fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať devon rex

Mačka s veľkými guľatými očami, ešte väčšími ušami a hodvábnou kučeravou srsťou. Niekomu pripomína oveľa exotickejšie plemená, niekomu mimozemšťana, niekomu Dobbyho z Harryho Pottera. Bola by však škoda hovoriť len o exteriére tohto plemena. Jeho povaha je totiž nemenej zaujímavá a rozhodne má čo ponúknuť!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ devon rex

 • Aj na tom vzhľade niečo bude – už od pohľadu devon rex zaujme svojím šibalským výrazom. Naviac máte na výber z nespočetne variantov, pretože sa uznávajú všetky farby a kombinácie.
 • Hravosť, veselá nálada. Devon rex vás nikdy nenechá sa nudiť a ak sa o neho dobre staráte, potom bude vždy dobre naladený.
 • Ak hľadáte aktívnu mačku, potom ste našli tú pravú. Devon rex je malý mačací akrobat, prvotriedny skokan a šplhúň. Vyraziť s vami na výlety v postroji pre neho nebude problém.
 • Milá a jemná povaha a veľmi blízky vzťah k svojej rodine z neho robí dokonalého maznáčika. Miluje kontakt a hladenie, po dome vás bude neustále sprevádzať.
 • Je nekonfliktný a dobre vychádza s ľuďmi, ďalšími mačkami a dokonca aj psami.
 • Učenie sa novým veciam nebude problém, môžete Devon Rex naučiť aportovať, predvádzať triky, alebo sa spoločne hrať a skúšať rôzne interaktívne hry. Je veľmi inteligentný.
 • Hoci nie je vyložene hypoalergénna, veľa alergikov s týmto plemenom nemá problém (konkrétnu reakciu je ale dobré skúsiť pred zaobstaraním).
 • Hodvábna a na dotyk príjemná srsť nevyžaduje žiadnu veľkú starostlivosť, nepĺzne a nepotrebuje vyčesávať ani kefovať.
 • Sú to dobrí lovci a myši váš prah už len tak neprejdú.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ devon rex

 • Vyžaduje niečiu prítomnosť, k svojej rodine máva veľmi tesné citové puto a samotu znáša naozaj zle.
 • Nie je to žiadny povaľač, potrebuje dostatok podnetov, aktivít a hier. Nie každý môže toto pre svoju mačku zaistiť.
 • Ich typická srsť neudrží príliš tepla, musíte teda udržiavať túto mačku v dobrých tepelných podmienkach ako v zime tak aj v lete.
 • Máva sklony k tvorbe ušného mazu, o uši sa teda musíte starať častejšie, než je bežné u iných mačiek.
 • Počítajte s tým, že devon rex má naozaj neuveriteľné akrobatické schopnosti, a tak sa môže u vás doma vyšplhať kamkoľvek a po čomkoľvek.
 • Nie je veľmi tichou mačkou, vie sa vyjadrovať príjemným pradením, aj hlasným mňaukaním a vrnením.
 • V dome musíte mať dostatok miesta pre množstvo mačacie škrabadiel a stromov, či im podobné vybavenie, kde môže mačka šplhať, skákať a preskúmavať. Devon rex má vážne veľa energie a potrebuje pohyb, pohyb a ešte raz pohyb.

Zhrnutie 

Devon rex bude tým pravým plemenom pre majiteľov, ktorí budú môcť spoločne so svojim mačacím parťákom tráviť veľa času a poskytnú mu tak potrebný kontakt. On sa potom odvďačí svojou hravosťou, milou a prítulnou povahou, sympatickým šibalstvom a skotačením s hračkami, na šplhadlách s ostatnými členmi domácnosti ľudskými i zvieracími.

Nebol by naopak spokojný tam, kde by zostával dlho sám, bez pohybu a bez hrania a podnetov.

Všeobecná charakteristika devon rex

Malá až stredne veľká mačka devon rex v sebe skrýva veľkú osobnosť. Poteší každého, kto hľadá hravého, veselého a aktívneho mačacieho spoločníka, ktorý s ním bude zdieľať každú možnú chvíľku domácej pohody.

Povaha


Devon rex nie je takým malým škriatkom len kvôli svojim veľkým ušiam a očiam. Aj povahovo robí všetku česť tomuto prirovnaniu. Je veľmi energetickým, aktívnym a hravým plemenom. S týmto malým klaunom plným elánu a zmyslu pre humor sa nikdy nudiť nebudete. Miluje skákanie a šplhanie, neustále sú v pohybe a vymýšľa nevinné šibalstvá. Ich dobrodružná povaha a povestná mačacia zvedavosť z nich robia neunaviteľných prieskumníkov.

Okrem toho sú tiež veľmi spoločenskí, často vás budú sprevádzať po dome a vyhľadávajú vašu spoločnosť. Pre jej prítulnú a milú povahu si ju iste zamilujete nielen vy, ale aj návštevy.

Aj z týchto dôvodov je potrebné myslieť na to, že devon rex nezvláda dlhú samotu a potrebuje dostatok priestoru pre svoje vyčíňanie a vybíjanie energie. 

Vzhľad 

Stredne veľká mačka s výraznou hlavou zaujme už na prvý pohľad a rada menej skúsených mačkárov by plemeno devon rex zaradila do oveľa exotickejších krajín pôvodu, ako je Anglicko. Niektorým ľuďom pripomína škriatka, a to hlavne vďaka svojim výrazným a v pomere k telu naozaj veľkým ušiam, ktoré naviac dopĺňajú výrazné a doširoka vyvalené oči.

Nemenej zaujímavá je tiež srsť tohto plemena. Devon rex ju má totiž kučeravú a hebkú až zamatovú na dotyk. Ostatne na dotyk sú veľmi príjemní tiež vďaka tomu, ako veľmi hrejú a môže vám pripadať, že majú oveľa vyššiu teplotu ako iné mačky.

Farebným variantom sa medze nekladú a ani nemá zmysel ich tu vypisovať – ​​uznané sú totiž všetky kombinácie a podoba jednotlivých mačiek je teda veľmi rôznorodá. A to sa bavíme o srsti, očiach, iste si teda každý ľahko nájde svojho favorita.

Pre doplnenie celkového vzhľadu ešte zmienime štíhle a atletické telo strednej dĺžky, dlhý chvost, ktorý sa na konci zužuje a klinovito tvarovanú hlavu.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Devon rex bol už od začiatku šľachtený ako milý a hravý spoločník, je preto veľmi nekonfliktný a dobre vychádza s ostatnými. Deti ocenia hlavne jeho veselú povahu a môžu sa spoločne dlhé hodiny hrať alebo sa maznať – za oboje je táto mačka vďačná a bude tak spokojná.

S inými domácimi miláčikmi tiež vychádza dobre a bezproblémovo, a to ako s mačkami, tak aj so psami. Nemá žiadne dominantné tendencie ani chuť sa zbytočne dostávať do konfliktov.

Zdravie a starostlivosť 

Devon rex má pomerne nenáročné požiadavky, čo sa týka starostlivosti. Jeho srsť v podstate nepĺzne, ani česanie a kefovanie teda nie je viacmenej potrebné. Aj z toho dôvodu sa často odporúča alergikom, vyložene hypoalergénne ale nie je, a tak je potrebné si najskôr vyskúšať reakciu na toto plemeno ešte než si ho zaobstaráte domov.

Pozor dajte na jeho veľké uši – bohužiaľ nie sú len na okrasu, chytajú veľa nečistôt, a tak má toto plemeno oveľa vyššie sklony k tvorbe ušného mazu. Ten je potrebné pravidelne odstraňovať a uši čistiť.

Ďalšou dôležitou podmienkou je dostatok tepla, devon rex totiž kvôli svojej srsti neudrží príliš tepla.

Výchova a výcvik

Devon rex je mačka zvedavá a inteligentná, veľmi rýchlo tak pochopí vaše požiadavky a pravidlá. Navyše si rada hrá, skúma a objavuje nové veci, môžete ju teda skúšať naučiť veľa kúskov, aportovanie, alebo môžete spoločne vyrážať na výlety v postroji.

Devon rex je silne viazaný na svojho pána, takže základom vášho vzťahu je dostatok kontaktu a vaša častá prítomnosť. Druhou dôležitou potrebou Devon Rexa je pohyb, hlavne skákanie a šplhanie. Pokiaľ nebude mať pre tieto aktivity dosť priestoru, môže si ju uspokojovať po svojom a stať sa tak „nevychovaným“. 

Náročnosť 

Ako už bolo naznačené, najnáročnejšie body v rámci starostlivosti o Devon Rexa sú aktivita a ľudský kontakt. Oboje je potrebné zabezpečiť, pre pohyb nakúpiť dostatok hračiek, miest na šplhanie a mačacie stromy a mať dostatočne veľký priestor, kam sa to všetko zmestí. Ľudský kontakt a spoločnosť už ostávajú na vašom osobnom čase a pre niektoré príliš zaneprázdnené domácnosti by to mohlo byť príliš náročné. Tí by sa mali poobzerať skôr po inom plemene, devon rex je totiž na svojich ľuďoch silno závislý a trpel by.

Inak je ale život s Devon Rex nenáročný a plný zábavy. Žiadne pĺznutie, žiadne vyčesávanie. Obstarávacia cena sa môže pohybovať okolo 400€, ale vždy je samozrejme dobré sa spýtať priamo vyhliadnutého chovateľa.

História 

Príbeh plemena devon rex začína na grófstve Devon v Anglicku. Milovníčka mačiek Beryl Cox si všimla miestnych mačiek žijúcich blízko starej bane, ktoré mali kučeravé kožuchy rovnako ako vtedy výstavne populárne plemeno cornish rex.

Hladkosrstej mačke spomínanej pani sa narodilo kučeravé mačiatko, otcom bol teda zrejme práve kocúr odtiaľ. Mačiatko dostalo meno Kirlee a stalo sa prvou predstaviteľkou nového plemena devon rex.

Keďže hlavným dôvodom pre šľachtenie tejto rasy bola práve spomínaná kučeravá srsť, chovatelia sa pokúšali párovať cornish rex a devon rex dohromady. Keďže sa ale z týchto spojení rodila mačiatka hladkosrsté, bolo jasné, že ide o dve odlišné plemená s rôznymi génmi a od tej doby tak boli tiež chápané a šľachtené samostatne.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:2,5 – 4,5 kg
Typické znaky:kučeravá srsť, veľké oči a uši – “škriatok”
Farba očíjantarová, modrá, zelená, zlatá, žltá, hnedá
Energia: vysoká
Dĺžka života:9 – 13 rokov
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu:nízke
Dĺžka srsti:krátka
Farba srsti: biela, modrá, čierna, krémová, červená, hnedá, plavá, champagne… (všetky farby uznané)
Charakteristická kresba srsti:jednofarebná, dvojfarebá, trikolora, tabby, ticking, znaky,… (všetky typy kresieb uznané)
Pôvodné využitie: vonkajšia mačka šľachtená pre kučeravú srsť 
Starostlivosť o srsť:nízka
Vhodnosť pre alergikov:áno 
Hlučnosť:vysoká
Zem pôvodu:Anglicko
Orientačná cena:400 – 600€

Kde kúpiť devon rex?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre devon rex dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka devon rex na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.7/5 - (10 votes)

Vložiť komentár