fbpx

20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať sliepky

Hádajte, koho mali za domáceho maznáčika Chandler a Joey v kultovom seriáli Priatelia? Áno, jednou z tej dvojice bola kačica a druhé bolo… kura. Boom chovu hydiny ako domácich miláčikov v USA stále trvá a tento trend dorazil aj do našich krajov. Každý z nás iste mal alebo má príbuzných na dedine a práve sliepky boli vždy brané ako nepríliš zaujímavý tvor, ktorý k vidieckemu životu jednoducho patrí. Vedeli ste však, že hydina je pomerne inteligentná, má množstvo rôznych plemien, farieb, štruktúr operenia, veľkostí a tvarov? Mnohé plemená boli dokonca primárne vyšľachtené ako “domáci miláčik“. Takže, chcete sliepku?

TRINÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ sliepky

  • Mali ste niekedy domáce vajíčka? To sa skrátka s tými, ktoré kúpite bežne v obchode, nedá porovnať. Špeciálne vyšľachtené plemená nosníc sú schopné za rok zniesť 180 – 300 vajíčok.
  • Sliepky nechováme iba kvôli vajciam, ale aj pre chutné mäso. Silný vývar zo sliepky je zaručený „liek“ na prechladnutie už od čias našich babičiek.
  • Pri sliepkach nezúžitkujeme len ich vajcia a mäso. Vynikajúcou komoditou je aj slepačí trus, ktorý sa používa ako cenné hnojivo a dokonca sa aj priemyselne spracováva.
  • Ako sme naznačili už v úvode tohto článku, sliepky môžu byť aj pomerne exotickým miláčikom. Existujú aj špeciálne vyšľachtené plemená ako domáci maznáčikovia, napríklad plemeno Silkie Bantam.
  • Sliepky sú chované tiež pre krásu svojho peria. Či už sa jedná o farbu, vzor alebo štruktúru peria či hrebienkov a krčných lalokov, miniatúrne alebo naopak obrie plemená, vyberie si takmer každý.
  • Pre milovníkov sliepok so súťaživým duchom máme dobrú správu. Výstavy sliepok nie sú žiadnou novinkou a ani ojedinelou záležitosťou, ako by si mnohí mohli myslieť.
  • Sliepky nie sú nijako náročné na chov. S kvalitným kurníkom a dostatočným výbehom nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť.
  • Chov sliepok zvládne aj úplný začiatočník. Chovu týchto operencov sa venujú dokonca aj deti.
  • Sliepke, obzvlášť ak je chovaná v kŕdli, netreba venovať žiadnu zvláštnu pozornosť. V tomto ohľade sú to naozaj nenároční maznáčikovia.
  • Sliepka je pomerne dlhoveká. Pokiaľ ju teda chováme ako maznáčika a doprajeme jej to najlepšie, môže sa dožiť desiatich rokov i viac. Sliepky, ktoré sú chované na produkciu vajec, sa zvyčajne dožívajú dvoch, maximálne štyroch rokov.
  • Sú to vďační stravníci. Ak majú dostatočný priestor a možnosť, sú schopné si až 70 % potravy obstarať samy hrabaním na záhrade a uždibovaním trávy. Sliepky aj zužitkujú zvyšky z vašej kuchyne – najmä vňate, odrezky ovocia a zeleniny, škrupiny vajíčok atď… Je to vlastne taký živý bioodpad.
  • Aj keď vo všeobecnom povedomí figurujú sliepky ako jednoduchý až hlúpy tvor, sú pomerne inteligentné a dajú sa celkom ľahko skrotiť.
  • Veríme tomu, že existujú dobrodruhovia, ktorí chovajú menšie plemená najmä okrasných sliepočiek aj v byte, ako domácich miláčikov. Avšak sliepka bude iste šťastnejšia na voľnom výbehu celoročne vonku.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ sliepky

  • Sliepky nepatria práve medzi čistotné zvieratká. Pri ich chove, obzvlášť bez ohraničeného priestoru kde sa môžu pohybovať len ony, počítajte s tým, že pravdepodobne často budete čistiť obuv od ich produktov. A vajcia to nebudú.
  • Kto bol niekedy v hydinárni alebo len išiel okolo určite vie, čo myslíme tým, že sliepky „smrdia“.
  • Sú pomerne náročné na priestor. Ak nechcete mať zo slepačej časti záhrady „tankodrom“, doprajte im viac ako minimálnych 10 metrov štvorcových na jeden kus.
  • Ku sliepkam patrí kohút ako ich prirodzený ochranca. A kohút v sile hlasu koľkokrát predčí aj veľký druh papagája. Ak máte ufrflaného suseda, radšej od chovu sliepok upustite.
  • Hoci má u nás chov sliepok, najmä na dedine, silnú tradíciu, môže byť obmedzený obecnou vyhláškou. Najprv teda skočte na úrad pre informácie a potom až nakúpte sliepky.
  • Sliepky sa naozaj primárne nehodia do bytu. Aj keď veríme, že niektorým majiteľom, napríklad hodvábničiek, tento spôsob môže vyhovovať, sliepočky tam zrejme šťastné príliš nebudú. Na dlažbe, plávajúcej podlahe alebo koberci si veľmi nepohrabú, aj keby mali klietku zo zlata.
  • Pri väčšom počte sliepok vám z anglického trávnika veľa nezostane. Sliepky sú hrabavé vtáky. A nič ich nerobí šťastnejšími, než dolovať zo zeme chutných červíkov a dážďovky.

Zhrnutie

Ak máte domček so záhradkou alebo chatu, na ktorú pravidelne jazdíte, môže byť chov sliepok skvelým odreagovaním. Tieto zvieratá sú, čo sa starostlivosti a pozornosti týka, veľmi nenáročné a zvládne ich obstarať aj malé dieťa. Ľahko sa rozmnožujú a oplývajú naozaj veľkou variabilitou plemien. Môžete tak chovať sliepky pre vajíčka, mäso, na okrasu alebo vyložene ako domácich miláčikov. S vhodným prístupom a niečím dobrým na zobnutie sa dá sliepka pomerne ľahko a rýchlo skrotiť. Ak im spočiatku venujete trochu svojho voľného času, veľmi rýchlo si osvoja určité rituály a budú prakticky „bezúdržbové“. Ani na kŕmenie nie sú sliepky nijako náročné. Vďaka tomu, že sú to všežravce, sú sliepky v podstate také malé operené „popolnice“. Ak nejde o vyložene nevhodné zvyšky korenených alebo slaných jedál, skonzumuje sliepka takmer všetky jedlé zvyšky z vašej kuchyne.

Chov sliepok

Kurčatá má vyvinutý pohlavný dimorfizmus. Už u niekoľkodňových kurčiat spoľahlivo rozoznáte kohúta od sliepky. Vo veľkochovoch sa tak kohúty ihneď selektujú od budúcich nosníc.

Pokiaľ chcete sliepky rozmnožovať postačí vám k tomu jediný pár, avšak prirodzenejšie a lepšie je vytvoriť skupinu niekoľkých sliepok a jedného kohúta. Sliepky ovulujú prakticky denne a od oplodnenia po znesenie vajca môže uplynúť doba krátka len niekoľko hodín. Sliepky s ejakulátom kohúta dokážu hospodáriť, takže aj po párení, ktoré prebehlo pred 14 dňami, môže stále zniesť oplodnené vajíčka. Z tých sa po 21. dňoch vyliahnu kuriatka. Selektívnym chovom bolo obdobie párenia „natiahnuté“ na prakticky nepretržitú dobu, preto sliepky znášajú (i neoplodnené) vajcia takmer každý deň.

K odchovu sliepok nepotrebujete žiadne zložité chovateľské zariadenie. Ak je sliepka ochotná sama sedieť na vajciach, postačí jej kukaňa alebo aj kartónová debnička. Ideálna podstielka je v tomto prípade tráva, ktorá udržuje pre vajcia aj optimálnu vlhkosť. Ak nechcete nechávať liahnutie kurčiat na prírode a sliepke samotnej, môžete si zaobstarať umelú liaheň.

Pred zaobstaraním si sliepok je vhodné zaistiť im dostatočne veľké a vybavené bývanie. Ideálny je dobre oplotený výbeh s kvalitným a pevným kurníkom, aby sliepky neboli napádané predátormi – mačkami, kunami alebo líškou. Ako by mal ideálne kurník vyzerať, nájdete napríklad tu.

Okrem iného budete potrebovať:

  • napájačku alebo korýtko
  • misky na krmivo
  • podstielku na dno
  • kukaňu alebo iný typ hniezda, kde môžu sliepky odchovávať kurčatá

Ako ideálnu podstielku chovatelia uvádzajú rezanú slamu, hobliny z mäkkého dreva, lístie orecha alebo aj seno. Pri tom však dbajte na štruktúru, aby nenapáchalo u sliepok viac škody ako úžitku. V letných mesiacoch ocenia sliepky ako podstielku aj piesok, kde sa môžu podľa ľubovôle chladiť. Pri ťažších plemenách však dajte pozor, aby sa im netvorili otlaky.

Ako sme už písali vyššie, sliepka je všežravec. Ak má dostatočný výbeh a možnosť, je v krmive pomerne sebestačná. Avšak nie každý má také možnosti. Čím teda sliepke naplniť korýtko?

Môžete kupovať granulované kŕmne zmesi, ktoré už obsahujú všetko, čo sliepky potrebujú. Dokonca si môžete vybrať, či budete kŕmiť nosnice, sliepky pre produkciu mäsa alebo „len“ okrasné plemená. K takým kompletným krmivám v podstate len prilejete vodu do napájačky.

Dá sa kŕmiť aj doma pripravovanou a namiešanou zmesou, ktorá zvyčajne obsahuje, pšenicu, kukuricu, šrot a môžu sa pridať aj varené zemiaky. Dopĺňa sa o zelené krmivo (púpava, vňate, tráva, hviezdica, žihľava), strúhanú kŕmnu repu, zvyšky zeleniny z kuchyne, máčané pečivo atď… Vhodne vyvážiť takú „domácu“ stravu však môže byť problém a sliepka tak môže živoriť pri plných korýtkach.

Dôležité informácie o sliepkach

Veľkosť:od cca 0,5 kg do niekoľko kg
Pôvod:divoká kura červená pochádza z Ázie, v chovoch prakticky po celom svete
Vhodná ubikácia:kurník s výbehom, voliéra
Cena:podľa plemien, veku, pohlavia od jedného po niekoľko desiatok eur
Dĺžka života:až desať rokov
Aktivita:denná

Najčastejšie chované druhy sliepok:

Plymutka

Jedna z najčastejšie chovaných sliepok s vysokou úžitkovosťou na vajcia. Tieto sliepky sú pokojné, prítulné a veľmi otužilé. Môžu sa využiť aj na mäso. Ročná produkcia týchto sliepok sa pohybuje medzi 180 až 220 vajcami. Ich znáška príliš neklesne ani v zime ako pri iných plemenách nosníc.

Sú veľmi samostatné a ak majú dostatočne priestranný výbeh, takmer všetku potravu si šikovné plymutky obstarajú samy.

Leghornka

Elegantná, čisto biela sliepočka, ktorá je tiež výbornou nosnicou. Počas roka je šikovná leghornka schopná zniesť až 250 vajíčok. Snehovo bielou farbou sa nepýši len jej perie, ale aj škrupina vajec. Pokiaľ holdujete i výrobe a zdobeniu kraslíc na Veľkú noc, táto sliepočka bude vhodnou voľbou. Oproti plymutkám však leghornky nie sú príliš vhodné ako maznáčikovia. Toto plemeno sliepok je pomerne plaché a skrotiť sa príliš nedá.

Dorking

Toto mäsové plemeno má veľmi jemné vláknité mäso. Je veľmi kvalitné a chutné. Pôvodom pochádza plemeno dorking z Anglicka. Tieto sympatické sliepočky sa dajú výborne skrotiť. Bohužiaľ, od polovice 20. storočia ich popularita trochu upadla a dnes sú skôr výnimkou. Tieto sliepky môžu dorásť až do hmotnosti 3,1 kg.

Brahmanka

Prastaré plemeno ázijského pôvodu, to je brahmanka. Ide o jedno z prapôvodných plemien sliepok a dalo tak základy mnohým modernejším plemenám. Ich veľkou prednosťou je mohutnosť a robustnosť. Aby však brahmanky mohli dorásť, potrebujú naozaj kvalitné krmivo s množstvom bielkovín.

Hodvábnička

Chovatelia hydiny ju prezývajú mačiatko. Je to drobná sliepočka, ale každého ihneď zaujme svojím vzhľadom. K mäsovej produkcii sa nehodí vôbec a znáška okolo 100 malých vajec ročne je tiež zanedbateľná. Avšak všetkých očarí ako svojím vzhľadom, tak svojou milou povahou. Hodvábničky majú zvláštnu štruktúru peria, ktorá na prvý pohľad pôsobí skôr ako srsť. Zvláštnosťou týchto sliepočiek je okrem iného aj to, že majú operené aj beháky. Biele hodvábničky vyzerajú ako malý slepačí snehuliak.

Ako a kde si kúpiť sliepky?

Sliepky si môžete obstarať rôznymi spôsobmi. Hydinárne pravidelne usporadúvajú odpredaj „vynesených“ sliepok. Tieto stvorenia vyzerajú pri obstaraní veľmi nevábne, avšak ak im doprajete voľný výbeh, kvalitnú stravu a zdravý vzduch, za pár týždňov ich ani nespoznáte. Aj keď už vo veľkochovoch nestačia znášať, v domácom chove ožijú a môžu ešte dlhé mesiace zásobovať vašu domácnosť vajcami.

Sliepky sa dajú obstarať aj na burzách hospodárskych zvierat, cez inzertné portály alebo priamo od chovateľa.

Ceny sliepok sú rôzne ako podľa veku, tak podľa plemena alebo pohlavia a dokonca aj odkúpených kusov. Pohybujú sa v rozmedzí niekoľkých eur za kus.

Ako pri všetkých zvieratách aj pri sliepkach platí, že pri kúpe skontrolujeme stav predávaného zvieraťa. Či sliepky netrpia parazitmi, v akej sú kondícii, v akom stave je perie, kloaka, či namáhavo nedýchajú atď.

Veľmi cenné informácie o výžive, chove, plemenách, krmive a obydlí pre sliepky nájdete tu.

4.7/5 - (17 votes)

1 komentár k “20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať sliepky”

  1. Nám stačil k obstaranie sliepok jeden dôvod, a to domáce vajíčka. Keď si rozklepnete do misky kupované a domáce, tak rozdiel je na prvý pohľad. Tá farba žĺtka u domáceho vajíčka je úplne úžasná. Sliepky sú navyše nenáročné zvieratká. Keď nemám čas im dôjsť na trávu a žihľavy, tak im nasypem len kŕmenie, nalejem čistú vodu, zoberiem vajíčka a je to :-).

    Odpovedať

Vložiť komentár