fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať weimarského stavača

Rozhodnutie o kúpe psa nie je nikdy jednoduchá vec. Weimarský stavač vás na prvý pohľad očarí svojím vznešeným a športovým vzhľadom. Býva označovaný za verného spoločníka a vhodný je aj k deťom. Aj on má ale svoje mínusy. Poďme zistiť, či je hravý stavač plný energie, tým ideálnym psom práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ weimarského stavača

  • Elegantný zovňajšok s poriadnou dávkou charizmy. Pritiahne pozornosť svojím krásne tvarovaným telom so silným svalstvom. Na prvý pohľad upúta aj jeho srsť so sivo strieborným nádychom a jantárovo sfarbené oči.
  • Je to výborný poľovný pes, jeho inštinkty a skvelý čuch využijete napríklad pri love myší alebo krtka. Vďaka nebojácnej povahe svedomito postráži aj váš dom.
  • Starostlivosť o srsť vám zaberie len minimum času. Vykefovať ho stačí raz za týždeň.
  • Parťák pre život. Pri správnej socializácii si k svojim pánom vytvorí pevné puto, ktoré len tak niečo nepretrhne.
  • Je šikovný a veľmi ľahko sa učí. Potrebuje veľké množstvo duševnej stimulácie, dá sa ale veľmi dobre vytrénovať.
  • Nuda s weimarákom rozhodne nehrozí. Má ohromne veľa energie a vydrží sa hrať hodiny.
  • Má skvelý vzťah k deťom. Podmienkou je samozrejme dôkladná výchova psa i poučenie dieťaťa.
  • Je ideálny pre aktívnych a športovo založených ľudí, ktorí ho denne budú brať na dlhé prechádzky či behy.
  • Zaručene si zamiluje kynologické športy ako agility alebo flyball. A vyskúšať môžete aj dogtreking.
  • Dobre toleruje zimu aj teplo. Na prechádzku s ním môžete vyraziť bez ohľadu na počasie.
  • Vyznačuje sa dobrým zdravím. Keď si zaobstaráte jedinca s PP, máte veľkú šancu, že sa nebude stretávať s vážnymi chorobami.

PÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ weimarského stavača

  • Keď vidí malé zviera, ovládne ho jeho lovecký inštinkt. Príliš sa preto nehodí do domácností, kde už žijú mačky alebo morčatá. Na prechádzke je nutné ho poriadne strážiť, aby sa nepustil za každou veveričkou, ktorú zbadá.
  • Ťažko znáša odlúčenie. Ak zostane doma sám, môže začať štekať alebo poničiť všetko, na čo narazí.
  • Šteňatá majú tendenciu hrýzť. Sú schopné sa to odnaučiť, ale potrebujú nad sebou pevnú ruku.
  • Weimarský stavač môže skúšať, čo všetko mu prejde. Potrebuje preto dôsledný prístup a jasne vymedzené miesto v hierarchii rodiny.
  • Nie je vhodný pre nováčikov, chovať by ho mali skúsení psičkári.

Zhrnutie

Weimarský stavač je ideálne plemeno pre akčných jedincov. Robíte turistiku, jogging alebo by ste sa spoločne so svojím novým miláčikom radi pustili do nejakého psieho športu? Potom si čulého weimaráka s nikdy neutíchajúcou energiou zamilujete. Skvele zapadne k rodine s deťmi, ku ktorej si dokáže vybudovať skutočne silný a ochranársky vzťah. Najlepšie mu bude v dome, ktorý vám rád (a ako oko v hlave) postráži.

Všeobecná charakteristika weimarského stavača

Pôvodne poľovný pes možno trochu klame telom – ak sa dobre vycvičí, je to ideálny pes do rodiny.

Povaha

Veľmi aktívny pes, ktorý má od rána až do večera veľa energie – zoznámte sa s typickým weimarákom. Rád sa hrá a snáď nikdy sa neunaví. Je veľmi vytrvalý, ostražitý a neohrozený. K svojim pánom priľne veľmi pevným putom.

Weimarský stavač je veľmi inteligentný a ľahko sa učí. Potrebuje však pevnú ruku a jasne nastavené pravidlá. Dôležité tiež je, aby poznal svoje miesto v rodine. Zároveň je ale veľmi citlivý a nereaguje dobre na hnev, preto by výcvik nemal byť hrubý.

Vzhľad

Weimarský stavač je veľký poľovný pes so štíhlym a šľachovitým telom. Nie je to žiadny drobček. Pes v dospelosti dosahuje váhu 30 až 40 kg a má výšku v kohútiku 57 až 70 cm. Sučka je zhruba o 5 cm menšia a o 5 kg ľahšia.

Stavače nájdeme v dvoch rôznych typoch srsti: krátkosrsté a dlhosrsté.

Krátkosrstý má krátku srsť, ktorá je ale dlhšia a hustejšia než u porovnateľných plemien. Srsť je to silná, veľmi hustá a hladko priliehajúca. Podsada chýba alebo jej je iba malé množstvo.

Dlhosrstý je pokrytý jemnou a dlhou srsťou, s podsadou alebo bez nej.

Srsť má netypickú strieborno či modrosivú farbu, vďaka ktorej si weimarského stavača nepomýlite so žiadnym iným plemenom. Podobne atypická je aj jantárová farba očí, ktorá pôsobí až magickým dojmom.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Ako už sme niekoľkokrát spomenuli, toto plemeno je často veľký kamarát s deťmi. Podmienkou je samozrejme správna socializácia.

S ďalšími psami zvyčajne vychádza dobre, problémom by však mohli byť miláčikovia malého vzrastu. Weimarský stavač má silný lovecký inštinkt a ak doma máte zajaca, mačku alebo morča, pes by na ne mohol zaútočiť. Samozrejme je možné ho skúsiť naučiť zvykať si na malého domáceho maznáčika už od šteňacieho veku. Ani tak ale nie je zaručené, že vonku poriadne nepopreháňa cudziu mačku.

Výchova a výcvik

Dá sa veľmi dobre vytrénovať, výcvik však musí byť dôsledný. Weimarský stavač totiž vie byť pekne tvrdohlavý a bez pevného a skúseného vedenia bude skúšať, čo všetko mu prejde. Krikom naňho ale nezapôsobíte. Je citlivý a najlepšie reaguje na jemné výcvikové metódy. Potrebuje veľa pohybu, rovnako ako dostatok mentálnej stimulácie vedenej žiaducim smerom.

Pretože má weimarský stavač hlboko zakorenený lovecký pud, je vhodné prejsť aspoň základným loveckým výcvikom. Ten psa i jeho majiteľa naučí, ako tento lovecký pud ovládať. Veľmi dôležité je tiež nepodceniť socializáciu s ľuďmi, deťmi aj s ďalšími psami už od šteňacieho veku.

Zdravie a starostlivosť

Weimarské stavače sa všeobecne vyznačujú veľmi dobrým zdravím. Ako každé plemeno sú však k nejakým chorobám viac náchylnejšie ako k iným. Medzi takéto ochorenia patria predovšetkým dysplázia bedra, teda abnormalita bedrového kĺbu na jednej alebo oboch stranách, dilatácia žalúdka a von Willebrandova choroba.

Rad týchto ochorení je geneticky prenosný. Rozhodne sa teda neoplatí podceniť výber kvalitnej chovnej stanice. Ak zvolíte tú, ktorá u rodičov vykonáva všetky dôležité vyšetrenia, máte veľkú šancu sa vyhnúť chorobám.

Plemeno je na starostlivosť nenáročné, osrstenie má dobrú samočistiacu schopnosť a srsť tak stačí vykefovať raz týždenne. Zvýšenú starostlivosť treba venovať iba ušiam psa. Ak v nich vypozorujete zápal, od veterinára si vyzdvihnite špeciálny prípravok na čistenie uší.

Náročnosť

Weimarák očakáva, že s ním budete tráviť veľa času. Často veľmi zle znáša pobyt v izolácii a odlúčenie od svojho pána. Má silnú potrebu pohybu, ak ho dostatočne nezamestnáte, bude nešťastný a môžu sa uňho prejaviť rôzne poruchy správania.

Cena za šteňa s preukazom pôvodu sa pohybuje okolo 400 až 600 eur. Množstvo krmiva je nutné prispôsobiť miere aktivít aj veku psa, všeobecne ale stavače patria medzi jedákov. Nevyžadujú však špeciálnu starostlivosť a nie sú extrémne náchylní k chorobám, nemusíte sa teda obávať prehnaných výdavkov za veterinára.

História

S istotou dnes vieme, že weimarský stavač patrí medzi najstaršie plemená kontinentálnych stavačov. O jeho presnom pôvode však existujú len dohady. V 17. storočí napríklad maliar Van Dyck na jednom zo svojich obrazov zobrazil psa unikátneho sivého sfarbenia – môže to byť práve on, ale tiež nemusí.

Jedným z prvých preukázateľných majiteľov bol veľkovojvoda Karel August z Weimare žijúci na konci 18. storočia. Práve po oblasti v Nemecku získalo plemeno svoj názov. V roku 1897 bol v Nemecku založený uzavretý Spolok pre chov weimarských stavačov. Kto nebol členom klubu, nemal právo weimarského stavača vlastniť.

Obrovskú popularitu si plemeno získalo v USA, kde ho k svojej práci využívajú napríklad policajti. V súčasnosti sa táto legenda medzi loveckými psami chová po celom svete a patrí medzi vôbec najobľúbenejšie lovecké plemená.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Pes: 34 až 39 kgSučka: 32 až 36 kg
Výška v kohútiku:Pes: 66 cmSučka: 61 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning:  > 40 minút/deň
Energia: veľmi vysoká
Dĺžka života:10 až 13 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: všestranný lovecký pes
Dĺžka srsti: krátka aj dlhosrstý variant
Typ srsti: tesne priliehajúca
Farba srsti:myšia sivá až striebrosivá
Potrebná starostlivosť srsť: nízka

Kde kúpiť weimarského stavača?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre weimarského stavača dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka stavača na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár