fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať amerického staforda

Hlavný hrdina dnešného článku rozdeľuje spoločnosť na dve skupiny ľudí: jedni ho uctievajú a druhí by ho najradšej zakázali.  „Amstaf“ je ale skutočne skvelý, srdečný pes, ktorý si vôbec nezaslúži povesť, ktorú mu hlavne médiá neustále prideľujú. Verte, že akonáhle toto plemeno spoznáte, zamilujete si nielen jeho povahu, ale tiež jeho široký úsmev.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať amerického staforda

  • Stafordi sú neuveriteľne všestranným a aktívnym plemenom, ktoré sa hodí pre veľké množstvo činností- od bull športov, behom za strapcom, až po športovú kynológiu
  • Napriek povesti sú amstafi skvelé psi pre rodiny s deťmi- zožerú ich láskou!
  • Staford patrí medzi veľmi inteligentné plemená. Rýchlo chápe požiadavky svojho pána a veľmi rád sa učí.
  • Aj v byte môže byť AST spokojný- ale iba za predpokladu, že bude mať dostatočné pohybové vyžitie a mentálnu aktivitu.
  • Vďaka povesti amstafa sa vám budú zaručene vyhýbať všetky indivíduá a ľudia s nekalými úmyslami. Ak by vám chcel niekto ublížiť, amstaf by neváhal predviesť  povestnú silu svojho stisku.
  • Srsť amstafíkov nie je náročná na údržbu, ani nenesie žiadny výrazný zápach.
  • Ich stredná veľkosť je tak akurát- nemusíte si na ich prevoz zaobstarávať dodávku a v posteli máte stále trochu miesta i za prítomnosti chlpatého votrelca.
  • Maznanie je ich obľúbená športová disciplína. Svoju radosť z príjemného pohladenia alebo poškrabania za uchom vedia dať jasne najavo.
  • Amstafi dokážu vďaka svojej oddanosti a vytrvalosti skvele zažiariť ako služobné psi v mnohých odvetviach.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si neobstarať amerického staforda

  • Amstaf nie je pes pre každého. Ak nemáte čas, nervy alebo sebadôveru na dôslednú výchovu, toto plemeno si určite nezaobstarávajte.
  • Vybuchnutý gauč, diera vo dverách, koberec na franforce a poriadne naštvaní susedia- to staford zvládne behom vašej chvíľkovej neprítomnosti z nudy alebo smútku. Domov je nutné zabezpečiť tak, aby pes nezničil vybavenie alebo neublížil sebe.
  • Stafordi milujú pohyb a nemôžu bez neho byť. Ak im ho nedokážeme dostatok dopriať, môže sa stať, že sa pes zabaví nežiadúcim spôsobom- napríklad tým vybuchnutým gaučom. 
  • Toto plemeno sa príliš nehodí pre ľudí bez skúseností s výcvikom. Zle vychovaný staford môže byť nebezpečný pre svoje okolie. 
  • Stretnutie s inými psami nemusí vždy skončiť šťastne. Nie všetci jedinci sú k ostatným zvieratám priateľskí. 
  • Ak si amstafa zaobstaráte, pripravte sa na smršť reakcií vášho okolia. Poznámky o bojovom plemene a požieračovi detí sa vám asi nevyhnú.
  • Krátka srsť stafíkov nie je vhodná na celoročný pobyt vonku. Pre chladnejšie teploty je potrebné zaobstarať zateplenú alebo mierne temperovanú búdu.
  • Trvanlivosť hračiek vo vlastníctve týchto chlpatých torpédiek je prakticky nulová. Ak nemáte továreň na psie hračky, počítajte s častými nákupmi nových loptičiek, preťahovadiel aj plyšákov.

Zhrnutie

Staford je pes pre ľudí, ktorí chcú so svojím chlpatým maznáčikom tráviť veľké množstvo času a chcú pracovať s jeho telom aj dušou. Akonáhle necháte svojho amstafa nepobozkaného výchovou, môže sa stať nebezpečným pre vás, aj pre vaše okolie. Z nudy alebo samoty sa môže tento darebák premeniť na zbraň hromadného ničenia a všetko vybavenie vášho domova sa môže stať jeho terčom. 

Dobre vychovaný amstaf je ale nebezpečný iba pre svoje hračky alebo pre všetky hrozby, ktoré by vám chceli ublížiť- je to prirodzený ochranca celej rodiny. Pre trvalé stráženie domu zvonka sa ale  pre svoju krátku srsť nehodí, ak mu neposkytnete teplé miesto, kam sa môže uchýliť. Vďaka nezodpovedným majiteľom si staford získal zlú reputáciu a povesť zabijaka. V dobrých rukách je to ale stále usmiaty maznavý športovec, ktorý vyniká ako pracant aj ako rodinný pes.

Všeobecná charakteristika amerického staforda

ak máte skúsenosť s výchovou psov, dostatok voľného času a doma kúsok miesta pre cca tridsaťpäť kilo živého šťastia, máme pre vás ideálneho psa. 

Povaha

Vo svalnatom, veľmi energetickom tele amstafa drieme duša bojovníka. Aj keď jeho telo vzbudzuje poriadny rešpekt, k ľuďom sa chová priateľsky a vľúdne. Svojho majiteľa zbožňuje a je mu neustále v pätách- ak mu to umožníte, bude vás sprevádzať do kúpeľne, do perín aj na záchod. Stafordi majú radi pozornosť ľudí a radi sa predvádzajú hlavne pred návštevami, alebo pred divákmi na psích show. 

Amstafovia si užívajú aj náklonnosť detí, ak sa tie ku svojim psím priateľom vedia chovať. Nezvládnutá výchova, stres, či frustrácia môžu ale z milého stafíka urobiť agresívnu kôpku nešťastia, ktorá sa nebojí pokúsať. Pred zaobstaraním psíka je teda potrebné zvážiť svoje výchovné schopnosti a časové možnosti. 

Vzhľad

Veľká hlava, široký úsmev a líčka ako dve jabĺčka sú asi najzákladnejšie poznávacie znaky amerického stafordšírskeho teriéra- samozrejme spolu s iskrivým pohľadom a ušami zloženými do tvaru lístka ruže. Staforda spoznáme aj vďaka výborne osvalenému telu stredného vzrastu s krátkou, lesklou srsťou. Krk týchto psov je veľmi mohutný, postupne prechádzajúci do svalnatých pliec. Chrbát je kratší, mierne sa zvažuje smerom k zadku a nízko položenému chvostu strednej dĺžky. Silné nohy s veľkými labami sú statnou oporou celého tela. Srsť môže hrať rôznymi farbami- veľmi časté je žíhané sfarbenie s bielymi znakmi, ďalej pieskové, čierne alebo modré. Prípustné sú ale aj ostatné farby vrátane kombinácií.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Stafordi milujú deti za predpokladu, že sú na ne zvyknutí a vedia, ako sa k nim chovať. A to platí obojstranne- ak má pes s deťmi harmonický vychádzať, je dôležité zoznámiť vaše ratolesti so zásadami správneho chovania k tak silnému zvieraťu. Rozhodne ale nenechávajte deti bez dozoru. Spolužitie amstafa s inými domácimi zvieratami závisí od socializácie psa, jeho výcviku a samozrejme aj na jeho povahe- niektorí jedinci ostatné zvieratá milujú, ale mnohí nezaprú svoje gény bojovníkov a inými domácimi zvieratami sa nikdy kamarátiť nebudú. Správnym výcvikom je možné docieliť aspoň ich čiastočnú toleranciu. Rozhodne ale neodporúčame nechávať amerického stafordšírskeho teriéra s inými zvieratami bez dozoru, ak na ne nie sú naozaj zvyknutí. 

Výchova a výcvik

Správna výchova je základným stavebným kameňom k spokojnému súžitiu s amstafom. So socializáciou a výcvikom je nutné začať už v ranom veku, než vám zo šteňaťa vyrastie mohutný, silný pes. 

Je veľmi dôležité, aby mal pes od mala jasne určené pravidlá a mal danú svoju pozíciu v hierarchii rodiny. Aj dôslednosť hrá svoju dôležitú rolu- ak dáte svojmu psovi povel, je vždy nutné dotiahnuť ho do konca. Samozrejmosťou je výcvik bez trestov a psychického nátlaku- opak by viedol k narušeniu dôvery, čo by sa mohlo neskôr prejaviť vo forme agresie. Ak ale povediete svojho psa sebavedomo, dôsledne a s láskou, bude vám odmenou oddaný, poslušný spoločník, ktorý vyniká v množstve aktivít. 

Do výcviku staforda odporúčame zasvätiť celú rodinu- pes sa tak naučí pracovať s ďalšími členmi rodiny, jeho rešpekt k nim sa prirodzene prehĺbi a poslušnosť vášho psieho priateľa nebude limitovaná vašou prítomnosťou.

Ak si pri výcviku nebudete číkoľvek istí, radšej sa poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže nasmerovať výcvik vášho psíka správnym smerom.

Zdravie a starostlivosť

Rovnako ako ostatné plemená, tak aj americký stafordšírsky teriér môže trpieť rôznymi zdravotnými neduhmi. Medzi tie najčastejšie patrí dysplázia bedrových kĺbov, hypotyreóza (nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy) a psia atopická dermatitída spolu s inými kožnými ochoreniami. 

Starostlivosť o stafordov neobnáša žiadne zložité procedúry- krátku srsť je vhodné raz za čas prečesať kefou a pomôcť jej zbaviť sa odumretých chlpov. Pazúriky sa väčšinou obrúsia pri vonkajších aktivitách, prípadne sa dajú ľahko pristrihnúť alebo zabrúsiť. Inak postačí pravidelne kontrolovať uši a stav chrupu.

Náročnosť

Vysoká náročnosť stafordov spočíva hlavne v nemalých nárokoch na pohyb, výcvik a v neposlednej rade na vašej pozornosti. V tomto ohľade potrebujú mnoho lásky, času, trpezlivosti a dôslednú ruku ( o tom sme písali o pár odstavcov vyššie). 

Okrem toho ale amstaf nijako náročný nie je- teda ak máte našetrené.

Pri tomto plemene sa určite oplatí investovať do šteňaťa s PP, hlavne ak nechcete byť prekvapení nežiadúcim chovaním, ktoré v štandarde AST nemá čo robiť. A o exteriérovej a zdravotnej stránke ani nehovoríme! Za ´´papierové´´ šteniatko si ale priplatíte- jeho kúpna cena sa ľahko prehupne cez 700€.  Veľa ale záleží na pôvode rodičov, na ich úspechoch a u niektorých chovateľských staníc tiež na sfarbení šteniatka (napríklad za populárne modré sfarbenie si často priplatíte). Počítať ale musíte aj s nákupom kvalitného krmiva a neustálym doplňovaním hračiek, ktoré väčšinou veľmi dlho nevydržia. 

História

Aj keď americký stafordšírsky teriér vznikol v 19. storočí v USA, korene jeho predkov siahajú do Veľkej Británie, odkiaľ do spojených štátov pricestovali spolu s anglickými imigrantmi. Tu sa krížením buldogov a staroanglických teriérov snažili vyšľachtiť psa ideálneho pre psie zápasy. Z týchto pokusov sa zrodil aj americký pitbulteriér, ktorý je amstafov blízky príbuzný. Línia týchto bratrancov sa ale neskôr začala rozlišovať, keď sa chovatelia rozdelili na dva tábory. Jeden z táborov dbal u svojich psov hlavne na pracovní schopnosti, povahu a podporu bojovnosti (tzv. gejm)- tak vznikli predkovia našich pitbulov. Chovatelia z druhého tábora, ktorí sa podieľali na vyšľachtení dnešného amstafa podporovali skôr exteriér plemena a jeho jednotnosť. Stafordšírsky teriér bol v roku 1936 uznaný Americkým klubom chovateľov psov a v roku 1972 toto plemeno uznala aj organizácie FCI, ktorá plemenu dala dnešný názov.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psi: 28-40 kg, Feny: 28- 40kg
Výška v kohútiku:Psi: 48cm Feny: 45cm
Typický znak:Svalnaté telo, široké líca a uši v tvare listu ruže
Požiadavky na výcvik:Vysoké
Energia:Priemerná
Dĺžka života:12- 14 rokov
Sklony k ú slintaniu:Nízke
Sklony ku chrápaniu:Vysoké
Sklony k štekaniu:Mierne
Sklony k hrabaniu:Vysoké
Potreba pozornosti:Vysoká
Pôvodné využitie:Psie zápasy, lov škodnej
Dĺžka srsti:Krátka
Typ srsti:Hladká
Farba srsti:Srsť môže mať všetky sfarbenia- môže byť s odznakmi alebo jednofarebná
Potrebná starostlivosť o srsť:Občasné vyčesávanie

Kde si zaobstarať amerického staforda?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre amerického stafordšírskeho teriéra dobrým pánom? Tak dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá staforda na predaj. 

Chovné stanice v ČR

Chovné stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (18 votes)

2 komentáre k “18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať amerického staforda”

  1. Dobry den, je to pekne spracovany clanok ale co sa tyka energie AST, je to velmi energicky pes a potrebuje urcite vela pohybu, tym nemyslim nutne ubehat ho ale potrebuje aj hodne mentalnych podnetov.
    Co sa tyka farby, tak merle je zakazana, pretoze degeneruje psa, chov, psy su chore, hlupnu, proste nie a tiez cisto biela farba, sposobuje slepotu,hluchotu.
    Tiez by som podotkla, ze AST je skutocne len pre vyrovnane povahy, kto by si ho chcel zaobstarat, kvoli svojim komplexom a silnym psom si chce nieco dokazovat, ten nech si ho urcite nezaobstara, pretoze tento velmi inteligentny, silny pes ho respektovat nebude a zakomplexovany majitel sa ho bude bat a AST skonci nakoniec v utulku, proste, nie je to pes pre kazdeho, AST potrebuje rovnocenneho pana, tiez u neho nepochodite s tvrdou drezurou, zabudnite, na AST treba ist urcovanim hranic a nikdy ich neprekrocit, je prilis inteligentny a chytry. ?

    Odpovedať

Vložiť komentár