fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať veľhada kráľovského

Veľhad kráľovský je skutočným kráľom slovenských terárií. Tento pomerne veľký zástupca triedy plazov je snáď najobľúbenejším hadom v Českej republike. Na jednu stranu chov boa veľkou mierou pomáha ochrane týchto zvierat vo voľnej prírode. Na tú druhú však herpetologovia plačú nad nezmyselným a degenerujúcim krížením rôznych poddruhov. Takých krížencov všeobecne prezývajú ,,veľhad domáci“. Poďme sa tomuto impozantnému tvorovi pozrieť na zúbok trochu bližšie.

ŠTRNÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ veľhada kráľovského 

 • Úradné záležitosti v prípade boa sa vám vyhne veľkým oblúkom. Tento druh nepodlieha registrácii CITES, teda držanie veľhada nemusíte nikde nahlasovať.
 • Veľhad kráľovský je vhodným hadom aj pre úplných začiatočníkov. Keď túžite po originálnom a veľkom maznáčikovi, je veľhad tou správnou voľbou.
 • Odborná literatúra uvádza, že vo voľnej prírode sa vyskytuje približne 10 poddruhov boa. Výber v rámci jedného druhu je tak pomerne široký.
 • Ak vás láka aj odchov malých boa, nie je problém. Veľhad kráľovský sa ochotne množí aj v zajatí a nie je potrebné mať niekoľkoročné skúsenosti.
 • Veľhad kráľovský pomerne skoro dospieva – už okolo 1,5 roka veku. Na vytúžené mláďatá teda nemusíte čakať dlhú dobu.
 • Jedná sa o pomerne mierneho a neagresívneho hada. To, že nikdy neuhryzne, vám nezaručíme, ale práve u boa je toto riziko pomerne nízke. V prípade nebezpečenstva alebo nevôle hlasno syčí, aby varoval pred samotným útokom.
 • Vďaka chovu v zajatí vzniklo množstvo zaujímavých farebných mutácií. Máte tak na výber zo širokej ponuky ako farieb, tak vzorov.
 • Zohnať mláďa alebo aj dospelého jedinca boa nie je žiadny problém. Jednoduchý chov umožnil, že si môže zaobstarať veľhada prakticky každý.
 • Mladé zvieratá môžu byť vhodnými kamarátmi aj pre staršie deti. Vďaka miernej povahe je s nimi manipulácia pomerne jednoduchá.
 • Niektoré poddruhy pomerne markantne menia s vekom kresbu. Sledovať vývoj farby vášho miláčika v priebehu rokov môže byť skutočne zaujímavé.
 • Aj napriek tomu, že je nazývaný kráľovským, nemá veľhad ,,chlpatý jazýček“ a ochotne prijíma v podstate akéhokoľvek stavovca, ktorého zvládne zožrať. Vo voľnej prírode nepohrdne ani vajcami vtákov. Jeho jedálniček je pomerne pestrý a neobmedzuje sa len na myši a potkany.
 • Veľhad kráľovský je na chov pomerne nenáročný. Nepotrebuje špeciálnu potravu ani gigantické terárium.
 • Nie je to žiadny atlét. Napriek tomu, že sa nejedná o povaľača ako v prípade pytóna kráľovského, o ktorom sme písali v niektorom z minulých príspevkov, rozhodne sa nepohybuje rýchlosťou blesku. Jeho aktivita je primeraná a s postupujúcim vekom klesá.
 • Boa je možné chovať v jednom teráriu po viacerých kusoch, prípadne aj s inými druhmi boa podobnej veľkosti. Je to pomerne znášanlivé zvieratko.

PÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ veľhada kráľovského 

 • Veľhad kráľovský dosahuje v zajatí až troch metrov dĺžky a váhy okolo 20 kilogramov (niektorí autori uvádzajú až 50 kg). Manipulácia s urasteným hadom môže byť trochu problematická.
 • Ako sme už naznačili hneď v úvode, drvivá väčšina chovaných boa kráľovských sú hybridy rôznych poddruhov. Vďaka neodbornému kríženiu, najmä u chovateľov – začiatočníkov, vznikajú u hadov rôzne deformácie a prenášajú sa genetické ochorenia a vady.
 • Oproti hybridným veľhadom, takzvaným veľhadom domácim, je chov a rozmnožovanie čistokrvného boa pomerne náročný. Tiež na ubikáciu a čo najprirodzenejšie prostredie, ako aj na výber vhodného rodičovského páru. Tieto veľhady tiež dospievajú oveľa neskôr.
 • Veľhad kráľovský je rád. Tak veľmi rád, že mnohí majitelia mu doprajú krmiva nad únosnú hranicu. Tieto hady majú všeobecne sklony k obezite a rovnako ako u iných zvierat im prekrmovanie naozaj neprospieva.
 • Hoci nedosahuje tak úctyhodných rozmerov, ako napríklad pytón mriežkovaný, aj tak sa jedná o pomerne veľkého a robustného hada. Treba s tým počítať a veľhadu kráľovskému dopriať dostatočný priestor.

Zhrnutie 

Keď sa uspokojíte s krížencom rôznych poddruhov boa, a s trochou šťastia narazíte na zdravého jedinca, nebude starostlivosť oňho, alebo odchov mláďat, nijako náročná. V prípade, že to myslíte s chovom boa skutočne vážne a máte chovateľský zámer odchovávať jasne rozdelené poddruhy, nie je jeho chov práve lacnou záležitosťou. Čistokrvní veľhad kráľovskí sa veľmi ťažko zháňa a väčšinou sa jedná o importy priamo z prirodzeného prostredia. Cena takéhoto zvieraťa je niekoľkonásobne vyššia, než hybrida. Nech už však vyberiete kríženca či čistú formu boa, získate mierne, pomerne kontaktné zviera, ktoré s vami prežije najbližších niekoľko desiatok rokov.

Chov veľhada kráľovského 

Odchov bežne dostupného boa nie je žiadna veda. Tieto zvieratá sa množia pomerne ľahko a oproti zvieratám z odchytu aj celkom skoro. Obdobie párenia nie je u boa jasne definované. Môže sa jednať o jeseň až zimu, ale aj jar. Ideálne je odpozorovať túto dobu od správania páru v spoločnom teráriu a túto dobu potom dodržiavať po celý ich život.

Gravidita trvá 120 – 200 dní a na jej konci rodí samica 10- 50 mláďat s dĺžkou okolo 40 cm. Veľhad kráľovský je živorodý had, teda odpadá zložité zaisťovanie inkubátora a udržiavanie optimálnych podmienok pre znášku, ako u iných hadov. Množstvo narodených mláďat sa odvíja od veľkosti a veku samice. Po pôrode pomôžeme mláďatám z blanitých obalov a odstrihneme pupočnú šnúru. Radšej ďalej od tela mláďaťa. Ak krváca, podviažeme niťou. Môžeme ich umyť vo vlažnej vode. Po pôrode mláďatá držíme vo vlhkom prostredí za pomoci výkonného rozprašovača až do prvého zvleku. V tejto dobe neprijímajú potravu a trávia žĺtkový vak. (zdroj)

Pred zaobstaraním hada je dôležité mu vybudovať vhodné obydlie. Minimálny rozmer pre jedného hada je 150cm x 100cm x 70cm (DSV). Väčším samozrejme nič nepokazíme. Je dôležité, vzhľadom k veľkosti a váhe dospelého hada, aby všetko vybavenie bolo v teráriu naozaj dobre prichytené. Zabránite tak v budúcnosti napríklad pádu a zraneniu vášho miláčika.

V teráriu by potom nemali chýbať:

 • miska na vodu (ideálne pomerne nízka a dostatočne široká, aby sa do nej mohol had vojsť)
 • zdroj tepla a svetla (žiarovka, vykurovací kameň …)
 • úkryt (ideálne, aby v ňom had bol ,,na tesno“)
 • substrát
 • silná vetva na lezenie
 • regulovateľné vetracie otvory
 • teplomer
 • vlhkomer
 • kôra, kamene a iné prírodniny, ktoré hadovi pomôžu pri zvleku

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre hada nájdete napríklad tu.

Na dno terária možno použiť lignocel, rašelinový substrát, dubové alebo bukové štiepky alebo iné druhy terárijných substrátov. Veľmi vhodné je pridať aj koreň či niekoľko väčších kameňov, ktoré veľhadovi pomôžu pri vyzliekaní. Niektorí chovatelia pre ľahkú údržbu v teráriách s dospelými hadmi používajú aj tzv. umelý trávnik s výstupkami zo spodnej strany. Tento koberček sa ľahko udržuje a táto alternatíva je tiež veľmi hygienická. Terárijné substráty oproti koberčeku majú výhodu v tom, že čiastočne zadržiavajú požadovanú vlhkosť. Tá by sa mala bežne pohybovať okolo 48 – 60%. V čase vyzliekania môžeme zvýšiť až na 70%, ale to už je skutočne hraničná hodnota. Denná teplota v teráriu je v ideálnom prípade medzi 23 – 36 st. V noci by nemala klesnúť pod 20 st. Pokles na 15 stupňov už môže byť z dlhodobého hľadiska život ohrozujúce.

Mláďatá boa, potom, čo vytrávia obsah žĺtkového vaku a vyzlečú sa, kŕmime asi 1x – 2x týždenne korisťou úmernej veľkosti k hadovi. Môžeme začať skákavkami (už osrstené a pohyblivé myši) alebo aj drobnejšími dospelými myšami. Postupne prejdeme pozvoľna na kŕmenie 1x týždenne. Frekvencia kŕmenia sa časom znižuje, ako had rastie. Od zhruba dvoch rokov veku kŕmime 1x za 14 dní a neskôr raz za mesiac. Ponúknuť môžeme rôzne druhy hlodavcov, ale nepohrdnú ani kuriatkami či inými druhmi vtákov. Dlhodobé kŕmenie morčatami sa však neodporúča. Morča je ,,chudé“ na vitamíny a má pomerne silnú kostru, ktorá môže spôsobovať hadovi zažívacie problémy. O pridávaní vitamínových preparátov sa poraďte so skúseným chovateľom alebo veterinárom zameriavajúcim sa na plazy.

Dôležité informácie o veľhadovi kráľovskom

Dĺžka:2,5 – 3 metry, váha 10 -15kg – niektoré zdroje uvádzajú až 50 kg
Povod:Južná Amerika
Vhodná ubikácia:terárium, akvaterárium
Cena:podľa farebnej mutácie u hybridov od 30€ do 60€, čistokrvné zvieratá 100 – 2000 € podľa poddruhu
Dĺžka života:okolo 30 rokov
Aktivita: v noci

Špecifiká veľhada kráľovského 

V porovnaní s inými druhmi veľkých hadov, je veľhad kráľovský pomerne pokojné, mierne a nenáročné zviera. Ak túžite po akcii a efektnom love, trúfame si tvrdiť, že aj túto túžbu veľhad uspokojí. Ak ste začínajúci chovateľ, v oblasti rozmnožovania to s bežne dostupným veľhadom budete mať pomerne jednoduché. Veľhad kráľovský nevyžaduje k rozmnožovaniu nijako náročné podmienky, ktoré by sa nedali zabezpečiť aj u začiatočníka a bez veľkých finančných nákladov.

Tento veľhad je pomerne znášanliví a dajú sa chovať v jednom teráriu aj s inými vhodnými druhmi plazov. Ideálne je dávať dohromady mladé zvieratá, ktoré si tak na seba lepšie zvyknú.

Napriek tomu, že sa nejedná o vyložene plachý druh, aj veľhad kráľovský môže mať potrebu sa schovať. Nie je preto vhodné nechávať terárium úplne otvorené a bez vhodného úkrytu. Had, pokiaľ nemá možnosť sa ukryť, sa tak môže dostať do stresu a trpí. Môžu sa u neho vyvinúť poruchy príjmu potravy, nespavosť, agresivita atď … Možno však vymyslieť také úkryty, kde môžete svojho hada pozorovať a napriek tomu mu doprajete súkromie.

Úkryty veľhadovi pomôžu aj pri vyzliekaní starej kože. Mladé zvieratá sa vyzliekajú pomerne často, starší, ktorí už toľko nerastú, oveľa menej. Toto obdobie trvá niekoľko dní. Veľhad sa stáva matným a akoby našednutým, najvýraznejšie spoznáte hada pred vyzliekaním na očiach. Hady nemajú viečka a ich oči sú kryté jednou priehľadnou vypuklou šupinou. Tá počas vyzliekania zmatnie a stáva sa mliečnou. Niekoľko dní pred vyzliekaním opäť spriehľadnie. Ak sa do troch dní had sám nezbaví starej kože, treba mu s tým pomôcť. Nová koža je jemná a zamatovo hebká. Môžete pozorovať aj akoby dúhové odlesky spôsobené lomom svetla od šupín. V prípade nedokonalého zvleku treba zvyšky kože odstrániť ručne a prípadné poranenia vydezinfikovať a ošetriť panthenolom. Zlé vyzliekanie môže spôsobiť nedostatočná vlhkosť, málo vitamínov alebo aj choroba hada (zdroj).

Ako a kde si kúpiť veľhada kráľovského?

Boa môžete zohnať z voľnej prírody, aj od chovateľa. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov čistokrvného boa, avšak nesú veľa špecifík. Také hady môžu trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedince chce komplexné znalosti, aj naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu hada.

Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať hada na špecializovaných teraristických burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie hada v špecializovaných zoopredajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o hada. Cena boa sa odvíja od ich veku, dĺžky, pohlavia a farebnej mutácie. Pohybuje sa v rozmedzí 700 – 1500 korún u hybridov. Čistokrvný veľhad z odchytu, alebo chovu renomovaných chovateľov, sa pohybuje v rozmedzí 100 – 2000 Euro.

V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,,návodom na použitie“, rozkŕmené tak, že nebude mať v novom domove problémy prijímať potravu. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa had javí ako zdravý (výtok z papuľky, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži – zle vyzlečená koža, plesne, parazity – ktoré nie sú známkou vyzliekania).

Kontakty na chovateľov boa kráľovských a spolky, zaoberajúce sa terárijným zvieratami, nájdete tu.

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár