fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať anglického kokeršpaniela

Veselý, usmievavý, nekonečne optimistický psík s dlhými ušami a hodvábnou, vlnitou srsťou. Je vôbec možné, aby tento hravý spoločník mal aj nejaké negatíva, ktoré by vám zabránili priviezť si ho domov ? Poďme to zistiť a rozhodnúť, či môže byť anglický kokeršpaniel tým pravým plemenom práve pre vás!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si obstarať anglického kokeršpaniela

 • Anglický kokeršpaniel nebude náročný na svoj životný priestor – môžete si ho vziať ku domčeku so záhradkou aj do malého bytu.
 • Je neustále veselý a dobre naladený. Prítulný bude k domácím aj k návštevám, ľudí doslova miluje a ku každému je priateľský. 
 • Svojou jemnou a dlhou srsťou doslova láka na maznanie. Niet lepšieho antistresového pomocníka, ako jeho kožúšok. 
 • Okrem toho je tiež veľmi inteligentný a dokáže samostatne premýšľať. Vyžitie nájde nielen v love a stopách, ale aj v dogdancingu či flyballu.
 • Patrí k plemenám milujúcim vodu. V lete si s ním preto užijete nielen výlety, ale aj kúpanie !
 • Anglický kokeršpaniel je jedlík. Gurmán. Milovník jedla s veľkou chuťou. Je preto veľmi ľahké ho motivovať pamlskami a viesť výcvik s ich pomocou.
 • Prispôsobivosť – to je ďalšia z veľkých výhod anglického kokeršpaniela. Aj keď je pre neho pohyb dôležitý a na prechádzkach bude vo svojom živle, veľmi rád to na chvíľu vymení za spoločnú pohodu na gauči a rozvaľovanie sa.
 • Pri kúpe psíka máte výber zo zlatej, čiernej, hnedej farby, ale zoženiete dokonca aj viacfarebné varianty. 

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ anglického kokeršpaniela

 • Lovecké plemeno anglického kokeršpaniela sa nezaprie a môže mať silné tendencie stopovať a loviť zver. 
 • Samotu môže niesť vzhľadom k jeho spoločenskosti veľmi zle a často si ju bude vybíjať napr. deštruktívnym správaním.
 • Starostlivosť o dlhú vlnitú srsť je pomerne náročná a bude vyžadovať vašu každodennú pozornosť. 
 • Anglický kokeršpaniel je citlivý na zlé zaobchádzanie. Dajte si preto pozor napr. na to, ako k nemu pristupujú malé deti a ani vy nezabúdajte pri výcviku na pozitívnu motiváciu.
 • V rámci prešľachtenia môže trpieť na rôzne druhy predovšetkým genetických vád. Dôležitý je preto výber chovateľskej stanice a dôraz na zdravú líniu predkov.
 • Chuť k jedlu zmienená vyššie môže byť aj problém. Nenechávajte vaše jedlo volne dostupné, pokiaľ ho ešte chcete vidieť (a hlavne ochutnať) a dohliadnite na to, aby se psík neprejedal a nepriberal.
 • A nakoniec jedna perlička. Anglické kokeršpaniele sa veľmi radi váĺajú v náhodných “pokladoch”. A čím smradlavejšie, tým lepšie. Dajte si tak pri venčení pozor, pretože zmývať vôňu mŕtvych rýb či exkrementov nie je úplne najlepší poobedný program.
 • Samostatné myslenie znamená aj dávku tvrdohlavosti. Pokiaľ si anglický kokeršpaniel niečo zoberie do hlavy, tak s ním nepohnete, kým vám to on sám opäť nedovolí.

Zhrnutie

Anglický kokeršpaniel je veľmi prispôsobivý pes, ktorý si získal srdce svojich obdivovateľov predovšetkým vďaka svojej priateľskej a hravej povahe, neustále vrtiacemu chvostu a nadšenia zo všetkého vôkol. Nenechajte sa ale zmiasť roztomilým výrazom v tvári a dlhými elegantnými chlpami. Anglický kokeršpaniel je pracovné, lovecké plemeno. Je výborným sliedičom a stopárom a do práce sa nadšene vrhá v lese, na cvičisku aj vo vode. Ak vás lovecké disciplíny nezaujmú, toto plemeno sa hodí na akékoľvek iné využitie. Skúste flyball, agility, dogdancing. Pes vám bude vďačný a večer sa spokojne uvelebí v teple domova, šťastný medzi svojou svorkou. Pri tréningu nezabudnite na jeho žravosť, môže sa hodiť hlavne pre motiváciu. Pre svoju univerzálnosť sa môže stať parťákom na šport, rovnako ako rodinným maznáčikom a kamarátom vašich detí. Čo však nijak neobídete je starostlivosť o srsť, ktorej sa musíte venovať každý deň, ak nechcete, aby vám po dome za nejakú dobu pobehovala neidentifikovateľná guľka dredov.

Všeobecná charakteristika anglického kokeršpaniela

Zaujal vás prítulný maznáčik s loveckým nadaním ? Čítajte dalej a zistite si podrobnejší informácie o tom, čo od vás bude psík po príchode do nového domova požadovať a čo naopak vy môžete čakať od neho. 

Povaha

O povahe sme už hovorili, anglický kokeršpaniel je ňou skrátka typický. Je veselý, hravý, nadšený a energický. Bude milovať celú rodinu a vďaka svojej zvedavosti vám bude neustále v pätách, aby mu niečo neuniklo. Svojou priateľskosťou si získa každého a bude z neho miláčik rodiny. Netreba z neho ale robiť zbytočného rozmazlenca a povaľača. Anglický kokeršpaniel v sebe skrýva lovecké inštinkty a plno temperamentu pre prácu. Rád s vami bude lietať po lese, preliezať krovie a vysoké trávy, alebo si pôjde zaplávať do najbližšieho rybníka. Na lovecký pud si dajte pozor a majte svojho psa vždy pod kontrolou. Bez spoľahlivého privolania riskujete, že pes radšej pobeží za stopou, než aby zostal pri vás.

Vzhľad 

Tento stredne veľký psík s asi 15 kg hmotnosťou má športové telo s veselým pohybom. Najvýraznejšia je jeho dlhá srsť spadajúca v elegantných vlnách. Aj vďaka nej sa z uší stávajú roztomilé plácačky. Jemný a inteligentný výraz nájdeme u všetkých farebných variant, a že ich je veľa ! Stretnete sa s anglickými kokeršpanielmi v čiernom, červenom, hnedom, aj zlatom prevedení. Výnimkou nie sú ani black and tan, takže čierna s pálením a viacfarebné varianty. Snáď jediný chýbajúci variant je čisto biela. Hrudník má anglický kokeršpaniel hlboký, rebrá dobre klenuté a nohy úmerne svalnaté. Predtým sme sa mohli stretnúť s kupírovanými chvostami. Od toho sa dnes už upúšťa – našťastie, len máloktoré plemeno ním vrtí tak veselo !

Vzťah k deťom a domácím zvieratám

Už od prírody je toto plemeno veľmi priateľské, a tak nenarazíte na veľké komplikácie ani vo vzťahu k deťom, ani k ostatným maznáčikom. Dôležité však je, aby sa anglický kokeršpaniel cítil v ich spoločnosti dobre a aby mu neubližovali – nevhodné zaobchádzanie nemá rád a neodpustí ho. 

Vo vzťahu k zvieratám ešte raz spomíname lovecký pud, na ktorý nezabúdajte – u niektorých menej obvyklých druhov domácích zvierat by bolo vhodné psa pomaly zoznámiť a vysvetliť mu, že aj toto sú členovia “svorky”. So psami však problém mať nebude, nemá vo zvyku vyvolávať konflikty a správať sa agresívne. 

Zdravie a starostlivosť

Najviac času v rámci starostlivosti zaberie jednoznačne srsť. Dennodenné vyčesávanie vetvičiek a rozpletanie chuchvalcov vás neminie a je dobré s tím počítať.  

Starostlivosť o srsť není nutná len z estetických dôvodov. Veľký dôraz dajte na srsť a kožu okolo uší, keďže anglický kokeršpaniel býva náchylný práve na zápaly ucha. Ako už bolo povedané, občas môže trpieť na niektoré genetické vady, ako napr. dysplázia bedrového kĺbu, problémy so srdcem či ľadvinami. Všeobecne je však plemeno zdravé a jedná sa skôr o výnimky. Dôsledný výber šteňaťa je však dôležitý. 

Pozor dajte tiež na prejedanie, aby ste nemuseli riešiť problémy s obezitou a s ňou súvisiace choroby. Anglický kokeršpaniel sa väčšinou dožíva asi 12 rokov.

Výchova a výcvik

U anglického kokeršpaniel dbajte na spoľahlivé privolanie, aby vám neutekal za zverou. Je dosť možné, že tendenciu vydať sa v lese po stope nikdy nezkrotíte stopercentne. Záujem o lov môžete využiť pre aportovanie, stopy, či pri vodných hrátkach. Inak je to plemeno nadšené z akejkoľvek hry a ak povediete výcvik zábavnou formou, stretnete sa s veľkým nadšením. Veľmi dobre bude motivovaný odmenami a keďže je veľmi inteligentní, učenie mu pôjde skoro samo. Jediný zádrheľ môže byť istá tvrdohlavosť a sklon k samostatnému mysleniu, z vašej strany to chce preto dávku trpezlivosti. 

Rodinnému životu a bežnému chodu domácnosti sa veľmi rýchlo prispôsobí, bude ho zaujímať všetko dianie a nič mu neunikne. Jedná sa o prirodzene nekonfliktný typ s túžbou sa zavďačiť. 

Náročnosť 

Finančné náklady nie sú v prípade anglických kokeršpanielov tak vysoké ako u iných plemien. Šteňa zoženiete zhruba za 400 až 600 € a vzhľadom k menšej veľkosti nebudete musieť riešiť ani príliš veľkú spotrebu krmenia. Až na výnimky ide o pomerne zdravé plemeno, a tak nemusíte očakávať ani väčšie výdaje na veterie. 

Náročná starostlivosť vás čaká hlavne v spojitosti so srsťou a jej vyčesáváním a česaním. Nezabúdajte ani na čas, ktorý budete musieť venovať spoločným aktivitám a venčeniu. Ak si priveziete anglického kokeršpaniela do domku s rozľahlou záhradoumu, alebo mestského bytu je viacmenej jedno. Dôležité ale je, aby mohol byť doma s vami a nezostal dlho sám. 

História 

Zmienky o anglickom kokeršpanielovu  nájdeme v umení a literatúre už nejakých 500 rokov neskôr. V tej dobe sa pod názvom “španiel” schovávala v podstate väčšina loveckých psov, ktorí sa potom delili na vodné psy a psy pracujúce na zemi. Prvotný účel chovu španielov bol hlavne lov pernatej zveri. Až okolo 19. storočí sa potom začali typy španielov viac definovať a rozlišovali sa dva základné typy podľa veľkosti – väčší (nad 25 liber) „špringeršpaniel“ a  menší „cockerspaniell“. V rámci ďalšej špecializácie sa potom objavili napr. Írsky vodný španiel, clumber španiel a ďalšie a ďalšie – spolu s naším anglickým špringršpanielom – ten bol zastrešený klubom španielom. 

Koncom 19. storočia sa klub španielov rozdvojil – anglický špringršpaniel a anglický kokršpaniel sa tak konečne stali samostatným plemenom. 

Za zmienku potom stojí Amerika, kde sa chov vydal vlastným smerom v podobe amerického kokršpaniela, a to hlavne s dôrazom na exteriérovú stránku plemena. 

Dôležité informácie 

Hmotnosť :12 – 15 kg
Výška v kohútiku :38 – 41 cm
Požiadavky na tréning :20 – 40 min denne
Energia :stredná 
Dĺžka života :12 – 13 rokov 
Sklony k slintaniu :nízke 
Sklony k hrabaniu :nízke 
Sklony k štekaniu :nízke 
Sklony k chrápaniu :nízke 
Potreba pozornosti :vysoké 
Pôvodné využitie :sliedič, prinášač
Dĺžka srsti :stredná 
Typ srsti :hladká, vlnitá
Farba srsti :čierna, hndá, zlatá, červená, black and tan, viacfarebné kombinácie 
Potrebná starostlivosť o srsť :vysoká 
Typický znak:vlajúce uši, dlhá hebká srsť 

Kde kúpiť anglického kokeršpaniela ?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre anglického kokeršpaniela dobrým majiteľom ? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá anglického kokeršpaniela na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (12 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať anglického kokeršpaniela”

 1. Dobrý deň. Ja som už dlhšie zvažovala nad psíko, no a vybrala som si bišonika lebo som sa dočítala , že bišoniky sú vhodné do bytu a my bývame v byte. A taktiež chcem takého zlatého psíka no a bišonik vyzerá ako plyšový a je strašne zlatý. A len sa chcem poradiť, že či som si dobre vybrala. A ak nie tak, že čo by ste mi poradili.
  Ďakujem

  Odpovedať

Vložiť komentár