fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škrečka sýrskeho (=škrečok zlatý)

Mnohí ho poznajú pod názvom škrečok zlatý, medvedí alebo panda. Škrečok sýrsky je najväčším zástupcom škrečkov bežne chovaných v domácnostiach. Je to skôr samotár a priadka, ale ak ho máte od mláďaťa, dá sa veľmi dobre skrotiť. Chovatelia tiež z pôvodne pomerne fádneho hnedého / zlatého zvieratka vyšľachtili v priebehu niekoľkých rokov rôzne farebné varianty a líšia sa aj dĺžkou srsti. Poďme sa tomuto sympatickému hlodavcovi pozrieť na zúbok a zistiť, či sa škrečok sýrsky hodí práve pre vás.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať škrečka sýrskeho

  • Pracujete celý deň a na mačku či psa nemáte čas? Škrečok sýrsky celý deň spokojne prespí a aktívny je najskôr za súmraku. Miesto večernej nudnej televízie tak môžete pozorovať zábavného škrečka ..
  • Ako pri mnohých domestikovaných druhoch, aj u škrečka sýrskeho chovatelia vyšľachtili veľa farebných variantov a typov srsti. Môžete ich tak od seba ľahko rozlíšiť.
  • S škrečkom sýrskym sa dokonca môžete zúčastniť aj špeciálnych výstav.
  • Napriek tomu, že škrečkovia cez deň spia, k večeru a v noci si absenciu aktivity vynahradzujú. Sú to veľmi vynaliezavé a rýchle zvieratká. Rozhodne nebudú len nečinne sedieť.
  • Škrečky sýrske sú samotári. K životu im tak stačí pomerne malá, zato hojne členitá ubikácia. Nezaberú teda toľko miesta.
  • Aj tento drobný hlodavec sa dá skrotiť. Môže tak byť kamarátom aj staršiemu dieťaťu, ktoré bude pri manipulácii s krehkým zvieratkom dostatočne opatrné.
  • Škrečky nie sú potravinoví špecialisti. Nároky na ich stravovanie nie sú nijako náročné, a krmivo pre nich zoženiete v každom dobrom obchode pre zvieratá.
  • Sú veľmi čistotné a potrebu vykonávajú väčšinou na jedno miesto. Nemusíte tak často čistiť kompletne celú ubikáciu. Stačí vybrať znečistenú podstielku. Avšak časť starej podstielky na mieste vždy ponechajte, aby škrečok opäť trafil na svoj ,,záchod“. Prácu vám môže uľahčiť aj obstaranie špeciálneho wc pre škrečky.
  • Škrečok nie je náročný maznáčik a jeho chov aj rozmnožovanie zvládne aj úplný začiatočník.

ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať škrečka sýrskeho 

  • Škrečok sýrsky je samotár .. Ak chcete chovať viac škrečkov, musíte im zaistiť buď samostatné obydlia, alebo dostatočne veľkú ubikáciu, kde sa môžu ,,vyhnúť“.
  • Ako sme naznačili v prvom odseku, škrečky majú súmračnú a nočnú aktivitu. Ak milujete spánok a vyruší vás z neho aj pád špendlíka na podlahu, nebude pre vás škrečok ten pravý kamarát. Ak teda ich domček nepresťahujete na pôdu či do pivnice.
  • Škrečok, vďaka svojej veľkosti a rýchlosti, nie je vhodným zvieratkom pre malé deti. Pri zlej manipulácii mu môže byť pád z výšky alebo silnejšie stlačenie, osudným.
  • Škrečkovia sýrski vedia byť pekne hrubí. Zviera vyrušení z denného odpočinku môžu svojho majiteľa veľmi nepríjemne uhryznúť.
  • Napriek tomu, že je škrečok pomerne malé a drobné zvieratko, ak sa nevenujete jeho podstielke pravidelne, dokáže veľmi silno zapáchať.
  • Kombinovať škrečka s inými druhmi, napríklad pieskomilmi, osmákmi alebo morčatami, nie je dobrý nápad. Sú to veľmi teritoriálne zvieratká a v domčeku by tak mohla nastať celkom krutá vojna o priestor. Škrečky sýrskej chováme z bezpečnostných dôvodov vždy osamote. Teda, ak nechcete vybudovať naozaj priestrannú ubikáciu, kde sa – ideálne pár opačného pohlavia, pohodlne vyhne.
  • Je to hlodavec a zdrhač. Ak sa váš škrečok sýrsky vydá na výlet zo svojej vlastnej vôle, môže napáchať značné škody, než sa vám ho podarí znova odchytiť.

Zhrnutie 

Škrečok sýrsky je samotár. Ale aj keď obýva svoje kráľovstvo sám, na aktivite, najmä vo večerných a nočných hodinách, mu to neuberá. Škrečky sú pomerne akčné zvieratká a aj cez svoje zavalité telíčko a krátke nohy sa veľmi dobre dostanú všade, kam potrebujú.

Škrečok sýrsky patrí medzi hlodavce a robí tomuto zaradeniu česť. Čo sa mu dostane pod zuby, to väčšinou nesie ich stopy. Zbehlému škrečkovi sa jeho vášeň môže stať aj osudnou, ak narazí napríklad na elektrické káble. Bývajú to majstri zdrhači, preto je veľmi vhodné ubikáciu so škrečkom vždy dobre zabezpečiť. Pre malé deti sa ako maznáčik príliš nehodí, ako svojou veľkosťou, tak povahou. Tým väčším môžu byť milým spoločníkom.

Chov škrečka 

S trochou fantázie a šikovnosti môžete svojmu škrečkovi vytvoriť skutočný ,,raj“, kde si môže hrabať a preliezať sieť tunelov. Škrečok sýrsky vo svojej ubikácií neznesie konkurenciu a mohli by tak, aj medzi opačným pohlavím, vznikať neustále boje, na ktoré by slabšie zviera mohlo doplatiť. Ak však chcete škrečka rozmnožovať, budete potrebovať samozrejme pár. U škrečkov sýrskych držíme samicu a samca zvlášť.

Samičky majú ruju v štvordňových cykloch, preto môžu po odstavení mláďat ihneď počať. Či je samička povoľná k páreniu zistíme tak, že ju dáme (najlepšie večer) do ubikácie k samcovi. Ak samička nie je povoľná k páreniu, zvieratá ihneď oddelíme, aby nedošlo k poraneniu. Mladé škrečky sú schopné sa páriť už vo veku dvoch mesiacov.

Po gravidite, ktorá trvá od 15 až 16 dní, sa rodí veľké množstvo mláďat. Obvyklý počet je 5 – 12 slepých a holých škrečkov, ale výnimkou nie je ani vrh s 15 mláďatami. Preto je viac než vhodné zabezpečiť si odber už pred párením škrečkov. V starobe asi 28 dní sú mladé škrečky plne samostatné. V období po pôrode samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hniezdo, ktoré si vyrobí. K bežnej potrave pridávame aj živočíšnu zložku. Môže sa stať, že vplyvom stresu alebo nedostatočnej výživy samica mláďatá zabije alebo aj skonzumuje. Kompletné informácie o odchove škrečkov nájdete tu.

Ak ste sa rozhodli, že škrečok sýrsky je tým správnym zvieratkom práve pre vás, je nutné mu pred jeho príchodom do domácnosti vytvoriť správne miesto k životu. Škrečky sa zvyčajne správajú v klietkach, plastových boxoch alebo akváriách. Pri výbere vhodnej ubikácie by sme mali brať na zreteľ najmä použité materiály. Tie by mali odolať sile škrečkových zubov. Základňa klietky pre škrečka nemusí byť veľká, pre jedného škrečka vystačí aj rozmer 60 x 25 x 30 cm. Škrečok vám však bude vďačný, ak bude mať dostatok miesta na šplhanie a preliezanie.

V klietke by potom nemali chýbať:

  • napájačka
  • miska na kŕmenie, najlepšie kameninová
  • materiál na vystlanie domčeka (papierové obrúsky, seno, bavlnené handry, poprípade sa dá kúpiť v zoopredajni priamo,, náplň“ do domčekov pre malé hlodavce)
  • podstielka
  • domček
  • hračky
  • závesná guľa na ovocie / zeleninu
  • vetvičky na okus
  • rúrky na preliezanie ai.
  • bezpečné koliesko na behanie

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre škrečky nájdete napríklad zde, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce.  

Pre škrečky sú vhodné rôzne typy podstielok. Môžete použiť ako klasické hobliny, tak napríklad bukové štiepky, podstielku asan, kukuričnú podstielku … Najvhodnejšie sa javia bezprašné hobliny. Určite však škrečok ocení rozmanitý výber materiálu na stavanie hniezd a vystlanie domčeka. Vďační vám budú aj za rolky od toaletného papiera alebo papierových utierok, kartónové škatuľky (bez izolepy, lepidlá a potlače), vetvy alebo dutá polienka.

Posledný, ale nemenej dôležitou, súčasťou spokojného života škrečka je kŕmenie.

Základ stravy tvoria rôzne druhy semien, ktoré si môžete aj sami namiešať. V priemyselne vyrábaných zmesiach sa najčastejšie objavuje slnečnica, pšenica, ovos, proso, burské oriešky atď … Veľa majiteľov si zmes pre škrečky miešajú sami. V špecializovaných obchodoch pre zvieratá môžete zakúpiť krmivo pre škrečky vo forme granúl, ktoré je ideálne v tom, že škrečok nevyberá to, čo mu chutí najviac. Tieto granule bývajú doplnené aj o vitamíny a minerály, ktoré škrečok potrebuje. K hlodaniu môžete predkladať vetvičky ovocných stromov, špeciálne hlodacie drievka alebo lepené tyčinky zo zoopredajne. Kompletný zoznam vhodných a nevhodných druhov krmiva pre škrečky nájdete tu.

Škrečok nie je výhradne bylinožravec a ku svojmu zdravému vývinu potrebuje aj živočíšnu zložku stravy. Môžete pridávať cvrčky alebo aj sarančatá či kobylky.

Škrečok nepohrdne ani bielym jogurtom, natvrdo uvareným vajcom alebo nízkotučným tvarohom v primeranom množstve. Živočíšnu zložku môžete nahradiť aj kvalitnými psími či mačacími granulami. Neoddeliteľnou súčasťou jedálnička sú aj rôzne druhy ovocia, zeleniny a byliniek. Z ovocia a zeleniny sa vyhýbame zelenej fazuľke a avokádu – tie sú pre škrečky jedovaté. Škrečkovia majú tendencie si potravu hromadiť na horšie časy. Na prenášanie potravy používajú priestranné lícne torby. Čas od času skontrolujte preliezačky alebo domček a jeho ,,zásobáreň“, ktorú si tam môže vytvoriť. Dôležité je odstrániť nedojedené zvyšky, aby sa v nich netvorila pleseň.

V prírode škrečky dokážu veľmi účinne hospodáriť s vodou obsiahnutou len v potrave. Napriek tomu by mali mať aj napájačku s čerstvou vodou k dispozícii. (zdroj)

Dôležité informácie o škrečkovi sýrskom

Veľkosť a váha:16 – 18 cm, 85 – 180 g
Pôvod:Sýria
Vhodná ubikácia:akvárium s drátenou nástavbou, terárium, klietka
Cena:podľa farby, druhu srsti a pôvodu. Škrečka môžete získať zdarma, ale aj za 20€
Dĺžka života:obvykle 2 – 3  roky, pri dobrej starostlivosti aj viac
Aktivita: večer a v noci 

Varianty škrečka sýrskeho

Krátkosrstý škrečok sýrsky

Klasická hladký krátkosrstý variant škrečka sýrskeho. Pôvodné prírodné sfarbenie sýrskeho škrečka je tmavá zlatisto hnedá farba na hornej strane tela. Môže byť aj s ľahkou prímesou čiernych chĺpkov. Na lícach sú pomerne výrazné tmavé polmesiace. Oči i uši sú čierne. Spodná strana tela je biela. Postupom času chovatelia vyšľachtili veľa farebných variantov od škrečkov čisto bielych s červenými očami, cez krémové, žlté, strakaté, čokoládové, až po úplne čierne.

Dlhosrstý škrečok sýrsky

Niekedy je tiež nazývaný ako škrečok medvedí. U samíc dĺžka srsti toľko nevynikne. Samčekovia sa pýšia naozaj značnou dĺžkou srsti na tak malé zvieratko. Farebné varianty a kombinácie sú rovnaké ako u klasického krátkosrstého škrečka. 

Saténový škrečok sýrsky

Môže byť krátko aj dlhosrstý. Saténový typ srsti sa vyznačuje vysokým leskom. Farebné varianty tohto druhu škrečka sú rovnaké ako u škrečkov krátkosrstých.

Škrečok sýrsky so srsťou typu rex

Srsť typu rex je srsť kučeravá. Kučeravé sú u týchto škrečkov aj hmatové fúzy. Rovnako ako u dlhosrstých a saténových škrečkov sýrskych sú farebné variety rovnaké ako u škrečkov krátkosrstých.

Farebné vzory a typy srsti škrečkov sýrskych si môžete prezrieť na fotografiách tu.

Ako a kde si kúpiť škrečka sýrskeho?

Podobne ako u psov si môžete aj škrečky zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Zoznam chovateľských staníc nájdete tu. Škrečok s PP má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Na rozdiel od psov ale nie je cena nijako vysoká, s výnimkou zriedkavo sa vyskytujúcich sfarbení alebo typu srsti, ktoré sa bežne predávajú od 12€, – hore, sa dá škrečok od chovateľa zohnať už od pár €.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie škrečka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je zviera stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má peknú srsť. Tiež sa uistite, že nie sú mláďatá príliš malé na to, aby odišli od matky. Správne sa škrečok odstavuje okolo 4. týždňa a do nového domova ide piaty týždeň života. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že vám bolo predané zviera pohlavia, ktoré si prajete, nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavia u škrečkov a ďalšie užitočné rady sa dozviete napríklad tu.

4.6/5 - (11 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škrečka sýrskeho (=škrečok zlatý)”

Vložiť komentár