fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať amerického buldoga

Americký buldog je v súčasnosti najväčším zástupcom pomerne početnej buldočej rodiny. Tento veľký a silný, zároveň však milujúci a oddaný pes, sa stáva v posledných rokoch mimoriadne populárny predovšetkým vďaka svojmu všestrannému využitiu a úžasnej hravej a láskyplnej povahe. Že o americkom buldogovi počujete prvýkrát? Potom teda zbystrite, pretože tento nežný obor môže byť presne to, čo hľadáte a ani o tom neviete. Poďte sa o tom presvedčiť…

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ amerického buldoga

  • Sú to extrémne oddaní a milujúci psi s vrelou, priateľskou povahou. Vhodní sú hlavne do rodín s deťmi.
  • Zvyčajne ani spolužitie s ďalšími domácimi miláčikmi nebýva problém.
  • Plemeno má široké spektrum využitia pre psie športy a ďalšie aktivity.
  • Srsť amerického buldoga je krátka a ľahko česateľná, teda nenáročná na údržbu.
  • Vďaka svojmu vzhľadu, sile a pozitívnemu vzťahu k zvieratám a ľuďom, sa dobre hodí ako strážca objektov, ale tiež stád na rozľahlých pozemkoch.
  • Rád sa učí novým veciam a slúži svojmu pánovi.
  • Napriek svojej veľkosti sa hodí aj do bytu, pretože je mu najlepšie tam, kde je jeho rodina.
  • Pri správnej starostlivosti pes nie je cítiť a je vhodný aj pre alergikov.

DESAŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ amerického buldoga

  • Plemeno je veľmi náročné na pohyb.
  • Je potrebná veľmi dôsledná výchova, s ktorou je potrebné začať už vo veľmi útlom veku psa.
  • Plemeno má sklony sa až príliš fixovať na svojho pána. V jeho neprítomnosti, hoci krátkej, spravidla výrazne trpí.
  • Títo psi síce nadovšetko milujú svoju rodinu a deti, ale k cudzím ľuďom a psom sú nedôverčiví.
  • V prípade, že pes nemá dostatok zamestnania a pozornosti, môžu sa uňho začať časom objavovať sklony k zvýšenej agresii či sebadeštrukcii.
  • Vzhľadom k svojej veľkosti a sile je plemeno pomerne náročné na priestor, ktorý okolo seba potrebuje.
  • Buldogy kvôli tvaru a stavbe papule produkujú nadmerné množstvo slín.
  • Ak je ponechaný dlhší čas osamote, často hlasno vyje a šteká.
  • Pes rád skúša, čo si môže dovoliť. Pri nedostatočne dôslednom nastavení hraníc sa môže jeho dominancia majiteľovi ľahko vymknúť z rúk.
  • Buldogy majú silné čeľuste a pevný stisk, takže počítajte s tým, že hračky na hryzenie sú u týchto plemien naozaj silno spotrebný tovar.

Zhrnutie

Americké buldogy sa v posledných rokoch stávajú u nás čoraz viac populárne, niet sa čomu čudovať, sú to skrátka veľmi všestranní a spoľahliví psi, využiteľní na mnoho spôsobov. Napriek tomu sa však nehodia pre každého. Ideálne sa s týmto plemenom zžije človek, ktorý má s molosoidnými plemenami skúsenosť a bude schopný svojmu veľkému štvornohému miláčikovi ukázať, že ho síce miluje, ale je potrebné, aby pes vedel, kde je jeho miesto. Potom môže byť skvelým parťákom na rodinné výlety, agility, športové hony, ale napríklad aj na lenivé piatkové večery pri televízii!

Všeobecná charakteristika amerického buldoga

Pochopiteľne aj napriek množstvu pozitívnych vlastností a jednoznačných dôvodov, prečo by ste si mali zaobstarať práve amerického buldoga, sa rovnako ako pri každom plemene nájdu niektoré proti, ktoré by ste rozhodne mali zvážiť ešte predtým, než si s nadšením pôjdete pre prvé roztomilé šteniatko. Poďme sa teda tomuto plemenu pozrieť na zúbok trochu bližšie.

I. Povaha

Ak je k tomu pes odmalička správne nasmerovaný, dokáže byť aj v dospelosti veľmi krotký, prítulný a hravý bez známok akejkoľvek agresie či potreby dokazovať niekomu svoju dominanciu. K tomu je však potrebný dostatok vašej pozornosti. Hoci bude americký buldog pre svoj vzhľad väčšine ľudí pravdepodobne pripadať ako typický vonkajší strážny pes, ktorému je najlepšie v koterci na záhrade, nie je tomu tak. Toto plemeno je naozaj úplne závislé na svojom majiteľovi a väčšinu času cez deň bude vyžadovať jeho prítomnosť po svojom boku. Táto extrémna fixácia na človeka sa dá u psa čiastočne obmedziť tým, že mu doprajete dostatok aktívneho pohybu a zamestnania. Vďaka svojej atletickej postave sa americký buldog navzdory očakávaniam skvele hodí napríklad pre agility, pretože je rýchly a prekvapivo obratný. S buldogom nemusíte mať problém ani v menšom byte. Musíte mať však niekoľko hodín denne čas na dlhé prechádzky, počas ktorých môžete psa „uťahať“. Problémy môžu nastať vo chvíli, keď je buldog dlhšie ponechaný osamote. Môže sa začať rýchlo hlásiť o pozornosť mohutným štekotom či vytím, čo potom predovšetkým v byte práve neposilňuje dobré vzťahy so susedmi.

II. Vzhľad

Amerického buldoga radíme medzi stredne veľké až veľké plemená. V dospelosti môže pes vážiť od tridsať do šesťdesiat kilogramov. Americký buldog je tak najväčší z doposiaľ chovaných druhov buldogov. Plemeno môže na prvý pohľad pôsobiť trochu robustne, pri bližšom pohľade však zistíme, že má pomerne atletickú postavu. Dominantou celého tela je vysoko posadená štvorcová hlava so skráteným ňufákom a zvyčajne menším predkusom, na krátkom silnom krku. Pes má mohutnú hruď a pomerne široký chrbát. V ideálnom prípade by mal mať veľmi osvalené nohy a vyššie umiestnený zadok aj chvost dĺžkou nepresahujúci päty. Nemali by sme zabudnúť ani na srsť, tu majú buldogy tvrdú, krátku a stredne hustú. Podľa štandardu plemena musí mať na sebe pes zastúpenie aspoň 50 % bielych škvŕn. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Americké buldogy milujú deti. Tieto psy si naozaj užívajú chvíle, kedy im niekto venuje pozornosť, nech už je akákoľvek. Ich postoj k deťom je veľmi trpezlivý a priateľský. Je to skrátka pes, ktorý sem tam znesie i nejaké to štuchnutie a hneď tak niečo ho nepodráždi. Aj tak by sme mali ale brať do úvahy, že americký buldog je veľký a silný a môže tak nedopatrením v zápale hry dieťa zvaliť na zem, alebo ho viac stlačiť zubami, čomu je dobré sa vyvarovať neustálym dohľadom dospelého, ktorý musí byť v prípade potreby schopný zasiahnuť a psa usmerniť.

Keď šteňa príde do domácnosti, kde sú už nejaké ďalšie zvieratá, so zoznámením a bezkonfliktným spolužitím zo strany buldoga väčšinou nebýva problém. Socializácia šteňaťa do jedného roka s ostatnými psami býva celkom jednoduchá, ale dospelý pes býva spravidla voči iným nedôverčivý, niekedy má potrebu ukázať svoju dominanciu a tak trochu „naháňať hrôzu“.

IV. Výchova a výcvik

Americký buldog je typickým príkladom plemena, ktoré rozhodne nepatrí do rúk každému. Pes je to nesmierne bystrý a učenlivý, bohužiaľ, vie byť občas trochu svojhlavý a rád svojho majiteľa skúša. Výchova by tak mala začať naozaj bezprostredne po tom, čo si šteňa po odstavení priveziete domov. Aby vám buldog neskôr neprerástol cez hlavu a mali ste jeho správanie stále pod kontrolou, je nevyhnutné mu hneď skraja ukázať, čo si k vám môže – nemôže dovoliť. Výchova tohto plemena je zvlášť v ranom štádiu časovo veľmi náročná, chce to pevné nervy, láskavý prístup, ale hlavne pevnú ruku. Vo chvíli, kedy pes zvláda základné povely, je možné začať uvažovať o zameraní sa na nejaký psí šport, pre ktorý sa buldogy svojou povahou skvele hodia. Pri správnom vedení sa môže stať z amerického buldoga naozaj všestranný pes využiteľný aj ako pracovný. (Zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť

Plemeno je pomerne húževnaté a žiadne, preňho priamo špecifické, závažnejšie ochorenia nie sú. Známe choroby, ktoré sa môžu častejšie vyskytovať u takýchto ťažkých plemien, sú napríklad dysplázia bedier alebo lakťov – pri buldogoch však zďaleka nie v takej miere, ako napríklad pri nemeckých ovčiakoch. Vzhľadom k tomu, že zástupcovia tohto plemena v ideálnom prípade dominujú bielym sfarbením srsti, môže sa u nich častejšie ako u iných psov vyskytovať ako jednostranná, tak obojstranná hluchota. V pokročilejšom veku alebo napríklad v peľovej sezóne sa môžu u buldoga, rovnako ako u všetkých plemien so skráteným ňufákom, miestami objavovať ľahšie dýchacie ťažkosti, ktoré je niekedy potrebné konzultovať s veterinárom.

Čo sa týka starostlivosti o amerického buldoga, radíme ho v tomto ohľade medzi pomerne nenáročné plemená. Srsť stačí čas od času prejsť hrubou kefou, časté kúpanie rozhodne nie je nutné, skôr naopak. V čase pĺznutia nie je potrebné sa u buldoga obávať nadmerného vypadávania chlpov. (Zdroj)

VI. Náročnosť

Americký buldog je v mnohých ohľadoch plemeno náročné, v iných zase úplne bezproblémové. Je dobré si uvedomiť, že ak sa má z neho stať oddaný a poslušný člen rodiny, bude potrebné tomu obetovať veľmi veľa času a energie. Vzhľadom k tomu, že ide o pomerne veľkého psa, je tiež finančne náročnejšie obstarávanie prostriedkov, krmiva a veterinárnej starostlivosti. Pokiaľ ale zvládnete jeho osobitú povahu a chcete sa svojmu psovi naozaj venovať, hrať sa s ním a pravidelne s ním cvičiť, váš život s americkým buldogom by nemal byť o nič komplikovanejší ako s inými plemenami.

VII. História

História plemena sa začala písať už v prvej polovici sedemnásteho storočia. Predpokladá sa, že americký buldog bol vyšľachtený z pôvodných loveckých psov typu bull v Anglicku, kde sa predtým používali najmä ako návnada pre lov medveďov a neskôr tiež ako pastierske psy pri love kancov. Do Ameriky sa buldogy dostali až v dobe jej kolonizácie s imigrantmi z Európy. Dlhú dobu potom slúžili predovšetkým ako strážcovia a obranári. Tieto psy boli žiadané obzvlášť medzi farmármi, ktorým pomáhali strážiť stáda. Od počiatku u nich prebiehala nemilosrdná selekcia slabších jedincov, ktorí pre prácu a život v pomerne tvrdých podmienkach nenašli uplatnenie. Touto krutou cestou ale americký buldog získal svoj dnešný vzhľad, húževnatosť, silu a pracovné odhodlanie. Zhruba o sto rokov neskôr, kedy začali v Amerike rapídne miznúť ranče a veľké vidiecke usadlosti, sa tento pes stal v podstate nepotrebným. Zachránil ho vtedy John D. Johnson, ktorý začal cielene skupovať buldogov po celom kontinente. Podarilo sa mu tak založiť líniu, ktorá je dodnes považovaná za najlepšiu na svete. A tak bolo plemeno americký buldog zachované. Dodnes však nie je uznané organizáciou FCI. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 40-60 kg, sučky: 30-60 kg
Výška v kohútiku:Psy: 55-70 cm, sučky: 45-65 cm
Typický znak:plochý ňufák, nadmerné slintanie
Požiadavky na výcvik:vysoké
Energia:vysoká
Dĺžka života:11-15 rokov
Sklony k slintaniu:veľké
Sklony k chrápaniu:veľké
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:s podsadou
Farba srsti:minimálne 50 % biela, ďalej rôzne odtiene hnedej
Náročnosť starostlivosti o srsť:nízka

Kde kúpiť amerického buldoga?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre amerického buldoga dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka buldoga na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár