fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať brabantského grifona

Malý telom ale veľký duchom. To je brabantík. Jeho neutíchajúca dobrá nálada, roztomilý pohľad plný porozumenia a oddanosti – to sú veci, ktorými si brabantík získal mnoho ľudí a možno aj vy ste sa nad týmto plemenom pozastavili práve vďaka ich pohľadu. Aký ale brabantík je v skutočnosti, aké sú jeho záporné vlastnosti a pre koho sa toto plemeno hodí? To všetko zistíte, ak budete čítať ďalej!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ brabantského grifona

  • Tie oči! Nie je snáď iné plemeno, ktoré by brabantíka prekonalo v disciplíne zvanej psie oči.
  • Ich pohľad síce niekedy pôsobí zarmútene, pravdou ale je, že brabantík je vskutku veselé stvorenie.
  • Ak sa vaše obydlie nepýši práve veľkou rozlohou, je brabantík skvelá voľba. Na gauči zaberie naozaj minimum priestoru.
  • S inými psami vychádza dobre a veľa majiteľov tak nezostáva pri jednom parťákovi. O brabantíkoch sa hovorí, že sú taká zdravá droga, jednoducho ich potrebujete mať viac!
  • Jedlo je pre nich hneď po pánovi priorita číslo jeden. Ľahko ich tak motivujete pri výcviku.
  • Je to psík, ktorého s trochou snahy zvládne aj neskúsený psíčkar. Pozitívna motivácia, trpezlivosť a pokoj sú základnými stavebnými kameňmi pre spokojné spolužitie.
  • Majú krátku srsť, ktorá síce pĺzne, ale čo sa úpravy a česania týka, je vcelku nenáročná.
  • Behanie za všetkým, čo je v pohybe, nie je nič pre brabantíka. Vonku sa drží svojho pána a väčšinou sa nesnaží chytiť stopu zveri, alebo prehnať mačku či veveričku. O to pohodovejšie vaše prechádzky budú.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ brabantského grifona

  • Sú počuť. Pokiaľ si zaobstaráte brabantíka, musíte počítať s tým, že akúkoľvek zmenu okomentujú pomerne hlasným štekotom.
  • Zle znášajú samotu a často môžu trpieť aj separačnou úzkosťou. Ak teda bývate v paneláku a ste celý deň v práci, mohol by vám brabantík spôsobiť nemalé nepríjemnosti so susedmi.
  • Majú veľký apetít a s tým súvisiace sklony k nadváhe. Brabantík síce nemá byť žiadna vyžla, ale dbajte na to, aby z neho nebol malý súdok.
  • Brabantík, na rozdiel od svojich príbuzných grifonov, pĺzne. Ich krátke chlpy sa chytajú na oblečenie a idú zle odstrániť. Pomôcť vám môže sušička a pravidelné česanie. Úplne sa chlpov ale nezbavíte nikdy.
  • Ak majú pocit, že im bolo nejako ukrivdené, tak sa skrátka urazia a dokážu to vydržať dosť dlho.
  • Ich skrátený ňufák je síce roztomilý, ale nesie so sebou aj problémy s dýchaním a srdiečkom.
  • Aj pôrod je obťažný a vo väčšine prípadov je nutný cisársky rez. Navyše sú vrhy málopočetné, preto je obstarávacia cena brabantíka o trochu vyššia.
  • Nie sú práve horúcimi adeptmi do rodiny s malými deťmi. Brabantík je síce veselý psík, ale nemá rád prílišné zdvíhanie, objímanie a jačanie. Ak by mal pocit, že je zahnaný do kúta, môže sa po deťoch aj výstražne ohnať.

Zhrnutie

Brabantský grifon je malé veselé plemeno, pre ktoré je typický jeho vzhľad. Veľké oči a extrémne krátky ňufák z neho robia psa s jedným z najroztomilejších pohľadov. Tento vizuálny extrém so sebou však nesie aj určité zdravotné riziká, ako je prehrievanie alebo problémové pôrody. Je vhodný do bytu a zvládne ho aj začiatočník, potrebuje však aj zamestnať a vybiť baterky. Svojho pána zbožňuje a nerád zostáva sám a dokáže to dať veľmi hlasno najavo.

Všeobecná charakteristika brabantíka

Tento akčný drobec s veľkými očami je naozaj výnimočný. Je to gaučový povaľač ako vyšitý, zároveň však aj prekvapivo akčný psík. Ak ste aj vy tak nejako niekde medzi športovým a sedavým štýlom života a hľadáte parťáka ako na gauč, tak von, nemusíte ďalej hľadať. Pokiaľ ale predsa len chcete vedieť o brabantíkovi viac, čítajte ďalej.

I. Povaha

Brabantík je neobyčajne jemný, citlivý a oddaný rodinný pes. Je neprehliadnuteľný, čulý a nadšený z akejkoľvek akcie. Jeho väzba na pána je naozaj silná a nespustí z neho oči ani na sekundu. Tiež sú až nevídane inteligentní a aj keď sú pre väčšinu rodín výhradne spoločníkmi, majú veľký potenciál aj v oblasti športu. Sú úspešní napríklad v agility, ale ľavou zadnou zvládnu napríklad aj poslušnosť, dogdancing a ďalšie psie športy.

II. Vzhľad

Brabantík je jedna z variet plemena grifon. Okrem brabantíka existujú ešte dva typy – bruselský a belgický grifon. Líšia sa vlastne len typom a farbou srsti. Grifóny sú hrubosrsté a brabantíky hladkosrsté a môžu sa vyskytovať v čiernej, čiernej s pálením a červenej. Celkovo by mal brabantík pôsobiť mohutne ale rozhodne nie zavalito. O ich tvári sa hovorí, že je takmer ako ľudská. Možno aj preto sa brabantík teší čoraz väčšej obľube.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Brabantíky nie sú psy, ktoré by boli nadšené z prílišného objímania, hladkania alebo naháňania. Navyše to nie sú žiadni velikáni a tak nie sú úplne tou najvhodnejšou voľbou pre rodiny s malými deťmi. Avšak je dôležité, aby sa brabantík naučil deti tolerovať, preto je dobré ho medzi deti pravidelne brať. Vždy by ste však mali mať deti aj psa pod kontrolou. S väčšími deťmi bude brabantík ale naozaj kamoš.

S inými psami sú zvyčajne na jednej vlne a radi sa s nimi hrajú. Len niekedy zabúdajú, že sú v istej váhovej nevýhode. Ak sa teda bude brabantík hrať s väčšími psami, vždy buďte v pozore a svojho malého/veľkého psieho kamoša strážte.

IV. Zdravie a starostlivosť

Brabantík patrí k tzv. brachycefalickým plemenám. Skrátený ňufák so sebou, bohužiaľ, nesie niektoré zdravotné neduhy. Pri príliš vysokej aktivite alebo teple majú problém s dýchaním a tiež majú často problém so srdcom. Aj ich veľké roztomilé oči sú často cieľom rôznych infekcií, alebo dochádza k ich poraneniu. Tiež mávajú sklony k obezite a alergiám. Z tohto dôvodu je nevyhnutné strážiť jeho váhu a dodržiavať zdravý životný štýl s dostatkom primeraného pohybu.

V. Výchova a výcvik

Brabantík je milý pes, ktorý sa svojmu pánovi chce zavďačiť. Avšak je dôležité pri výchove a výcviku neustupovať a byť dôsledný. Dokážu totiž mať aj svoju hlavu a ak vám niekedy pri výcviku dôjdu nervy a na svojho psíka zvýšite hlas, dokáže sa ľahko uraziť a prestane spolupracovať. Rozhodne je teda dobré brabantíka motivovať radšej hračkou alebo maškrtou. Potom bude výcvik zábava pre obe strany.

Pri výchove je najdôležitejšia socializácia, od malička berte brabantíka všade so sebou a zoznámte ho s čo najväčším množstvom ľudí a psov. Tiež ho učte zostávať v pokoji doma, pretože brabantíky sú od prírody pomerne uštekané, čo by sa susedom nemuselo úplne páčiť. Pokiaľ ale nepodceníte toto šteňacie obdobie, bude brabantík bezchybný malý psí spoločník.

VI. Náročnosť

Prvou, ale zďaleka nie poslednou investíciou je vždy obstarávacia cena psa. Cena brabantíka sa u nás pohybuje v rozmedzí od cca 600 do 800 eur. Na šteňati ale rozhodne nešetrite. Šteňa od kvalitného chovateľa je zárukou toho, že vám z malého šteniatka vyrastie milý a veselý brabantík, značne sa tiež znižuje riziko rôznych ochorení na ktoré chovatelia svoje chovné psy testujú.

Naopak ale ušetríte na krmive. Brabantík je malé plemeno a tak vás ani naozaj kvalitné krmivo nezruinuje. A ani na gauči nezaberú veľa priestoru.

VII. História

Predchodcovia bývali spoločníkmi kočišov, pomáhali im strážiť prevážaný tovar a prebývali v stajniach, preto sa tomuto psíkovi hovorilo tiež stajňový pinč. Niektorí z nich tiež pobývali v domoch kupcov, remeselníkov a robotníkov a strážili ich domy, pivnice a dielne. Snáď najviac bol tento psík rozšírený v Belgicku. V roku 1880 bol bruselský grifon vybraný za najlepšieho psa výstavy, ktorá sa v tomto roku konala v Bruseli. Od tejto doby sa v Belgicku začalo s jeho plánovaným chovom. Belgickí chovatelia sa rozhodli zmeniť trochu vzhľad grifona tak, aby mal typicky guľatú hlavu s veľmi krátkym nosom a rozstrapatenú srsť. Veľkej popularite, ktorú dosiahli už okolo roku 1900, práve tak ako ďalšie plemená, vďačili kráľovskému záujmu, ktorý im bol prejavený belgickou kráľovnou Máriou-Henriette.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:3-6 kg
Výška v kohútiku:22-28 cm
Požiadavky na tréning:40 minút denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:12-15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:priemerné
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:spoločenské plemeno
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:rovná
Farba srsti:tricolor, bicolor-hnedá, čokoládová, krémová, čierna
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:brachycefalická lebka

Kde kúpiť brabantíka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre brabantíka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka brabantíkov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.4/5 - (10 votes)

Vložiť komentár