fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať tosa-inu

Tento psí obrík nie je práve najznámejšie plemeno, však má svoje čaro a tak niet divu, že si našlo svojich priaznivcov. Jeho drsný vzhľad a veľkosť budia rešpekt, tosa však nie je zlý pes a aj keď dom postráži, rozhodne to nie je krvilačná beštia. Na to, aká tosa inu naozaj je, sa poďme pozrieť v našom dnešnom článku!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ tosa inu

 • Je to pes, ktorý budí rešpekt, tento obor môže vážiť až 90 kg.
 • Hoci sa tvári ako zabijak, opak je pravdou, spolužitie tosy a iných zvierat nebýva problém.
 • Tento pes, ktorého si ľahko pomýlite s poníkom, klame telom. Vyzerá drsne, ale je to priateľský pes.
 • Záhradu a pozemok vám tosa ale postráži. Už len pohľad na tohto psa prípadného zlodeja odradí.
 • Tosa nemá príliš vyvinutý lovecký pud, nemá teda snahu prenasledovať iné zvieratá alebo napríklad cyklistov.
 • Sú skvelými spoločníkmi aj k deťom. Detské hry zvládajú s prehľadom a k rodine sú lojálni. Je ale potrebné deti a psa strážiť, predsa len je tu istý váhový nepomer.
 • Ak nie ste priaznivci dlhých túr ale chcete veľkého psa, je tosa skvelou voľbou. Dlhé túry totiž nie sú nič pre ňu.
 • Tohto psa doma neprehliadnete, tosa má však dar zložiť sa na pelech tak, že aj v malom byte sa v pohode so svojou rodinou poskladá a neprekáža.
 • Miluje svoju rodinu a najspokojnejšia je s rodinou v dome, záhradu síce postráži, ale po obhliadke sa najradšej vracia za rodinou.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ tosa inu

 • Tosa patrí k molosoidným plemenám a tie, bohužiaľ, všeobecne nie sú dlhoveké. Tosa sa priemerne dožíva len ôsmich rokov.
 • Tosa sa aj napriek svojej veľkosti nehodí do koterca či búdy, je veľmi spoločenská a navyše nemá príliš hustú srsť.
 • Aj napriek svojej priateľskej náture sú dosť teritoriálne a je potreba túto ich vlastnosť mať na pamäti.
 • Nepatrí medzi najlacnejšie plemená, už len krmivo sa vzhľadom k váhovej kategórii vcelku predraží a obstarávacia cena tiež nie je zanedbateľná.
 • Často trpia na otlaky kĺbov a tiež na dyspláziu. Kvalitný pelech a strava je nutnosťou.
 • Pokiaľ chcete aktívneho parťáka na túry, nie je tosa tým pravým plemenom. Dáva prednosť odpočinku na záhrade, ale nejaká tá prechádzka rozhodne na škodu nie je.

Zhrnutie

Tosa inu je obor, ktorý má nežnú dušu a zároveň je skvelým ochrancom a strážcom. Sú vhodné aj do rodiny s inými zvieratami a deťmi, ktoré majú rady. Tosa je, čo sa pohybu týka, nenáročná. Ak nepatríte k športovým nadšencom, rada vám to odpustí. Sú to veľkí psi, ale von do búdy sa nehodia. Je vhodná do bytu, kde je prekvapivo skladná. Kam sa vojde pelech a misky, zmestí sa i tosa.

Všeobecná charakteristika psa tosa inu

Hľadáte veľkého psa, ktorý budí rešpekt, ale zároveň to je milujúci spoločník, vhodný do rodiny k deťom? Potom nemusíte ďalej pátrať. Tosa je milý psí obor. Ak o nej ale predsa len chcete vedieť viac, čítajte ďalej a dozviete sa, ako dobre sa tosa učí, akú má povahu alebo napríklad odkiaľ sa vlastne vzala.

I. Povaha

Jediné, na čom tose naozaj záleží, je byť svojmu pánovi nablízku za všetkých okolností. Ku všetkému cudziemu je tosa spočiatku nedôverčivá, ale nie je agresívna. Je to z duše priateľské a spoločenské stvorenie k svojim blízkym. A pri správnej výchove je tosa oddaný rodinný spoločník. Tosa je odrazom svojho pána, ak ste pokojní a vyrovnaní, bude taká aj vaša tosa.

II. Vzhľad

Tento psí velikán môže vážiť až 90 kíl. Má krátku srsť, ktorá sa vyskytuje v červenej, žltej, žíhanej, marhuľovej a čiernej farbe. Môže sa vyskytovať biela náprsenka, ktorá je štandardom povolená. Má zvesené uši a širokú hlavu. Celkovo by mala tosa budiť robustným a dôstojným dojmom.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

S deťmi vychádza tosa inu dobre. Sú súčasťou jej rodiny a tak ich stráži a ochraňuje za všetkých okolností. Pokiaľ už má dosť detských hier, nie je agresívna ale radšej zmizne. V takom prípade by ale deti mali vedieť, že majú psa nechať odpočívať. Je teda dôležité deti naučiť, ako sa k psovi chovať a mať psa a deti pod dozorom. Predsa len je tosa obrík a k nechcenému pádu alebo inému úrazu môže dôjsť veľmi rýchlo.

K iným zvieratám je tosa tiež veľmi tolerantná, nie je to lovec a tak zvláda spolužitie ako s mačkami, tak aj napríklad s králikmi alebo sliepkami. K iným psom by nemala byť agresívna. V prípade, že si na ňu iný pes príliš vyskakuje, dokáže sa brániť a dať ho do laty.

IV. Zdravie a starostlivosť

Ako u väčšiny molosoidných psov, aj pre tosa inu sú najväčším problémom kĺby. Často vznikajú otlaky a dysplázia tiež nie je nič neobvyklé. Najväčší dôraz na zdravie je dôležité dávať v období rastu. Kĺbová výživa by mala byť samozrejmosťou. Okrem problémov s kĺbmi sa pri tosa inu môžete stretnúť aj s torziou žalúdka. Toto ochorenie postihuje väčšinu veľkých plemien, bohužiaľ, neexistuje prevencia. Okrem týchto všeobecných ochorení nie je tosa zvlášť náchylné plemeno k chorobám.

V. Výchova a výcvik

Tosa nie je plemeno, ktoré by bolo vhodné na vysokú športovú kynológiu. Ďaleko dôležitejšia než výcvik je u nich výchova, ktorá by mala začínať už u chovateľa. Pri výchove je dôležité byť dôsledný, spravodlivý a trpezlivý. Hoci sa to nezdá, dokáže byť tosa vcelku jemná a tak nie je vhodné sa uchyľovať k fyzickým trestom. Pri výcviku je potom dôležité na tosu netlačiť a do ničoho nenútiť. Dokážu byť veľmi chytré a učenlivé, ale je potrebné byť trpezlivý a nechcieť po nich výkony ako napríklad od border kólie. Ďalšou dôležitou časťou výchovy je socializácia, ktorá je pri takto veľkom psovi naozaj zásadná a nevyhnutná. Čím viac budete tosu socializovať v šteňacom veku, tým vyrovnanejšieho psa potom budete mať.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP je o niečo vyššia ako pri iných plemenách. Toto plemeno totiž zatiaľ nie je príliš rozšírené a tak aj dopyt prevyšuje ponuku. Šteňa teda zoženie v rozmedzí 800 až 1 000 eur. Avšak na kúpe nie je dobré šetriť, tosa bez PP môže mať rôzne zdravotné problémy a navyše nemáte záruku, či z roztomilého šteniatka naozaj vyrastie tosa inu.

Z hľadiska času je tosa najnáročnejšia v šteňacom období a v období dospievania. Zároveň je potreba tose dopriať kvalitné krmivo a pelech, tiež pravidelné podávanie kĺbovej výživy by malo byť samozrejmosťou.

VII. História

Pôvodné využitie tosa inu bolo v Japonsku pri psích sumo zápasoch (17. – 18. storočie). Tieto zápasy sú odlišné od psích zápasov, ktoré poznáme. Títo psi nemali za úlohu svojho protivníka zraniť, ale iba ho položiť na zem alebo vytlačiť mimo kruh (ako v sumo zápasoch). Medzi pôvodné plemená patrí shikoku-ken, buldogy, mastify, nemecké dogy a pravdepodobne aj nemecké stavače.

V 19. storočí boli tosa inu obľúbené medzi japonskými samurajmi. V roku 1910 boli psie zápasy zakázané a populácia tosa inu rapídne klesala. Počas 2. svetovej vojny toto plemeno takmer vymrelo, podľa písomných dokladov ostávalo niekoľko psov a posledné dve sučky. Z týchto pár jedincov ale Japonci dokázali znovu vytvoriť chov a dnes je v Japonsku zaznamenaných cez 3 000 jedincov.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:až 90 kg 
Výška v kohútiku:55-61 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: 20-30 minút denne
Energia: priemerná
Dĺžka života:7-9 rokov
Sklony k slintaniu:priemerné
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: zápasnícky pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná 
Farba srsti:piesková, žltá, červená, čierna a žíhaná 
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Kde kúpiť tosa inu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre tosa inu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka tosa inu na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať tosa-inu”

 1. krasny, bytovy, mazliaci pes. Mala ho moja mamka, len mal problem s klbami, mal dysplaziu a preto mu pravidelne davala canvit chondro

  Odpovedať

Vložiť komentár