fbpx

TOP terária pre chameleóny, agamy a korytnačky 2024 & Ako ich vybrať

Láka vás mať doma svojho chameleóna, agamy alebo korytnačku? Dobrá správa, v dnešnej dobe to nie je žiadny problém. Iba vedieť čo k chovu potrebujete , ako na to a môžete si zaobstarať svojho prvého obojživelníka. Výhodou je menšia náročnosť než napríklad pes, na druhú stranu počítajte s vyššími počiatočnými investíciami – predovšetkým práve za terárium.

Mojím cieľom je priniesť objektívne informácie o tom, ako vybrať terárium pre chameleóni, agamy a korytnačky, pričom u každého odporučím jedno konkrétne terárium, ktoré je podľa nás najlepšie pre chov daného druhu a za ktoré by sme dali ruku do ohňa. 🙂

Teráriá pre chameleóny – tipy

Ako najlepší terárium pre chameleóna sme vybrali Exo Terra 90 x 45 x 90 cm – môžete si prečítať našu recenziu alebo prejsť rovno do obchodu

Pokiaľ ide o chameleóna, potom zle zvolenej terárium je po nejakej dobe skutočne poznať. Namiesto aktívneho, farbu-meniaceho a zdravého chameleóna by ste sa po čase mohli pozerať na smutné malé stvorenie bez chuti do života.

Chameleon nie je spoločenské zviera. Najlepšie teda urobíte, keď si zaobstaráte iba jedného. Otázkou je ale, ako by takéto terárium pre chameleóna malo vyzerať?

 • I. Proporcie terária pre chameleóny

Terárium by malo byť dostatočne veľké, aby sa chameleón mohol bez problému prechádzať, liezť do výšky a schovávať sa za listy rastlín. Všeobecne môžeme povedať, že by malo byť orientované skôr do výšky než do šírky. Chápte to tak, že čím vyššia, tým lepšie. Rovnako tak to platí s celkovou veľkosťou terária – čím viac priestoru pre život má, o to viac plnohodnotný život mu tým doprajete.

Chameleon je studenokrvné živočích, preto v teráriu nesmie chýbať vyvýšené miesto pod tepelnou žiarovkou. Pozor len aby nebolo príliš blízko, aby sa chameleón omylom nespálil. Vďaka tomuto tak môže sám regulovať svoju teplotu (čiže aj jeho aktivitu). Veterinári považujú ako ideálne rozmery terária pre chameleóna približne: 80 x 60 x 100 cm (dĺžka x šírka x výška).

 • II. Vybavenie a dekorácie terária pre chameleóny

Ak je reč o chameleónoch, je voľba správnych dekorácií a vybavenia zásadné. Dekorácie v prvom rade neslúži len vám, aby terárko pekne vyzeralo, ale pomáha vášmu Chameleonovi zachovať svoj prirodzený životný štýl. Medzi najdôležitejšie dekorácie patrí predovšetkým vetvy, rastliny a podstielka v podobe rašeliny alebo hliny.

Ako som spomenul vyššie, chameleóny zbožňujú šplhanie a lezenie do výšky. Rôzne vetvy sú teda neoddeliteľnou súčasťou každého terária. Odporúča sa stavať ich do viac poschodí, čím vznikajú miesta z rôznou teplotou, čo oni milujú.

O živé rastliny je síce ťažšie sa starať, ale na druhú stranu so sebou prinášajú podstatné výhody. Živé rastliny zvyšujú vlhkosť vo vnútri terária, čo je pre chameleóna veľmi prínosné. Rovnako tak nedokáže odolať čerstvej vode zo stekajúcich listov. Voliť môžete z rastlín ako fikus, brečtan, rôzne malé palmy či trebárs filodendron. Keďže chameleóny niekedy okusujú listy, vyhýbajte sa jedovatým či ostrým rastlinám. Alternatívou môžu byť rastliny umelé.

Na spodku nesmie chýbať podstielka, najčastejšie rašelina alebo hlina. Tu je potrebné upozorniť, že nie je vhodná hlina zo záhrady, ale pre 100% bezpeční vášho obojživelníka odporúčame zaobstarať zo zverimexu. Hlina by mohla totiž mohla obsahovať baktérie, ktoré by mohli chameleóna otráviť.

 • III. Prostredie terária

V teráriu musí byť tiež vyriešená správna cirkulácia vzduchu a to horným, spodným či bočným vetraním. Tepelná žiarovka je tiež vec, ktorá nesmie chýbať v žiadnom bývaní pre chameleóna – tá je často zároveň aj zdrojom potrebného UV svetla. Čas od času je treba myslieť na dodržanie dostatočnej vlhkosti a to rozprašovačom s vodou.

Výber redakcie - najlepšie terárium pre chameleóny

Terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm – recenzia

Toto terárium považujeme za najlepšiu voľbu pre chameleóna, pretože jeho stavba je orientovaná skôr do výšky, má funkčne vyriešené vetranie a rozmery sú ideálne pre chov jedného chameleóna. Ak si nepostavíte vlastné terárium alebo si ho nenecháme vytvoriť na mieru, na trhu skrátka nezoženiete lepšie.

3 dôvody, prečo KUPOVAŤ terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm

 • Rozmery sú ideálne pre chov chameleóna
 • Stavba terária na výšku, čo je pre chameleóna prirodzené (rád lezie do výšky)
 • Sú tu otvory na vodiče pre inštaláciu osvetlenia či zvlhčovače

1 dôvod, prečo NEKUPOVAŤ terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm

 • Nie je tak kvalitné ako terárium na mieru (to sa pohybuje však v iných cenových hladinách)

Teráriá pre agamy – tipy

Ako najlepšie terárium pre agamy sme vybrali Exo Terra 90 x 45 x 30 cm – môžete si prečítať našu recenziu alebo prejsť rovno do obchodu.

Agama fúzatá je púštny živočích, od čoho sa potom odvíja aj samotné terárium a jeho vybavenia, u ktorého je kľúčové vetranie a dostačujúce rozmery. Agamy sú o niečo menej náročné ako chameleóny alebo iní plazy, napokon aj preto sa dnes stávajú čím ďalej viac populárnymi.

Nemôžete ju však chovať len tak v hocičom. Predsa len jej prirodzené prostredie je púšť, teda tomu aj musíme prispôsobiť terárium. Ako ale vybrať dobré terárium pre agamy a ako ho pripraviť? Odpoveďou sú nasledujúce odseky:

 • I. Proporcie terária pre agamy

Oproti teráriu pre chameleóna je naopak vhodnejšie vyberať také, ktoré je viac široké ako vysoké. Agamy totiž nie sú príliš dobrí lezci a bohato postačí, keď najdlhšia dĺžka bude mať cca 90-100 cm.

 • II. Vybavenie a dekorácie terária pre agamy

Ako podstielka poslúži piesok, ktorý dokonale kopíruje ich prirodzené prostredie. Podstatné je aby nebol prašný, čo by mohlo spôsobovať dýchacie ťažkosti. Rovnako nie je vhodné, aby bol kremičitý. Agamy čas od času piesok skonzumujú, a pretože kremičitý piesok je ostrý, spôsoboval by Agama zdravotné ťažkosti. Vhodný piesok zaobstaráte vo zverimexe alebo stačí normálny bežný piesok z pieskoviska – je však potrebné ho prepláchnuť a najlepšie „prepiecť“ v rúre, a zbaviť ho tak baktérií.

Rastliny sú skôr na škodu, pretože ich agama pravdepodobne zje. Umelé rastliny ale ničomu nevadia. To, čo tu však nesmie chýbať, je vetva a nejaký kameň. Radi totiž pozorujú svet na mierne vyvýšených miestach. To akým spôsobom si to naaranžujete je potom na vás. Rovnako ako chameleóny aj agamy potrebujú mať u vyvýšeného miesta tepelnú žiarovku, ktorá ich zahrieva – sami si tak regulujú svoju telesnú teplotu. Nezabúdajme tiež zariadiť nejaké miestečko, kam sa môže ukryť a cítiť sa v bezpečí.

 • III. Prostredie terária

Je dôležité, aby terárium išlo otvárať z boku. Agamy totiž nemajú radi, keď k nim pristupujete vrchom – majú to spojené s jej prirodzenými predátormi. Taktiež platí, že čím viac vetracích otvorov tu je, tým lepšie. Cirkuláciu vzduchu by sme nemali podceňovať. Pohrať sa môžete aj s dobrým pozadím, ktoré buď môže byť plastické alebo len ako tapeta. Jednak terárium vyzerá lepšie, a tiež sa agama cítia bezpečnejšie. Dostávame sa k najdôležitejšej časti terária a to ku osvetleniu a kúreniu. Ideálne je skombinovať UV lampu a tepelnú žiarivku. Agamy potrebujú veľa svetla.

Výber redakcie - najlepšie terárium pre agamu

Terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm – recenzia

Hoci agama ako mláďatko nepotrebuje toľko priestoru, ba naopak by mala byť v menšom priestore, aby pre ňu lov nebol príliš ťažký, akonáhle sa z nej stane dospelák dosahuje veľkosti v priemere 40 cm aj s chvostom. Správna veľkosť terárka je teda zásadná. Nie je však dobrý lezec, preto toto široké terárium plne zodpovedá jej potrebám.

Toto terárium považujeme za najlepšiu voľbu pre agamy, pretože veľkostne zodpovedá potrebám pre chov agamy, je tu prístup z boku (agamy nemajú rady, keď k nim pristupujete z vrchu) a má obstojne vyriešené vetranie.

4 dôvody, prečo KUPOVAŤ terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm

 • Pomerne je dokonalé pre chov Agamy
 • Dobrá cirkulácia vzduchu
 • Prístup z boku je menej stresujúce pre Agamy
 • Súčasťou setu je aj 3D pozadie

1 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm

 • Nie je tak kvalitné ako terárium na mieru (to sa pohybuje však v iných cenových hladinách)

Teráriá pre korytnačky – tipy

Ako najlepšie terárium pre suchozemskú korytnačku sme vybrali Exo Terra 60 x 45 x 45 cm – môžete si prečítať našu recenziu alebo prejsť rovno do obchodu.

A ako najlepšie terárium pre vodné korytnačky sme vybrali Želvárium Ante 96L – taktiež si môžete prečítať našu recenziu alebo prejsť rovno do obchodu.

Ak ste už zabrúsili do sveta korytnačiek, asi ste zistili, že nie je korytnačka ako korytnačka. Máte na výber medzi suchozemskou a vodnou korytnačkou, pričom každá z nich má špecifické požiadavky na vybavenie a stavbu terária. Poďme sa teda pozrieť, ako vybrať a čo by mali obsahovať terária pre každú z nich.

I. Ako vybrať terárium pre suchozemskú korytnačku?

Suchozemská korytnačka nepotrebuje vo svojom teráriu vodu ako vodné korytnačky. To, čo však potrebuje, je bezpečné prostredie stavané špeciálne pre jej potreby. Terárium pre suchozemskú korytnačku by malo obsahovať:

 • Kombináciu viac svetelných zdrojov (UV žiarenie, tepelná lampa, bežné osvetlenie)
 • Niekoľko termozón, aby si mohli sami korigovať teplotu (vďaka ohrievačom či výhrevnej lampe)
 • Dostatočné vetranie terária (čím viac ich je, tým lepšie)
 • Rozmery minimálne 60 x 40 x 30 cm pre jednu korytnačku
 • Podstielka (napr. Rašelina, piliny) a dekorácie (napr. Rastliny, domček, 3D pozadie, vetva)
Výber redakcie - najlepšie terárium pre suchozemskú korytnačku

Terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm – recenzia

Toto terárium u nás zvíťazilo ako najlepšie riešenie pre suchozemské korytnačky okrem iného preto, že veľkostne zodpovedá ideálnemu teráriu a má dobre vyriešené vetranie. Vďaka otvoru z boku môžete ku korytnačke ľahko pristupovať bez vystrašenia prístupom z vrchu. Do terária môžete pridať všetko potrebné vybavenie vďaka otvorom pre vodiče (napr. UV lampu, tepelnú žiarovku,…).

4 dôvody, prečo KUPOVAŤ terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm

 • Rozmery plne postačujú pre chov korytnačky
 • Možnosť pridať potrebné vybavenie vďaka otvorom na vodiče
 • Prístup z boku je pre zviera menej stresujúce
 • Dobre vyriešené vetranie

1 dôvod, prečo NEKUPOVAŤ terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm

 • Nie je tak kvalitné ako terárium na mieru (to sa pohybuje však v iných cenových hladinách)

I. Ako vybrať terárium pre vodné korytnačky?

Hoci sú požiadavky na terárium vodnej korytnačky v niektorých ohľadoch rovnaké ako pre suchozemské, v mnohých prípadoch sa diametrálne odlišujú. Asi najdôležitejším rozdielom je, že musíte nakupovať takéto terárko, kde môžete napustiť vodu – zabudnite na otváranie z boku 🙂 Korytnačí fanatici sa zhodujú, že aktuálne najlepším riešením je terárium, ktoré kombinuje možnosť napustenia z časti vodou a z časti ponechanie ostrovčeka na súši.

Toto riešenie terária sa obchodne nazýva Želvárium. Korytnačka dokáže byť veľmi smradľavý maznáčik, najmä ak vodu nedostatočne filtrujete. Zásadnou výbavou by teda mal byť výkonný vodný filter. Životne dôležité je pre korytnačky aj dostatok UV žiarenia, preto do svojej výbavy nezabudnite pridať UV lampu, rovnako ako aj tepelnú lampu zaisťujúce rozličné termozóny. Poďme si zhrnúť, čo nesmie chýbať v teráriu pre vodné korytnačky:

 • Miesto na súši a miesto vo vode – riešením je Želvárium
 • UV žiarenie, dostatok svetla a tepelná lampa
 • Výkonný filter čistiaci vodu pre korytnačku (dokáže inak riadne smrdieť)
 • Môžete pridať dekorácie ako rastliny, kamene či substrát do akvárií
Výber redakcie - najlepšie terárium pre vodnú korytnačku

Želvárium Ante 96L – recenzia

Chov korytnačky nie je až taký jednoduchý, ako sa spočiatku môže zdať. Je ale pravda, že najťažšie je zaobstarať tú správnu výbavu, potom už vyžadujú len pravidelnú údržbu terária a pravidelné kŕmenie. Toto želvárium je najlepšie riešenie pre vodné korytnačky, pretože už v základe obsahuje ako breh, tak podvodné priestory.

Posledné, čo chcete, je mať doma utrápenú korytnačku vďaka malým priestorom pre život. Ak teda nechcete svoju korytnačku utrápit na smrť, silno odporúčame kúpiť to najväčšie terárium, ktoré môžete. Preto za víťaza vyberáme želvárium Ante 96L – rozmerovo je totiž plne dostačujúca.

3 dôvody, prečo KUPOVAŤ Želvárium Ante 96L

 • Má už vyriešený suchozemský ostrovček, ktorý vodné korytnačky potrebujú kvôli odpočinku za zámerom vyhrievať sa na slnku (resp. pod lampu)
 • Veľkostne postačuje dospelej korytnačke
 • Cenovo je pomerne dostupné

1 dôvod, prečo NEKUPOVAŤ Želvárium Ante 96L

 • Všetku výbavu je potrebné dokúpiť zvlášť (filter, osvetlenie, dekoráciu, ohrievač, …)

Váš názor

Poznáte iné dobré terária, ktoré vám tu chýba? Napíšte nižšie do komentárov a pomôžte tak ostatným pri výbere toho správneho terária. Teším sa na diskusiu?

Prečítajte si tiež výber najlepších  akvárií,  fotopascí  a akvarijných filtrov – dali sme si záležať. 🙂

Zdroje

 1. Článok o správnémchování vodné korytnačky – Ozviratech.cz
 2. Článok o výbere rastlín do terária suchozemských korytnačiek – Infopes.cz
 3. Článok poňatý ako komplexný pohľad na vybavenie terária pre agamy –  Minizoovobyvaku.wz.cz
 4. Článok o zariaďovaní terária pre Agame – Tp-faq.reptile.cz
 5. Článok o teráriách pre chameleóna – Chytre-bydleni.cz
 6. [eng] Zahraničné článok o najlepších teráriách pre chameleónmi – Drfoxmag.com
2.6/5 - (14 votes)

1 komentár k “TOP terária pre chameleóny, agamy a korytnačky 2024 & Ako ich vybrať”

 1. Dobrý deň, mal som niekoľkotýždňové obdobia hľadanie psíka ako spoločníka. Musím povedať, že Vaša stránka mi bola veľmi veľkým pomocníkom. Tá rubrika x dôvodov prečo mať, a x dôvodov, prečo nemať, je super. Prešiel som: boxer, weimar, borderkólia.. Včera sme kúpili nádhernú hnedú 3-mesačnú labradorku, a sme úúúúplne nadšení. Neuteká, sprevádza nás na chalupe celý deň, pár krokov od nás, super spoločníčka. Máme 15 árovú záhradu, ale je stále pri nás. Ak idem na druhý koniec záhrady, sprevádza ma. Nádherná, čokoládovohnedá. Želám všetko dobré, Jano, Košice

  Odpovedať

Vložiť komentár