fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať siamskú mačku

Krásna, vznešene vyzerajúca mačka s typickým tvarom hlavy, priateľská k ľuďom aj ku zvieratám. Siamská mačka je jedným z najstarších mačacích plemien. Je inteligentná, dožíva sa veľa rokov a rada sa učí. Siamská mačka je veľmi závislá na ľuďoch, výborne sa hodí aj k deťom. Bude tým najlepším plemenom do vašej rodiny? Čítajte ďalej.

DESAŤ dôvodov, prečo si obstarať siamskú mačku

 • Siamské mačka nie je náročná na starostlivosť. Je lenivá a stačí ju vyčesať len občas.
 • Zaujme vás svojím orientálnym vzhľadom. Najmä, ak si zaobstaráte siamskú mačku s výraznou hlavou v tvare trojuholníka, ktorá je charakteristická pre toto plemeno.
 • Ak hľadáte bytové plemeno, siamská mačka bude to pravé. Vonku by jej totiž mohla byť zima kvôli jej jemnej srsti.
 • Siamská mačka je energické a zábavné plemeno, s ktorým sa rozhodne nebudete nudiť. Celý deň vás bude prenasledovať a zapájať do svojich hier.
 • Toto plemeno je veľmi učenlivé a rôzne kúsky ho jednoducho bavia. So siamskú mačkou môžete vyskúšať napríklad aj agility!
 • Siamská mačka je pomerne hlučná a ukecaná. Celý deň o nej budete vedieť, pretože sa so svojím majiteľom chce rozprávať.
 • Ak chcete maznáčika, ktorý vás bude dlho sprevádzať životom, máme pre vás dobrú správu: siamské mačky sa dožívajú 15 rokov a viac
 • Siamskú mačku môžete brať so sebou na prechádzky na vodítku. Samozrejme iba ak je vonku dostatočne teplo.
 • Siamská mačka je mačkou s vlastnosťami psa. Viaže sa na svoju rodinu a rada sa učí. Pokiaľ chcete mať doma „mačkopsa“, bude siamská mačka výbornou voľbou.
 • Siamská mačka je vhodná aj pre začínajúcich chovateľov bez veľkých skúseností. Stačí, keď sa jej budete dostatočne venovať. Za to vás odmení svojou láskou.

SEDEM dôvodov, prečo si neobstarať siamskú mačku

 • Siamská mačka zle znáša samotu a nudu. Pokiaľ chcete mať len jednu mačku a ste často mimo domova, vyberte si plemeno, ktorému to nebude tak vadiť.
 • Ak by ste chceli mačku do domčeku so záhradou, čo tak zaobstarať skôr mačku domácu? Siamská mačka sa rozhodne nehodí von.
 • Siamská mačka sa bude usilovať o vašu pozornosť. Nenechá vás samých, bude sa s vami hrať a rozprávať a chodiť za vami. Ak vám to nevyhovuje, vyberte si niektoré flegmatickejšie plemeno.
 • Siamská mačka nie je práve kľudným plemenom, zaberajúcim celý deň miesto na vašom gauči.
 • Ak hľadáte zvieratko pre vaše deti, bude lepšou voľbou napríklad morčiatko. Siamská mačka sa s deťmi bude rada hrať, ale patrí do rúk dospelému chovateľovi.
 • U siamských mačiek musíte dávať pozor na výber tej správnej stravy. Majú často citlivý žalúdok.
 • Siamská mačka vie byť veľmi tvrdohlavá a často vás donúti ustúpiť. Vo vašej „diskusii“ dosiahne svoje a ak nie, bude nespokojná.

Zhrnutie

Siamská mačka je neuveriteľne hravé a kontaktné mačacie plemeno s dlhou históriou a s psími vlastnosťami. Veľmi silno sa viaže na svojho majiteľa, rada sa hrá a vyvádza. Môžete ju naučiť rôznym kúskom, vodiť na prechádzky alebo s ňou vyskúšať agility. Je to ale čisto bytové plemeno a potrebuje vašu pozornosť. Siamská mačka vie byť veľmi tvrdohlavá a dá vám jasne najavo, čo jej vyhovuje a čo nie.

Všeobecná charakteristika siamské mačky

Siamská mačka je jedným z najznámejších a najstarších cielene chovaných plemien. Má stredne veľké, elegantné telo s jemnou srsťou. Siamská mačka je veľmi kontaktná a priateľská. Názov tohto plemena odkazuje na jej domnelý pôvod (Siam, dnešné Thajsko). Poďme sa spoločne pozrieť na to, akú má siamská mačka povahu, vzhľad a ďalšie vlastnosti.

Povaha

Siamská mačka sa pýši svojou veľmi spoločenskou, takmer psiou povahou. Doma vás bude všade nasledovať – ​​napríklad aj na záchod. Siamská mačka stojí o vašu spoločnosť a chce byť stredobodom pozornosti. Je tiež veľmi inteligentný, má rada dobrodružstvo a nepokazí žiadnu zábavu. S vami aj vašou rodinou sa bude rada hrať a sprevádzať vás trebárs aj na prechádzky von. Veľmi dobre znáša cudzích ľudí – aj preto je siamská mačka spolu s Mainskou mývaliou mačkou, perzskou mačkou alebo napríklad bengálskou mačkou veľmi obľúbeným plemenom pre felinoterapii (terapiu s pomocou mačiek).

Siamské mačky trpia, ak sú často samy. Buď si kúpte rovno dve mačky alebo počítajte s tým, že sa tomuto plemenu musíte denne venovať. Siamské mačky sú väčšinou veľmi maznavé a priateľské a to aj k ostatným zvieratám v domácnosti.

Mačky tohto plemena sú veľmi často ukecané, všetko rady komentujú (niekedy aj v noci). S človekom sa naučili výborne dorozumieť. Sú tiež veľmi zvedavé a vynaliezavé. Ak odchádzate z bytu, musíte dávať dobrý pozor na okná, zasieťovaný balkón je nutnosťou.

Vzhľad

Siamská  mačka je stredne veľké plemeno s typickou hlavou tvaru trojuholníka. Telo je chudé a elegantné na dlhších nohách, chvost býva tenký a pomerne dlhý. Na hlave nájdete výrazný, dlhší nos, veľké, vzpriamené uši a výrazné oči modrej farby. Srsti siamskej mačky chýba spodná vrstva (podsada) – je veľmi jemná.

Siamská mačka sa môže pochváliť jednou unikátnou vlastnosťou. Sfarbenie jej kožúšku totiž ovplyvňujú nielen gény, ale aj teplota okolitého prostredia v prvých týždňoch po narodení. Podľa nej sa líši farba jej odznakov – v chladnejšom prostredí bývajú tmavšie. Mnoho siamských mačiek sa rodí čisto bielych a postupne sa u nich odznaky vyvíja.  (zdroj)

Mačka siamská sa svojím vzhľadom a povahou veľmi podobá mačke orientálnej. Siamská mačka má svetlé telo s tmavými odznakmi na tvári, ušiach, chvostíku a nôžkach a oči modrej farby. Orientálna mačka má oprotitomu kožúšok jednej farby bez odznakov. Existuje u nej asi 350 možných kombinácií farieb a kresieb kožúšku. Jej oči bývajú najčastejšie zelené.(zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Siamská mačka je veľmi priateľské plemeno, milujúce spoločné aktivity so svojou rodinou. Má rada ľudskú pozornosť a obľúbi si aj vaše návštevy, pretože jej nevadia cudzí ľudia. Zároveň je siamská mačka veľmi silno viazaná na svoju rodinu. Vaše deti si ju zamilujú nielen preto, že sa s ňou môžu celé dni hrať, ale môžu ju brať aj na prechádzky na vodítku.

Siamská mačka dáva prednosť ľudskej spoločnosti pred ostatnými zvieratami. Pokiaľ ale trávite niekoľko hodín denne mimo domova, kúpte jej mačacieho kamaráta – najlepšie z rovnakého vrhu. Siamská mačka ale dobre znáša aj iné plemená, ako je napríklad Ragdoll alebo mainská mývalia mačka. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Siamské mačky patria medzi zdravšie plemená. Aj toto plemeno však postihujú niektoré ochorenia, ktoré si nesie vo svojich génoch. Siamské mačky majú napríklad predispozície k škúleniu a problémom s očami, ktoré môžu v niektorých prípadoch viesť až k slepote. Sú tiež náchylnejšie k niektorým druhom rakoviny alebo napríklad k astme. Keďže má mnoho siamských mačiek citlivý žalúdok, kvalitná strava je nutnosťou. Toto atletické plemeno našťastie nemáva tendencia k priberaniu.

Starostlivosť o srsť siamskej mačky je nenáročná. Vystačíte si s gumovou kefou, ktorou mačku raz za týždeň vyčešte. Ak je to nutné, môžete svoje siamskej mačke čas od času ostrihať pazúriky. Venujte ale pozornosť jej zubom – tie by mal občas vidieť a vyčistiť veterinár.

Výchova a výcvik

Siamská mačka je vďaka svojej inteligencii, zvedavosti a hravosti plemenom, ktoré možno naučiť mnohým rôznym trikom. S týmto plemenom môžete behať napríklad aj agility! K tréningu siamskej mačky sa výborne hodí clicker, pomôcka, využívaná primárne pre výcvik psov.

Aport považuje siamská mačka za výbornú zábavu. Rovnako tak vás bude ochotne sprevádzať na vodítku na vaše spoločné vonkajšie výpravy. Tie ocenia aj vďaka svojej spoločenskosti – nebude sa báť ľudí ani zvierat okolo. Vaše deti určite hravosť siamskej mačky veľmi ocenia, môžu sa totiž vyblázniť spoločne.

Náročnosť 

Siamskú mačku u nás zoženiete pomerne ľahko. Nepatrí k vzácnym, nedostupným plemenám a ich chovom sa zaoberá mnoho chovateľských staníc. Cena siamskej mačky maznáčika začína okolo 120€, mačku s výborným pôvodom zoženiete asi okolo 400€. Cena môže byť samozrejme aj vyššia u jedincov s veľmi kvalitnými génmi.

Aby sa vaša aktívna siamská mačka zabavila, ocení napríklad zosieťovaný balkón alebo vtáčiu búdku, na ktorú bude môcť pozerať z pohodlia svojho domova. Bude tiež rada za zábavné, logické hračky a mačacie stromy vo svojom bytíku. Kúpte tiež vodítko a clicker k výcviku.

Starostlivosť o srsť nie je u siamskej mačky nijako náročná. Bude vám stačiť gumová kefa; kúpať sa nemusí, ak to nie je naozaj nutné. Môžu sa vám tiež hodiť klieštiky na pazúriky, prípadne kefka na čistenie zubov. Občasné veterinárne prehliadky nie sú od veci. Na krmivo nie je toto plemeno nijako zvlášť náročné. Keďže má siamská mačka niekedy citlivejší žalúdok, skúste niekoľko rôznych značiek kvalitného krmiva a vyberte tú, ktorá vašej mačke najviac vyhovuje.

História 

Nie je isté, kedy a kde sa siamská mačka objavila prvýkrát. Hovorí sa ale, že sa tak stalo v Thajsku v 14. storočí nášho letopočtu, kedy sa siamské mačka prvýkrát objavuje v thajských rukopisoch. V takom prípade by bola najstarším mačacím plemenom na svete.(zdroj)

Okolo jej pôvodu ale koluje mnoho rôznych legiend. Najstaršie siamské mačky mali na konci zalomený chvost, ktorý vraj slúžil na to, aby si naň mohli princeznej Orientu odkladať svoje prstienky. Tieto mačky im vraj prstienky strážili. Zalomený chvostík a škúliace oči boli pôvodne u siamských mačiek veľmi žiaducimi znakmi.

Do Európy sa siamské mačka dostáva v 19. storočí, záujem chovateľov o toto plemeno sa významne zvyšuje od 50. rokov 20. storočia. Dnes je siamská mačka medzi chovateľmi veľmi populárnym plemenom. (zdroj)

Dôležité informácie  

Hmotnosť:2,5-6,5 kg
Typické znaky:trojuholníková hlava, tmavé odznaky, krátka, hebká srsť
Farba očímodrá
Energia: vysoká
Dĺžka života:15-20 rokov
Potreba pozornosti:vysoká
Sklony k pĺznutie:nízke
Dĺžka srsti:krátka
Farba srsti: biela, čokoládová, modrá, lila a ďalšie
Charakteristická kresba srsti:odznaky rôznych farieb (lilavá, červená, červenohnedá, modrá a ďalšie)
Pôvodné využitie: obľúbené mačky na panovníckych dvoroch
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:stredná až vysoká
Krajina pôvodu:Thajsko
Orientačná cena:120 – 400€

Kde koupit siamskú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre siamskú mačku dobrým majiteľom ? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka siamské mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.7/5 - (11 votes)

Vložiť komentár