fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať slovenského čuvača

Tento úžasný strážca vás na prvý pohľad zaujme majestátnym vzhľadom, ktorý má vďaka svojej veľkosti a hustej, bielej srsti. Patrí medzi obľúbených rodinných spoločníkov a to predovšetkým kvôli jeho schopnosti rozdeľovať veľké množstvo lásky medzi všetkých členov rodiny. A miernejšia povaha z neho robí príjemného psa pre začiatočníka.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ slovenského čuvača

  • Vyrovnaná povaha je základom tohto plemena, máločo ho vyvedie z miery. Vďaka tomu je skvelým parťákom pre život.
  • Slovenský čuvač je typické vonkajšie plemeno, jeho hustá srsť ho chráni pred všetkými vplyvmi. Je ideálne stvorený pre veľkú záhradu domčeka na dedine.
  • Skvele a nekompromisne stráži svojich pánov a ich majetok, s týmto psíkom na záhrade sa nemusíte báť.
  • Vonku sa jedná o aktívneho psíka so záujmom o časté a dlhé vychádzky, ale pri pobyte doma je skôr pokojný.
  • Pri pobyte vonku sa nemusíme báť, že by mal čuvač zajačie úmysly. 🙂 Podstatnú časť dňa sa dokáže zabaviť sám.
  • Je veľmi prispôsobivý, dobre sa vychováva a výcvik tiež nie je veľkým problém.
  • K deťom je veľmi priateľský a ich spolužitie sa stáva veľmi príjemným. V ich prítomnosti bude pes ostražitý a dobre deti postráži.
  • Ako pastierske plemeno skvele vychádza s ostatnými zvieratami a domácimi miláčikmi.
  • Aj napriek jeho veľkosti sa jedná o dlhoveké plemeno, dožíva sa aj viac ako 12 rokov.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ slovenského čuvača

  • Ak máme malý byt v centre mesta, nie je príliš dobrý nápad si čuvača zadovážiť, vyžaduje veľa priestoru a malý byt by preňho mohol byť nepríjemný.
  • Nejedná sa o svorkového psa, voči ostatným sa môže prejavovať dominantne.
  • Starostlivosť o srsť je trochu náročnejšia, predovšetkým v období pĺznutia je najlepšie čuvača kefovať viackrát denne.
  • Ako pri každom väčšom plemene sa môže v priebehu života objaviť rad typických chorôb, ako napríklad torzia žalúdka, dysplázia či rôzne alergie alebo ochorenia očí.
  • Neodporúča sa čuvača chovať ani v koterci, malý priestor býva nátlak na jeho psychickú pohodu.
  • Pri starostlivosti o psa nesmieme zabúdať jeho chrup, dôležité je pravidelné odstraňovanie zubného kameňa. Neošetrovaný chrup sa čoskoro môže stať problémom.

Zhrnutie

Veľký biely medvedík, ktorý pôsobí vskutku milo, má aj svoju druhú stránku ako drsný a ostražitý strážca. Jeho kladný vzťah k deťom a domácim maznáčikom z neho robí skvelého a aktívneho spoločníka pre život. Ak budeme dbať na správny výcvik a výchovu, bude naozaj ideálnym parťákom pre spolužitie.

Všeobecná charakteristika slovenského čuvača

Veľké plemeno pastierskeho psa typického svojou svetlou farbou, ktorá sa miestami tiahne do žltých odtieňov. Spoľahlivý strážca ako svojej rodiny, tak jej majetku. Je vždy v strehu a ostražitý. Napriek tomu pôsobí pokojne, ale rád bude chodiť na dlhé prechádzky, ktoré mu pomôžu udržať optimálnu váhu a osvalenie.

Povaha

Jedná sa vyrovnané psie plemeno, ktoré pôsobí dosť sebavedome. Pri strážení pôsobí autoritatívne, nie je preto typickým „štekačom“. Svoju prácu odvádza kvalitne, ak máte tohto psíka doma, netreba sa ničoho báť. Inak sa jedná o dobrosrdečné plemeno s kladným vzťahom k deťom a ďalším domácim miláčikom.

Vzhľad

Mohutné telo je pevne stavané a pokryté hustou srsťou. Podlhovastá hlava so širokým temenom má mierne vyznačený stop. Tmavohnedé oči oválneho tvaru sú lemované čiernymi očnými viečkami. Vysoko nasadené uši bývajú nesené zvesené a priliehajú k hlave. Mohutný krk prechádza v stredne dlhý trup. Psy majú krk zdobený krásnou, hustou hrivou. Hrudník je široký a dostatočne hlboký, s dobre klenutými rebrami. Silné končatiny majú dobre vyvinuté svaly a sú zakončené mohutnými labami s veľkými vankúšikmi. Nízko nasadený chvost býva v pokoji spustený a pri pohybe je nesený v oblúku nad bedrovú líniu. Slovenský čuvač má bielu, 5-15 cm dlhú kryciu srsť, ktorá je doplnená hustou, kratšou podsadou. Plemeno má výšku v kohútiku 59-70 cm a v dospelosti dosahuje váhy 31-44 kg.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Deti a slovenský čuvač idú prirodzene ruka v ruke. Samozrejme je na nás ako k spolužitiu povedieme psa i deti. Ako pri každom plemene je treba dbať na istú opatrnosť, najmä ak sa jedná o batoľatá alebo malé deti.

Ako správny pastiersky pes nemá problém s domácimi zvieratami. Veľmi často nebýva ani problém s ďalšími miláčikmi, ako napríklad mačky.

Je potrebné upozorniť, že sa nejedná o svorkové plemeno. Spolužitie dvoch samcov je veľmi náročné pre majiteľov, miestami aj úplne nereálne. K cudzím psom sa bežne správajú dominantne.

Zdravie a starostlivosť

Slovenský čuvač je zdravé a odolné plemeno, ktoré netrpí väčším množstvom zásadných chorôb. Samozrejme nejaké neduhy má, rovnako ako väčšina podobne veľkých plemien. Medzi hlavné ochorenia patrí dysplázia bedrového kĺbu a torzia žalúdka.

Starostlivosť nie je nijako náročná. Dbať musíme o srsť, ktorú je potrebné pravidelne vyčesávať. Kúpanie je vhodné len niekoľkokrát do roka. Opomenúť by sme nemali ani starostlivosť o zuby.

Výchova a výcvik

Čuvač je pohodár a taký má aj prístup k výcviku. S trochou snahy ho naučíme, že plnenie povelov môže byť zábava a pol práce je hotovo. Je potrebné, aby majiteľ bol pokojný a rozvážny rovnako, ako pes. Neurotickým a agresívnym spôsobom sa zo slovenského čuvača môže stať labilný pes.

Bežne ich nebaví cyklické opakovanie činností, ako je napríklad aportovanie.

Veľmi hojne sa využívajú ako záchranárske, lanové a slepecké psy.

Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje od 600 do 1000 eur. Táto cena je závislá na chovateľovi, ktorý si ju určuje sám podľa kvality spojenia, vyšetrení a vhodnosti k chovu.

Z hľadiska ďalších nákladov nie je čuvač o nič náročnejší, než podobne veľké plemená.

Dbať musíme na kvalitnú stravu, predovšetkým v čase rastu.

Vďaka jeho samostatnosti nie je extrémne náročný pes na náš čas, ale ak sa mu nebudeme venovať, stane sa príliš tvrdohlavý.

História

Čuvač nie je jediným bielym pastierskym psom. Biela farba bola pre pastierov praktická, pretože pes bol aj na väčšie vzdialenosti dobre vidieť a nehrozilo, že by si ho pastier pomýlil s vlkom a omylom ho zastrelil. Slovenský čuvač vznikol v horských oblastiach Slovenska a pretože sa veľakrát jednalo o značne odľahlé miesta, bol tu chovaný v podstate čistokrvne. Avšak vďaka turistom sa čoskoro rozšíril do celého sveta, to malo za následok takmer vyhubenie plemena ako takého. Vďaka prof. Dr. Antonínovi Hrůzovi a jeho nemalej snahe o zachovanie rasy sa s čuvačom môžeme stretávať aj dnes. K oficiálnemu uznaniu plemena s názvom tatranský čuvač došlo v roku 1965, k veľkej nevôli maďarských chovateľov, ktorí protestovali s tvrdením, že ide iba o varietu maďarského plemena kuvasz a snažili sa o spojenie oboch plemien. V roku 1969 bolo po preskúmaní oboch štandardov rozhodnuté, že ide o dve samostatné plemená, ktoré budú naďalej chované samostatne. Aby sa zabránilo zmätkom so zámenou mien plemien maďarský kuvasz, poľský podhalanský ovčiak a tatranský čuvač pri prekladaní textov do francúzštiny, bol zmenený názov plemena z tatranského na slovenského čuvača.

Dôležité informácie

Hmotnosť:31-45 kg
Výška v kohútiku:Psy: 62-70 cm, sučky 59-65 cm
Typický znak:biela hustá srsť
Požiadavky na tréning: viac ako 30 minút denne
Energia: skôr pokojný
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu: stredné
Sklony k chrápaniu:stredné
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke 
Potreba pozornosti: stredné
Pôvodné využitie:salašnícky pes
Dĺžka srsti: dlhá
Typ srsti: hladká
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť: stredná až vyššia

Kde kúpiť slovenského čuvača?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre slovenského čuvača dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka čuvača inu na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku:

 Chovateľské stanice v Česku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
2.1/5 - (56 votes)

Vložiť komentár