fbpx

Mačiatko – sprievodca príchodom mačiatka do domácnosti

Či už si vyberiete čistokrvné mačiatko alebo dáte domov tomu z útulku, získate skvelého kamaráta na ďalších asi 15 až 20 rokov. S mačiatkami je zábava, ale aj veľa práce a starostí. Ako sa spieva v českej pesničke – ”Kotě je solidní, nervy vám uklidní…” Mačiatko vás pobaví svojou hravosťou, neohrabanosťou i veselými kúskami, ktoré dokáže vymyslieť. Na druhej strane ho musíte vychovať. Potrebuje vašu pozornosť a pokiaľ o to stojí, aj kontakt s človekom. Niektoré plemená alebo aj jedince sú pomerne spoločenské a ideálne je zaobstarať si mačiatka rovno dve. V dnešnom článku si vám dovolíme dať pár zaujímavých tipov, ktoré vám snáď pomôžu s výberom toho správneho mačiatka a uľahčia vám začiatok spolužitia s chlpatým kamarátom.

Ako vybrať mačiatko?

Dnes, v dobe internetu, je obstaranie mačiatka v podstate jednoduchou záležitosťou. Môžete si kúpiť čistokrvné mačiatko z chovateľskej stanice, dať domov opustenému alebo nechcenému mačiatku z útulku, dočasnú starostlivosť alebo depozit, alebo si zaobstarať mačiatko z takzvaného domáceho chovu.

Chovateľská stanica

Z registrovaných chovateľských staníc zakúpite mačiatko čistokrvné – s preukazom pôvodu. Chovatelia dbajú, aby mačiatko odišlo do nového domova riadne očkované a odčervené a vo vhodnom veku. Ten je zo zákona na ochranu zvierat proti týraniu pri mačiatkach stanovený na minimálne 12 týždňov. Mnohí chovatelia vydávajú mačiatka aj neskôr. V chovateľskej stanici máte záruku rodokmeňov, exteriéru a povahy. Vhodným výberom rodičov a testovaním na geneticky prenosné ochorenia sa snažia chovatelia o to, aby boli mačiatka čo najviac zdravé a zodpovedali plemennému štandardu. Hoci sú ceny niektorých plemien pomerne vysoké, môže sa nájsť vo vrhu jedinec nevhodný na chov či výstavy alebo s drobnou chybou. Takéto neštandardné mačiatka bývajú obvykle predávané za pomerne nižšiu cenu, mnohokrát dokonca lacnejšie ako mačiatko bez preukazu pôvodu z množiarne.

Útulok, dočasná starostlivosť alebo depozit

Mačiatka z týchto zariadení sú zvyčajne bez náležitého pôvodu – kríženci. Do nových domovov odchádzajú s očkovacím preukazom a veterinárne ošetrené, na základe podpisu adopčnej zmluvy. Zohnať z adopcie malé mačiatko nie je zasa taký problém, ako sa môže zdať. Mačičiek je v Slovenskej republike aj v Česku skôr prebytok ako nedostatok. Napriek tomu, že nepoznáte pôvod takého zvieratka a budúci vzhľad aj charakter môžete iba odhadovať, urobí vám takéto mačiatko rovnakú radosť ako jeho čistokrvný kolega.

Domáci chov

Môže sa jednať o mačiatko „z nehody“, kedy sa hárajúca mačička zatúla a vrátila sa buď gravidná alebo už priamo s mačiatkami. V poslednej dobe však prevláda trend množiť doma mačičky z nevedomosti (mačka by mala mať raz za život mačiatka) alebo z vidiny zisku (produkcia „lacných čistokrvných bez PP“ mačiatok). Pokiaľ je mačiatko ponúkané vo vhodnom veku, očkované, odčervené a len za náklady na veterinárne ošetrenie, potom možno veriť náhodnej produkcii takýchto mačiatok. Pri kúpe „čistokrvného“ mačiatka bez PP máte takmer istotu, že takéto zvieratko pochádza z množiarne. Aj napriek tomu, že sa mnohí oháňajú preukazom pôvodu oboch rodičov, istotu že kocúr aj mačka ktoré vám ukážu sú rodičia, prakticky nemáte. V takýchto „chovoch“ sa tiež nesledujú genetické vady a ochorenia, mačiatka mnohokrát odchádzajú v nevhodnom veku atď.

Ak vás problematika chovu zaujíma viac, prikladáme článok zo Združenia chovateľov mačiek na prečítanie tu.

Ako prispôsobiť domov mačiatku

Znie to trochu bláznivo ale najlepší spôsob, ako pripraviť svoj domov na príchod malého mačiatka, je kľaknúť si na kolená a neskôr si vziať rebrík. To, čo vám z vašej výšky môže uniknúť, to mačiatko takmer určite objaví a ochutná. Najmä dávajte pozor na elektrické káble, izbové rastliny, ktoré bývajú často jedovaté, odpadkový kôš, kozmetiku a čistidlá.

Hrozbou môžu byť tiež nestabilné predmety ako sú napríklad stojany na izbové kvety, vázy, atypické kvetináče, reprobedne a iné. Nebezpečenstvom pre zvedavé mačiatko môžu byť aj rôzne obrusy a dečky. Najmä ak sú na nich postavené ťažké alebo horúce predmety. Zákerné môžu byť aj záclony a pootvorené okná, v ktorých môže mačiatko uviaznuť.

Úrazy v domácnosti sú, bohužiaľ, pomerne časté a ani cudzie teleso v žalúdku alebo udusenie uviaznutým predmetom nie sú žiadnou raritou. Paradoxne môžu byť pre mačiatko nebezpečné i hračky. Korálkové oči, kusy textilu alebo výplne, to všetko môže vaše mačiatko prehltnúť alebo sa tým zadusiť. Zákerné môžu byť aj rôzne preliezačky, v ktorých sa mačiatko môže zaseknúť. Na kvalite hračiek sa naozaj oplatí nešetriť.

Uistite sa, že pre vaše mačiatko sú bezpečné aj vyvýšené miesta v byte. Veľa nehôd sa stane aj v kuchyni. V prípade všetečného mačiatka sa naozaj oplatí investovať do detských poistiek na dvierka a zásuvky.

Výchova

Hoci mačiatko netreba cvičiť v takej miere ako šteňa, aj pri ňom oceníte ak vhodným výcvikom budete môcť neskôr s dospelou mačkou lepšie manipulovať. Výchova mačiatko tiež neminie, rovnako ako šteňa. S obomi môžete začať ihneď, ako si mačiatko prinesiete domov a zvykne si u vás. Ak sa nerozhodnete pre adopciu mačiatka z vyložene zlých podmienok, pravdepodobne vám odpadne nácvik učenia hygieny.

Mačiatka sú od prírody čistotné a v dvanástich týždňoch toho veľa odpozorujú aj od svojej matky a vrátane toho, čo je mačacie wc a na čo slúži, ako si udržiavať v čistote srsť atď.

Najmä u mačiatok s dlhšou srsťou alebo vyložene dlhosrstých oceníte aj nácvik kefovania a česania. Aj výcvik manipulácie, ako je kontrola uší, očí a pazúrikov v neskoršom veku oceníte ako vy, tak váš veterinár.

Rovnako ako pri malých šteniatkach, aj pri mačiatkach platí, že výchova by mala byť láskavá, ale dôsledná. Mačka je pomerne slobodomyseľné stvorenie, avšak ak budete trvať na svojom, dosť možno sa vám podarí ju vychovať tak, aby neškodila a bola príjemným spoločníkom.

Čo teda budeme potrebovať, než k nám príde nové mačiatko?

  • dve misky – jednu na vodu a druhú na krmivo, na vodu môže byť aj fontána pre mačky
  • mačacie wc, stelivo a lopatka
  • pohodlný pelech
  • prepravka
  • vhodné krmivo
  • kefy a hrebene podľa typu srsti
  • lekárničku prvej pomoci (enterozoogel, betadine, smecta, probiotiká)
  • pinzeta na kliešte, kliešte na pazúriky
  • antiparazitný prípravok vhodný pre mačiatka
  • maškrty
  • hračky a preliezačky
  • škrabadlo

Všetko potrebné vybavenie pre mačiatka môžete nakúpiť v zoo predajniach alebo na internete z pohodlia domova.

Ako vybrať ideálne wc pre mačky a stelivo doň, sa dozviete v už spracovaných článkoch na našom webe.

Kŕmenie

Aby mačiatko mohlo vylučovať, musí najprv potravu prijať. Obvykle dáva chovateľ do začiatku mačiatku vzorku krmiva, na ktoré je zvyknuté. Je dobré si značku poznačiť a aspoň ďalšie 2 týždne kŕmiť mačiatko rovnako ako chovateľ. Pokiaľ chcete prejsť na iný typ alebo značku, robte tak postupne. Po malých dávkach primiešavajte k starému krmivu to nové. Vyhnete sa tak zažívacím problémom u mačiatka. Mačiatko by malo mať k dispozícii neustále čerstvú vodu a suché krmivo. U mnohých majiteľov mačiek a ich miláčikov sú obľúbené fontánky na vodu, kde voda neustále cirkuluje cez filter a je tak stále čerstvá. A čím teda misku mačiatku naplniť?

Granulované krmivo

Na trhu je nepreberné množstvo značiek granulovaného krmiva pre mačiatka. Ideálne je vyberať z kompletných granulovaných krmív. Ako sme písali vyššie, je dobré spočiatku pokračovať v značke krmiva od chovateľa. Ak máte pochybnosti o kvalite krmiva, odporúčame skontrolovať zloženie tu. Nájdete tu recenzie na väčšinu bežne dostupných granulovaných krmív, v ktorých sú zrozumiteľne vysvetlené klady aj zápory daného krmiva. Prikladáme aj odkaz na stránky, kde s výberom granúl pre mačiatko nikdy nešliapnete vedľa.

Bohužiaľ, stále vo všeobecnom podvedomí panuje presvedčenie, že čo veterinár, to odborník na výživu mačičiek. Skutočných veterinárov – výživárov je však u nás naozaj nedostatok. V tomto prípade odporúčame si ponúkanú značku naozaj overiť na zmieňovaných webových stránkach.

Kapsičky a konzervy

Mačka, teda aj mačiatko, je výhradný mäsožravec. Tam, kde môžete u psa bez vážnejších následkov podávať nevhodné krmivo, sa to naopak u mačky môže zo zdravotného hľadiska veľmi nevyplatiť. Majitelia mačiek zvyčajne podávajú ako doplnok ku kvalitnému granulovanému krmivu, ktoré je v miskách v podstate celý deň, aj rôzne konzervy či kapsičky pre mačky. Čo sa týka zloženia, zaujímať by nás mal najmä vysoký podiel mäsovej zložky, pokiaľ možno jasne špecifikovanej.

Varená domáca strava

Považujeme ju za ekvivalent kompletnej konzervy. Tu už pre majiteľov začína tak trochu alchýmia. Je pomerne náročné do tepelne upravenej stravy dostať optimálny pomer všetkých látok, ktoré vyvíjajúci sa organizmus mačiatka potrebuje. Jednoducho povedané, čo obsahuje surovina čerstvá, to stráca varom na hodnote. Kŕmiť domácou varenou stravou sa samozrejme dá a mnoho dlhoročných chovateľov tak kŕmi dodnes. Majú však mnohoročnú prax a ak mačiatku niečo chýba, väčšinou dietetickú chybu včas odhalia a úpravou jedálnička napravia. Tento spôsob kŕmenia je tiež pomerne náročný na čas a nezaobídete sa bez potravinových doplnkov.

Prirodzená surová strava (BARF)

Skratka BARF pochádza z anglického Bone and Raw Food (kosti a surová strava). Filozofia tohto smeru spočíva v tom kŕmiť mačku čo najprirodzenejšie. Mnoho chovateľov dáva ako prvý príkrm mačiatkam práve kvalitné surové hovädzie alebo morčacie mäso. Aj keď sa tzv. barfovanie môže zdať náročné ako doma varená strava, opak je pravdou. Tým, že sú suroviny tepelne neupravené, nestrácajú žiadnu výživovú hodnotu. Kŕmením surových kostí, svalstvom, vnútornosťami, ovocím a zeleninou (možno nahradiť nepranými držkami) dostane mačiatko všetko, čo potrebuje. Tento spôsob výživy má mnohé plus – pri potravinových intoleranciách a alergiách ľahko vyradíte dráždivú zložku a nahradíte ju ľahko inou. Ale aj kŕmenie surovou stravou chce istú dávku vedomostí a trochu praxe. Ak si na prípravu kompletnej kŕmnej dávky netrúfate, možno zakúpiť na rôznych barfshopoch už namiešané suroviny, ktoré len rozmrazíte a máte hotovo. Zarytí priaznivci barfovania dopĺňajú kŕmnu dávku aj celými myškami či kuriatkami, ktoré sú už na podobných weboch stabilne ponúkané.

Maškrty

Na trhu je značné množstvo maškŕt i pre mačiatka alebo dospelé mačky. Môžete mačiatko odmeniť sušeným mäsom, dopriať mu mačacie mlieko alebo rôzne chrumkavé maškrty. Mnoho maškŕt plní aj prídavnú funkciu. Môžete tak kúpiť maškrty na krásnu srsť a zdravú kožu, na čistenie zubov, pre správne pH, pre elimináciu tvorby močových kameňov, na dobré trávenie a iné.

K správnemu tráveniu môžu mačiatku dopomôcť aj rôzne pasty s obsahom maltózy alebo mačacia tráva. Tú si môžete doma vypestovať v ktorúkoľvek ročnú dobu a vaše mačiatko vám za ňu bude naozaj vďačné.

Zdravie

Očkovanie a zdravotné testy

V ideálnom prípade k vám príde nové mačiatko s očkovacím preukazom už naočkované a niekoľkokrát odčervené. Potom, čo sa drobček u vás doma rozhliadne, je vhodné ho vziať k veterinárovi, aby mačiatko prezrel a dohovoril sa s vami ako s novým majiteľom, na očkovacej schéme. Pokiaľ s mačiatkom neplánujete cestu do zahraničia, nie je očkovanie proti besnote u nás pre mačky povinné. Mačiatka sa obvykle očkujú proti kaliciviróze, panleukopénii a rhinotracheitíde. Vonkajšie a výstavné mačky možno očkovať aj proti chlamydióze a leukémii mačiek (FeLV).

Odčervenie

Na mačiatko môžu byť vnútorné parazity, ako sú škrkavky alebo pásomnice, prenesené už z tela matky alebo materským mliekom. Preto by malo byť vaše mača pri odbere aj odčervené. Veterinár vám odporučí vhodný prípravok na odčervenie mačiatka. Mnohé sa dajú zohnať aj voľne v lekárni. Odčervenie však nie je, na rozdiel od očkovania, preventívne. Predtým bolo tradíciou odčervovať mačky každého pol roka. Dnes mnoho majiteľov od tohto nešetrného a mnohokrát zbytočného úkonu upúšťa. Najmä u mačiek trvalo žijúcich v byte. Oveľa efektívnejšie je nechať raz za čas vyšetriť u veterinára trus (vyšetrenie výkalov) a po preukázaní vnútorných parazitov zvoliť odčervenie priamo „na mieru“.

Kastrácia

Ak si nekupujete mačičku či kocúrika z chovateľskej stanice za účelom budúceho chovu, prosím, zvážte kastráciu. Tá sa dá vykonávať už u veľmi mladých zvierat. Jednak tak zamedzíte riziku nechcených ďalších mačiatok, ktorých je v útulkoch veľa. Tiež tým môžete zamedziť kocúrikom aj mačkám vandrovať a obmedziť značkovanie. Mačičky sa tak vyhnú háraniu, ktoré ich veľmi vysiluje a spôsobuje im značný diskomfort. Mačky žijúce trvalo v byte môžu hárať aj niekoľkokrát do roka, niektoré prakticky nepretržite. Včasnou kastráciou môžete zamedziť aj mnohým zdravotným problémom do budúcnosti. O pozitívnych i negatívnych stránkach kastrácie vás informuje váš veterinárny lekár.

Úrazy a operácie

Bohužiaľ, ani mačiatkam sa nevyhýbajú rôzne nehody so zdravotnými následkami. A pomerne častá je aj nutnosť operatívneho zákroku. Existujú plemená mačiek, kde sa s „poruchou“ tak nejako dá počítať, ale stať sa môže všeličo aj krížencovi z útulku. Medzi majiteľmi mačiek je veľmi obľúbené poistenie, ktoré môžete dojednať aj svojmu mačiatku. V prípade nehody alebo vážnejšej operácie tak poisťovňa časť nákladov preplatí za vás.

4.8/5 - (10 votes)

2 komentáre k “Mačiatko – sprievodca príchodom mačiatka do domácnosti”

  1. presne takuto mačičku mame doma a stale hladame niečo čo by jej chutilo. Viete niečo dobre a zdrave pre takto malu mačičku poradit?

    Odpovedať

Vložiť komentár