Slovenský kopov je v Česku pomerne málo známy, zatiaľ čo na Slovensku je už roky považovaný za národné plemeno. Tento ušľachtilý pes má vznešený pôvod, tvrdú hlavu, neohrozeného ducha a nekonečnú energiu, ktorou vás proste musí uchvátiť. Navzdory jeho všestrannosti sa však zďaleka nehodí pre každého. Pýtate sa prečo ? To hneď zistíte!
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
OSEM dôvodov, prečo si obstarať slovenského kopova
- Kopov je mimoriadne chytré a intuitívne plemeno, čo možno pri práci aj hrách využiť veľa spôsobmi.
- Sú to skvelí strážcovia, ale nie sú agresívni a ku svojmu pánovi sú veľmi lojálni.
- Hovoríme o veľmi temperamentných, vytrvalých a rýchlych psoch, využitie by tak istotne našli aj v oblasti najrôznejších psích športov.
- Vďaka oddanosti svojmu pánovi sa môžu kopovy uplatniť ako vodiace psy, ak sú k tomu vedení od útleho veku.
- Kopov neslintá, ani výrazne nepĺzne a vďaka prirodzenému tvaru a stavbe papule nechrápe, ani netrpí na dýchacie problémy.
- Plemeno je jedno z najvyhľadávanejších loveckých psov vôbec, teplú stopu dokáže držať a hlasito vyštekávať bez známok únavy aj niekoľko hodín.
- Pri správnom vedení je kopov naozaj veľmi verný a milujúci pes, ktorý by bol ochotný za svojho pána položiť aj život.
- Tieto psy sú nebojácne a neústupné a preto pochopiteľne výborné na obrany.
OSEM dôvodov, prečo si neobstarať slovenského kopova
- Plemeno má pomerne ostrú a trochu komplikovanejšiu povahu, nie je preto príliš vhodné k menším deťom.
- Tento pes potrebuje veľa priestoru a predovšetkým pohyb a zamestnanie, inak má z nudy deštruktívne sklony
- Kopov je veľmi tvrdohlavý a dominantný pes, ktorý potrebuje dôsledné vedenie a ideálne človeka, ktorý má skúsenosti s plemenami náročnejšími na výchovu.
- Pes úplne nevhodný pre človeka žijúceho v byte, ktorý túži iba po maznáčikovi na gauč.
- Kopovi radi hrabú a hryzú v podstate čokoľvek, čo k tomu primárne nie je určené, pripravte sa tak na to, že vaša okrasná záhradná skalka pravdepodobne nebude mať v prítomnosti tohto psa dlhú životnosť.
- Má sklony prenasledovať rýchlo sa pohybujúce predmety, kombinácia s inými, hlavne malými domácimi zvieratami sa preto príliš neodporúča.
- Psy sa hlavne v dospelosti správajú spravidla dominantne až agresívne k iným svojho druhu, celkovo spoločnosť cudzích psov zle znášajú, pokiaľ nevyrastajú odmalička v ich bezprostrednej blízkosti.
- Pes často a hlasito vyje a šteká, hlavne na okoloidúcich, pokiaľ je za plotom a bráni svoje územie.
Zhrnutie
Ako veľa ďalších patrí slovenský kopov medzi plemená náročné na výchovu a výcvik, pes skrátka potrebuje jedného pána, ktorý mu jasne nastaví hranice a ktorého bude rešpektovať. V prípade, že si trúfnete na jeho zložitejšiu povahu a podarí sa vám ju zvládnuť, získate parťáka na život a na smrť, ktorý s vami bude rád tráviť váš čas aktivnym pohybom, hrou a prácou, ktorú jednoznačne potrebuje k tomu, aby zostal poslušný a vyrovnaný.
Všeobecná charakteristika slovenského kopova
V kocke môžeme slovenského kopova popísať ako temperamentného a energického psa so zdravým prístupom aj k pomerne náročnej práci, ktorý sa ideálne hodí pre športovo založeného aktívneho, ale predovšetkým dôsledného človeka, ktorý si bude u psa vedieť získať rešpekt, dalo by sa povedať, že najlepší spoločník je toto plemeno pre mladých skúsených myslivcov či psovodov. Nenechajte sa ale odradiť, kopov môže byť aj skvelý rodinný pes, len je potrebné vedieť, ako k nemu pristupovať.
I. Povaha
Povaha slovenského kopova je v porovnaní s inými plemenami vcelku zložitá. Pes potrebuje veľa vašej pozornosti, aktívneho pohybu a psychického aj fyzického zamestnania, lebo v prípade, že ho nemá, sa začína veľmi rýchlo nudiť, a to väčšinou neveští nič dobré. Veľká výhoda tohto plemena je v tom, že je vďaka jeho inteligencii schopný sa vám vo veľa veciach prispôsobiť. Pokiaľ viete, ako na to a dokážete si s takto tvrdohlavým zvieraťom poradiť, môže byť kopov absolútne bezproblémový pes, ktorý zvládne aj spolužitie s deťmi, či ďalšími zvieratami v jednej domácnosti. K tomu je potrebná hlavne včasná socializácia, v dospelosti býva spravidla riadne problematická a v drtivej väčšine prípadov neúspešná.
II. Vzhľad
Prvé, čo nás pri pohľade na kopova zaujme, budú pravdepodobne jeho oči. Síce ich má obvykle vsadené pomerne hlboko, sú veľké a nesmierne živé, vždy čierne ohraničené čiernou linkou. Uši má kopov stredne dlhé posadené pomerne nízko po stranách hlavy, visí vždy zvislo dolu, na koncoch sú výrazne širšie než pri koreni a zaguľatené. Hlavu má pes primerane veľkú k telu, ktoré je kratšie, dobre osvalené, zvlášť v oblasti bedier a zadných nôh. Kopov má tiež výrazný hrudník zužujúci sa smerom ku slabinám. Nohy nemá plemeno nijak extra dlhé, zato ale šikovné a silné. Chvost je dlhý šabľovitý, smerom ku koncu sa zužuje do špičky, v kľudnom stave je posadený nízko, pes v pozore má chvost zdvihnutý vysoko do vzduchu.
Sfarbením aj stavbou tela môže kopov pripomínať dobermana, ale je viditelne menší a robustnejší. Srsť je skôr krátka a hrubá, pevne prilieha k telu a psa tak dobre chráni pred nepriaznivými vnútornými vplyvmi. Plemeno má silnú kostru, celkovo je podsadité a veľmi húževnaté. Slovenského kopova radíme medzi menšie až stredné plemená, v dospelosti pes dosahuje výšku v kohútiku okolo päťdesiat cm, sučky sú celkovo drobnejšie. Váha psa sa pohybuje od pätnásť do dvadsať kilo, u sučky je to trinásť až osemnásť. (zdroj)
III. Vzťah k deťom a domácim zvieratám
Slovenský kopov je lovecké plemeno, ktoré bolo vyšľachtené a dodnes je hojne využívané pre lov diviakov a líšiek, aj menších zvierat, napríklad zajacov a kún. Lásku k zvieratám tak pochopitelne nemá v povahe. Ak vyrastá šteňa od útleho veku v jednej domácnosti s ďalšími domácími zvieratami, je veľká šanca, že si na ich prítomnosť zvykne a nebude si ich všímať, aj tak by ste ho ale nikdy nemali nechávať společne bez dozoru, u tohto psa bohužiaľ nikdy neviete, kedy sa v ňom prebudí lovecký inštinkt. Podobné je to v prípade kopova aj s deťmi. Plemeno sa hodí skôr k väčším deťom, ktoré sú , ak im vysvetlíte, ako sa k psovi majú správať, schopné toto rešpektovať a príliš ho zbytočne nedráždiť. Pes nemusí ihneď priamo pohrýzť alebo dieťa akokoľvek inak fyzicky napadnúť, ale v prípade, že sa mu nebude páčiť strkanie, krik, ťahanie za chvost a uši, nebude sa zdráhať dať najavo svoj nesúhlas minimálne zavrčaním.
IV. Výchova a výcvik
Kopov je vysoko inteligentný pes, ktorý rozhodne nebude poslúchať každého. S výcvikom je potrebné začať čo najskôr. Ako majitelia musíte k výchove pristupovať trpezlivo a láskavo, zároveň ale byť dôsledný a nikdy psovi neustupovať, inak sa veľmi často stáva, že sa pomaly ale iste stane nezvladateľným. Nebojte sa nechať si radiť a pýtať sa niekoho, kto má s podobnými psami skúsenosti, u kopova je nesmierne dôležité nič nezanedbať a ozaj svedomito ho viesť k poslušnosti. Najlepšie si s kopovom poradí skutočný poľovník, ktorý psovi dopraje možnosť zúčastniť sa lovu, čo je tiež účel, ku ktorému bol pôvodne vyšľachtený. Tento pes dokáže byť pri správnom vedení veľmi intuitívne a je schopný aj samostatnej práce. To všetko je dôležité preto, aby pes zostal po celý život psychicky vyrovnaný a spokojný a neprejavovali sa uňho sklony k agresivite voči človeku. (zdroj)
V. Zdravie a starostlivosť
Slovenský kopov je krátkosrsté plemeno, takže nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, nepĺzne výraznejšie než iné psy, starostlivosť o jeho telo je tak celkom nenáročná. V prípade, že pes žije celoročne vonku, čo je vďaka typu hustej srsti s podsadou možné, môže začať byť viac cítiť, preto bude najskôr čas od času potrebné psa vykúpať. Plemeno je pomerne mladé, na našom území má za sebou zatiaľ niekoľko desiatok generácií, línie bývajú väčšinou bezproblémové, pre plemeno nie sú typické žiadne choroby ani dedičné genetické vady. Je potrebné ale myslieť na to, že lovecké psy sú pri výcviku a práci viac vystavený riziku nákazy chorobami či parazitmi od divokých zvierat, s ktorými prichádzajú pri naháňačkách často do bezprostredného kontaktu. Je preto nemsierne dôležité pravidelne kontrolovať srsť a všímať si, či v nej nie sú napríklad kliešte, alebo blchy či vši. Veľmi nebezpečné sú tiež choroby divokých prasiat (napr. Aujeszkyho choroba) prenášané krvou zvieraťa. Na človeka je táto choroba síce neprenosná, pre psa je ale smrteľná.
VI. Náročnosť
Ako už bolo písané vyššie, slovenský kopov nie je plemeno vhodné pre začiatočníkov a pre ľudí bez ambícií do vyššieho športu či záujmu o aktivity spojené s dobytkárstvom a lovom. Pes je náročný predovšetkým na výchovu, pohyb a priestor. Je potrebné brať ohľad tiež na to, že bude pravdepodobne tráviť veľa času vonku na záhrade a nebol by určite od veci zateplený koterec s výbehom. Vzhľadom k tomu, že kopov je veľmi temperamentný pes, ktorý je takmer neustále v pohybe, je potrebné naozaj kvalitné kŕmenie a doplnky stravy, najviac sa pre tieto plemená doporučuje barfová strava (kŕmenie výhradne rôznymi druhmi surového mäsa). Barfovanie stredne veľkého plemena vás vyjde mesačne zhruba na 40 až 100€.
VII. História
Slovenský kopov je na území Slovenska, kde má tiež, ako už názov napovedá, aj svoj pôvod, pomerne mladé plemeno, kde ich predkovia, veľké horské duriče typovo veľmi podobné dnešným kopovom, naháňali údajne zver v lesoch už na prelome 17. a 18. storočia. Názory na to, aké psy boli spolu krížené za účelom vyšľachtenia slovenského kopova, sa rôznia, niektoré pramene uvádzajú, že pôvodne bol krížený český fúzik s veľkými dobytkárskymi psami z Poľska, iné hovoria o zvieratách dovezených z Transylvánie či Balkánu. Pôvod slovenského kopova tak dodnes nie je úplne istý, jedno ale isté je, a to fakt, že k loveckým účelom bolo toto plemeno šľachtené a vedené prakticky už od úplného počiatku. Vzhľad kopovov sa drasticky menil, štandard plemena bol ustálený až v roku 1915, svoju povolenú výšku v kohútiku dostal ešte o niekoľko rokov neskôr. Pre naháňanie zveri bolo v tej dobe zakázané používať duriča s vysokými nohami, bolo tak žiadúce, aby bol kopov skôr menšieho vzrastu. Prvá plemenná kniha slovenských kopovov bola založená roku 1940, plemeno bolo však oficiálne uznané FCI až o 23 rokov neskôr. (zdroj)
VII. Dôležité informácie
Hmotnosť : | Psy : 15-20 kg, sučky : 13-18 kg |
Výška v kohútiku : | do 50 cm |
Požiadavky na výcvik : | vysoké |
Typický znak : | čierne linky okolo očí |
Energia : | vysoká |
Dĺžka života : | 11-13 rokov |
Sklony k slintaniu : | nízke |
Sklony k chrápaniu : | nízke |
Sklony k štekaniu : | veľké |
Sklony k hrabaniu : | veľké |
Potreba socializácie/pozornosti : | vysoká |
Pôvodné využitie : | lovecký pes, durič |
Dĺžka srsti : | krátka |
Typ srsti : | s podsadou |
Sfarbenie srsti : | čierna s hnedým pálením |
Potrebná starostlivosť o srsť: | nízka |
Kde kúpiť slovenského kopova?
Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre slovenského kopova dobrým majiteľom ? Tak teda dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá slovenského kopova na predaj.
Chovateľské stanice v ČR
- Chs Z Procházkova dvora
- Chs Od Přetržené zmoly
- Chs Lesný Chór Bohemia
- Chs Spod Veneckeho vrchu
- Chs Spod Vaškovho vrchu
- Zobraziť všetky chovateľské stanice na Seznam.cz
Chovateľské stanice na Slovensku
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Písaniu sa venujem snáď od doby, čo som sa naučila držať pero v ruke. So zvieratami som na tom podobne, mám o nich dokonca aj svoj vlastný Youtube kanál, kde sa divákom snažím zábavnou formou odovzdávať chovateľské info, aké by som si ja sama priala poznať, keď som s chovom domácich maznáčikov začínala.