo drobnejšie, pri nich by sa výška v kohútiku mala pohybovať medzi 58 a 66 cm. Hlava je primerane veľká telu, skôr obdĺžnikového tvaru s menšími a vysoko posadenými ušami. Pes má stredne dlhý ňufák s miernym sklonom od širokého čela, silné čeľuste sú s pravidelným nožnicovým alebo menej častým kliešťovým zhryzom. Oči sú vždy čierne či tmavo hnedé, veľké a guľaté, zvieraťu dodávajú mierny a pokojný výraz. Telo má český horský pes stredne dlhé s rovnou zadnou časťou a širokým hrudníkom, svalnaté a silné na vyšších nohách s pevnou kostrou. Chvost je dlhší a výraznejšie osrstený, v pokojnej pozícii ovisnutý, v pozore ho pes nosí zdvihnutý vysoko do vzduchu a zahnutý do oblúka. Celkový vzhľad psa zodpovedá jeho húževnatosti a vytrvalosti. Povolené sfarbenie tohto plemena je len strakáč, škvrny môžu byť na tele rozmiestnené nepravidelne, ich farebná škála sa vždy musí pohybovať od čiernej cez mahagónovú hnedú až po rôzne svetlejšie odtiene pečeňovej. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Český horský pes je úplne typický svojou mierumilovnou a priateľskou povahou, a to aj k neposedným malým deťom. Rád sa hrá a je stredom pozornosti. V prípade, že sa ratolestí nabaží a chce si od nich oddýchnuť, skrátka sa pokojne vzdiali a nájde si miesto, kde nebude rušený. Zriedkakedy dáva najavo svoju nevôľu. Ako už bolo povedané vyššie, toto plemeno je veľmi oddané svojmu pánovi, jeho deti tak berie ako súčasť svorky a tiež si k nim vytvára silné citové puto a opatruje ich. Vzťah k ostatným psom a iným zvieratám má toto plemeno tiež veľmi pozitívne, hodí sa jednak ako sprievod na vychádzky s koňmi, jednak ako strážca ku stádam veľkých zvierat ako sú kravy, ovce alebo kozy, v neposlednom rade si rozumie aj s menšími domácimi zvieratami. Nie je obvyklé, že by ich naháňal, či sa k nim správal akokoľvek agresívne. K nehode však môže dôjsť v prípade, že sa bude chcieť hrať a voči malému zvieratku neodhadne svoju silu. Je tak lepšie na psa v prítomnosti domácich maznáčikov radšej vždy dohliadať.

IV. Výchova a výcvik

U tohto plemena neradno zanedbávať výchovu. S tou je potrebné začať už v útlom veku psa, neskôr môže byť ťažko zvládnuteľný. Predovšetkým je dôležité určiť, čo si k vám pes smie a nesmie dovoliť a tieto hranice ho nenechať prekročiť. Po zvládnutí aspoň základného výcviku je český horský pes spravidla dobre ovládateľný, občas vás síce bude skúšať, avšak ak mu doprajete dostatok zamestnania a budete s ním pravidelne cvičiť a učiť ho novým veciam, pes rád poslúchne a bude s vami s chuťou pracovať. Ak je k tomu správne vedený, je schopný veľmi rýchlo chápať a učiť sa, neskôr dokáže svedomito plniť úlohy aj samostatne bez vášho stáleho dozoru. Vďaka svojej mimoriadnej senzitivite na neznáme pachy si ho vo svojich službách najviac cenia práve záchranári a horská služba. V pozícii asistenčného psa by s ním kvôli jeho neskrotnému temperamentu bola pravdepodobne ťažšia práca.

V. Zdravie a starostlivosť

Český horský pes je neobyčajne húževnatý a odolný. Dokáže sa bez problémov adaptovať na život v nehostinných podmienkach. Nevadí mu zima, vietor, ani sneh a dážď, vďaka svojmu medvediemu kožuchu zvládne takmer čokoľvek. Starostlivosť o srsť nemusí byť extra náročná, len je potrebné ju občas vyčesávať a to najlepšie hrubou kefou. Po zimnom období pes silne pĺzne, vyčesávanie je tak skôr vo vašom záujme ak má pes prístup aj do domu. Celkovo vzaté je na tom český horský pes, čo sa týka chorôb a dedičných chýb, veľmi dobre. Psy bývajú zdravé a na pomery veľkých plemien sa dožívajú úctyhodného veku. Výnimočne sa u tohto plemena môže vyskytovať, ako u mnohých veľkých dogovitých psov, dysplázia bedier. Avšak k tomu plemeno ako také nemá sklony, tento problém je tak vo väčšine prípadov skôr dôsledkom nedostatku pohybu, zlého stravovania či obezity. (Zdroj)

VI. Náročnosť

Plemeno je náročné predovšetkým na pohyb a priestor. Do bytu či domu bez možnosti stáleho prístupu von je tak úplne nevhodné, pre tohto psa sú také podmienky trápenie. Český horský pes je naozaj ideálny spoločník na vidiek, kde bude mať dostatočné možnosti na vybitie svojej nekonečnej šteňacej energie. Aj v tomto prípade ale pes potrebuje veľa vašej pozornosti, je náročnejší na výchovu a teda aj časovo. Jedná sa o veľké plemeno, teda je potrebné počítať aj s väčšími finančnými nákladmi na stravu a výbavu, pravdepodobne budete tiež veľmi skoro po kúpe stavať koterec, ktorý musí byť dostatočne priestranný a odolný a samozrejme by mal byť zateplený – psa na neho určite začnite zvykať čo najskôr.

VII. História

Počiatky chovu českého horského psa u nás sa viažu k 70. rokom dvadsiateho storočia. Vtedy ešte v bývalom Československu sa tím Petra Hanzlíka márne pokúšal nájsť, medzi doteraz známymi českými plemenami, psa vhodného pre saňový šport. Pôvodné neúspešné pokusy s nemeckými ovčiakmi viedli chovateľa k vyšľachteniu nového plemena, ktoré splní ich podmienky lepšie. Prvý vrh šteniat českého horského psa sa narodil roku 1977 v Třeboni v chovateľskej stanici Kopeček. Rodičmi boli sučka slovenského čuvača Galka a Leif, ťažný pes neznámeho pôvodu dovezený z mesta Athabaska v Kanade. Minimálne desať rokov potom dochádzalo u tohto psa k príbuzenskej plemenitbe kvôli dôvodu, že základňa chovu bola veľmi úzka a vychádzalo sa zo spojenia iba dvoch jedincov. Postupom času sa podarilo dospieť k chovateľskému zámeru – vzniklo silné otužilé plemeno vhodné do záprahu, adaptabilné na nepriaznivé podmienky našich horských oblastí, bolo zároveň bystré, dobre ovládateľné a predovšetkým všestranne využiteľné na mnoho spôsobov, a to aj pre každodennú náročnú prácu. Hoci je český horský pes pre laika skôr neznámy, už v roku 1984 bol úradmi uznaný ako české národné plemeno, oficiálne schválené chovateľskou organizáciou FCI však dodnes nie je. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:psy: 32-40 kg, sučky: 28-36 kg
Výška v kohútiku:psy: 62-70cm, sučky: 58-66 cm
Požiadavky na výcvik:vysoké
Typický znak:výrazne fľakatá srsť
Energia:vysoká
Dĺžka života:11-12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:stredné
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:saňový a lavínový pes
Dĺžka srsti:dlhšia
Typ srsti: s podsadou
Sfarbenie srsti:čierne alebo hnedé škvrny na bielom podklade
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť českého horského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre českého horského psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka horských psov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Zobraziť všetky chovné stanice na Zoznam.sk =>

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár