fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať maltézskeho psíka

Hľadáte skvelého rodinného psa v malom balení? Tak to je maltézsky psík stvorený práve pre vás! Na výstavách patrí medzi veľmi obdivovaných účastníkov. Je však na tomto psíkovi viac, než len atraktívny vzhľad? Skúste čítať ďalej, možno vás toto plemeno veľmi prekvapí.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ maltézskeho psíka

  • Roztomilý, hravý a sladký sú vlastnosti, ktoré priamo charakterizujú tohto malého psíka.
  • Je vysoko inteligentný, preto je veľmi ľahko cvičiteľný. Veľmi rád sa bude učiť nové povely a srandičky.
  • Má rád deti, bude sa pravidelne zúčastňovať ich hier.
  • Dobre sa znáša s inými psami, ale ostatné zvieratá, predovšetkým tie menšie, má tendenciu naháňať, ale rozhodne by im neublížil.
  • Pre jeho malé rozmery je vhodný do bytu, potrebuje však pohyb po celom byte, zatvorenie v miestnosti vníma ako trest.
  • Maltézsky psík nevyžaduje príliš veľa pohybu, ale ak vyrazíte na dlhšiu túru, bude vás rád nasledovať.
  • Nepotrebuje veľké množstvo krmiva, odporúča sa kŕmiť kvalitným suchým krmivom, ktoré sa rozdelí do dvoch denných dávok.
  • Srsť nemá podsadu, takže psík nepĺzne, preto je vhodný aj pre alergikov.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ maltézskeho psíka

  • Jeho krásna, dlhá, biela srsť vyžaduje obrovské množstvo starostlivosti. Avšak aj táto činnosť sa môže stať pre majiteľa a jeho psíka zábavou.
  • Vyžaduje takmer nepretržitú pozornosť, zle znáša samotu. Z tohto dôvodu sa hodí k seniorom, ktorí sa mu môžu venovať podstatnú časť dňa.
  • Máva často problémy s citlivým zažívaním, z toho aj pramení vyberavosť v jedle.
  • Oči – kapitola sama pre seba. Je potrebné denne ošetrovať, pretože slzy farbia okolie očí do červena a zlepujú srsť.
  • Ak sa s maltézskym psíkom nejedná citlivo, ba sa pri výchove používa hrubosť alebo krik, môže sa ľahko stať frustrovaným a následne reagovať podráždene a v extrémnej miere aj agresívne.
  • K cudzím ľuďom je zdržanlivý, často reaguje štekaním. Aj napriek tomu nie je vhodný ako strážny pes.
  • Jediná prípustná farba je biela (ľahko oranžový nádych), preto sa nechová v iných farebných variantoch.

Zhrnutie

Dá sa povedať, že maltézsky psík je plemenom starým, ako ľudstvo samo. Práve preto, že sa celé veky správal ako ľudský spoločník, je vysoko fixovaný na svoju rodinu a veľmi zle znáša samotu. Vďaka tomu sa stal veľmi obľúbeným plemenom pre seniorov, medzi ďalšie pozitíva patrí nenáročnosť na aktivitu a jednoduchá cvičiteľnosť.

Všeobecná charakteristika maltézskeho psíka

Priateľský, inteligentný psík s krásnou snehobielou srsťou, ktorý sa najčastejšie chová ako spoločenské plemeno a výstavný pes. Ak sa nechcete venovať výstavám, je vhodný aj na agility, ale pohyb vo vysokej miere nevyhľadáva, treba mu poskytnúť dostatok odpočinku. Je potrebné si uvedomiť, že starostlivosť o jeho srsť je náročná, takže nie je vhodný pre každého majiteľa.

Povaha

Jeho povaha je veľmi jemná a citlivá, vyžaduje takýto prístup k výcviku. Je vhodný k deťom aj iným psom, ale vyžaduje dostatok pozornosti. Ak sa mu jej nedostáva, vie byť žiarlivý. Maltézak je predurčený k výcviku, veľmi rád sa učí nové povely.

Vzhľad

Je malý s obdĺžnikovým tvarom tela, jeho charakteristický vzhľad zaisťuje dlhá, biela a lesklá srsť. Má noblesné držanie tela. Jeho lebka je mierne zaoblená, uši bývajú nesené zvesené pozdĺž hlavy, má výrazné okrúhle oči. Bežná hmotnosť sa pohybuje medzi dvoma a piatimi kilami, výška v kohútiku je podľa štandardu od 20 do 25 cm.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Maltézsky psík je priateľský, hodí sa k deťom, ale je potrebné myslieť na to, že pes nie je hračka. Preto sa neodporúča nechávať psíka osamote predovšetkým s menšími deťmi, ktoré naňho môžu byť neopatrné a nechtiac mu ublížiť.

Jeho vzťah k ostatným psom býva veľmi kladný, nejedná sa o problémové plemeno. Spravidla nie sú problémom ani iné ďalšie zvieratá, občas mávajú maltézaci tendenciu predovšetkým menšie zvieratá naháňať a štekať na ne.

Zdravie a starostlivosť

Veľkým a častým problémom u tohto plemena býva takzvaná luxácia pately, ktorá má rôzne stupne postihnutia. V mnohých prípadoch je nutná operácia oboch kolien. Ďalej sa často objavujú degenerácia sietnice, hypoglykémia a rôzne dýchacie ťažkosti.

Starostlivosť o srsť je náročná. Vyžaduje každodenné česanie, opakované kúpanie. Pri pohybe vonku sa odporúča dlhú srsť zapliesť alebo zmotať do drdolov, po príchode domov všetko rozčesať. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj očiam, ktoré sa musia čistiť, aby nedochádzalo k farbeniu a zlepovaniu srsti slzami.

Zvýšenú opatrnosť musíme venovať aj krmivu, ktoré psíkovi chceme podávať. Odporúčame dostatočne kvalitnú stravu a množstvo úmerne veku, váhe a pohybu psíka, ďalej rozdelenie krmiva do minimálne dvoch denných dávok.

Výchova a výcvik

Maltézsky psík sa ľahko učí, je inteligentný a veľmi všímavý, preto nie je náročný na výchovu ani výcvik. Treba výcvik vykonávať pozitívnou metódou, za pomoci maškŕt alebo clickeru. Zle znáša hrubé zaobchádzanie, z ktorého môže byť frustrovaný. Dobre vychovaný a vycvičený maltézak je takmer dokonalým spoločníkom.

Náročnosť

Cena maltézskeho psíka s PP sa pohybuje medzi 250 a 450 eurami, cena pochopiteľne záleží na chovateľovi, vyšetreniach a podobne. Z pohľadu ďalších nákladov patrí toto plemeno k menej náročným psom. Pochopiteľne, dôležitá je kvalitná strava a dostatok ďalšieho vyžitia.

Po celý život, ktorého dĺžka je 11-15 rokov, potrebuje tráviť čo najväčšiu časť dňa so svojím majiteľom, na čo je potrebné myslieť už pred kúpou, aby psík zbytočne netrpel.

História

Prvé zmienky o tomto plemene sa datujú už 370 pred n. l., kde žili v prístavoch a prímorských mestách a zúčastnili sa lovu potkanov na lodiach. Plemeno ako také pochádza z Malty, kde robilo spoločnosť miestnym dámam. Maltézsky psík sa začal šíriť Európou, kde sa mu dostalo čím ďalej väčšej obľuby. Medzi známych milovníkov týchto psíkov patrili kráľovná Alžbeta I., Mária Stuartová a neskôr kráľovná Viktória. (Zdroj)

Neskôr sa chovatelia pohrávali s myšlienkou zmenšiť veľkosť plemena na úroveň veveričky. Prišľachťovali rôzne ďalšie malé plemená ako pudlov, malé špice či ďalšie ázijské plemená malých psov. Vďaka tomuto pokusu vznikli ďalšie plemená ako bišon, havanský psík alebo bolonský psík. Avšak táto činnosť mala fatálny dopad na plemeno maltézačika ako také, keď takmer došlo k zániku rasy.

Dôležité informácie

Hmotnosť:3-5 kg
Výška v kohútiku:Psy: 21-25 cm Sučky: 20-23 cm
Typický znak:biela, lesklá a dlhá srsť
Požiadavky na tréning: nízke
Energia: skôr nenáročný
Dĺžka života:11-15 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: spoločenský pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti: hladká
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť: vysoká

Kde kúpiť maltézskeho psíka?

Ak ste sa rozhodli si zaobstarať toto krásne malé plemeno, máme pre vás dobrú správu! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (19 votes)

Vložiť komentár