fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)neobstarať barzoja

Barzoje čiže ruské chrty sú stelesnením vznešenosti. Tento elegán na dlhých nohách vás uchváti nielen svojím zaujímavým výzorom, ale aj pokojnou a mierumilovnou povahou, láskou k ľuďom, predovšetkým k tým najmenším. To ale neznamená, že by snáď s barzojom bola nuda. Keď chce, dokáže byť rýchly ako blesk, rád sa hrá a na psie pomery je občas dosť „ukecaný“.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ barzoja

  • Iste vám ako väčšine ľudí tiež nie je príjemný typický psí zápach. Buďte bez obáv, pri barzojovi sa s tým nestretnete!
  • Títo psi sú nesmierne vnímaví a empatickí, dokážu vycítiť stav vašej nálady či emócií a veľmi citlivo naň reagujú.
  • O barzojovi by sa dalo s trochou nadsázky povedať, že je „samočistiaci“. Vďaka zvláštnej štruktúre jeho srsti sa naňho nečistoty a pachy lepia oveľa menej ako na iné psy, a ak už sa tak stane, veľmi rýchlo zase opadajú.
  • Napriek svojej veľkosti nemá barzoj problém s životom v byte. Má rád leňošenie a spánok, je teda vhodný aj pre človeka bez veľkých športových ambícií.
  • Barzoje sú skvelými rodinnými psami, milujú deti a svojmu pánovi a jeho rodine sú veľmi oddaní.
  • Hoci vyžadujú pomerne dosť pozornosti, rýchlo si zvykajú na pravidelný režim, a vydržať osamote pár hodín im nerobí veľké problémy.
  • Toto plemeno je skrátka a dobre „modelkovský typ“, a to nielen vzhľadom, ale aj povahou. Je to ideálny pes pre výstavnú kariéru, dokáže sa správať veľmi disciplinovane, až nonšalantne!
  • Všeobecne vzaté, barzoj je aj napriek svojmu trochu krehkému vzhľadu veľmi zdravé a odolné plemeno. Pokiaľ je na to zvyknutý, zvládne aj celoročný pobyt vonku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ barzoja

  • Tieto psy boli pôvodne duriče, majú tak v sebe silný lovecký inštinkt, dokážu byť preto veľmi rýchle a nečakane ostré.
  • Srsť barzoja vyžaduje pravidelnú údržbu, nevyhnete sa častému vyčesávaniu a, bohužiaľ, ani silnejšiemu pĺznutiu.
  • Barzoj je vo svojej podstate lenivý pes. Je to šprintér a to znamená, že je schopný rýchlo vyraziť, avšak maximálne po pár sto metroch stráca výdrž.
  • Celkový vývoj najmä rastu kostí a stavby tela končí u barzoja až okolo 18. mesiaca života, dovtedy je potreba šteňa držať v pokoji, inak môžu nastať nežiaduce zdravotné komplikácie.
  • Veľakrát nečakane zareagujú na pohybujúce sa predmety, majú sklony ich prenasledovať.
  • Barzoj je síce štíhly a pôsobí veľmi dôstojne, napriek očakávaniam má ale veľkú silu a na jeho zvládnutie je tak potreba dobrá fyzická zdatnosť.
  • Majú sklony byť občas dosť melancholickí. Nie je to typ psa, ktorý by si na sebe nechal práve drevo rúbať.
  • Barzoje sú typické tým, že milujú hryzenie topánok a hrabanie sa v odpadkoch, je teda nutné s tým radšej počítať dopredu a tieto veci odstrániť z ich dosahu.
  • Zástupcovia tohto plemena vedia byť niekedy pekne náladoví a počúvať len vtedy, keď sa im práve chce. Výchova a výcvik tak môže byť pre neskúseného človeka náročnejšia.

Zhrnutie

Hľadáte psa, ktorý s vami bude rád chodiť na pokojné prechádzky, bude trpezlivým a dobrým spoločníkom pre vaše deti, bude vám ležať pri nohách v ťažkých chvíľach a súcitiť s vami? Alebo takého, s ktorým budete obrážať výstavy, ktorý si občas aj rád zašportuje, zabehá či zapláva? Potom je barzoj jasná voľba!

Všeobecná charakteristika barzoja

Barzoje sú medzi širokou verejnosťou dnes známi najviac ako šprintéri zo závodov chrtov a výstavní psi. Čo je ale veľká škoda, pretože toto plemeno sa skvele hodí aj ako rodinný maznáčik napríklad na vychádzky do parku a spoločný relax. Niekoho možno od obstarania tohto majestátneho plemena odrádza jeho osobitá povaha, s ktorou môže byť občas ťažké si poradiť. Akonáhle si však na ňu zvyknete a naučíte sa s ňou pracovať, máte vyhrané a získavate v podobe barzoja verného parťáka v dobrom i zlom!

I. Povaha

Barzojovia sú povestní tým, že už v šteňacom veku bývajú pomerne pokojní a disciplinovaní, napriek tomu sú ale hraví a zvedaví. Ich povaha prechádza s vekom okolo dvoch až troch rokov od ľahko melancholickej až do takmer flegmatickej. Títo psi nie sú precitlivení na zmeny, rýchlo sa adaptujú a zvykajú si na nové veci, málokedy u nich býva problém s cestovaním, jazdou autom či trebárs veterinárnou prehliadkou. Hoci najradšej trávia čas v prítomnosti svojej rodiny, bez problému sa zvládnu zabaviť sami v čase, keď ste v práci. Väčšinu času, ktorý mu ako majitelia nemôžete venovať, totiž prespí. Samozrejme je potreba nezabúdať na to, že barzoj je stále pes a vašu pozornosť vyžaduje tiež. Tak teda nie je žiaduce, aby bol celé dni sám doma, po dlhšom čase môže mať totiž sklony k zúfalému vytiu. (Zdroj)

II. Vzhľad

Barzoj je pes stojaci na veľmi dlhých nohách, ktoré síce vyzerajú tenko, sú však silné a psovi dodávajú rýchlosť a mrštnosť. Na prvý pohľad si na nich možno tiež, podobne ako na chvoste, všimnúť kučeravých závojov srsti a to výrazne dlhších ako na zvyšku tela. Kohútiková výška dospelého psa by sa mala pohybovať od 75 do 85 cm, u sučky potom 68 až 78 cm. Barzoj je úplne typický svojím rovným nízkym čelom a nápadne pretiahnutým ňufákom. Oči má tento pes veľké mandľového tvaru, posadené veľmi blízko pri sebe. Uši barzoja sú malé a jemné, zvesené, väčšinou ľahko odstávajú od hlavy. Hlava je posadená vysoko na dlhšom svalnatom krku. Hrudník barzoja je hlboký, ale veľmi úzky, smerom k slabinám sa viditeľne zužuje. Barzoje majú pretiahnuté telo, ľahko zaguľatené do oblúka s mierne zníženou zadnou časťou, ktorá je zakončená dlhým a výrazne osrsteným chvostom. Ten by mal siahať takmer až na zem – nosí ho ovisnutý, niekedy tiež stiahnutý medzi zadné nohy. Ide o plemeno s polodlhou a hustou, lesklou srsťou s pomerne veľkou škálou povolených farieb. Spravidla má pes biely či svetlo sivý podklad s rôzne veľkými a farebnými znakmi, ktorých rozmiestnenie na tele môže – ale nemusí – byť pravidelné. Najčastejšie farebné variety, s ktorými sa u barzoja môžeme stretnúť, sú rôzne odtiene hnedej, sivej alebo žíhanej, až po čiernu. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Barzoje sú v šteňacom veku, ako väčšina psov, veľmi zvedaví a hraví. Deti v domácnosti ako parťákov na vylomeniny určite ocenia. Ako už bolo však spomenuté vyššie, chrty sa zhruba do dvoch rokov veku stále vyvíjajú a rastú, majú krehkejšie kosti a je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a na to, aby hry neboli voči psovi príliš divoké. V dospelosti sú títo psi v drvivej väčšine pokojní a mierumilovní, s deťmi sa nielen radi maznajú, ale samozrejme s nimi aj šantia. Zvlášť k menším deťom bývajú veľmi trpezliví. Nesmieme ale zabúdať na to, že deti musia vedieť, ako sa v prítomnosti psa chovať. Barzoje sú veľmi citlivé a nemajú radi krik a rozruch, život v hektickej domácnosti s väčším počtom neporiadnych ratolestí im tak príliš nesvedčí. Čo sa týka vzťahu k domácim miláčikom, je to s barzojom trochu na zamyslenie. S ostatnými psami sa väčšinou znáša dobre, ak majú podobne nekonfliktnú povahu a nie sú príliš doterné. Ak pes vyrastá od šteňaťa v domácnosti s ďalšími zvieratami, dokáže si na ne pomerne dobre zvyknúť a nemusí s nimi byť najmenší problém. Nemali by sme však nikdy podceňovať fakt, že barzoj je pôvodom poľovný pes. Je to nie agresívne, avšak nebojácne a rýchle zviera, má sklony prenasledovať rýchlo sa pohybujúce predmety. Malým psom či iným domácim miláčikom sa tak môže stať osudným zbesilý útek.

IV. Výchova a výcvik

Vychovať z barzoja vyrovnaného a poslušného psa síce niekedy nie je práve prechádzka ružovou záhradou, ale ak človek vie, ako naňho, nebýva to nijako problematické. S výchovou je potrebné začať skoro a pomaly ale isto. Rozhodne nie je dobré psa prepínať, príliš naňho tlačiť a byť veľmi prísny. Výchova barzoja síce vyžaduje dôslednosť, nie však dril a až príliš tvrdú ruku. Títo psi veľmi zle znášajú ak na nich niekto zvyšuje hlas alebo ich dokonca fyzicky trestá. Takéto konanie barzoja veľmi stresuje, časom na to môže začať reagovať agresívne. Najlepšia cesta je teda trpezlivosť, citlivosť a empatia a dostatok odmien a pochvál za dobre odvedenú prácu, ktorú barzoj najviac ocení. O barzojoch koluje medzi ľuďmi mýtus, že sú hlúpi. Opak je pravdou! Títo psi dokážu byť neuveriteľne učenliví, problém môže občas nastať v tom, že sa mu práve nebude do cvičenia chcieť, barzoj vie byť niekedy trochu pasívny až lenivý.

V. Zdravie a starostlivosť

Barzoj je všeobecne vzaté relatívne zdravé plemeno, pre ktoré nie sú typické žiadne závažné choroby. Ani toľko obávané problémy so správnym vývojom a rastom kostí a svalov nemusia vášho psa stretnúť, ak to nebudete v jeho ranom veku preháňať s množstvom pohybu a budete ho kŕmiť kvalitnou stravou. Pri veľkých psích plemenách, medzi ktoré patrí aj barzoj, sa môžeme stretnúť s torziou žalúdka alebo dyspláziou bedrového kĺbu – to však u tohto plemena nebýva príliš časté. Väčšiu pozornosť by ste však rozhodne mali venovať starostlivosti o srsť. Je potrebné psa pravidelne vyčesávať, aspoň raz za štrnásť dní hrubou kefou. Aby srsť zostala hodvábna a lesklá, má veľa ľudí tendencie používať najrôznejšiu zvieraciu kozmetiku. Jej časté užívanie však pre psa nie je príliš zdravé. Hoci sú barzoji zdatní plavci a vodu milujú, príliš časté čvachtanie vo vode a šampónovanie oslabujú psovi imunitu a v niektorých prípadoch tiež odolnosť voči alergiám.

VI. Náročnosť

Barzoje sú celkovo pomerne nenáročné plemeno, ku šťastiu im stačí málo. S výchovou si pri dostatku usilovnosti a cieľavedomosti poradí aj začiatočník, väčšinou tiež nie je potrebné sa obávať, že by vám barzoj likvidoval zariadenie bytu. Nepotrebuje ani veľa žuvacích hračiek. Viac ocení mäkký pelech a pokojné miesto na odpočívanie a spánok. Barzoj nie je vyložene vonkajší pes, stavba ohrady preňho nie je nutnosťou, radšej trávi čas vnútri v blízkosti svojej rodiny. Bez problému môže žiť aj v byte, vašu prítomnosť po svojom boku síce nevyžaduje neustále, napriek tomu by ste mu mali venovať aspoň pár hodín denne na prechádzky a spoločné hry či výcvik. Niekomu sa spočiatku môže zdať náročnejšia starostlivosť o srsť, aj to sa dá ale s trochou cviku zvládnuť, rozhodne u vás nebude na škodu ani odchlpovací valček. Tak trochu oriešok však môže byť krmivo. Barzoje sú síce štíhle a vyzerajú veľmi vznešene, napriek tomu sú to ale veľkí a navyše trochu vyberaví jedáci. Na správnom krmive by ste u barzoja nemali nikdy šetriť, v mladšom veku je dobré pridávať psovi aj doplnky stravy a kĺbovú výživu. Najviac sa pre tieto psy hodia na barfovanie (strava založená na surovom mäse). (Zdroj)

VII. História

História barzojov sa začala písať už na začiatku šestnásteho storočia v Rusku a na Ukrajine. Títo psi patrili skôr len šľachte, najčastejšie ruským cárom, ktorí si ich predkov údajne priviezli od Tatárov. Na rozdiel od špicovitých plemien, ktoré sa predtým používali na lov, boli chrty rýchlejšie, mali dlhšie nohy a boli podstatne gurážnejšie. Z tohto dôvodu ich cári začali s doterajšími poľovníckymi psami krížiť. Účelom bolo vyšľachtenie unikátneho loveckého psa s tými najlepšími vlastnosťami od oboch plemien. Ruské chrty boli od tej doby najviac využívané k lovu líšok a vlkov, hony sa stali veľmi rýchlo obľúbenou zábavou na bohatých šľachtických usadlostiach. Z týchto dôb si tiež barzoje odniesli svoj mimoriadne kladný vzťah ku koňom, s ktorými boli v kontakte prakticky denne. Štandard plemena bol spísaný roku 1880, vtedy zažívali títo psi najväčší rozmach, viac-menej však stále len vo svojej niekdajšej domovine, exporty do zahraničia boli zriedkavé. Barzoj bol pes aristokratov a nebolo ešte možné si ho kúpiť, iba ho dostať darom. Tvrdú ranu uštedril ruským chrtom boľševický prevrat, počas neho i po ňom boli zástupcovia tohto plemena nemilosrdne vybíjaní a hrozilo, že zmizne úplne. Barzoja sa podarilo zachrániť predovšetkým vďaka tomu, že keď začala šľachta opúšťať Rusko, niektoré psy si brala so sebou. Práve vďaka emigrácii začali neskôr vznikať chovy aj inde, napríklad v Anglicku či Francúzsku. Dnes je už Rusko členom medzinárodnej organizácie FCI a tak je obnovená aj najdôležitejšia chovateľská základňa a export barzojov do zahraničia sa stáva veľmi populárnym. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:psy: minimálne 50 kg, sučky: minimálne 45 kg
Výška v kohútiku:psy: 75-85 cm, sučky: 68-78 cm
Požiadavky na výcvik: stredné
Typický znak:dlhé nohy a výrazne pretiahnutý ňufák
Energia:stredná, skôr nižšia
Dĺžka života:11-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba socializácie/pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:polodlhá
Typ srsti: s podsadou
Farba srsti:svetlý až väčšinou biely podklad, ďalej potom zlatá, sivá, žltosivá, červená, čierna, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť barzoja?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre barzoja dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka barzoja na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

4.4/5 - (12 votes)

Vložiť komentár