fbpx

Šteňa – sprievodca príchodom šteniatka do domácnosti

Nech už si vyberiete čistokrvné šteniatko alebo dáte domov „orieškovi“ z útulku, získate skvelého kamaráta na ďalších asi 15 rokov. So šteňatami je zábava, ale aj veľa práce a starostí. Ako napísal Antoine de Saint-Exupéry v Malom princovi: „Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal.“ Pamätajte na to, prosím, aj pri výbere šteniatka a vyberajte naozaj zodpovedne. V prípade, že vás okúzli iba vzhľad šteniatka, môže sa ľahko stať, že budete neskôr nešťastní z jeho povahy. Ak ste ochotní obetovať aj kúsok svojho pohodlia a radi sa budete s psíkom učiť nové veci aj vy ako pán, potom je šteniatko tou správnou voľbou.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

Šteňa vás pobaví svojou hravosťou, neohrabanosťou i veselými kúskami, ktoré dokáže vymyslieť. Na druhej strane ho musíte naučiť hygiene, vychovávať a cvičiť. Potrebuje vašu pozornosť a kontakt s človekom, ktorý mu vynahradí psiu spoločnosť jeho súrodencov a matky.

V dnešnom článku si vám dovolíme dať pár zaujímavých tipov, ktoré vám snáď pomôžu s výberom toho správneho šteniatka a uľahčia vám začiatok spolužitia s chlpatým kamarátom.

Ako vybrať šteňa?

Dnes, v dobe internetu, je obstaranie šteňaťa v podstate jednoduchou záležitosťou. Môžete si kúpiť čistokrvné šteňa z chovateľskej stanice, dať domov opustenému alebo nechcenému šteňaťu z útulku, dočasnú starostlivosť alebo depozit, alebo si zaobstarať psíka z takzvaného domáceho chovu. Bližšie sa tejto téme venujem tu.

Na čo ďalšie si však dať pozor pri výbere vášho budúceho parťáka, aby bol váš spoločný život prechádzka ružovou záhradou a nie očistec?

Pred zaobstaraním šteniatka je dobré si najlepšie spísať všetko, čo psíkovi môžete vy ako majiteľ ponúknuť, a čo od budúceho kamaráta očakávate. Chcete psíka pre celoročný pobyt vonku alebo spoločníka do malého bytu? Ste ochotní stráviť hodiny v kúpeľni alebo psom salóne, či dávate prednosť kefovaniu raz za mesiac? Máte skúsenosti s výcvikom a výchovou alebo sa jedná o vaše prvé šteňa? Potrebujete parťáka do práce, na dlhé túry alebo skôr spoločníka, ktorý vám bude spokojne driemať na gauči a postačia mu len krátke prechádzky niekoľkokrát denne, a cez víkend behanie na chalupe? Máte súťaživého ducha a plánujete venovať sa s psíkom výstavám, športom alebo systematickému výcviku a pretekom? Dávate prednosť aktívnemu tráveniu voľného času alebo ste skôr pecivál?

Obrázky načesaného pudlíka alebo yorkšíra s dlhou srsťou, svalnatého rotvajlera pri skúškach, alebo vipeta na dostihovej dráhe sú krásne, ale sú za nimi hodiny a hodiny práce predovšetkým majiteľov týchto zvieratiek. Vyberajte preto radšej podľa svojich skúseností, možností a povahy než podľa vzhľadu psíka. Pri zlej voľbe budete nešťastní vy aj váš štvornohý kamarát.

Ako prispôsobiť domov šteňaťu

Znie to trochu bláznivo ale najlepší spôsob, ako pripraviť svoj domov na príchod malého šteňaťa, je kľaknúť si na kolená. To, čo vám z vašej výšky môže uniknúť, to šteňa takmer určite objaví a ochutná. Najmä dávajte pozor na elektrické káble, izbové rastliny, ktoré bývajú často jedovaté, odpadkový kôš, kozmetiku a čistidlá.

Hrozbou môžu byť tiež nestabilné predmety ako sú napríklad stojany na izbové kvety, vázy, atypické kvetináče, reprobedne a iné. Nebezpečenstvom pre zvedavé šteňa môžu byť aj rôzne obrusy a dečky. Najmä ak sú na nich postavené ťažké alebo horúce predmety.

Hoci táto alternatíva nie je u mnohých začínajúcich psíčkarov príliš populárna, je vhodné naučiť šteňa chované v byte aby po dobu vašej neprítomnosti trávilo čas v bezpečnej klietke alebo prepravke. Malé šteňatá väčšinu dňa prespia, ale spoliehať na to, že po vašom odchode do zamestnania alebo školy zavládne v byte pokoj a mier, nemožno. Úrazy v domácnosti sú, bohužiaľ, pomerne časté a ani cudzie teleso v žalúdku alebo udusenie uviaznutým predmetom nie sú žiadnou raritou. Pokiaľ šteňa na klietku alebo priestrannú prepravku naučíte, bude ju považovať za svoj domček a cítiť sa v nej v bezpečí. Do budúcnosti vám tiež uľahčí prepravu psíka k veterinárovi alebo kamkoľvek inam. Bude mať stále istotu svojho bezpečného a pokojného kúsku domova.

Šteňatá naučené tráviť čas vo svojej prepravke tiež oveľa lepšie znášajú odlúčenie a netrpia tak často separačnou úzkosťou. Mať psíka, ktorý vie odpočívať pokojne na svojom mieste, má mnoho výhod do budúcnosti.

Paradoxne môžu byť pre šteňa nebezpečné i hračky. Korálkové oči, kusy textilu alebo výplne, nite z hračiek na preťahovanie sa a iné, to všetko môže vaše šteňa prehltnúť alebo sa tým zadusiť. Na kvalite hračiek sa naozaj oplatí nešetriť.

Výchova a výcvik

Táto kapitola by vydala na niekoľko kníh. Budeme sa však snažiť načrtnúť aspoň základy tejto problematiky. S výchovou a výcvikom vášho šteňaťa môžete začať prakticky hneď po tom, čo si šteňa prinesiete domov. Je potrebné psíka naučiť, čo smie a čo nesmie, ako sa správať doma i na verejnosti a hodí sa aj niekoľko základných povelov, ktoré uľahčia spolužitie s psíkom. Majte, prosím, na pamäti, že to čo šteňa naučíte, to bude vedieť. Ani nemecký ovčiak či border kólia sa nerodia s tým, že už sú vycvičení a vychovaní. Výchovou a výcvikom nešliapnete vedľa ako pri čivave, tak pri bernardínovi. Len ovládateľný a vychovaný pes môže byť príjemným spoločníkom. Bohužiaľ, stále častejšie vidíme následky nevýchovy na našich uliciach aj v parkoch. Nesocializované, nevychované a neskúsené psy, malé i veľké, sú nepríjemné a mnohokrát aj nebezpečné svojmu okoliu. Pes zo svojej podstaty miluje poriadok a rutinu. Doprajte ju aj vy svojmu šteniatku a stane sa vám príjemným spoločníkom a okolie ho bude milovať.

Výchova

Pri malých šteniatkach aj dospelých psoch je veľmi dôležitá. Čo mladý pes zažije v zhruba prvom roku veku, z toho bude ťažiť po zvyšok života. Veľmi dôležitá je socializácia šteňaťa. Všeobecne to znamená brať psíka do rôznych prostredí, zvykať ho na rôzne situácie, nárazové zvuky, ľudí, zvieratá a iných psíkov. Čím viac toho šteňa v tomto období prežije, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že z neho vyrastie vyrovnaný a sebavedomý dospelý pes. Mnoho kynologických organizácií ponúka riadené socializačné hodiny pre šteňatá so zameraním na zoznamovanie sa s inými psami. Poradia vám aj tak v tomto smere trénovať vo voľnom čase.

Výchova všetkých šteniatok by mala byť láskavá, ale dôsledná.

Výcvik

S výcvikom môžeme a musíme začať prakticky hneď. Pokiaľ s nami psík bude zdieľať domácnosť, prvotným výcvikom je naučiť psíka hygiene. V posledných rokoch sú veľmi moderné podložky alebo dokonca psie wc. Sú síce veľmi pohodlné pre majiteľa i psa, ale môžu výcvik čistotnosti skôr narušiť. Ak vytrváte a budete psíka po jedle, hre, prebudení a všeobecne počas dňa a noci v pravidelných intervaloch (2 – 3 hodiny) vynášať von a odmeňovať za dobre vykonanú prácu na trávniku, nácvik hygieny bude rýchlejší a oveľa efektívnejší. Takto vedené šteňatá sú schopné poprosiť o venčenie už počas niekoľkých prvých týždňov v novom domove. Majte však na pamäti, že mladý pes plne ovláda zvierač až okolo pol roka veku. Nehoda sa tak môže stať aj tým bystrejším. Ako pri každom výcvikovom snažení platí zásada „správne odmeň, zlé ignoruj“.

Pri výcviku a výchove šteňaťa môžete ísť niekoľkými smermi. Existuje veľa metód, ako šteňa niečo naučiť a každému majiteľovi a šteňaťu vyhovuje iný štýl výchovy a výcviku. Dlhoroční kynológovia a cvičitelia, ktorí svojej práci rozumejú, vždy pristupujú ku šteňaťu ako k jedinečnej osobnosti a metodiku výcviku prispôsobia danému jedincovi. Ak si na výcvik netrúfate sami a vo výchove tápate, je vhodné sa obrátiť na kynologické cvičisko alebo si zaistiť súkromného trénera. Dajte nielen na to, ako na vás pôsobí daný človek, ale aj na štýl jeho práce a recenzie od ostatných zákazníkov, ktorí už výcvikom so svojím šteňaťom u danej osoby prešli. Mnoho cvičísk alebo trénerov dáva prvú lekciu zadarmo. Tu máte možnosť posúdiť, ako so psíkom tréner pracuje a či je to ten pravý práve pre vás a vaše šteňa. Ak sa rozhodnete spoliehať sami na seba, odporúčame vyzbrojiť sa okrem trpezlivosti aspoň odbornou literatúrou. Za zmienku určite stojí kniha Konejšivé signály (voľne na stiahnutie tu), a publikácia od Františka Šusta (Tréning je rozhovor…) či iných kynológov. Široký výber kynologickej literatúry nájdete tu.

Čo budeme potrebovať predtým, než k nám príde nové šteniatko?

  • dve dostatočne veľké misky – jednu na vodu a druhú na krmivo
  • obojok a vôdzku
  • pohodlný pelech
  • klietku alebo prepravku (ideálne 2 v 1)
  • vhodné krmivo
  • kefy a hrebene podľa typu srsti
  • lekárničku prvej pomoci (enterozoogel, betadine, smecta, probiotiká)
  • pinzeta na kliešte, kliešte na pazúriky
  • antiparazitný prípravok vhodný pre šteňatá
  • maškrty na výcvik aj na zabavenie
  • hračky
  • kapsička na maškrty

Všetko potrebné vybavenie pre šteniatka môžete nakúpiť v zoo predajniach alebo na internete z pohodlia domova.

Kŕmenie

Aby šteňa mohlo vylučovať, musí najprv potravu prijať. Obvykle dáva chovateľ do začiatku šteňaťu vzorku krmiva, na ktoré je zvyknuté. Je dobré si značku poznačiť a aspoň ďalšie 2 týždne kŕmiť šteňa rovnako ako chovateľ. Pokiaľ chcete prejsť na iný typ alebo značku, čiňte tak postupne. Po malých dávkach primiešavajte k starému krmivu nové. Vyhnete sa tak zažívacím problémom u šteňaťa. Spočiatku kŕmte šteňa niekoľkokrát denne po malých porciách. Postupne prejdite na kŕmenie 1 – 2x denne u dospelého psa. Nechávať stále jedlo k dispozícii nie je vhodné ako zo zdravotného, ​​tak výchovného hľadiska. A čím teda misku šteniatku naplniť?

Granulované krmivo

Na trhu je nepreberné množstvo značiek granulovaného krmiva pre šteniatka. Ideálne je vyberať z kompletných granulovaných krmív. Ako sme písali vyššie, je dobré spočiatku pokračovať v značke krmiva od chovateľa. Ak máte pochybnosti o kvalite krmiva, odporúčame skontrolovať zloženie tu. Nájdete tu recenzie na väčšinu bežne dostupných granulovaných krmív, v ktorých sú zrozumiteľne vysvetlené klady aj zápory daného krmiva. Prikladáme aj odkaz na stránky, kde s výberom granúl pre šteňa nikdy nešliapnete vedľa.

Bohužiaľ, stále vo všeobecnom podvedomí panuje presvedčenie, že čo veterinár, to odborník na výživu psíkov. Skutočných veterinárov – výživárov je však u nás naozaj nedostatok. V tomto prípade odporúčame si ponúkanú značku naozaj overiť na zmieňovaných webových stránkach.

Kapsičky a konzervy

Najmä majitelia malých plemien alebo tí, ktorí majú šteniatko prvýkrát, majú tendenciu psiemu bábätku prilepšovať konzervami alebo kapsičkami. Pravdou je, že na slovenskom trhu je v súčasnosti pomerne mizivé množstvo značiek kompletného vlhkého krmiva pre šteňatá. Hoci sa tak mnohé konzervy a kapsičky tvária, neobsahujú takmer žiadnu masovú zložku. Väčšina z nich nemá žiadnu výživovú hodnotu a jediné, na čo sa hodia, je „nacpať“ šteňaťu žalúdok. Prilepšovať malému šteniatku od prvopočiatku suché krmivo prídavkom kapsičky alebo konzervy, býva obvykle cesta do pekiel. Malého psíka tak učíte, že keď nepapá suché, príde niečo lepšie. V dôsledku tak budete otrokom misky svojho šteniatka. Kvalitná mäsová konzerva alebo kapsička môže byť skvelá pri diéte, rekonvalescencii alebo pre seniora s chatrným chrupom. Ponúknuť ju môžete aj svojmu šteniatku ako doplnok kŕmnej dávky. Z dlhodobého hľadiska je však konzerva alebo kapsička (pokiaľ sa nejedná o skutočne kompletné krmivo deklarované výrobcom) ako hlavné krmivo úplne nevhodná.

Varená domáca strava

Považujeme ju za ekvivalent kompletnej konzervy alebo granulovaného krmiva. Tu už pre majiteľov začína tak trochu alchýmia. Je pomerne náročné do tepelne upravenej stravy dostať optimálny pomer všetkých látok, ktoré vyvíjajúci sa organizmus šteňaťa potrebuje. Jednoducho povedané – čo obsahuje surovina v čerstvom stave, to stráca varom na hodnote. Kŕmiť domácou varenou stravou sa samozrejme dá a mnoho dlhoročných chovateľov tak kŕmi dodnes. Majú však mnohoročnú prax a ak šteniatku niečo chýba, väčšinou dietetickú chybu včas odhalia a úpravou jedálnička napravia. Tento spôsob kŕmenia je tiež pomerne náročný na čas a nezaobídete sa bez potravinových doplnkov.

Prirodzená surová strava (BARF)

Skratka BARF pochádza z anglického Bone and Raw Food (kosti a surová strava). Filozofia tohto smeru spočíva v kŕmení psa čo najprirodzenejšie. Mnoho chovateľov dáva ako prvý príkrm šteňatám práve kvalitné surové hovädzie alebo morčacie mäso. Aj keď sa tzv. barfovanie môže zdať náročné ako strava doma varená, opak je pravdou. Tým, že sú suroviny tepelne neupravené, nestráca žiadnu výživovú hodnotu. Kŕmením surových kostí, svalstvom, vnútornosťami, ovocím a zeleninou (možno nahradiť nepranými držkami) dostane šteňa všetko, čo potrebuje. Tento spôsob výživy má mnohé plus – pri potravinových intoleranciách a alergiách ľahko vyradíte dráždivú zložku a nahradíte ju ľahko inou. Ale aj kŕmenie surovou stravou chce istú dávku vedomostí a trochu praxe. K tejto téme vzniklo v posledných rokoch pomerne veľa študijného materiálu. Príjemnú a širokú ponuku kynologickej literatúry nielen o výžive nájdete tu.

Maškrty

Samostatnú kapitolu venujeme maškrtám pre šteňatá. Maškrty majú dvojakú funkciu. Buď fungujú ako odmena pri výchove a výcviku, alebo na skrátenie dlhej chvíle.

Maškrty pre výcvik by mali byť malé, mäkké a pre šteniatko zaujímavé. Psík by sa nimi nemal zasýtiť. Dá sa odmeňovať aj granulami, ktoré bežne šteňa dostáva, ale u menej žravých šteniat nemá taká maškrta želaný efekt. Všeobecne by mala byť veľkosti polovice nechta na malíčku. Avšak ak ste „chlap ako hora“ a cvičíte čivavu, nebude taká veľkosť dobrôtky práve optimálna. Veľkosť teda prispôsobíme šteňaťu. Nemala by byť ani príliš tvrdá alebo suchá. Piškóty alebo sušienky nie sú teda príliš vhodné, to isté platí pre väčšie kusy sušeného mäsa, ktoré psík musí dlho žuť. Ideálne sú už porciované polomäkké maškrty, kúsky surového alebo vareného mäsa alebo nesolený syr.

Maškrty pre zábavu by mali byť naopak veľké a tvrdé. Skvele poslúži veľká surová kĺbová kosť, sušené ucho, hrtan, penis, črievka alebo držky. Tyčinky a žuvadlá z tzv. „byvolej kože“ neodporúčame. Viac informácií o zložení týchto výrobkov nájdete tu.

Pri žuvadlách na zabavenie platí to, čo pri hračkách – nikdy s nimi nenechávajte šteňa bez dozoru.

Zdravie

Očkovanie

V ideálnom prípade k vám príde nové šteňa s očkovacím preukazom už naočkované a niekoľkokrát odčervené. Potom, čo sa drobček u vás doma rozhliadne, je vhodné ho vziať k veterinárovi aby šteňa prezrel a dohovoril sa s vami ako s novým majiteľom, na očkovacej schéme. V SR je zo zákona povinné očkovanie iba proti besnote. Väčšina majiteľov však necháva svoje šteňatá očkovať aj proti infekčným ochoreniam ako sú psinka, leptospiróza, parvoviróza, kotercový kašeľ, parainfluenza a infekčný zápal pečene. Ak sa s vaším šteňaťom budete pohybovať v blízkosti koní, oviec alebo všeobecne pri dobytku, je veľmi vhodné očkovanie proti tetanu. Niektoré plemená sú náchylné na určité očkovacie látky a nie každý veterinár je kynológ, či má s daným plemenom skúsenosť. Je dobré na túto skutočnosť veterinára upozorniť.

Odčervenie

Na šteňa môžu byť vnútorné parazity, ako sú škrkavky alebo pásomnice, prenesené už z tela matky alebo materským mliekom. Preto by malo byť vaše šteňa pri odbere aj odčervené. Veterinár vám odporučí vhodný prípravok na odčervenie šteňaťa. Mnohé sa dajú zohnať aj voľne v lekárni. Odčervenie však nie je, na rozdiel od očkovania, preventívne. Predtým bolo tradíciou odčervovať psov každého pol roka. Dnes mnoho majiteľov od tohto nešetrného a mnohokrát zbytočného úkonu upúšťa. Oveľa efektívnejšie je nechať raz za čas vyšetriť u veterinára trus (vyšetrenie výkalov) a po preukázaní vnútorných parazitov zvoliť odčervenie priamo „na mieru“.

Úrazy a operácie

Bohužiaľ, ani šteňatám sa nevyhýbajú rôzne nehody so zdravotnými následkami. A pomerne častá je aj nutnosť operatívneho zákroku. Existuje mnoho plemien, kde sa s „poruchou“ tak nejako dá počítať, ale stať sa môže všeličo aj orieškovi z útulku. Medzi majiteľmi psíkov je veľmi obľúbené poistenie pre psov, ktoré môžete dojednať svojmu šteňaťu. V prípade nehody alebo vážnejšej operácie tak poisťovňa časť nákladov preplatí za vás.

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

3 komentáre k “Šteňa – sprievodca príchodom šteniatka do domácnosti”

  1. je nadherny a presne toho sme mali aj my. lken bol alergick yna kuracie maso, takže dostaval stravu, ktora bez kurata. Takže prevažne konzervy s hovadzim, jahnacim masom, morčacim masom

    Odpovedať

Vložiť komentár