fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať skinny morča

Klasické morča pozná pravdepodobne každý. Je to malý a roztomilý hlodavec s podlhovastým telíčkom, zvedavým ňufákom a korálkovými očami. Skinny morča medzi druhmi morčiat jednoznačne vyniká a anglicky hovoriaci ľudia už tušia čím – je bezsrsté. Jeho minulosť je trochu smutná, vyšľachtené bolo totiž v prostredí laboratórií na dermatologickej pokusy. Potom sa ho našťastie ujali chovatelia a tak sa dostal do oveľa príjemnejšej spoločnosti – našich domácností.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ skinny morča

  • Je ideálnou voľbou pre alergikov – žiadna srsť znamená v tomto smere žiadne problémy!
  • Na výber máte z veľkej škály farieb – okrem čiernej, bielej alebo trebárs hnedej existujú aj varianty viacfarebné.
  • Je neuveriteľne maznavé, jeho hebká koža je navyše na dotyk naozaj príjemná.
  • Mať doma skinny morča môže lákať tých z vás, ktorí hľadáte trochu zaujímavejšiu a originálnejšiu alternatívu k bežnému maznáčikovi.
  • Morčatá sú bylinožravce a teda sa nemusíte báť, že by ste museli ako krmivo hľadať živý hmyz a podobné „dobroty“, ako je to u väčšiny terárijných zvierat.
  • Má rado kontakt a preto oveľa viac komunikuje so svojím okolím. Navyše je veľmi chytré, a tak si čoskoro vzájomne porozumiete.
  • Potrebuje spoločnosť, a tak bude jedine dobre, ak ich budete chcieť chovať rovno viac ako len jedného.
  • Je hravé a ľahko skrotiteľné. S trochou trpezlivosti ho môžete dokonca naučiť nejakým hrám.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ skinny morča

  • Chýbajúca srsť je oveľa náročnejšia na starostlivosť, pretože morča je náchylnejšie na celý rad vonkajších vplyvov ako zimu alebo naopak slnečné lúče, ostré a škrabavé povrchy a rôzne nečistoty.
  • Nie každému sa vzhľadovo páčia „holé“ zvieratá. Počítajte teda s tým, že nie každý bude vášho maznáčika nadšene obdivovať.
  • Starostlivosť o holú kožu je nákladná finančne. Špeciálne olejčeky alebo krémy budú nutnosťou.
  • Skinny morča sa musia kvôli rýchlemu metabolizmu oveľa častejšie kŕmiť. Naviac je nutné mu suplementovať vitamín C.
  • Hodí sa skôr pre trochu skúsenejších chovateľov. Nováčikovia by mali byť v prípadne skinny morčaťa zodpovední a najskôr si podrobne plemeno naštudovať.
  • Skinny morčatá vyžadujú pozornosť a majitelia by si na ne mali nájsť dostatok času.
  • Jedná sa o trochu drahší druh na obstaranie okolo 40€ za morča) a keďže sa odporúča chovať ich aspoň v páre, tak naviac vynásobte túto cenu dvakrát.
  •  Kvôli citlivosti druhu je dôležité zodpovedne vybrať kúpené morča. A vybrať správneho chovateľa s mladými miláčikmi k odberu môže trvať dlhšie.

Zhrnutie 

Skinny morča je rozhodne unikátnym druhom, ktoré na prvý pohľad zaujme svojou hebkou pokožkou. Okrem toho je kontaktné, maznavé a inteligentné. To všetko z neho robí skvelého domáceho maznáčika. Na druhú stranu je však potrebné myslieť na starosti a zvýšené nároky, ktoré s „nahým“ zvieratkom súvisia. A že ich nie je málo!

Chov skinny morčaťa – všetko, čo potrebujete vedieť 

Pokiaľ už máte skúsenosti s chovom bežného morčaťa, máte takmer vyhrané. Pri čítaní nasledujúcich riadkov počítajte s tým, že túto starostlivosť budete veľmi pravdepodobne poskytovať hneď dvom morčatám. Ide totiž o veľmi spoločenské zvieratá a chovať ich aspoň v páre odporučí každý dobrý majiteľ. Najlepšie funguje kombinácia dvoch samíc alebo dvoch samcov (hoci u dvoch samcov by malo platiť, že sa poznajú už odmala). Ak zvolíte samca so samicou, budete musieť riešiť graviditu a mladé, čo je zbytočná starosť a navyše nezodpovednosť, ak sa ich chovu nechcete cielene a profesionálne venovať.

Klietka ako základ

Skinny morča je oveľa náchylnejšie ako bežné druhy morčiat. Určite teda nemôže byť chované vonku, naopak potrebuje čo najpríjemnejšie podmienky v pohodlí domova, kam mu do kľudného a bezpečného miesta bez prievanu alebo praženia na slnku umiestnite klietku. Tá by mala mať rozmery okolo 70 cm na dĺžku a 40 cm na šírku, ale opäť platí, že ak máte priestor pre väčší variant, nikdy tým nič nepokazíte – aspoň bude mať váš maznáčik viac priestoru pre pohyb.

Na dne morčacieho príbytku by mala byť podstielka, a to v podobe hoblín. Seno a slama sú síce bežne tiež populárne variantom, ale skinny morčatá by sa o ňu mohla poškriabať a zraniť.

V klietke by potom mali byť samozrejmosťou voda (najlepšie v napájačke), jasle so senom, miska s jedlom a domček alebo podobný úkryt pre chvíľku pokoja.

To všetko je pre starostlivosť o morča nevyhnutné, ďalej sa však fantázii medze nekladú a ak pridáte rôzne interaktívne prvky, hračky, či konáre na okusovanie, potom bude vaša morča naozaj spokojné.

Najdôležitejšie body, ktoré by teda mal morčací domov zaistiť je teplo, aby skinny morča neprechladlo, úkryt, aby malo pokoj, bezpečie, aby sa nikde nezranilo a neublížilo si a nakoniec voda a jedlo. Na to sa pozrieme bližšie.

Strava

Skladba stravy skinny morčaťa je rovnaká ako každého iného morčaťa – potrebuje teda prísun čerstvého sena a vo vhodných ročných obdobiach aj čerstvo natrhané byliny, trávu a listy (napr. púpavu, ďatelinu a podobne), ďalej ovocie a zeleninu (tu je dôležité ustrážiť, ktorá zelenina a ktoré ovocie je vhodné, nie všetky druhy robia zvieratkám dobre) a nakoniec – skôr doplnkovo ​​- rôzne granule, zmesi a maškrty priamo z obchodov pre zvieratká.

U morčaťa je dôležité dopĺňať vitamín C, ktorý si nevie samo vyrobiť. Najlepším variantom je pestrá strava zameraná na ovocie a zeleninu tento vitamín obsahujúci vo veľkom množstve (napr. brokolica, paprika, jahoda, jablko), alebo ho v prípade potreby môžete ako doplnok rozpúšťať do čerstvej vody.

Skinny morčatá sú špeciálne tiež rýchlym metabolizmom – ten je potrebný, aby vytvoril dostatok tepla pre ich nekryté telíčko. Z toho dôvodu toho tiež oveľa viac zjedia. Zabezpečte im teda dostatočné množstvo kŕmenia, potrebujú jesť niekoľkokrát denne. A počítajte s tým, že keďže ide viac jedla dovnútra, musí toho ísť tiež viac von – a to znamená častejšie čistenie klietky.

Zdravie a starostlivosť 

Morča je spoločenské a kontaktné zviera. Hoci bude mať spoločnosť druhého morčiatka, aj tak by ste sa im mali často venovať, hladkať ich a zvykať na vašu prítomnosť. Uvidíte, že s vami váš maznáčik bude rád komunikovať a spoločný čas sa mu bude páčiť. Sociálne potreby morčaťa sú teda po kŕmení tou najdôležitejšou kapitolou.

Skinny morčatá potom majú veľa špecifických požiadaviek na starostlivosť. Rýchlejšie im rastú pazúriky. Tie im preto musíte strihať (prípadne poveriť tým profesionála), aby sa s nimi nezranili, alebo si ho rôznymi spôsobmi nezlomili.

Keďže sú oveľa náchylnejšie, je nutné ich udržiavať v príjemnom teple, nevystavovať ich prievanu a teplotným výkyvom. Ľahko totiž prechladnú a ochorejú.

Kožu potom môžete umývať, rovnako ako ich oči, ale táto rada už platí skôr individuálne v prípade potreby. Na trhu je už niekoľko špecializovaných výrobkov, krémov alebo olejčekov, ktorými môžete ich pokožku natierať, zdravému morčaťu by sa však mala premasťovať sama.

Celkovo je potrebné pripraviť sa na to, že skinny morča je menej odolné, musíme si pri starostlivosti dávať väčší pozor a nič nezanedbať. Štatisticky sa dožívajú o niečo menej (približne 6 rokov) než ostatné druhy morčiat. Aspoň čiastočne to môžete ovplyvniť zodpovedným výberom chovateľa, vyváženou stravou a správnou starostlivosťou.

Záver 

Starostlivosť o morčatá vo všeobecnosti nie je príliš náročná. Len je potrebné myslieť na to, že skinny morča má svoje špecifické potreby a je celkovo citlivejšie. Aj to sa však dá zvládnuť – akonáhle zaistíte správne vybavený domov, budete často a správne kŕmiť a nájdete si na svojho maznáčika čas, máte skoro hotovo. U morčiat je naozaj lepšie chovať aspoň dve, ak je to teda len trochu vo vašich silách, tak túto radu vypočujte. Samotné morčiatko by bolo smutné a nebolo by šťastné ani po stránke sociálnych väzieb.

Dôležité informácie 

Váha:800 – 1200 g
Pôvod:Kanada (laboratóriá)
Vhodná ubikácia:klietka 
Cena:20 – 60€
Dĺžka života:6 rokov
Aktivita: prevažne behom dňa, niekedy skôr večer/ráno

Špecifiká skinny morčaťa 

Skinny morčatá medzi plemenami morčiat získavajú popularitu. Veľmi zaujímavá (hoci nie úplne šťastná) je história ich vzniku, pochádzajú totiž z kanadských laboratórií. Najviac zaujme samozrejme tým, že nemá srsť – lepšie povedané zostal mu len mierne oštetinkovaný noštek a packy. Pripomína takého malého hrošík. Nie je ale jediným bezsrstým variantom morčaťa – takým je aj baldwin. Baldwin sa narodí najskôr normálne osrstený a až postupne kožúšok stráca. Zato skinny morča spoznáte okamžite po narodení.

4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár