Pôvodné, málopočetné a veľmi exotické plemeno thajského ridgebacka si rozhodne zapamätáte. Na chrbte má totiž typický pruh srsti, ktorý rastie v protismere (anglicky „ridge“, z čoho meno plemena vychádza). Túto kuriozitku zdieľa spolu s rodézskym ridgebackom. Čím ešte je thajský ridgeback jedinečný? Odkiaľ sa vlastne vzal a čo k spokojnému životu potrebuje? A pre koho je práve toto plemeno vhodným spoločníkom?
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ thajského ridgebacka
- Thajský ridgeback bude ostražitým strážcom vašej domácnosti.
- A keď práve nestráži, je najšťastnejší v pohybe – na prechádzkach, pri behu a vedľa bicykla, skrátka v akcii.
- Jeho sila, mrštnosť a vytrvalosť mu dávajú veľmi výnimočné schopnosti – je to výborný skokan a dokáže prešplhať cez nejednu prekážku.
- K cudzím bude thajský ridgeback pristupovať ako nekompromisný strážca. Pre svoju rodinu však urobí čokoľvek a oddane, verne a často až závisle k nej priľne.
- Aj preto počítajte s tým, že sa naozaj veľmi rád mazná a túli.
- Starostlivosť o srsť je veľmi nenáročná a výrazný pruh na chrbte dodáva plemenu originálny charakter.
- V thajskom ridgebackovi objavíte pôvodnú a neprešľachtenú psiu povahu, patrí medzi tzv. primitívne plemená.
- To sa koniec koncov prejavuje aj na kondícii tohto plemena, ktoré je všeobecne zdravé a výraznejšie netrpí na žiadne choroby či genetické vady.
- Thajčan má široké spektrum zvukov a vrčaní, v jeho spoločnosti si rozšírite psí slovník o rad nových výrazov.
OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ thajského ridgebacka
- Získať si thajského ridgebacka na svoju stranu nie je jednoduché, je to veľmi sebavedomý a hrdý pes.
- Vedieť skákať a šplhať je síce fascinujúca schopnosť, ale o to väčšia úloha na vás čaká pri zabezpečovaní pozemku a pravdepodobnom zvyšovaní plotov.
- A ak ho nezvýšite, pravdepodobne sa stretnete aj so silne vyvinutým loveckým inštinktom tohto plemena. Pozor dajte aj na prechádzkach!
- Thajský ridgeback patrí medzi ostrejších psov a rozhodne by nemal prísť do rúk úplného začiatočníka.
- Aj skúsený chovateľ musí počítať s tým, že thajčan bude premýšľať samostatne, môže byť tvrdohlavý a dril na neho platiť nebude.
- Ak zanedbáte socializáciu a budete ho izolovať niekde v koterci na záhrade, veľmi rýchlo sa z neho stane nevyrovnaný, bojazlivý a z toho dôvodu často až agresívny pes. Pri iných plemenách je socializácia veľmi dôležitá, tu je absolútne kľúčová!
- Thajčan je veľmi aktívne plemeno, ale po námahe potrebuje pokoj a priestor pre odpočinok. V takú chvíľu bude veľmi nerád rušený, čo je potreba vysvetliť hlavne deťom.
- Nielen kvôli krátkej srsti, ale hlavne kvôli silnej väzbe na majiteľa je potrebné počítať s thajským ridgebackom vo svojej domácnosti. Do búdy skrátka nepatrí.
Zhrnutie
Thajský ridgeback je nádherné plemeno s veľmi špecifickými požiadavkami. Uvažovať o obstaraní si práve tohto psa s pruhom na chrbte môžu hlavne ľudia aktívni, hľadajúci parťáka pre beh či k bicyklu. Okrem pohybu by mali thajskému ridgebackovi poskytnúť tiež dosť kontaktu s rodinou, riadnu socializáciu a mali by mať pochopenie pre jeho dominantnú a samostatnú stránku. Je to napokon práve tá surovosť a pôvodná psia povaha, ktorá z thajského ridgebacka robí tak atraktívne plemeno.
Kúpu šteňaťa by si naopak mali rozmyslieť ľudia, ktorí veľmi neholdujú športu a radšej polihujú doma, ľudia starší alebo príliš zamestnaní svojimi povinnosťami. Rovnako tak jedinci nevyrovnaní, nevrlí a netrpezliví, ktorí chcú výsledky ihneď a nebudú mať s thajčanom trpezlivosť.
Všeobecná charakteristika thajského ridgebacka
Thajský ridgeback je zaujímavé a staré plemeno, ktoré v sebe skrýva nejednu zaujímavú schopnosť či povahovú vlastnosť. Popísať ho len na pár riadkoch by určite nestačilo, a tak sa naňho poďme pozrieť trochu podrobnejšie.
I.Povaha
Aktívny, sebavedomý, lojálny. Milujúci svoju rodinu a ostražitý strážca. Prírodný, so silnými loveckými inštinktmi. Tým všetkým dokáže thajský ridgeback byť. Po svojom boku potrebuje pána, ktorý bude schopný zvládnuť jeho ostrejší temperament, poskytne mu kvalitnú socializáciu a dostatok kontaktu s rodinou. Má v sebe určitú živočíšnosť a dominanciu, rád premýšľa samostatne a tvrdá ruka by z neho urobila nedôverčivého a nevypočítateľného jedinca. Oveľa viac uspejete s jasne danými pravidlami a dôslednosťou.
Je vášnivým milovníkom akcie a potrebuje dostatok aktivity. Je perfektne pripravený na beh, vie skákať a šplhať, je mrštný a ladný v pohybe. Bez vybitia svojej energie bude nešťastný. Pokiaľ ho unavíte, najspokojnejší bude, keď ho necháte v pokoji a nerušene odpočívať.
II. Vzhľad
Najvýraznejší rys sme už spomenuli – pruh srsti v protismere na chrbte je samozrejme prvé, čo si na thajskom ridgebackovi všimnete. Telo má thajčan veľmi dobre osvalené, stredne veľké a vyložene vybavené k veľkej aktivite a pohybu. Thajský ridgeback má mierne klenutú lebku s výraznými, vztýčenými ušami v tvare trojuholníka. V kohútiku dorastá až do výšky 60 cm a väčšinou váži okolo 30 kg.
Srsť rastúca v smere je veľmi hebká až zamatová, thajčan je krátkosrsté plemeno. Môžeme sa stretnúť s niekoľkými odtieňmi sfarbení a to cez modrú, svetlo hnedú až k čiernej alebo červenej.
Posledný výrazný rys je potom chvost, ktorý sa do špičky zužuje a je nesený smerom nahor „ako meč“ (ako je prirovnaný už v prvých zmienkach o plemene v knihách kráľa Songthana asi pred 400 rokmi).
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Pod možno trochu tvrdšou škrupinou thajského ridgebacka sa skrýva lojálny pes milujúci svoju rodinu. Veľmi rád sa mazná a dobre teda bude vychádzať aj s deťmi. Na druhú stranu je však deti potreba naučiť, že thajčan potrebuje svoj pokoj a odpočinok, nemali by ho teda – najmä v tieto chvíle – drgať a zbytočne provokovať.
S ostatnými zvieratami už môže byť vzťah trochu komplikovanejší – po prvé tu máme veľmi silný lovecký pud, po druhé potom prirodzene dominantnejšiu povahu plemena. V bežnom spolužití si môže thajčan strážiť potravu alebo pelech, zvlášť proti iným psom. Bude chcieť mať navrch, pretože rozhodne nemá vo zvyku sa podriaďovať. Neznamená to, že by ste nesmeli mať akékoľvek ďalšie zviera. Nároky na majiteľa a jeho stanovenie jasných pravidiel sú tu však oveľa významnejšie a komplikovanejšie.
IV. Zdravie a starostlivosť
Čo sa týka starostlivosti o thajského ridgebacka, nemusíte si príliš lámať hlavu. Jeho srsť je na údržbu nenáročná a nepĺzne, pri väčšom znečistení stačí len prejsť ju handrou a občas neuškodí gumová kefa. Thajčan je sám o sebe veľmi čistotný, nemá rád zimu ani vodu a blato, a tak sa bude špine a bahnu z veľkej časti vyhýbať sám. Jeho teplomilnosť a vyhrievanie na slniečku vám však dávajú za úlohu umožniť mu prístup do domu, vonku v búde by mu nebolo dobre psychicky ani fyzicky.
Zdravotne je na tom toto plemeno tiež veľmi dobre, žiadne významnejšie problémy sa neobjavujú. Občas sa môže vyskytnúť defekt v koži, tzv. dermoid sinus. Tento problém je však len vrodený a spoľahlivý chovateľ túto možnosť preto kontroluje a prípadne u veterinára chirurgicky jednorazovo vyrieši.
Psy sa dožívajú bežne až 15 rokov. Vzhľadom k veľkosti plemena sa môžeme stretnúť s klasickými problémami bedier a kĺbov.
V. Výchova a výcvik
Thajský ridgeback je ideálny športovec, spoločník pre aktívne založených ľudí. V rámci výcviku sa s ním môžete venovať behu, môžete ho brať so sebou pre jazdu na bicykli. Svoju ladnosť využije tiež napr. v agility. Je neuveriteľný skokan a vynikajúci v šplhaní.
Pozor na lovecký pud! Je potrebné zapracovať hlavne na privolaní a je dosť možné, že svojho thajského ridgebacka na voľno púšťať nakoniec nikdy radšej nebudete.
Je veľmi inteligentný. To môžeme brať ako veľkú výhodu, pretože sa bude rád učiť novým veciam a rýchlo pochopí, čo sa po ňom chce. Zároveň je to ale do určitej miery nevýhoda, pretože jeho inteligencia ide ruka v ruke so samostatným rozhodovaním, potrebou silnej motivácie a veľkej pochvaly a odmietaním (preňho) nezmyselného drilu. Skrátka je to pes-osobnosť. Ak toto pochopíte a budete ho rešpektovať, získate skvelého spoločníka.
VI. Náročnosť
U thajského ridgebacka počítajte už zo začiatku s vyššou investíciou. Aj vzhľadom k vzácnosti plemena nie je výnimkou obstarávacia cena šteňaťa okolo 1 000 eur a vyššie. Ďalej potom počítajte s vyššími výdavkami za krmivo, už len z logiky veci – čím väčší pes, tým viac toho zje.
Tým však väčšie finančné náklady končia, plemeno sa teší dobrému zdraviu a so srsťou si tiež nemusíte príliš lámať hlavu. Ako už je ale zrejmé z predchádzajúcich odsekov, najväčšia náročnosť vás nakoniec čaká kvôli ridgebackovej potrebe pohybu a vybitia energie. Chce to teda dostatok vášho času a dobrú kondičku!
VII. História
Jaskynné maľby v Thajsku naznačujú existenciu predchodcu thajského ridgebacka už tritisíc rokov späť. S prvými konkrétnymi zmienkami o plemene sa však stretávame až niekedy na prelome 16. a 17. storočia. Určitá izolovanosť Thajska (a hlavne thajského vidieka) umožnila plemenu zachovať si svoju pôvodnú a nekríženú podobu a účel – teda statného poľovného psa verne chrániaceho svoju rodinu, ktorú sprevádzal na každom kroku.
Plemeno bolo v našich končinách až donedávna neznáme. Uznania FCI (Medzinárodnej kynologickej federácie) sa dočkalo až roku 1975. K jeho rozšíreniu v Amerike a po Európe dochádza až v tomto storočí a zatiaľ ide teda o plemeno málopočetné.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | 25-30 kg |
Výška v kohútiku: | psy 56-61 cm, sučky 51-56 cm |
Požiadavky na tréning: | 40 minút a viac |
Energia: | vysoká |
Dĺžka života: | 13-15 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Sklony k štekaniu: | nízke (ale má široké spektrum rôznych zvukov a vrčaní) |
Sklony k chrápaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | vysoká |
Pôvodné využitie: | lovecký pes a spoločník, sprievod pre vozy, stráž |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | rovná, s charakteristickým pruhom |
Farba srsti: | jednofarebná čierna, modrá, sivá, béžová, červená |
Potrebná starostlivosť o srsť: | nízka |
Typický znak: | pruh srsti rastúci v protismere na chrbte |
Kde kúpiť thajského ridgebacka?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre thajského ridgebacka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka ridgebacka na predaj.
Chovné stanice na Slovensku
Chovné stanice v Česku
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Som milovníčka zvierat a prírody. Len čo to ide, berieme s partnerom našu fenku bieleho švajčiarskeho ovčiaka a beháme po lesoch a horách. Okrem toho žijeme v domácnosti s tibetskými dogami a cavalier king charles španielom, adoptovanou mačkou a voliérou plnou papagájov. O zábavu máme teda doma naozaj postarané. Som kreatívna duša a tak vo voľných chvíľach nielen píšem ale aj kreslím, maľujem, pletiem, šijem – skrátka tvorím.