fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckú dogu

Obrí pes s obrím srdcom a horou oddanosti. Nemecká doga je pes, ktorý pôsobí dôstojne a vznešene. Niekomu by mohla aj naháňať strach, vo väčšine ľudí budí minimálne rešpekt. Tento pes veľkosti poníka je však dobromyseľný a oddaný maznák! Poďte zistiť viac o najväčšom plemene sveta. Možno zistíte, že je to ten pravý parťák pre vás!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ nemeckú dogu

 • Je neprehliadnuteľná. Toto plemeno skrátka pritiahne pozornosť.
 • Sú to láskaví obri. Ktokoľvek je ochotný ich hladkať, je pre nich kamoš.
 • Hoci by sa mohlo zdať, že nie sú príliš inteligentné, v skutočnosti sa doga celkom ľahko vycvičí. Ak k tomu navyše pridáte nejakú tú odmenu, pôjde vám výcvik ako po masle.
 • Nie sú to veľkí športovci. Síce nejaký ten pohyb potrebujú, ale s ohľadom na ich veľkosť a kĺby to nie je nič závratné.
 • Skvele si rozumie aj s deťmi. Iba pri malých deťoch buďte obozretní. Pes, ktorý má bezmála metrák, by totiž mohol nechtiac dieťaťu ublížiť.
 • Hoci je to neuveriteľné, nemecká doga bude spokojná aj v byte. Sú najšťastnejšie v prítomnosti svojej rodiny a nezáleží im, či je to v dome alebo v mestskom byte.
 • Ich srsť je krátka a nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. Iba raz za čas je dobré psa vyčesať gumovou rukavicou alebo jemnou kefou.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ nemeckú dogu

 • Sú to naozaj obri a len krmivo pre nich sa celkom predraží. Ak si nie ste istí, že sa o ňu dokáže postarať aj po finančnej stránke, radšej od kúpy upustite.
 • Bohužiaľ, je to plemeno, ktoré sa neteší dlhovekosti. Priemerne sa doga dožíva iba 6-8 rokov.
 • Majú silný lovecký pud. Nepremešká jedinú príležitosť prehnať nejaké zviera. Či už túlavú mačku alebo zver.
 • Najmä samce sú často agresívne voči iným psom. Včasná socializácia je nevyhnutná.
 • Nie je to pes pre horské túry ani iné fyzicky náročné aktivity. Sú síce vcelku aktívne, ale preťaženie im zaťažuje kĺby. Všetko je teda potrebné robiť s mierou.
 • Hoci sú to vcelku mierumilovné stvorenia, vzhľadom k veľkosti to nie je pes pre začiatočníkov. Nevyjašená mladá doga totiž dokáže narobiť veľa škody.
 • Niekedy zabúdajú, že nie sú vreckoví psíkovia. Zhodené hrnčeky s kávou alebo poháre s vínom už tak nejako patria k životu s nemeckou dogou.
 • Nehodia sa pre celoročný pobyt vonku. Majú krátku srsť a sú veľmi spoločenské. Hoci je to naozaj veľký pes, najspokojnejší bude s vami v dome.

Zhrnutie

Nemecká doga je obrie plemeno, ktoré je veľmi kontaktné a ľudskú pozornosť si naozaj užíva. Milujú svoju rodinu a do rodiny k väčším deťom sú úplne ideálne. Najspokojnejšie sú v prítomnosti svojej rodiny, preto sa neodporúča ich chovať iba vonku na záhrade. Nie je to plemeno náročné na pohyb, ale rado loví menšie zvieratá. Ich chov je náročný aj z hľadiska financií a tiež sú, bohužiaľ, krátkoveké.

Všeobecná charakteristika nemeckej dogy

Nemecká doga je obrie plemeno s obrím srdcom. Sú láskavé a citlivé. Zaobstaraním dogy si domov prinesiete aj horu lásky a oddanosti. Pokiaľ o tomto plemene premýšľate, alebo sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej!

I. Povaha

Nemecká doga je priateľská. Ľudí miluje a kamaráti sa s kýmkoľvek. Ak však nadobudne dojem, že je ohrozená jej rodina, je pripravená ju brániť za akúkoľvek cenu. Často nechápu, že vážia pomaly rovnako ako poník a rady sa maznajú a snažia sa sedieť svojmu pánovi na kolenách. Hoci sú to veľké psy, nie je najšťastnejšia voľba chovať ich iba vonku. Majú krátku srsť a chcú byť v strede diania. Samota im nesvedčí. Často sa im prezýva nežný obor, čo absolútne ich povahu vystihuje.

II. Vzhľad

Nemecká doga je veľký pes ušľachtilého vzhľadu s harmonickou stavbou tela. Hlava je pretiahnutá. Stredne veľké oči mandľového tvaru bývajú najčastejšie tmavé. Dlhý krk je nesený vzpriamene. Telo je mohutné a rovnomerne pokryté vyvinutým svalstvom. Hrudník je hlboký s dobre klenutými rebrami. Primerane dlhý chvost sa ku koncu zužuje a býva nesený v prirodzenom oblúku. Končatiny nemeckej dogy majú silné kosti, ktoré sú dobre osvalené. Koža hladko prilieha po celom tele a je pokrytá hustou, krátkou, lesklou srsťou. Nemecké dogy môžeme vidieť v niekoľkých farebných variáciách. Prípustné sfarbenie je žlté, žíhané, čiernobiele harlekýn, čierne a modré. Plemeno má výšku v kohútiku 72-90 cm a v dospelosti dosahuje váhu 55-90 kg.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Máte pocit, že kombinácia tohto obra a detí je pri najmenšom nešťastná voľba? Naopak! Nemecká doga je priateľská a deti miluje. Navyše ju vďaka veľkosti len tak niečo nerozhádže a hravo zvládne aj menšie neohrabané deti. Aj napriek jej milej povahe však nikdy nenechávajte deti so psom osamote. Aj ten najposlušnejší pes je stále zviera a preto sa uistite, že prítomnosť detí nie je pre psa nepríjemná a doprajte mu miesto, kde bude mať svoj pokoj.

Tolerancia iných zvierat je u nemeckej dogy individuálna, niektorí jedinci nemajú problém s ničím, iní sú voči ostatným zvieratám agresívni. Pokiaľ však bude zvyknutá od šteňaťa, zvládne žiť v jednej domácnosti s ostatnými zvieratami.

IV. Zdravie a starostlivosť

Nemecká doga je obrie plemeno. S tým súvisia aj niektoré ochorenia typické pre týchto psích velikánov. Najbežnejšie sú problémy s pohybovým aparátom a torzie žalúdka. Občas môže tiež dochádzať k vývojovým poruchám, najmä ak nie je v období rastu zvolené správne krmivo, alebo ak je nevhodne zaťažovaný pohybový aparát psa. Obrie plemená potrebujú dlhší čas na správny vývin kĺbov a kostí. V období rastu by nemal byť pes vôbec zaťažovaný a nemalo by mu byť umožnené behať po tvrdom povrchu. Mali by mať kvalitné krmivo, ale vysoko proteínové krmivá nie sú vhodné z dôvodu príliš rýchleho vývoja kostry.

V. Výchova a výcvik

Pri nemeckej doge je socializácia ešte dôležitejšia ako u iných plemien. Šteňa berte na rôzne miesta, zoznamujte ho so psami aj ľuďmi, s autom, autobusmi, vlakmi… Šteňa je ako špongia a čím viac toho zažije, tým vyrovnanejšie bude v dospelosti. A netreba zdôrazňovať, že u tohto obríka je naozaj dôležité, aby bol vychovaný.

Výcvik nemeckej dogy by sa mohol zdať náročný. Pravdou ale je, že dogy sú veľmi učenlivé a rady s pánom spolupracujú. Ak k tomu pridáte pozitívny prístup a maškrty, zvládne doga základný výcvik ľavou zadnou.

VI. Náročnosť

Zástupca tohto plemena je najväčším žijúcim psom na svete a jeho predchodca bol tiež nemecká doga. Môžeme teda s pokojom vyhlásiť, že nemecká doga je najväčšie plemeno na svete. A veľký pes znamená aj veľké výdavky. Prvou investíciou je cena šteňaťa. U nemeckých dog sa často ceny líšia podľa sfarbenia, najdrahší sú jedinci modrí a čierni, naopak napríklad žíhané dogy sú lacnejšie. Priemerne sa však cena pohybuje od 600 do 1000 eur. Samozrejme, ak sa pre dogu rozhodnete, rozhodne investujte do šteniatka s PP. Investícia sa vám vráti v podobe vyrovnaného jedinca bez dedičných chorôb.

Ďalej je potrebné myslieť aj na bežné výdavky. Krmivo pre dogu vás vyjde na pomerne dosť peňazí. Predsa len nakŕmiť 80 kilové teliatko niečo stojí. Tiež veterina bude u takého plemena drahšia ako u čivavy. A v neposlednom rade je potrebné zvážiť, či na dogu stačíte fyzicky a dokážete ju vycvičiť. Pretože keď sa tento psík rozhodne, že niekam pôjde, silou ho nepresvedčíte o opaku.

VII. História

Za predchodcu nemeckých dog sú považovaní starí býkohryzovia, rovnako ako psi používaní ku štvaniu zveri a na lov diviakov. Svojím vzrastom patria medzi mastifov a chrty. Doga bola pôvodne lovecké a bojové plemeno. Označenie doga patrilo veľkým, silným psom, ktoré spočiatku nemuseli patriť k žiadnemu určitému plemenu. Názvy ako ulmská doga, anglická doga, dánska doga, pes na štvanie, pes na diviaky a veľká doga neskôr označovali podľa farby a veľkosti rôzne typy týchto psov. V roku 1878 sa v Berlíne dohodlo, že takýmto psom sa bude súhrnne hovoriť nemecká doga. V roku 1880 bol v Berlíne zostavený prvý štandard dogy. Známym majiteľom a obdivovateľom dog 19. storočia bol knieža Otto von Bismarck. V dnešnej dobe je nemecká doga prevažne dobrým spoločníkom.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:55-90 kg
Výška v kohútiku:71-90 cm
Požiadavky na tréning:20-40 minút/deň
Energia:vysoká
Dĺžka života:6-8 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:priemerná
Pôvodné využitie:lov diviakov, strážny pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:rovná 
Farba srsti:čierna, harlekýn, žltohnedá, žíhaná, modrá, plášťové sfarbenie
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:prirodzene sklopené uši

Kde kúpiť nemeckú dogu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre nemeckú dogu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka dogy na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (12 votes)

Vložiť komentár