fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kóliu dlhosrstú

Kto by nepoznal filmovú hrdinku Lassie. Záujem o toto plemeno neuveriteľne vzrástol po uvedení filmu do kín s kóliou dlhosrstou v hlavnej úlohe. Bohužiaľ, plemenu to príliš neprospelo (ostatne rovnako ako ďalším plemenám, ktoré zažili niečo podobné – dalmatíncom či bernardínom) a koľkokrát si ho kupovali ľudia, ktorí si o ňom nič nezistili. Aby ste neurobili rovnakú chybu a vedeli, či je pre vás kólia dlhosrstá tou pravou, spísali sme vám všetko dôležité do prehľadného článku.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kóliu dlhosrstú

  • Kólia dlhosrstá je milujúci pes s úzkou väzbou na všetkých členov rodiny.
  • Aj cez svoju milú povahu je schopná svoj pozemok svedomito ustrážiť.
  • Vďaka ľahkej cvičiteľnosti a rýchlemu chápaniu sa hodí aj pre začiatočníkov.
  • Má veľa energie a miluje prácu, hodí sa k aktívnym ľuďom.
  • Aj napriek mohutnej a elegantnej hrive je na starostlivosť nenáročná.
  • K spokojnosti jej stačí dostatok pohybu a hlavne úzky kontakt – je veľmi prítulná, oddaná a najšťastnejšia vo vašej spoločnosti.
  • Nemá tendenciu utekať alebo loviť, s kvalitným základným výcvikom je veľmi spoľahlivá aj na privolanie.
  • K deťom máva krásny vzťah, stará sa o ne, hrá sa s nimi a celkovo sa prejavuje veľmi empaticky. Zároveň je pripravená ich kedykoľvek chrániť.
  • Hodí sa k celej rade psích športov – agility, beh, pasenie, ale aj záchranárčina alebo stopy. Záleží len na vás, aká disciplína bude tá pravá, kólia s nadšením pôjde do všetkých spoločných aktivít.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ kóliu dlhosrstú

  • Citlivosť a empatia dlhosrstej kólie vyžadujú jemný prístup aj z vašej strany. Krik ani hrubé zaobchádzanie neprichádza do úvahy.
  • Doma je pokojná pod podmienkou, že jej každý deň umožníte svoju energiu vybiť a poriadne pracovať. Nie je psom pre peciválov a gaučových povaľačov.
  • Extrémne zle znáša samotu. Pokiaľ si chcete zaobstarať dlhosrstú kóliu, myslite na to, aby mohla byť čo najviac s vami a nie niekde sama pri búde.
  • Hoci je veľmi univerzálna a vhodná pre takmer akýkoľvek šport, príliš sa nehodí pre obrany, služobný výcvik a podobné disciplíny. Na tie jej chýbajú niektoré povahové vlastnosti. Môžeme povedať, že na ne nie je dostatočne „tvrdá“.
  • Starostlivosť o srsť je nenáročná, ale stále to znamená pravidelné kefovanie a česanie, aby jej v hrive nevznikali dredy a chuchvalce.
  • Kvôli jej milej a hravej povahe môže človek občas zabudnúť, že sú ale stále skvelí strážcovia. Cudzí ľudia by nemali na pozemok vstupovať bez vedomia majiteľa, aby nedošlo k nehode.
  • Pastierske sklony a svorkové správanie sa niekedy môžu prejavovať tak, že bude kólia dlhosrstá naháňať všetkých dohromady a aj na prechádzke bude chcieť mať všetkých pospolu.

Zhrnutie

Kólia dlhosrstá je ideálny spoločník a skoro by sme povedali až pes snov. Je milá, hravá, jemná, ľahko cvičiteľná aj pre začiatočníkov, empatická a pritom dokáže svoju rodinu a domov ustrážiť. Nemá tendenciu loviť, túlať sa, nie je agresívna alebo dominantná, skvele vychádza s deťmi i zvieratami. Je ale tiež veľmi aktívna a má veľa energie, takže by si ju mala zaobstarať rovnako športovo založená rodina, ktorá jej dostatok pohybu dopraje. Okrem pohybu je pre jej spokojnosť kľúčová tiež ľudská spoločnosť, kólia dlhosrstá potrebuje byť súčasťou rodiny a osamote trpí.

Všeobecná charakteristika kólie dlhosrstej

Elegantné plemeno s dlhou srsťou a mohutnou hrivou okolo krku, vyrovnanou povahou a nadšením pre pohyb, učarovalo nielen Hollywoodu. Priateľská povaha a vysoká inteligencia dlhosrstú kóliu predurčujú k tomu, aby bola obľúbeným spoločenským psom.

I. Povaha

Niet divu, že kólia dlhosrstá toľkých filmových fanúšikom okúzlila. Hoci Hollywood často preháňa, s povahou tohto plemena sa trafil – kólia je milá, oddaná, pokojná, spoločenská, ľahko vychovávateľná a všeobecne skrátka milujúca spoločnosť. Hlavne teda spoločnosť svojej vlastnej svorky, a to či už ľudskej alebo zvieracej. Jej empatia a láska k rodine a pánovi je až dojemná.

Okrem toho má v sebe veľa energie, miluje pohyb a voľnosť a rada sa venuje akýmkoľvek aktivitám. So svojou inteligenciou a učenlivosťou veľmi rýchlo jednotlivé úlohy chápe.

Nemáva lovecké pudy či tendenciu sa túlať, netýkajú sa jej sklony k agresii ani k dominancii, ale svoj vlastný pozemok poctivo stráži a chráni – to všetko aby zabezpečila svojich najbližších. Stredobodom jej života je prítomnosť rodiny a úzky kontakt a pokiaľ je táto oblasť doplnená ešte dostatkom pohybu, je kólia dlhosrstá tým najspokojnejším a najveselejším psom na svete.

II. Vzhľad

Aj napriek svojmu veľkému vzrastu a výške okolo 60 cm v kohútiku, si kólia dlhosrstá udržiava ľahkú stavbu tela a kostru. Ostatne vzhľadom k pôvodnému účelu bola dobrá pohyblivosť úplne nevyhnutná. Čím však toto plemeno upúta na prvý pohľad je (aj napriek pracovnému zameraniu) jej pôvabný a elegantný exteriér. Jej dôstojnosť podčiarkuje hustá a hebká srsť, kopírujúca vonkajšie línie tela s mohutnou hrivou okolo krku. Farby sú prípustné v troch variantoch – najznámejšia je pravdepodobne trikolóra, teda kombinácia hnedej, čiernej a bielej, ďalej blue-merle a nakoniec sobolia.

Hlavu má veľkostne vyváženú a v tvare klinu. Oči dodávajú dlhosrstej kólii milý a prívetivý výraz, a to v hnedej farbe (pri blue merle potom môžu byť rôzne kombinácie s modrou – teda obe oči alebo jedno z nich modré, prípadne modro škvrnité). Výraz je potom doplnený typickými ušami, ktoré sú v pokojných situáciách nesené dozadu, ale pri spozornení ich kólia dlhosrstá nesie vpredu. Typické je pre ne polovztýčenie, teda špičky uší sú sklopené, hoci zvyšok ucha je vzpriamený.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vzhľadom k tomu, aká mierna, pokojná a milujúca dokáže kólia byť, hovoríme o ideálnom psovi k deťom. Svoju rodinu totiž miluje a chová sa k nej veľmi empaticky. Navyše je dobre cvičiteľná a tak s ňou môžu pracovať a športovať aj deti a veľa sa vzájomne naučiť. Okrem toho, že kólia dlhosrstá sa k deťom chová veľmi jemne a hravo, tak je zároveň ochranárska a nedopustí, aby sa jej svorke niečo stalo. Vzhľadom k tejto úzkej väzbe je dobré deti poučiť, že sa k nej nesmú správať hrubo alebo na ňu kričať.

Ani s ostatnými zvieratami nemá problém a výborne s nimi vychádza. Nemá žiadne sklony k agresivite alebo dominancii a na domáce zvieratá je napokon zvyknutá už po celú dobu historického vývoja tohto plemena.

IV. Zdravie a starostlivosť

Kólia sa dožíva okolo 15 rokov a jedná sa o viac-menej zdravé plemeno, hoci vzhľadom k vysokej popularite plemena v predchádzajúcich rokoch musíme ustrážiť výber kvalitnej chovateľskej stanice a teda geneticky zdravý chod. Keď už je reč o genetike – pri kólii sa môžeme stretnúť s citlivosťou na niektoré lieky, ktorá je spôsobená dedičnou mutáciou génu. Túto citlivosť je veľmi dobré zistiť. Vzhľadom k tomu, že je, ako sme už spomenuli, dedičná, darí sa kvalitným chovom túto vadu minimalizovať. Ďalšie ochorenia, ktorými môže kólia trpieť, sú predovšetkým choroby očí. Jedná sa o problémy prejavujúce sa už v šteňacom veku, opäť teda apelujeme na dobrý výber chovateľa, ktorý vás s problematikou zoznámi a všetko postráži.

Inak je na starostlivosť pomerne nenáročná, lepšie povedané – nemá nejaké nadštandardné požiadavky. Potrebuje hlavne dostatok pohybu, aktívne vyžitie a stály kontakt so svojím pánom. Srsť aj napriek svojej hustote vyžaduje len pravidelné kefovanie – zastrihávanie ani trimovanie nie je vhodné a nerobí sa. V období pĺznutia je potom potrebné vyčesávať každý deň.

V. Výchova a výcvik

Ani začiatočníci sa nemusia báť, ak ich práve toto plemeno okúzlilo. Jedná sa o inteligentných a bystrých psov, ktorí veľmi rýchlo chápu, čo po nich požadujete. Navyše sú svojmu pánovi bezhranične oddaní a radi mu budú robiť radosť splnenými úlohami. Jej jednoduchá cvičiteľnosť, trpezlivosť a mierna povaha ju predurčujú k tomu, aby bola ideálnym spoločníkom do aktívnej rodiny.

Vzhľadom k tomu, aká jemná a citlivá vie byť, sú úplne nevhodné tvrdšie metódy výcviku. Krikom a donucovaním nič nedocielite, len si s kóliou pokazíte vzťah. A prečo by vôbec niekto išiel touto cestou, keď hovoríme o tak šikovnom psovi, ktorý chce pána sám od seba potešiť a spolupracovať?

A že tých príležitostí na spoluprácu bude! Kólia potrebuje veľa pohybu a zamestnania, je vhodná k celej rade kynologických športov – či už hovoríme o poslušnosti, agility, dogdancingu, pasení či behu. Nájdite si čokoľvek, čo vás bude spoločne baviť. Ak sa kólia dlhosrstá unaví vonku, doma sa z nej stane pokojný a jemný spoločník a gaučový povaľač.

VI. Náročnosť

Kólia dlhosrstá nie je nijako významne náročná, ale samozrejme má svoje potreby, ktoré by mal každý zodpovedný majiteľ zabezpečiť. Po prvé je veľmi kontaktná, miluje svoju rodinu a býva voči nej veľmi citlivá. Potrebuje teda dostatok kontaktu a cítiť, že je milovaným členom svojej svorky.

Druhou oblasťou je potom pohyb. Dlhosrstá kólia je pracovný pes, miluje aktívny štýl života a potrebuje dostatočne vybiť svoju energiu – unaviť ako telo, tak mozog. Zaobstarať by si ju teda mal podobne naladený človek, športovec a milovník pohybu.

Inak je na starostlivosť nenáročná, stačí pravidelné kefovanie, kvalitná strava a vyššie spomínaný pohyb a pozornosť. Vzhľadom k svojej srsti zvládne kólia aj nepriazeň počasia, vonku na záhrade by však žiť nemala kvôli osamelosti, ktorá by jej nerobila psychicky dobre.

Okrem výdavkov na kvalitné krmivo pre športovo založeného psíka počítajte s bežnou obstarávacou cenou ako u radu ďalších plemien, teda okolo 600 až 1 000 eur.

VII. História

Predkovia dnešnej dlhosrstej kólie pochádzali zo Škótska, z takzvaných Scottish Higlands, teda Škótskej vrchoviny. Tam svojim ľudským spoločníkom, a hlavne teda pastierom, pomáhali ako ovčiarske psy so strážením stád. V tom čase sa o konkrétnej podobe tohto plemena veľa informácií nezaznamenávalo, dochádzalo k rôznym kríženiam a psy mali byť primárne pracovné a užitočné, na konkrétny a špecifický chov sa nikto príliš nezameriaval. Krásu dlhosrstých kólií potom objavila kráľovná Viktória a od roku 1860 sa z nich stalo obľúbené plemeno i vo vyšších vrstvách.

Pre dlhosrstú kóliu sú sťažené 50. roky 20. storočia, kedy do kín prichádza sučka Lassie a spôsobuje totálny boom, čo sa týka popularity. Tá trvá až do dnešných dní, dlhosrstá kólia stále patrí medzi tie najobľúbenejšie plemená amerických psíčkarov. To, že sa stali tak obľúbené, samozrejme nieslo aj svoju tienistú stránku, dochádzalo k množeniu, psa si kupovali ľudia impulzívne bez toho, aby preňho mali vhodné podmienky. Je teda len dobre, že hoci sa stále teší veľkej obľube, dostáva sa počet záujemcov o toto plemeno opäť do normálu.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:pes 20–29 kg, sučka 18–25 kg
Výška v kohútiku:pes 56–61 cm, sučka 51–56 cm
Požiadavky na tréning:45–80 min denne
Energia:vysoká vonku, nízka doma
Dĺžka života:10–14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:ovčiarsky, pastiersky pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:hustá, hebká
Farba srsti:sobolia, blue-merle, tricolor
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:dlhá huňatá srsť, malé zahnuté uši

Kde kúpiť kóliu dlhosrstú?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre kóliu dlhosrstú dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka kólie dlhosrstej na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (51 votes)

Vložiť komentár