fbpx

13 dôvodov, prečo si (ne)obstarať korálovku

Rozhodnúť sa iba pre,, korálovku“ je ako si povedať, že si kúpime,, nejakého psa“. Rovnako ako u chlpáča, aj u korálovek existujú, podľa chovateľov, pomerne veľké rozdiely medzi druhmi, poddruhmi a krvnými líniami týchto roztomilých plazov. Budeme sa snažiť podať o korálovkách čo najucelenejšie všeobecné informácie. Záverom si predstavíme niekoľko najčastejšie chovaných druhov koráloviek u nás. Nie je v ľudských silách zoznámiť sa s každým druhom, poddruhom a líniou v tomto článku zvlášť.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ korálovku 

  • Aj keď väčšina živočíchov výraznými farbami varuje okolie pred svojou nebezpečnosťou, korálovka je úplne neškodná. Korálovky iba prevzali know how veľmi jedovatých koralovcov a len sa jedovato tvária. Usporiadanie farieb na ich šupinatom tele je zvyčajne iné ako u koralovca, ale toto ochranné sfarbenie funguje viac ako dobre.
  • Odborná literatúra uvádza asi 14 druhov koráloviek s množstvom poddruhov. Niektoré sa v zajatí medzi sebou krížia. Vybrať si môžete od hada v dospelosti sotva polmetrového, až po korálovky, ktoré merajú takmer dva metre.
  • Chovateľskou prácou vzniká tiež množstvo mutácií farieb i kresieb. U korálovek sa pri výbere vyžije každý estét.
  • Korálovky sú úplne skvelými miláčikmi aj pre menšie deti.
  • Všeobecne je povaha korálovek pokojná a mierna. Ku kolíziám s chovateľmi takmer nikdy nedochádza, ak dodržíte pravidlá bezpečnej manipulácie s hadom.
  • Aj vďaka veľkosti koráloviek sa s nimi veľmi dobre manipuluje.
  • Korálovky sú veľmi nenáročné na priestor. Aj v malom byte môžete bez problémov chovať desiatky týchto atraktívnych maznáčikov.
  • Korálovky netrpia samotou a celkom pokojne môžete chovať len jednu. Ale v páre je im oveľa lepšie.
  • Vzhľadom na to, že ich prirodzené prostredie sa veľmi nelíši, čo sa vzdušnej vlhkosti alebo teploty týka, od toho stredoeurópskeho, nie sú príliš náročné ani na starostlivosť.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ korálovku 

  • Každé mláďa je roztomilé a o malé korálovky to platí snáď dvojnásobne. Bohužiaľ mláďatá majú neraz problémy s príjmom potravy. Je preto viac než vhodné si zaobstarať Korálovky už rozkŕmené. Ani tak však nemáte istotu, že mladý had nezačne v novom domove štrajkovať a odmietať potravu.
  • Ak sa rozhodnete chovať iba jednu Korálovku, odporúčame zaobstarať si samčeka. Samičky chované osamote majú tendencie klásť neoplodnené vajcia a mnohokrát na to doplatí životom.
  • Hoci sa Korálovky dobre znášajú, nie je dobrý nápad chovať v jednom teráriu viac jedincov rôznej veľkosti. Najmä u druhu Lampropeltis getula by na tento nápad mohli menšie exempláre doplatiť. Korálovky sa totiž vo voľnej prírode, okrem iného, ​​živia aj menšími hadmi a kanibalizmus nie je výnimočný.
  • Ako sme písali vyššie, Korálovky sú povahy mierne a slnečné. Avšak nie v období kŕmenia a do pol roka veku. V čase, keď prijímajú potravu môže rozvášnená korálovka ľahko zameniť korisť za ruku chovateľa. Mláďatá sú často v prírode potravou svojich väčších príbuzných a kým nedorastú ,, bezpečnej“ veľkosti, sú veľmi plaché a vždy pripravené sa brániť.

Zhrnutie 

Ako u boa, aj u korálovek môže dochádzať ku kríženiu rôznych poddruhov a dokonca aj druhov korálovek. Avšak narozdiel od boa, je oveľa jednoduchšie zohnať čistokrvnú Korálovku z českého chovu. Ak sa rozhodnete pre kríženca či čistokrvné zvieratko, v oboch prípadoch získate originálneho, atraktívne sfarbeného, mierneho a pokojného hadieho spoločníka.

Chov korálovky 

Korálovky za účelom chovu držíme buď v pároch alebo, ideálne, v chovných skupinách. Ideálne sú dve samice na jedného samca. Ak chceme zvýšiť pravdepodobnosť oplodnenia samíc (zle určené pohlavie, neplodnosť samca alebo samice), je možné držať na dva samce štyri samice. Pre odchov korálovek treba dodržiavať obdobie zimovania od konca novembra do začiatku marca. V tejto dobe znížime teplotu v teráriu na 10 – 15 stupňov a korálovkám nesvietime. V tomto období taktiež neprijímajú potravu. Po zimovaní postupne zvyšujeme teplotu a ponúkneme aj niečo na jedenie. Pri kŕmení hady oddeľujeme. Po úspešnom párení nakladie samica (podľa druhu) 5 – 15 vajec s kožovitým obalom. Je vhodné jej na tento účel prichystať vhodné miesto – úkryt s vlhkým podkladom a malým vstupom, kam sa pohodlne zmestí aj s vajcami, ale nebude príliš veľké. O znášku sa Korálovky nestarajú. Až samica vajcia sama opustí, premiestnime ich do inkubátora na vhodný substrát (vermikulit, perlit ..) a voľne zakryjeme vlhkým rašeliníkom. Priebežne kontrolujeme, či vajcia neplesnivejú a rastú. Ak splaskávajú, môžeme pridať na vlhkosti rosením. Pri teplote 27 stupňov sa malé Korálovky začnú asi po 60 dňoch liahnuť. (zdroj)

Pred zaobstaraním Korálovky je dôležité jej vybudovať vhodné obydlie. Minimálny rozmer pre jedného hada je 65cm x 40cm x 30cm (DSV). Väčším samozrejme nič nepokazíme.

V teráriu by potom nemali chýbať:

  • miska na vodu (ideálne pomerne nízka a dostatočne široká, aby sa do nej mohol had vojsť)
  • zdroj tepla a svetla (žiarovka, vykurovací kameň …)
  • úkryty (ideálne, aby v ňom had bol,, na tesno“)
  • substrát
  • silná vetva na lezenie
  • regulovateľné vetracie otvory
  • teplomer
  • vlhkomer
  • kôra, kamene a iné prírodniny, ktoré hadovi pomôžu pri zvleku

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre Korálovky nájdete napríklad tu

Na dno terária možno použiť lignocel, rašelinový substrát, dubové alebo bukové štiepky alebo iné druhy terárijných substrátov. Veľmi vhodné je pridať aj koreň či niekoľko väčších kameňov, ktoré korálovke pomôžu pri vyzliekaní. Korálovky ocenia aj piesok vo vyššej vrstve, prípadne premiešaný piesok s rašelinou. Mnohé druhy sa pomerne radi zahrabávajú. Terarijné substráty majú výhodu v tom, že čiastočne zadržiavajú požadovanú vlhkosť. Tá by sa mala bežne pohybovať okolo 50 – 70%. Vlhkosť v teráriu môžeme zabezpečiť rosením každý večer po celej ploche terária. Denná teplota je v ideálnom prípade medzi 25 – 28 st. V noci by nemala klesnúť pod 20 st.

Mláďatá koráloviek kŕmime myšími holiatkami a ako hady rastú, predkladáme väčšie mladé myši. Podľa druhu môžeme dospelým korálovkám ponúknuť aj mastomyši, mladé potkany, kuriatka alebo iné mláďatá vtákov. Spočiatku je intenzita kŕmenia pomerne vysoká 1 -2x týždenne, ako had rastie oneskorenia medzi kŕmením sa zvyšujú. Dospelé Korálovky kŕmime raz za 10 až 14 dní.

Dôležité informácie o korálovkách

Dĺžka :40 cm – 2 m
Pôvod :Stredná a Južná Amerika
Vhodná ubikácia : terárium
Cena:podľa druhu, veku a farebnej mutácie od 30€ vyššie 
Dĺžka života:12 – 20 rokov 
Aktivita: v noci

Najbežnejšie druhy koráloviek

Korálovka šedá (Lampropeltis alterna)

Sivo sfarbená korálovka s tenkými čiernymi krúžkami ohraničujúcimi červený silný pruh.

Tento druh Korálovky dorastá dĺžky 70 – 140 cm. Ako podklad v teráriu má tento druh v obľube piesok zmiešaný s jemným štrkom. Zimuje asi 8 týždňov pri teplote okolo 7 stupňov. Po zimovaní sa pária a zhruba za 4 – 8 týždňov kladie vajcia. Tie sa liahnu v inkubátore za 60 – 75 dní pri teplote 27 – 29 stupňů.15 cm dlhé mláďatá sprvu zvyčajne nechcú prijímať hlodavce a je potrebné ich rozkŕmiť.

Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

Existuje 24 poddruhov tejto Korálovky, ktoré sa od seba líšia sfarbením, aj spôsobom života. Zvyčajne majú červené telo lemované čiernymi prúžkami so žltým jadrom. Patrí medzi najčastejšie chovaný druh korálovek. Sú nenáročné na chov, mierne a nekusavej povahy. Rovnako ako korálovka šedá dáva prednosť piesočnému podkladu. Samice môžu v chovnej sezóne zniesť vajce aj 2x. V každej znáške je 5 – 12 kožovitých vajec, ktoré sa liahnu po 50 – 60 dňoch v inkubátore s 90% vlhkosťou. Môže sa u nich prejaviť kanibalizmus, preto je vhodné ich rozdeliť do samostatných boxov. Mladé Korálovky v mnohých prípadoch odmietajú potravu a musia byť kŕmené násilne. Veľakrát toto obdobie trvá až do jedného roka veku. Preto je lepšie naozaj kupovať už rozkrmené zviera.

Korálovka pruhovaná (Lampropeltis getula)

Má 8 známych poddruhov, ktoré sa líšia farbou i kresbou na tele. Má takmer čiernu farbu s krémovými pruhmi. Patrí k väčším korálovkám, dorastá do dĺžky 120 – 180 cm a je i pomerne dlhoveká. Dožíva sa až 21 rokov. Jej veľkosti je nutné prispôsobiť aj terárium. Minimálny rozmer by mal byť 80x40x40 cm s piesočnatým dnom, vetvami a úkryty. Znáša okolo 10 vajíčok, z ktorých sa po dvoch mesiacoch liahnu asi 30 cm dlhá mláďatá. Po prvom zvleku zvyčajne dobre prijímajú potravu. Môžu mať sklony ku kanibalizmu, preto je dobré ich rozdeliť do samostatných boxov.

Korálovka mexická (Lampropeltis mexicana)

Má 4 poddruhy. Na šedom tele má oranžové, červené alebo hnedočervené škvrny. Dorastá dĺžky 70 – 100 cm a dožíva sa priemerne 10 – 14 rokov. Ako ostatné Korálovky, je aj táto hadom s prevažne nočnou aktivitou. Doba inkubácie je asi 60 dní. Mláďatá sa kŕmia hneď po prvom zvleku. Vo voľnej prírode lovia menšie druhy hadov, jašterice, drobné cicavce a vtáky a nepohrdne ani vajcami. V zajatí väčšinou prijíma myši, potkany a kurčatá.

Korálovka Ruthvenova (Lampropeltis ruthveni)

Patrí k väčším druhom korálovek. Dorastá dĺžky 80 – 120 cm. Hlava môže byť jednofarebne čierna alebo s hnedastými či červenkastými škvrnami. Ňufák je čierny s červenými alebo bielymi skvrnami. Kresba tela je pomerne jednotná a tvoria ju čierne, červené a belavé prstence, ktoré začínajú hneď za hlavou. Terárium volíme minimálne stredné s rozmermi 80x60x40cm. Ako substrát použijeme najlepšie rašelinu zmiešanú s pieskom alebo bukové štiepky. Po zimovaní a následnom párení kladie do substrátu 7 – 12 vajec, ktoré sa vyvíjajú 60 – 80 dní. V inkubátore udržujeme teplotu 26 – 29 stupňov. Kŕmenie je rovnaké ako u ostatných korálovek – myši, škrečky, potkany, malé kurčatá. (zdroj)

Ako a kde si kúpiť korálovku?

Korálovky môžete zohnať z voľnej prírody, od chovateľa, priekupníka, na teraristickej burze alebo vo zverimexe. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov, avšak nesú veľa špecifík. Taký had môže trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedinca chce komplexné znalosti, aj naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu hada.

Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať Korálovky na špecializovaných teraristických burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie hada v špecializovaných zoopredajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovia alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosť o Korálovky, vrátane informácií ako prijíma potravu, kedy bola naposledy kŕmená a čím. Cena korálovek sa odvíja od ich druhu, veku, dĺžky, pohlavia a farebnej mutácie. Pohybuje sa v rozmedzí 30€ a vyššie. Zriedkavé farebné mutácie koráloviek mnohokrát v Európe ani nezoženiete a ceny sa šplhajú do astronomických výšok.

V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,, návodom na použitie“, rozkrmené tak, že nebude mať v novom domove problémy prijímať potravu. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa had javí ako zdravý (výtok z papuľky, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži – zle vyzlečená koža, plesne, parazity – ktoré nie sú známkou vyzliekania).

Kontakty na chovateľa korálovek a spolky, zaoberajúce sa terárijným zvieratami, nájdete tu.

4.9/5 - (59 votes)

Vložiť komentár